Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Böbrek kanseri tedavisi - Böbrek kanseri nedenleri - risk faktörleri nelerdir?
Böbrek kanseri nedenleri - risk faktörleri nelerdir?

Böbrek kanseri nedenleri - risk faktörleri nelerdir?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
27.12.2016

Sigara

Sigara içmek, diğer birçok kanser türünde olduğu gibi renal (böbrek) hücreli karsinomda da önemli bir risk faktörüdür. Yazımızın başında size böbreklerin görevlerini ve işleyiş yapısını anlatmıştık. Bu doğrultudan hareketle sigaranın nasıl etken bir rol oynadığını kısaca şöyle izah edebiliriz: Sigara dumanının içinde bulunan kanserojen maddeler akciğerler tarafından emilir ve oradan da kana karışır. Vücudumuzda filtreleme görevi gören böbrekler tarafından süzülen kanserojen maddelerin bu aşamada hücrelere zarar verme olasılığı vardır. Buda, kanserin gelişme riskinin artması anlamına gelir. Sigara tüketimi arttıkça kanser riski de aynı oranda artacaktır. Bu durumda sigarayı bırakarak kanser olma riskin azaltılması sağlanabilir.

Yaş ve Cinsiyet

Böbrek kanseri genellikle ileri yaşlardaki (60 yaş üstü) erkeklerde sık görülmektedir. Bunun çalışılan ortamlardaki çevresel etkenler ve daha sık sigara kullanımından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Obezite

Aşırı kilo ve obeziteye bağlı insülin, östrojen ve büyüme faktörlerindeki artış ve kolestrol metabolizması veya bağışıklık sistemindeki değişiklikler, böbrek kanseri riskini artırabilir.

Spor yapmak

Düzenli spor yapmak kilo artışını engeller ve vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlar. Buda böbrek kanseri riskini azaltır.

Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyonu düşürmek için kullanılan ilaçların böbrek kanseri riskini artırdığı düşünülmektedir. Ancak yüksek tansiyona bağlı vücutta oluşan değişikliklerin mi yoksa kullanılan tansiyon ilaçlarının mı risk oluşturduğunda dair henüz net bilgilere ulaşılamamıştır.

Kronik böbrek hastalıkları

Kronik böbrek hastalıklarına bağlı gelişen böbrek fonksiyonlarındaki azalmanın böbrek kanseri riskini artırdığı gözlenmektedir.

Organ nakli

Organ nakli yapılan kişilerde böbrek kanseri riski yaklaşık beş kat fazladır. Bu risk böbrek naklinde daha da artmaktadır.

Çevresel risk faktörleri

Bazı kimyasallara maruz kalmanın böbrek kanseri riskini artıran bir faktör olduğu bilinmektedir. Kadmiyum, arsenik, organik solvent ve özellikle trikloretilen renal (böbrek) hücreli kanser riskini arttıran kimyasal maddelerden bazılarıdır.

Genetik risk faktörleri

Ailenizden genetik olarak size geçen her bir hücrede bulunan DNA’da görülen değişiklikler, kansere neden olur. Nadir görülen bazı genetik durumların, böbrek kanserine neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, genetik renal (böbrek) hücreli kanser riski taşıyan kişilerin rutin sağlık kontrollerini aksatmamaları, kanserin erken teşhis edilmesine ve etkin tedavinin uygulanmasına imkan sağlar.

Nadir görülen bazı genetik durumlarda böbrek kanseri riski yüksektir. Renal (böbrek) hücreli kanserlerin yaklaşık %60’ında Von Hippel Lindau mutasyonu görülmüştür. Ayrıca genetik bozukluğa bağlı gelişen kalıtsal papiller renal hücreli kanser, Birt-Hogg-Dube (BHD) sendromu, kalıtsal leyomiyom renal(böbrek) hücreli kanser, Cowden hastalığı ve Li-Fraumeni sendromu gibi bazı hastalıkların, böbrek kanseri riskini artırdığı görülmektedir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Böbrek kanserinde evreleme
Böbrek kanserinde evreleme
Böbrek kanserinde ısı – hipertermi tedavisi
Böbrek kanserinde ısı – hipertermi tedavisi
Böbrek kanserinde immünoterapi tedavisi
Böbrek kanserinde immünoterapi tedavisi
Böbrek kanseri nasıl tedavi edilir ?
Böbrek kanseri nasıl tedavi edilir ?