Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Melanom – Cilt kanseri tedavisi - Melanom deri kanserinde evreleme – hastalık yayılımı
Melanom deri kanserinde evreleme – hastalık yayılımı

Melanom deri kanserinde evreleme – hastalık yayılımı

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
27.12.2016

Melanom cilt kanseri teşhis edildiğinde, evrelenmesi veya yayılım durumunun belirlenmesi gerekir. Bu sayede, uygulanacak tedavi planı şekillenir. Evreleme, kanserin bulunduğu yerde veya vücudun diğer bölgelerinde yayılım durumuna ve yayılım söz konusu olduysa, vücudun hangi bölgelerine yayıldığına göre belirlenir.

Hastalığın yayılım alanı ve ne kadar agresif olduğunu bilmek önemlidir. 0’dan IV’e kadar sıralanmış olan evreler kanserin ilerleme derecesini göstermektedir. Kanserin en ilerlemiş evresi IV rakamı ile ifade edilir. 0 evresi ise, kanserin erken evrede olduğunu belirtmektedir. Melanom cilt kanserinde her evrenin ifade ettiği özellikleri kısaca şöyle açıklayabiliriz:

Evre 0: Kanser oluştuğu yerdedir. Bunun anlamı, kanser epidermistedir ve dermise (daha alt tabaka) yayılım göstermemiştir.

Melanom cilt kanserinde I’inci evreyi 2 şekilde gözleyebiliriz;

Evre Ia: Kanser 1 mm’den daha incedir. Ülserasyon (yara) yoktur ve mitotik oranı 1 /mm2 ‘dir. Lenf bezlerine veya uzak organlara yayılım göstermemiştir.

Evre Ib: Kanser 1 mm’den daha incedir. Ülserasyon (yara) mevcuttur veya mitotik oranı en az 1/mm2, Ya da kanser 1- 2 mm arası kalınlıktadır ve ülserasyon (yara) yoktur. Lenf bezlerine veya uzak organlara yayılım göstermemiştir.

Melanom cilt kanserinde II’inci evreyi 3 şekilde gözleyebiliriz;

Evre IIa: Kanser1- 2 mm arası kalınlıktadır ve ülserasyon (yara) mevcuttur. Ya da kanser 2- 4 mm arası kalınlıktadır ve ülserasyon yoktur. Lenf bezlerine veya uzak organlara yayılım göstermemiştir.

Evre IIb: Kanser 2- 4 mm arası kalınlıktadır ve ülserasyon mevcuttur. Ya da kanser 4 mm’den kalındır ve ülserasyon yoktur. Lenf bezlerine veya uzak organlara yayılım göstermemiştir.

Evre IIc: Kanser 4 mm’den kalındır ve ülserasyon mevcuttur. Lenf bezlerine veya uzak organlara yayılım göstermemiştir.

Melanom cilt kanserinde III’üncü evreyi 3 şekilde gözleyebiliriz;

Evre IIIa: Kanser herhangi bir kalınlıkta olabilir, ancak ülserayon (yara) yoktur. Etkilenmiş deri bölgesine yakın 1-3 lenf bezine yayılım göstermiştir ve lenf bezleri büyümemiştir. Kanser ancak mikroskop altında incelenerek tespit edilir. Uzak yayılım yoktur.

Evre IIIb: Kanser herhangi bir kalınlıkta olabilir ve ülserasyon mevcuttur. Etkilenmiş deri bölgesine yakın 1-3 lenf bezine yayılım göstermiştir ve lenf bezleri büyümemiştir. Kanser ancak mikroskop altında incelenerek tespit edilir. Uzak yayılım yoktur. Ya da kanser herhangi bir kalınlıkta olabilir, ancak ülserasyon mevcut değildir. Etkilenmiş deri bölgesine yakın 1-3 lenf bezine yayılım göstermiştir ve kanser yüzünden lenf bezleri büyümüştür. Uzak yayılım yoktur. Ya da kanser herhangi bir kalınlıkta olabilir, ancak ülserasyon yoktur. Yakındaki deride küçük alanlara veya birincil tümörün etrafındaki lenfatik kanallara yayılım gösterir. Ancak, lenf bezlerinde kanser mevcut değildir ve uzak yayılım yoktur.

Evre IIIc: Kanser herhangi bir kalınlıkta olabilir ve ülserasyon mevcuttur. Etkilenmiş deri bölgesine yakın 1-3 lenf bezine yayılım göstermiştir. Kanser yüzünden lenf bezleri büyümüştür ve uzak yayılım yoktur. Ya da kanser herhangi bir kalınlıkta olabilir ve ülserasyon mevcuttur. Yakındaki deride küçük alanlara veya birincil tümörün etrafındaki lenfatik kanallara yayılım gösterir. Ancak, lenf bezlerinde kanser mevcut değildir ve uzak yayılım yoktur. Ya da kanser herhangi bir kalınlıkta olabilir ve ülserasyon olabilir veya olmayabilir. Yakınındaki 4 veya daha fazla lenf bezine VEYA yakınında küme halinde duran lenf bezlerine VEYA birincil tümörün erafındaki lenf kanallarına ve yakınındaki lenf bezlerine yayılım göstermiştir. Kanser yüzünden lenf bezleri büyümüştür ve uzak yayılım yoktur.

Evre IV: Melanom deride geliştiği ilk alandan uzağa ve akciğer, karaciğer veya beyin gibi diğer organların lenf bezlerine veya derinin uzak bölgelerine, derialtı dokusuna veya uzak lenf bezlerine yayılım göstermiştir. Bu evrede ne yakındaki lenf bezlerine yayılım ne de tümörün kalınlığı değerlendirilmez. Normalde, bu evrede melanom kalındır ve lenf bezlerine yayılım göstermiştir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Melanom cilt kanserinde ısı – hipertermi tedavisi
Melanom cilt kanserinde ısı – hipertermi tedavisi
Melanom cilt kanseri tedavisinde başarı gösteren yeni teknolojiler
Melanom cilt kanseri tedavisinde başarı gösteren yeni teknolojiler
Melanom cilt kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Nasıl teşhis edilir?
Melanom cilt kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Nasıl teşhis edilir?
Melanom deri kanserinde evreleme – hastalık yayılımı
Melanom deri kanserinde evreleme – hastalık yayılımı