Yumurtalık – over kanseri belirtileri nelerdir?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült

Yumurtalık kanserinde görülen belirtilerin başka hastalıklarda görülen belirtilerle benzerlik taşıması, hastalığın geç fark edilmesine neden olmuştur. Böylece, tedavi şansını yitiren hastaların yaşamını kaybetmesi ile sonuçlanan hastalık, halk arasında “sessiz katil” olarak adlandırılmıştır. Ancak, sonraki yıllarda yapılan araştırmalar, karın bölgesinde şişkinlik ve genişleme, yeme güçlüğü, sık idrara çıkma gibi belirtilerin yumurtalık kanserinde de görüldüğünü kanıtlamıştır. Bu sayede erken teşhis edilebilen hastalık, yumurtalık kanseri kadın hastaların iyileşme şansını arttırmıştır.

Yumurtalık kanserinde hemfikir olunan bazı belirtiler şöyledir:

  • Karın bölgesinde şişlik

  • Pelvik veya karın ağrısı

  • Yemek yemede zorluk veya hemen doyma hissi

  • İdrarla ilgili belirtiler (baskı veya sık sık idrara çıkma)

Birkaç haftadan fazla günlük olarak bu tür belirtilerle karşı karşıya kalırsanız, doktorunuza tercihen jinekoloğunuza başvurunuz.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan

1 comment

  1. Aynımah KARAKOÇ 30 Ekim, 2016 at 16:21 Cevapla

    Yumurtalık kanseri teşhisi konuldu.Yukarıdaki belirtiler aynen vardı.Emar ve tomografi çekildi.Patolojik tanı yapılamadı.Son evresi de denildi. ca 125: 2917 idi.6 kemoterapi sonucu 50 ye düştü.şimdi ameliyat yapacaklar.Bağırsak sorunlarım da bitti.Hiç bir kanama olmadı.Doğru yoldamıyım acaba.