Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Böbrek kanseri tedavisi - Böbrek kanseri ameliyatı
Böbrek kanseri ameliyatı

Böbrek kanseri ameliyatı

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
27.12.2016

Kanser böbrek dışına yayılım göstermediğinde cerrahi ile tümörün bulunduğu böbreğin tamamı ya da kanserli kısmı alınarak tedavi şansı olabilir. Ancak hastalık böbrek dışına ilerlemişse cerrahinin böbrek kanserini tamamen iyileştirmesi söz konusu olmasa da kanserin ilerlemesini yavaşlatacak, hastada görülen belirtileri azaltacaktır.

Kanserin evresi, bulunduğu yer ve diğer etken faktörlere bağlı olarak böbreğin çevresindeki dokunun bir kısmı ile birlikte kanserin alınması tercih edilebilir. Bu cerrahi yönteme kısmi nefrektomi denir. Ya da tüm böbreğin alınması söz konusudur. Bu durumda yapılan işleme radikal nefrektomi denir.

Radikal ve kısmi nefrektomi

Radikal nefrektomi işleminde özellikle karnın tam ortasından (göbek) veya arka tarafta hemen böbreğin olduğu yerden kesi açılarak kanserli böbreğin tamamı böbreküstü bezleri ve kanserli olduğu tespit edilen yakın lenf bezleri birlikte alınır. Radikal nefrektominin bir parçası olan böbreküstü bezlerinin alınması kanserin bulunduğu yere göre değişebilir. Eğer kanser böbreküstü bezlerinden uzaktaysa ve kanserden etkilenmediği tespit edilirse alınmayabilir. Tıpkı lenf bezlerinde olduğu gibi bu, kanserin durumuna göre değişebilen bir karardır. Bu sebeple, işlem öncesinde cerrahi tedavi planının detaylı olarak görüşülmesi gerekir. Yazımızın başında da açıkladığımız gibi tek böbrekle de sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür. Bu sebeple, alınan böbreğin size sağlıksız koşullar yaratacağını düşünmemeniz gerekir.

Erken evre böbrek kanserlerinde tercih edilen cerrahi yöntem ise, kısmi nefrektomidir. Böbrekte küçük tek bir tümör (büyüklüğü 7cm’e kadar olabilir) varsa uygulanan bu işlemde sadece kanserli olan bölge alınarak böbreğin kalanı korunur.

Laparoskopik nefrektomi

Laparoskopik nefrektomi ve robot yardımlı laparoskopik nefrektomi, uygulanan yeni cerrahi yöntemlerdendir. Laparoskopik nefrektomide, tek ve geniş bir kesi yerine birden çok küçük kesiler açılır. Yaklaşık 1 cm uzunluğunda açılan kesiden ucunda küçük bir kamera olan laparoskop yardımıyla böbrek çıkartılır.

Laparoskopik nefrektominin yeni bir başka cerrahi yöntemi, robot yardımıyla uygulanan şeklidir. Robot kollar yardımıyla yapılan laparoskopik cerrahide standart laparoskopiye nazaran aletler daha hassas hareket ettirilir ve manevra kabiliyeti daha fazladır. Ancak, bu tür bir cerrahi işlemin konusunda deneyimli bir cerrah tarafından yapılması gerekmektedir. Bu nedenle, sizi ameliyat edecek cerrahı araştırmanız ve kararınızı bu doğrultuda vermeniz önemlidir.

Kanseri uzak organlara (akciğerler, kemikler, beyin ve karaciğer en sık rastlanan bölgeler) yayılan ve sağlık durumu elverişli olan bazı hastalara cerrahi uygulanarak yaşam süresini uzatmayı hedeflemek mümkündür.

Ancak bu tür cerrahi işlemlerin konusunda deneyimli cerrahlar tarafından yapılması gerekmektedir. Bu nedenle, sizi ameliyat edecek cerrahı araştırmanız ve kararınızı bu doğrultuda vermeniz önemlidir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Böbrek kanseri nasıl tedavi edilir ?
Böbrek kanseri nasıl tedavi edilir ?
Böbrek kanseri nedir?
Böbrek kanseri nedir?
Böbrek kanseri tedavi ve araştırmalarında yeni gelişmeler
Böbrek kanseri tedavi ve araştırmalarında yeni gelişmeler
Böbrek kanseri ameliyatı
Böbrek kanseri ameliyatı