Anasayfa - Kanser Haberleri - Akciğer kanseri - Kolon, rektum kanseri - Güncel Kanser Tarama Programları: Hangi Testlerle Hangi Kanserlerde Erken Teşhis Mümkündür?
Güncel Kanser Tarama Programları: Hangi Testlerle Hangi Kanserlerde Erken Teşhis Mümkündür?

Güncel Kanser Tarama Programları: Hangi Testlerle Hangi Kanserlerde Erken Teşhis Mümkündür?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
25.02.2017

Kanser hastalığı söz konusu olduğu zaman çoğunlukla tedavi üzerine konuşulur. Fakat en az tedavi kadar, hatta daha önemli olan iki konu daha vardır: kanserden korunma ve erken tanı!

Kanserden korunma ve erken tanıya önem veriyoruz ve birçok yazımızda sağlıklı bir yaşam ile kanserden korunma önerilerini sizler için açıklamaya çalışıyoruz. Kanserden korunma önerileri özetlemek gerekirse;

● Tütünden kaçınma

● Fiziksel olarak aktif olma

● Sağlıklı bir kiloya sahip olma

● Meyveler, sebzeler ve tahıllardan zengin, buna karşın doymuş yağ oranı az bir diyet yeme

● Alkol tüketimi sınırlandırılması

● Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı korunma

● Fazla güneşten kaçınma

● Meme, serviks ve kolorektal ve akciğer kanserleri için düzenli tarama yapılması olarak sıralanabilir.

Sağlık Bakanlığı’mızın KETEM’ler aracılığı ile ve büyük emekle yürüttüğü kanserde erken tanı için düzenli tarama testleri, ülkemizde her ilimizde uygulanmakta ve ulaşılabilir durumdadır. Tarama programı, kanserin herhangi bir belirtisi ve şikayetleri olmadan önce kanseri saptamaya yönelik olarak yapılan ve aşağıdaki tabloda detayları açıklanan uygulamaları içermektedir. Tarama testleri ile kanserin erken dönemde tespit edilmesi ile hastalıktan tamamen kurtulma sağlanabilmekte ve/veya daha az yan etkisi olan ilaçlar veya girişimler uygulanarak hastalık kontrol altına alınabilmektedir.

Neden sadece bazı kanserler için tarama yapıyoruz?

Tarama testleri potansiyel faydası, olası risklerine kıyasla üstün olduğu durumlarda uygulanır. İleride kanserleşme ihtimali olan bir polibin kolonoskopi ile çıkarılması veya yıllık rutin mamografi kontrollerinde erken evre bir meme kanserinin tespit edilmesi oldukça yaşam kurtarıcı bir uygulama olabilmektedir. Bir kanser türünde tarama testinin kabul edilmesi için, testin kanseri tespit etmedeki gücü iyi, kolay uygulanabilir, ulaşılabilir, ve ayrıca maliyet etkin de olmalıdır. Malesef günümüzde tüm kanser türleri için bu kriterleri sağlayan testler yoktur. Fakat elimizdeki kanser tarama testlerinin faydası gözardı edilemeyecek kadar çoktur. Tarama testlerinin riskler kaygı, ağrı veya diğer yan etkileri içerebilir.

Aşağıdaki tabloda Amerikan Kanser Derneği'nin 2017'de güncel halini yayımladığı etkinliği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış kanser taramasına yönelik testler bulunmaktadır. Bu tabloda, hangi tarama testlerinin, ne zaman ve ne sıklıkta yapılması gerektiği bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bir kişinin kanser riski ne kadar yüksekse - yaş, aile öyküsü veya diğer faktörler - taramanın yararları o kadar fazla olacaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Haftanın Sloganı
Hareketsiz yaşam tarzı kansere nasıl yardım eder öğrenmek ister misiniz?
Sedanter yaşam tarzı ile kanserin dayanılmaz dostluğu!
Kaynak:

Robert A. Smith PhD et al.
Cancer screening in the United States, 2017: A review of current American Cancer Society guidelines and current issues in cancer screening.
CA: A Cancer Journal for Clinicians (2017)
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Doktor - insan olma sanatı
Doktor - insan olma sanatı
Wanna cry virüsü ile İngiltere sağlık sistemine siber saldırı
Wanna cry virüsü ile İngiltere sağlık sistemine siber saldırı
Kolon kanserinin tekrarlama ihtimali basit yaşam kuralları ile azaltılabilir
Kolon kanserinin tekrarlama ihtimali basit yaşam kuralları ile azaltılabilir
Şekerli değil şeker tadında bir Ramazan Bayramı olsun!
Şekerli değil şeker tadında bir Ramazan Bayramı olsun!