Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Karaciğer kanseri tedavisi - Karaciğer kanserinde tedavi yöntemleri
Karaciğer kanserinde tedavi yöntemleri

Karaciğer kanserinde tedavi yöntemleri

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
27.12.2016

Tedavi planını yaparken kanserin evresi ve karaciğerin kalan kısmının sağlığı doktorlar için önem taşır. Ancak, doktorunuz genel sağlık durumunuza göre tedavinin olası yan etkilerini de dikkate alarak tedavi yöntemlerini belirleyecektir. Karaciğer kanserinde başlıca tedavi seçenekleri şunlardır:

  • Cerrahi müdahale (kısmi hepatektomi veya karaciğer nakli)

  • Ablasyon veya embolizasyon gibi bölgesel tedaviler

  • Kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi

  • Radyoterapi

Bazı vakalarda, bu tedaviler kombine edilerek uygulanabilir.

Karaciğer kanserinde evrelerine göre uygulanan tedaviler

TNM evreleme sistemi, karaciğer kanserinin yayılma durumunu net olarak gösteriyor olsa da, doktorlar tedavi seçeneklerini belirlemek için tümörün ameliyat ile alınıp alınamayacağını baz alan daha pratik bir sistem kullanırlar. Karaciğer kanseri 3 kategoriye ayrılır: Bölgesel olarak cerrahi müdahale yapılabilir, bölgesel olarak cerrahi müdahale yapılamaz ve ilerlemiş karaciğer kanseri.

Bölgesel olarak cerrahi müdahale yapılabilir karaciğer kanseri (bazı T1 veya T2, N0, M0 tümörler)

Kanser erken evrede ve geri kalan karaciğer sağlıklı ise, cerrahi müdahale (kısmi hepatektomi) ile tedavi edilebilir. Ne yazık ki, sadece çok az sayıda hasta bu kategoride yer almaktadır. Sonucu etkileyen önemli faktör, tümörün büyüklüğü ve yakın damarları etkileyip etkilemediğidir. Damara yayılmış büyük tümör veya tümörler, cerrahi müdahale sonrası karaciğere geri dönecek ve vücudun başka bölgelerine yayılacaktır. Karaciğerinizin kalan kısmının fonksiyonu ve genel sağlık durumunuz da ayrıca önem taşır. Erken evre karaciğer kanseri hastalarında, karaciğer nakli, diğer bir seçenek olabilir.

Klinik araştırmalar, kısmi hepatektomi uygulanan hastaya sonrasında uygulanan diğer tedavilerin faydalı olup olmayacağı yönündedir. Bazı araştırmalar, kemoembolizasyon veya diğer tedavilerin cerrahi müdahale ile birlikte uygulandığında, hastanın ömrünü uzattığını göstermiştir. Cerrahi müdahaleye eklenebilecek diğer tedavi yöntemleri konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Bölgesel olarak cerrahi müdahale yapılamaz karaciğer kanseri (bazı T1 ‘den T4’e, N0, M0 tümörler)

Henüz yayılma göstermemiş ancak bir takım sebeplerden kısmi hepatektomi ile güvenli bir şekilde alınamayan kanserler gibi bölgesel rezekte edilemeyen kanserlerdir. Cerrahi müdahale yapılamama sebeplerinden bazıları;

  • Tümör, güvenle alınamayacak kadar büyüktür.

  • Tümör, karaciğerin alınması zor olan bir bölümündedir. (Örn; damara çok yakın)

  • Birkaç tümör vardır.

  • Karaciğerin geri kalanı sağlıklı değildir. (Siroz veya diğer nedenler yüzünden)

Bu hastalar, eğer mümkünse karaciğer nakli yapılarak tedavi edilirler. Çok zor bir ameliyat olsa da, birçok hastaya faydalı olmuş bir operasyondur. Nakil, kanseri ve altında yatan herhangi bir karaciğer hastalığını iyileştirebilir.

Çoğu hasta, karaciğer nakline uygun hale gelene kadar, en az birkaç ay bekletilmelidir. Birçok vakada, karaciğer nakli için bekleyen hastalara embolizasyon veya ablasyon gibi diğer tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Nakil için uygun koşullar söz konusu olmadığında, ablasyon önerilebilir. Diğer seçenekler; embolizasyon, sorafenib ile hedefe yönelik tedavi, kemoterapi (ya sistemik yada hepatik arter aşılama ile) ve/veya radyoterapidir. Bazı vakalarda, tedavi tümörü küçülterek, cerrahi müdahaleye (kısmi hepatektomi veya nakil) uygun hale getirebilir.

Nakil yerine tedavilerin kanseri iyileştirmesi mümkün olmasa da, hastalığın belirtilerini azaltabilir ve yaşam süresini uzatabilir. Bu kanser türünün tedavisi zor olsa da, klinik araştırmalar birçok vakada yeni tedavi yöntemleri ile iyi seçenekler sunabilirler.

İlerlemiş karaciğer kanseri (Tüm N1 veya M1 tümörleri dahil)

İlerlemiş kanser, karaciğer dışına yayılmıştır (lenf bezlerine veya diğer organlara). Bu kanserler, geniş alana yayıldığı için cerrahi müdahale ile tedavi imkanı gerçekleşmeyebilir.

Eğer, karaciğer fonksiyonlarını yeterli derecede yerine getiriyorsa (Child-Pugh A veya B sınıfı), sorafenib ile hedefe yönelik tedavi bir süreliğine kanser gelişimini kontrol altına alabilir ve hastanın yaşam süresini uzatabilir.

Bölgesel rezeke (ameliyat) edilemeyen karaciğer kanserinde de olduğu gibi, hedefe yönelik tedavi, kemoterapi üzerine yeni yaklaşımlar (kemoterapi tedavisinde yeni ilaçlar ve yollar), yeni radyoterapi düzenlemeleri ve diğer yeni tedaviler, hastalara yardımcı olabilir. Bu klinik araştırmalar, gelecekteki hastalarda daha iyi sonuçların alınması için önemlidir.

Radyasyon gibi tedaviler, ağrının ve diğer belirtilerin giderilmesi için yardımcı olabilir. En etkin şekilde tedavi olma şansı elde edebilmeniz için, belirtileri doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olunuz.

Tekrarlayan karaciğer kanseri

Tedavi sonrası tümör yeniden oluşursa bu durum, tekrarlayan (nükseden) kanser olarak adlandırılır. Tekrarlama, bölgesel veya uzak bölgelerde yayılma şeklinde olabilir. Tedavi edilmiş karaciğer kanserinin tekrarlaması, daha önce uygulanan tedavi türü ve karaciğer fonksiyonları gibi birçok faktöre bağlıdır. Bu durumda, yinelenen bir cerrahi müdahale, embolizasyon veya ablasyon gibi bir lokal tedavi yöntemi uygulanabilir. Kanser geniş bir alana yayılmışsa, sorafenib ile hedefe yönelik tedavi veya kemoterapi tedavisi de uygun bir seçenek olacaktır.

Tedaviler, ağrının ve diğer belirtilerin giderilmesi için de yardımcı olabilir. En etkin şekilde tedavi olma şansı elde edebilmeniz için, belirtileri doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olunuz.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Karaciğer kanseri tedavisinde başarı gösteren yeni teknolojiler
Karaciğer kanseri tedavisinde başarı gösteren yeni teknolojiler
Karaciğer kanseri nedir? Nedenleri - risk faktörleri nelerdir?
Karaciğer kanseri nedir? Nedenleri - risk faktörleri nelerdir?
Karaciğer kanserinde ablasyon ve embolizasyon
Karaciğer kanserinde ablasyon ve embolizasyon
Karaciğer kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Nasıl teşhis edilir?
Karaciğer kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Nasıl teşhis edilir?