Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Mesane kanseri tedavisi - Mesane kanserinde evreleme – hastalık yayılımı
Mesane kanserinde evreleme – hastalık yayılımı

Mesane kanserinde evreleme – hastalık yayılımı

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Mesane kanseri teşhis edildiğinde, evrelenmesi veya yayılım durumunun belirlenmesi gerekir. Bu sayede, uygulanacak tedavi planı şekillenir. Evreleme, kanserin mesane duvarına veya vücudun diğer bölgelerine yayılım durumuna ve yayılım söz konusu olduysa, vücudun hangi bölgelerine yayıldığına göre belirlenir. Bir başka deyişle, buna hastalığın derinlik ve genişlik ölçümü de denilebilir. Bazen teşhis sırasında kanserin evresi belirlenebilir veya emin olmak için ilave testlerin [Ultrason, BT urogram (bilgisayarlı tomografi urogram), MRI (manyetik rezonans görüntüleme), IVU (intravenöz urogram) veya kemik taraması gibi] uygulanması gerekebilir. Bazen de evreleme, hasta cerrahi müdahale görene kadar tamamlanmayabilir. Mesane ve yakınındaki lenf bezlerine bakılıp net bilgi edinilerek tedavi planlanabilir.

Hastalığın yayılım alanı ve ne kadar agresif olduğunu bilmek önemlidir. 0’dan IV’e kadar sıralanmış olan evreler kanserin ilerleme derecesini göstermektedir. Kanserin en ilerlemiş evresi IV rakamı ile ifade edilir. 0 evresi ise, kanserin erken evrede olduğunu belirtir. Mesane kanserinde her evrenin ifade ettiği özellikleri kısaca şöyle açıklayabiliriz:

Mesane kanserinde 0 evresini kendi içinde 2 şekilde gözleyebiliriz;

Evre 0a: Kanser, sadece mesanenin iç yüzeyinde gelişir. Erken evre olarak nitelendirilen 0a’da kanser hücreleri grup halindedir ve cerrahi ile kolay alınabilir. Bu evrede hastalık mesane duvarının kas veya bağ dokusuna ilerlemez.

Evre 0is: Kanser yassı, noninvaziv karsinomdur ve yassı karsinom in situ olarak da bilinir. Sadece mesanenin iç yüzeyinde gelişir ve mesanenin içine doğru ya da bağ ve kas dokularına ilerlemez. Bu evrede, lenf bezlerine ya da uzak bölgelere yayılım görülmez.

Evre I: Kanser mesane duvarına ilerler, ancak lenf bezlerine ya da uzak bölgelere yayılım göstermez.

Evre II: Kanser hücreleri, mesane iç duvarına nüfuz etmiştir ve mesane duvarının kasına ilerlemiştir. Kanser, lenf bezlerine ya da uzak bölgelere yayılım göstermemiştir.

Evre III: Kanser hücreleri, mesanenin kaslı tabakasından mesaneyi kaplayan yağ dokusu tabakasına yayılmıştır. Bu evrede kanser, prostat, rahim veya vajina gibi üreme organlarına da ilerlemiş olabilir, ancak pelvik ya da karın duvarında kanser görülmez. Kanser, lenf bezlerine ya da uzak bölgelere yayılım göstermemiştir.

Evre IV: Kanser, karın ve pelviste yayılım göstermiştir. Bu evrede, kanser lenf bezlerine ve uzak bölgelere yayılım göstermemiş olabilir. Ya da yayılım lenf bezlerinde gerçekleşebilir ve uzak bölgelerde kanser görülmez. Bir üçüncü seçenek ise, hem lenf bezlerine hem de kemiklere, karaciğer veya daha uzaktaki akciğerlere kadar yayılım görülmesidir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Beğenmedim
Gönder
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
İdrar içerek kanseri tedavi etme fikri nereden çıktı?
İdrar içerek kanseri tedavi etme fikri nereden çıktı?
Kızılötesi görüntüleme: meme kanseri biyopsisini derecelendirmede yeni yöntem
Kızılötesi görüntüleme: meme kanseri biyopsisini derecelendirmede yeni yöntem
Kolloidal gümüş suyu nedir? Kanser tedavisinde kullanılır mı?
Kolloidal gümüş suyu nedir? Kanser tedavisinde kullanılır mı?
İmmünoterapi Opdivo dahil 5 kanser ilacı ödeme listesine alındı!
İmmünoterapi Opdivo dahil 5 kanser ilacı ödeme listesine alındı!