Anasayfa - Kanser Tedavisi - Beyin kanseri tedavisi - Beyin tümöründe immünoterapi - aşı tedavisi
Beyin tümöründe immünoterapi - aşı tedavisi

Beyin tümöründe immünoterapi - aşı tedavisi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
27.12.2016

Beyin kanserini tamamen tedavi etmenin yollarını uzun zamandır araştırılmaktadır. Belli bir bağışıklık (immün) yanıtı tetikleyen maddeleri gönderen kanser aşıları, bu immünoterapi stratejilerinden biridir. HPV aşısı gibi korunma amaçlı aşıların aksine kanser tedavisinde kullanılan bu aşıların amacı, immün sistemin kanseri bulup saldırmasına yardımcı olmaktır.

Faz II çalışmadan elde edilen ilk bulgular, hastalığı tekrarlayan glioblastomlu hastalarda tedavi edici kanser aşısının sonuçlarının olumlu yönde olabileceğini göstermiştir. Rindopepimut adlı aşı, beyin tümörlerinin kontrolsüz gelişimine katkı sağlayan EGFRvIII olarak bilinen belli bir genetik mutasyonu olan glioblastom tümörleri engellemektedir. Mutasyon, yaklaşık 4 glioblastom hastasından birinde görülmektedir, ancak sağlıklı beyin dokusunda görülmez.

Daha önce bevasizumab almamış tekrarlayan glioblastomlu 73 hastanın dahil edildiği çalışmada hastalar 2 gruba ayrılmıştır. Bir gruba aşı (rindopepimut) ile birlikte hedefe yönelik tedavi ilacı olan bevasizumab uygulanırken, diğer gruba sadece bevasizumab uygulanmıştır. Tek başına bevasizumab verilen hastalarla, aşı ile birlikte bevasizumab verilen hastalar karşılaştırılmış ve kombine tedavinin tümörü daha fazla küçülttüğü ve hastalık ilerlemeden geçen sürenin daha uzun olduğu kaydedilmiştir.

Rindopepimut ile birlikte bevasizumab uygulanan hastaların %25’i 2 yıl aşan bir süre sağ kalırken, sadece bevasizumab alan grupta 2 yılı aşkın süre sağ kalan hasta olmamıştır. Ortanca sağkalım süresi ise kombine tedavi alan grupta 11.3 ay, sadece bevasizumab alan grupta 9.3 ay olarak bulunmuştur.

2015 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) rindopepimut adlı aşıya, EGFRvIII pozitif glioblastom hastalarının tedavisi için ön onay vermiştir. Bu tür glioblastom tanısı konmuş hastalarda rindopepimut adlı aşı ile ilgili faz III araştırmalar yapılmaktadır. Bu arada başlangıç aşamasında olan bazı çalışmalarda glioblastom için başka aşılar da araştırılmaktadır. Kanser aşıları meme, akciğer, mesane, rahim ağzı (serviks), böbrek, pankreas, prostat ve kan kanserlerinin tedavisi için de araştırılmaktadır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Haftanın Sloganı
Karser yapıcı maddelerin, DNA'mıza nasıl hasar verdiğini öğrenmek ister misiniz?
Aziz Sancar'dan sigarayı bıraktıracak buluş şeklinde yankı bulan çalışma gerçekte ne anlatıyor?
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Wanna cry virüsü ile İngiltere sağlık sistemine siber saldırı
Wanna cry virüsü ile İngiltere sağlık sistemine siber saldırı
Kolon kanserinin tekrarlama ihtimali basit yaşam kuralları ile azaltılabilir
Kolon kanserinin tekrarlama ihtimali basit yaşam kuralları ile azaltılabilir
Şekerli değil şeker tadında bir Ramazan Bayramı olsun!
Şekerli değil şeker tadında bir Ramazan Bayramı olsun!
Rahim kanseri tedavisinde tartışmalı konulardan biri cevabını buldu
Rahim kanseri tedavisinde tartışmalı konulardan biri cevabını buldu