Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Mide kanseri tedavisi - Mide kanseri ameliyatı
Mide kanseri ameliyatı

Mide kanseri ameliyatı

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
14.07.2018

Mide kanserinde cerrahi müdahale, koşullar uygunsa tedavinin bir parçasıdır. Kanserin türüne ve evresine bağlı olarak midenin kanserli bölümünün tümörle birlikte alınması için kullanılan cerrahi müdahalede amaç, diğer kanser türlerinde olduğu gibi mümkün olduğu kadar çok kanseri almaktır. Bazen diğer organların da alınması söz konusu olabilir.

Böyle bir durumda, cerrahi müdahale (daha çok diğer tedavilerle birlikte) mide kanserini iyileştirme şansı sunabilir. Kanser evreniz 0, I, II veya III ise ve sağlık durumunuz elveriyorsa, doktorunuz kanseri cerrahi müdahale ile tedavi etmek isteyecektir.

Cerrahi müdahale, kanser tamamen alınamayacak kadar geniş alana yayılmış olsa bile, tümöre bağlı kanamayı veya midenin tıkanmasını önler. Bu tür bir cerrahi müdahaleye, kanseri iyileştirmeyen ancak belirtileri engelleyen veya hafifleten palyatif cerrahi müdahale denir.

Mide Kanseri’nde 3 ana cerrahi müdahale türü vardır:

1. Mide Kanserinde Endoskopik Mukozal Rezeksiyon (parça alma)

Rezeksiyon, organın bir kısmının veya tümörün cerrahi müdahale ile alınmasıdır. Bu operasyonda, kanser endoskop yoluyla çıkartılır (uzun, esnek bir tüp boğazdan geçirilerek mideye iner). Bu işlem, kanser fazla yayılma göstermemişken erken evrelerde yapılabilir.

2. Mide Kanserinde Subtotal (kısmi) Gastrektomi

Bu işlem, kanser sadece midenin daha aşağı kısmında bağırsaklara yakın bölümünde ise uygulanır. Bazende, midenin daha üst kısımlarında bulunan kanserler için uygulanması mümkün olan bir yöntemdir. Mide sadece kısmi olarak alınır, bazen özofagus’un bir parçası veya ince bağırsağın başlangıç kısmı da birlikte alınabilir. Yakındaki lenf bezleri ve zaman zaman yakın diğer organlarda bu operasyona dahil edilir. Mide kısmi olarak alındığında cerrahi müdahale sonrası yemek yemek çok daha kolaydır.

3. Mide Kanserinde Total Gastrektomi ve D2 Diseksiyon

Bu metod, kanser mide dışına yayıldığında uygulanır. Çoğunlukla, kanser midenin üst kısmında ise, kullanılır. Zaman zaman tüm midenin alınması söz konusu olabilir. Yakın lenf bezleri de mide ile birlikte alınır. Hatta dalak ve özofagus’un bir kısmı, bağırsaklar, pankreas ve diğer yakın organların alınması da söz konusudur. Özofagus’un kalan kısmının ucu ince bağırsaklara bağlanır. Total gastrektomi olan hastalar, bir seferde az miktarda yemek yiyebildikleri için daha sık yemek yemeleri gerekir.

Subtotal ve total gastrektomi uygulamalarının çoğu, karında geniş bir kesi açılarak gerçekleştirilir. Bazı uzmanlar bu operasyonları daha kolay bir şekilde dönüştürebilmek için karında daha küçük kesilerle gerçekleştirilen laparoskopik cerrahi müdahale kullanımını gözden geçirmektedir.

Küratif (şifaya ulaştırıcı) bir mide kanseri ameliyatı, peritoneal (karın zarı) ve uzak organ metastazı olmayan hastalarda patolojik metastaz yapmış lenf bezlerinin tamamının, mide ile birlikte ve temiz cerrahi sınırlarla çıkarılmasıdır. Bilimsel araştırmalar, tanı anında mide kanserlerinin %30-40'ında, mide çevresinde 2. zonda lenf nodülü tutulumu olduğunu ve D2 diseksiyon ile bu hastalarda 5 yıllık sağkalımın daha uzun olduğunu bildirmektedir. Ancak D2 diseksiyon ancak bu konuda deneyimli cerrahlar tarafından uygulanmalıdır.

Mide Kanserinde Cerrahi Sonrası Beslenme Sondasının Yerleştirilmesi

Mide kanseri olan bazı hastalar, cerrahi müdahale sonrası yeterli şekilde beslenememektedir. Sonrasında uygulanan kemoterapi ve radyoterapi gibi tedaviler bu problemi daha da kötüleştirir. Bu duruma yardımcı olması için gastrektomi sırasında barsağa bir tüp yerleştirilebilir. Karın bölgesinde deri üstünde kalacak olan tüpün son bölümüne J tübü denir. Bu tüpten gönderilen sıvı besinler, direk bağırsaklara gönderilerek yetersiz beslenmeyi önler.

Mide Kanserinde Lenf Bezlerinin Alınması

Subtotal veya total gastrektomi sırasında, lenf bezleri ve mide çevresindeki bir kısım yağ dokuları (omentum) alınır. Bazı doktorlar, cerrahi müdahale başarısının alınan lenf bezi sayısıyla doğru orantılı olduğunu düşünmektedir. Amerika’da amaç, en az 15 lenf bezi alınmasıdır. Ancak, bu işlemin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için mide kanseri ameliyatında deneyimli bir cerraha ihtiyaç vardır. Araştırmalar, mide kanseri hastalarının yoğunlukta olduğu hastanelerde cerrahların daha başarılı olduğunu göstermektedir. Mide kanserinde cerrahi müdahalede deneyimli bir cerrah, tedavide başarılı sonuçların elde edilmesini sağlayacaktır.

Cerrahi Müdahale Yapılamayan Mide Kanseri İçin Palyatif Tedavi

Cerrahi müdahale yapılamayan mide kanseri hastalar için geçekleştirilen operasyon kanserin kontrol altına alınması veya hastalık belirtilerinin hafifletilmesi veya önlenmesi için gerçekleştirilir.

Mide Kanserinde Subtotal Gastrektomi

Cerrahi müdahale için sağlık durumları elveren hastalar için tümörle birlikte midenin bir kısmının alınması; kanseri iyileştirmese de kanama, ağrı veya midede oluşan tıkanıklık gibi problemleri tedavi etmekte yardımcı olabilir.

Mide Kanserinde Gastrik Bypass (gastrojejunostomi)

Midenin daha alt kısmında olan tümörler, büyüyerek besinlerin mideden çıkmasını engelleyebilirler. Cerrahi müdahale için sağlık durumu uygun olan hastalarda bu problemi önlemek veya tedavi etmek için midenin alt kısmına bypass yapmak bir seçenektir. Bu işlemde, ince bağırsağın jejunum adı verilen kısmı midenin üst kısmına bağlanarak besinlerin mideden ayrılabilmesi için yeni bir yol oluşturulur.

Mide Kanserinde Endoskopik Tümör Ablasyonu

Sağlık durumu cerrahi müdahale için elverişli olmayan hastalar gibi bazı vakalarda, endoskopi (boğazdan aşağıya sokulan uzun, esnek bir tüp) tümörü parçalamak için kullanılan lazer ışınlarına rehberlik edebilir. Bu işlem, kanamayı durdurabilir veya cerrahi müdahaleye gerek kalmadan besin tıkanmasını hafifletmede yardımcı olabilir.

Mide Kanserinde Stent Takılması

Midenin sonunda veya başında tümörün oluşturduğu tıkanıklığı gidermek için başka bir seçenek, endoskopi kullanarak midenin açılan kısmına stent (delikli metal bir tüp) yerleştirilmesidir. Takılan stent midenin açık durmasını ve besinlerin geçmesini sağlar.

Mide Kanserinde Beslenme Tüpü Takılması

Mide kanseri olan bazı hastalar, yeme ve içme zorluğu çektiği için yeterli beslenemezler. Küçük bir operasyonla karın bölgesinden girilerek midenin distal (merkezden uzak) kısmına (G tüpü olarak bilinir) veya ince barsağa (J tüpü olarak bilinir) beslenme tüpü yerleştirilir. Sıvı besin maddeleri bu tüpten içeri verilerek hastanın beslenmesi sağlanabilir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
  • Etiket Bulutu:
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Mide kanserinde hastalık evreleri - aşamaları
Mide kanserinde hastalık evreleri - aşamaları
Mide kanserinde ısı – hipertermi tedavisi
Mide kanserinde ısı – hipertermi tedavisi
Mide kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Endoskopi nedir? Nasıl teşhis edilir?
Mide kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Endoskopi nedir? Nasıl teşhis edilir?
Mide kanseri çeşitleri nelerdir?
Mide kanseri çeşitleri nelerdir?