Prof. Dr. Mustafa ÖZDOĞAN

Web sitesimiz drozdogan.com, Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan tarafından 2012 yılında kanserden korunma, kanser tanısı, tedavileri ve sağlıklı yaşam hakkında güncel bilimsel gelişmeleri paylaşmak amacıyla kurulmuştur.

Prof. Dr. Mustafa Özdoğan 1968 Niğde doğumludur. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimimi, daha sonra Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, İç Hastalıkları Uzmanlığı ve Tıbbi Onkoloji ihtisaslarını tamamladı. 2003 yılında, Akdeniz Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak göreve başladı; 2004 yılında Almanya'da kanser tedavisinde tamamlayıcı tıp ve alternatif tedaviler, kanserde hipertermi tedavisi ve girişimsel (minimal invaziv) kanser tedavileri ile ilgili çalışmalar yaptı. Şu ana kadar 120’nin üzerinde uluslararası ve ulusal, hakemli dergilerde makalesi yayımlandı, ve ikisi onkolojide hasta hekim ilişkisini sorgulayan, toplam 17 çalışması ödüle layık görüldü.

Sağlık okur-yazarlığı, onkolojide hasta hekim ilişkisi, kanser ve beslenme, ameliyatsız (minimal invaziv) kanser tedavisi, kanserde geleneksel-tamamlayıcı ve alternatif tedaviler, kanser immünoterapileri, intra-arteryel kemoterapi uygulamaları, yenilikçi ve ileri teknoloji kanser tedavileri, kanserden korunma ve sağlıklı yaşam özel ilgi alanlarıdır.

Ayrıca Türkiye’de kemoterapi ünitelerine sanat evi kavramını getirerek, bu tanımın gelişmesine ve yaşam kalitesine odaklanan tedavi uygulamalarının arttırılmasına önemli katkı sağlamıştır. Ayrıca Onkoloji Hemşireliği kavramını ülkemize tanıtmıştır.

Mustafa Özdoğan'ın son ve uzun soluklu projesi ise bu web sitesi ile başlayan "Kanser ve Sağlıklı Yaşam Eğitim Merkezi ve Sanal Kanser Hastanesi"dir. Bu proje için – çoğunluğu genç kanser araştırmacıları ve tıp bilişimi uzmanları ile – bir çatı markası olan OncoTrust’ı kurmuştur.