Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Kolon, rektum kanseri tedavisi - Kalın bağırsak - kolon ve rektum kanseri ameliyatı
Kalın bağırsak - kolon ve rektum kanseri ameliyatı

Kalın bağırsak - kolon ve rektum kanseri ameliyatı

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
27.12.2016

Kolon Kanserinde Polipektomi: Bazı kolorektal kanserler fazla saldırgan değildir ve tek bir poliple sınırlı olabilir. Bu türde gözlenen bir kanser lenf bezlerine, damarlara ve sinir sistemine yayılma göstermez. Bu durumda, lokal eksizyon (kesip çıkarma) ile kanser alınır. Gereksiz bir cerrahi müdahaleyi önlemek adına, poliplerin kolonoskopi yapılırken alınması da söz konusudur. Kolonoskopi sırasında, uzun bükülebilir ucunda kamera bulunan bir tüp, rektumdan içeri sokularak kolon ve rektum boyunca polip ve diğer anormallikler incelenir, tespit edilen kanser alınarak işlem sonlandırılır.

Kolon Kanserinde Klasik Cerrahi Müdahale (açık kolektomi): Klasik cerrahi müdahalede, karından geniş bir kesi açılır. Kanserle birlikte çevreleyen normal bağırsak ve lenf bezleri de alınır. Kolonun iki kesik ucu birlikte dikilir. Bazı durumlarda, kolonun (kalın bağırsağın) hastalıklı kısmının alınıp geriye kalan kısmının ameliyatla karın ön duvarına dikilerek dışarıya açılması söz konusudur. Bu işleme kolostomi denir. Kolostominin görevi, dışkının bu yapay çıkış yoluyla stoma denen ağız kısmından dışarı atılmasını sağlamaktır.

Kanser tamamen alınamamışsa, iki kesik kolon ucu tekrar dikilmez. Bağırsak hareketlerinin kontrol edilememesi söz konusu olduğundan devamlı çıkan dışkı için kullanılıp atılabilen bir torba (kolostomi torbası) kullanılır.

Kolon Kanserinde Laparoskopik Cerrahi Müdahale: Laparoskopik cerrahi müdahale, daha az acı, ameliyat sonrası daha az komplikasyon, hızlı iyileşme ve hastanede kalış süresi kısa olduğu için tercih edilen bir yöntemdir. Karında açılan uzun bir kesi yerine daha küçük birkaç kesi tercih edilir. Özel uzun aletler, açılan kesilerden içeri sokularak rektum ve lenf bezlerine kadar uzatılır. Aletlerin birinin ucunda karın içini görüntülemek için küçük bir kamera vardır. Tespit edilen kanser, kesi genişletilerek alınır.

Yardımcı cerrahi müdahale olarak uygulanan laparoskopik cerrahi müdahale, erken evre kanserlerin tedavi edilmesinde standart yöntemler kadar etkilidir. Ancak, henüz sınırlı bilgiye sahip olduğumuz bu yöntemin netleşmesi, alanında uzman cerrahlarla defalarca yapılan operasyonlar sonucu sağlanacaktır.

IV. Evre Kolon Kanserinde Karaciğerin Tedavisi: Karaciğere yayılmış kanserin tümünün alınması mümkünse, cerrahi müdahale bir tedavi seçeneği olarak uygulanır. Cerrahi müdahale bazı hastalara tedavi seçeneği olarak uygulansa da, karaciğer metastazı olan hastaların çoğu tümörün yeri, büyüklüğü veya genel sağlık durumları sebebiyle ameliyat olamazlar. Bazı hastalar, gördükleri kemoterapi ile tümörün küçültülmesi sonucu, ameliyat olabilirler. Eğer, tümörün büyüklüğünde bir değişiklik olmazsa, o takdirde cerrahi müdahale yapılmaz ve karaciğere yönelik tedavi uygulaması düşünülebilir. Radyofrekans ablasyonu(ısı ile kanser hücrelerini öldürmek), kriyoterapi (dondurarak kanser hücrelerini öldürmek), direk karaciğere uygulanan kemoterapi ve radyoterapi, uygulanabilecek tedavi yöntemleridir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Rektum kanserinde ameliyatsız tedavi - intraarteryel kemoterapi
Rektum kanserinde ameliyatsız tedavi - intraarteryel kemoterapi
Kalın bağırsak - kolon ve rektum kanserlerinde kemoterapi
Kalın bağırsak - kolon ve rektum kanserlerinde kemoterapi
Kalın bağırsak - kolon ve rektum kanseri belirtileri nelerdir?
Kalın bağırsak - kolon ve rektum kanseri belirtileri nelerdir?
Kalın bağırsak - kolon ve rektum kanserlerinde immünoterapi tedavisi
Kalın bağırsak - kolon ve rektum kanserlerinde immünoterapi tedavisi