Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Onkoloji sözlüğü - Metastaz nedir – kısaca – kanser nasıl yayılır?
Metastaz nedir – kısaca – kanser nasıl yayılır?

Metastaz nedir – kısaca – kanser nasıl yayılır?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
25.01.2017

Metastaz, kanser hücresinin farklı doku veya organlara yayılmasıdır. Kanserde yaşam kayıplarının yüzde 90’ından metastaz sorumludur. Sağlıklı bir hücrenin kanser hücresine dönüşmesi oldukça kompleks bir süreçtir. Hücre çoğalmasını kontrol eden genlerde meydana gelen mutasyonların birikmesi sonucu hücre kontrolsüz çoğalmaya başlar. Buna bağlı olarak düzensiz hücre kitleleri oluşur. Bir süre sonra bazı kanser hücreleri epitel mezenkimal geçiş adı verilen olayı gerçekleştirerek kan dolaşımına katılırlar. Bu tip hücrelere kanda dolaşan tümör hücreleri adı verilir. Kanda dolaşan tümör hücreleri, kan dolaşımındaki diğer hücrelerin yardımıyla kan dolaşımından çıkar ve dokuyu işgal ederek çoğalır ya da uykuya dalar.

s

Kanser hücresinin ne zaman ve nasıl metastaz yaptığını güncel bilimsel verilerle tam olarak açıklanmamıştır. Yukarıdaki diyagramda kanser hücresinin kan damarları yoluyla köken aldığı yerden başka bir yere göç etmesi yani metastazı gösterilmiştir. Tümör hücreleri metastaz yaptıklarında, sekonder tümör ya da metastatik tümörler olarak adlandırılırlar.

Metastaz yapan kanser hücreleri ana/primer/birincil tümör hücrelerinden farklı özelliktedir

Birincil tümöre benzerlikleri çok azdır; metastatik kanser hücreleri çok hızlı mutasyon geçirirler. Bu sebeple farklı genetik yapıda hücrelerden oluşan tümörlerin tedavisi oldukça güçtür. Farklı genetik yapı, metastatik tümör hücresinin ilaçlara direnç göstermesine ve kök hücre karakteristiği kazanmasına sebep olur.

Bir başka önemli konu, örneğin bir meme kanseri hücresi akciğere metastaz yaptığında akciğer kanseri olarak isimlendirilmez. Akciğere yayılmış bu tümör “metastatik meme kanseri” olarak isimlendirilir.

Kanser hücresinin metastaz yapacağı dokuyu nasıl seçtiğine dair güçlü bir bilimsel veri yoktur. Ancak bilim insanları tarafından belirli teoriler ortaya atılmıştır, bu teoriler henüz güçlü kanıtlarla desteklenmemiştir. Ancak bazı kanser türleri için sıklıkla hangi bölgelere metastaz yaptığını söyleyebiliriz. Örneğin; meme tümörleri genellikle beyin, kemik ve akciğerlere yayılma eğilimi gösterir.

Metastaz, kanser biliminin en karanlık noktalarından biridir. Son yıllarda yapılan çalışmalar kanserin metastazında temel rol oynayan genleri, proteinleri keşfetmeye ve metastazı önleyecek ilaçlar geliştirmeye yöneliktir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlgili Haberler

İlgili Kanser Haberleri