kalin-bagirsak-kolon-ve-rektum-kanserlerinde-radyoterapi-isin-tedavisi

Kalın bağırsak - kolon ve rektum kanserlerinde radyoterapi – ışın tedavisi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült

Radyoterapi, kolon kanseri tedavisinde belli bazı durumlar dışında sıkça kullanılan bir yöntem değildir. Adjuvan veya neoadjuvan tedavi uygulamalarında kemoterapi ile birlikte kullanılması söz konusudur. Ancak, çoğu zaman yalnız kemoterapi uygulaması daha yaygındır.

Kanser tedavisinde radyasyon konusunda uzman doktorlara, radyasyon onkoloğu denir. Radyoterapi sırasında, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerji X ışınları kullanılır. Cerrahi müdahalenin yapılamadığı ilerlemiş evre kolon kanserlerinde uygulanan bir yöntemdir. Ancak, zaman zaman kemoterapi ile birlikte de uygulanabilir. Kanser hücrelerini hedefleyerek öldüren kemoterapi ilaçları, radyoterapiye yardımcı olarak daha etkili sonuçların alınmasını sağlar.

Dıştan radyoterapi, yaklaşık 5-6 hafta süreyle haftada 5 gün verilir. IV. Evre kanserde palyatif tedavi olarak kullanılan radyoterapide, bu süre kısaltılarak bir günden 3 haftaya kadar uygulanması mümkündür.

Kolon Kanserinde Radyoterapi Yan Etkileri

Hasta, radyoterapi sırasında pek bir şey hissetmese de, tedavi sonrası yan etkilerin görülmesi mümkündür. Bazı hastalar, tedavinin devam ettiği süre boyunca kendilerini halsiz hissederler. Kabızlık veya ishal sıkça görülen diğer yan etkilerdir. Bunun yanında, hasta rahatsızlık veren idrar sorunları ile karşılaşabilir. Bazı hastalar, saç dökülmesi, deride kızarıklık ve tahriş gibi yan etkilerle karşılaşabilirler. Radyoterapi, 5-floroürasil kemoterapi kombinasyonu ile birlikte verildiğinde ishal artışı olabilir. Çok az sayıda hastada, hastanede tedavi hatta karından ameliyat gerektiren bir yan etki olarak ince bağırsakta tıkanıklık meydana gelebilir. Tüm bunların dışında, bağırsak fonksiyonlarında ishal, prostat iltihabı gibi kronik değişikliklere neden olması ihtimal dahilindedir.

Kanserin evresine ve sağlık durumunuza göre doktorunuz tarafından belirlenecek tedavi yöntemlerinden kaynaklı oluşan yan etkiler, geçicidir ve önlem alınması mümkündür.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan