Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Mide kanseri tedavisi - Mide kanseri nasıl tedavi edilir?
Mide kanseri nasıl tedavi edilir?

Mide kanseri nasıl tedavi edilir?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Mide kanseri sıklığı birkaç yüzyıl içinde %75 oranında azalırken “mide-yemek borusu bileşke” tümörlerinde artış gözlenmektedir. Mide kanserindeki bu azalmanın yiyecekleri saklama koşullarının düzelmesi (buzdolabı), temiz kaliteli su tüketimi ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Buna karsın mide yemek borusu birleşim yerinin kanserinin artması ise dünyada artan obeziteye bağlı olarak gelişen refüj ve refüj ile ilişkili yemek borusu yapısındaki değişimler (barret özefagusu) ile ilişkili olduğu ortaya konmuştur.

Mide kanseri en sık karşılaşılan 5. kanser tipiyken kansere bağlı yaşam kayıplarında üçüncü sırayı oluşturmaktadır. İlk başvuruda mide kanseri tanısı konulan hastaların yarısından fazlası ileri evrededir. Vücuda sirayet etmiş (4. evre = metastaz yapmış) hastalıkta amacımız hastanın yaşam kalitesini arttırmak, sağ kalım süresini uzatmaktır. Şikayetleri azaltıcı tedavi yöntemlerimiz bölgesel veya sistemik olabilir. Sistemik tedavi olan mide kanserinde kemoterapi uygulaması ile ileri destekleyici bakım tedavisinin karşılaştırıldığı çalışmalarda ve bu çalışmaların metaanalizlerinde kemoterapinin hastanın sağ kalım süresini ve yaşam kalitesini arttırdığı ortaya konmuştur.

Bölgesel tedaviler ise (endoskopik işlemler, cerrahi, veya radyoterapi gibi yaklaşımlar) metastatik evredeki hastalarda kanama kontrolü, mide tıkanıklığı, mide perforasyonu (mide duvarında yırtık oluşumu) gibi mide kanserine bağlı gelişen durumları kontrol altına almak için kullanılabilir.

Bu tedavilere başlamadan önce hastanın iyi bir onkolojik ekip tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Eğer ileri evre hastalıkla karşı karşıyaysak beslenebilmeniz çok önemlidir; çünkü mide kanserinde kansere bağlı yemek yemede zorlanma ağrı ile karşı karşıya kalabiliriz bu durumda yemek yemeyerek bu hoş olmayan durumdan kaçmaya çalışmak kilo kaybına yol açacaktır. Ya da mide deki, kitlenin tıkanıklık oluşturmasına bağlı olarak yemekten sonra kusma, beslenme güçlüğü karşımıza çıkabilir. Bu sorunları aşmak için tedaviler öncesi beslenmenin devamını sağlamak amacıyla besleyici tüp önerilebilir.

Cerrahi müdahale, kemoterapi, hedefe yönelik tedavi ve radyoterapi, mide kanseri için uygulanan ana tedavi yöntemleridir. Genellikle en iyi yaklaşım 2 veya daha fazla tedavi metodunu bir arada kullanmaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Mide kanserinde immünoterapi
Mide kanserinde immünoterapi
Mide kanseri tedavisi ve araştırmalarında yenilikler neler?
Mide kanseri tedavisi ve araştırmalarında yenilikler neler?
Mide kanserinde ısı – hipertermi tedavisi
Mide kanserinde ısı – hipertermi tedavisi
Mide kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi
Mide kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi