Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Akciğer kanseri tedavisi - Kanser Ameliyatları - Akciğer kanserinde ameliyat yöntemleri
Akciğer kanserinde ameliyat yöntemleri

Akciğer kanserinde ameliyat yöntemleri

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
09.09.2017

Cerrahi yöntem, akciğerde kanserin büyüklüğüne ve yerine göre belirlenecektir. Cerrahi onkolog, cerrahi yöntemle kanseri tedavi eden uzmandır. Akciğer kanseri ameliyatını, bu alanda uzmanlaşmış bir göğüs cerrahı uygular. Bu ameliyatta, göğüste yakın lenf bezlerinin ve akciğerdeki tümörün tamamının alınması hedeflenir. Tümör, etrafındaki normal akciğer doku kenar sınırından alınmalıdır. Negatif kenar sınırı, alınan akciğer veya akciğerin parçası incelenerek tümörün etrafındaki sağlıklı dokularda kanser tespit edilmediği anlamına gelir.

Akciğer kanserinde kullanılabilecek cerrahi türleri aşağıdaki gibi sıralanabilir

Lobektomi: Akciğerlerin 5 lobu vardır; 3’ü sağ lobda, 2’si sol lobdadır. Lobektomi (akciğerin tüm lobunun alınması), akciğerdeki tümör çok küçükte olsa, küçük hücreli olmayan akciğer kanseri tedavisinde uygulanan en etkili cerrahi yöntemdir.

Segmentektomi: Akciğerin tüm lobu çıkartılamadığında kanserin alınması için kullanılan başka bir cerrahi yöntemdir. Segmentektomi yönteminde akciğerde kanserin geliştiği bölüm alınır.

Pnömonektomi: Tümör, göğsün merkezine yakınsa akciğerin tamamının alınması gerekebilir.

Akciğer kanseri için uygulanan cerrahide hastanın iyileşme süreci, akciğerin ne kadar alındığına ve cerrahi öncesi hastanın sağlık durumunun nasıl olduğuna bağlıdır. Cerrahi öncesi doktorunuzla konuşarak iyileşme süreci ve olası yan etkiler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Akciğerde lobların alınması

Lobektomi, akciğerin bir lobunun alınmasıdır. Kanser, akciğerin sadece bir tarafında bulunuyorsa hastaya bu tür bir operasyon önerilebilir. Lobektomi, akciğer kanserinde en sık kullanılan cerrahi yöntemdir. Bilobektomi ise, akciğerin iki lobunun alınmasıdır.

Az sayıda akciğer kanseri hastasına sleeve rezeksiyon cerrahisi uygulanabilir. Kanser akciğerin ortasındaki alandaysa ve ana hava yollarından birinde yani bronşlarda gelişiyorsa, bu cerrahi yöntem uygulanabilir. Bu yöntemde, akciğer lobu korunarak kanserin geliştiği bronş ve varsa etrafındaki etkilenmiş kanserli bölge alınır.

Tüm akciğerin alınması

Tüm akciğerin alınmasına, pnömonektomi denir. Tümör akciğerin ortasındaki alandaysa ve tek tarafta soldaki 2 lob veya sağdaki 3 lob etkilendiyse bu cerrahi yöntem önerilebilir.

Birçok hasta tek akciğerle düzgün nefes alamayacağından endişelense de, tek akciğerle nefes almak rahatlıkla mümkündür. Hasta cerrahi öncesi nefes alıp vermede güçlük çekiyorsa, operasyon sonrası da muhtemelen aynı şikayetle karşılaşacaktır. Bu tür bir cerrahinin doğru olduğuna karar verildiğinde, cerrahi öncesi karar vermesine yardımcı olmak için hastaya nefes egzersizleri verilecektir.

Akciğerin bir bölümünün alınması

Bazı cerrahi yöntemlerde akciğerin belli bir kısmı alınır. Alınacak cerrahi sınır belirlenerek akciğerin bir veya iki lobu alınır. Segmentektomide akciğerde kanserin geliştiği bölüm o alandaki atardamarlar, toplardamarlar ve havayolları ile birlikte alınır. Bu tür bir operasyon, kanser erken evrede teşhis edildiğinde ve sadece küçük bir bölgede geliştiğinde kullanılır. Akciğerin başka yerlerinde de kanser hücrelerinin olduğu düşünülürse, bu tür bir cerrahi önerilmeyecektir.

Akciğer kanserinde anahtar deliği cerrahisi

Anahtar deliği cerrahisi küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hastalarda tümör çok küçük ve kanser erken evredeyse uygulanabilir. Bu tür cerrahiye, video yardımlı torakoskopik cerrahi denir.

Bu operasyonda göğüsten açılan küçük bir kesiden teleskopik kameralı esnek bir tüp sokulur. Bu sayede, akciğerler görüntülenerek yakından kontrol edilir ve bu görüntüler kayda alınır. Ardından yine göğüste açılan 1,2 veya 3 küçük kesiden ameliyat aletleri sokularak operasyona devam edilir.

Akciğer kanserinde lenf bezlerinin alınması

Cerrahi sırasında akciğerin çevresindeki bazı lenf bezleri alınacaktır. Bunun sebebi, bu lenf bezlerinin asıl kanserden ayrılarak yayılımı tetikleyecek kanser hücreleri içerme olasılığıdır. Alınan şüpheli lenf bezleri laboratuvar ortamında incelenir. Patoloji sonuçları, lenf bezlerinin kanser hücreleri içerdiğini gösterirse, bu sonuç cerrahi sonrası hastaya verilecek olan tedaviyi etkileyecektir.

Akciğer kanseri yayılım göstermişse

Kanser vücudun diğer bölgelerine yayılım göstermişse, ana tedavi genellikle cerrahi olmaz. Vücudun herhangi bir yerinde olabilecek kanser hücrelerinin bölgesel bir tedavi yöntemi olan cerrahi ile temizlenmesi pek mümkün olmaz. Bu durumda, hastaya cerrahi tedavi yerine tüm vücuda kan dolaşımı yoluyla ulaşan kemoterapi tedavisi ve bu tedaviye yardımcı yine bölgesel bir tedavi yöntemi olan radyoterapi tedavileri önerilecektir.

Akciğer kanseri hastasının genel sağlık durumu

Hastada ciddi bir kalp rahatsızlığı veya başka bir akciğer hastalığı olduğunda cerrahiye uygun olmayacaktır. Hastaya uygulanan fiziksel muayene ve bir dizi test, cerrahiye uygunluğu ve uygunsa ne tür bir cerrahi yapılabileceğini gösterecektir. Sağlık koşulları cerrahiye uygun olmayan hastalar için radyoterapi ve kemoterapi önerilebilir.

- İlginizi çekebilir: SBRT: Erken evre akciğer kanserinde tek seçenek ameliyat mı?

Sonraki yazı: Akciğer kanserinde radyoterapi - ışın tedavisi

Önceki yazı: Akciğer kanserinde tedavi yöntemleri

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Akciğer kanserinde tedavi yöntemleri
Akciğer kanserinde tedavi yöntemleri
Akciğer kanserinde ameliyat yöntemleri
Akciğer kanserinde ameliyat yöntemleri
Akciğer kanserinde ısı - hipertermi tedavisi
Akciğer kanserinde ısı - hipertermi tedavisi
Akciğer kanserinde immünoterapi tedavisi
Akciğer kanserinde immünoterapi tedavisi