Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Mide kanseri tedavisi - Mide kanseri nasıl tedavi edilir?
Mide kanseri nasıl tedavi edilir?

Mide kanseri nasıl tedavi edilir?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Mide kanseri sıklığı birkaç yüzyıl içinde %75 oranında azalırken “mide-yemek borusu bileşke” tümörlerinde artış gözlenmektedir. Mide kanserindeki bu azalmanın yiyecekleri saklama koşullarının düzelmesi (buzdolabı), temiz kaliteli su tüketimi ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Buna karsın mide yemek borusu birleşim yerinin kanserinin artması ise dünyada artan obeziteye bağlı olarak gelişen refüj ve refüj ile ilişkili yemek borusu yapısındaki değişimler (barret özefagusu) ile ilişkili olduğu ortaya konmuştur.

Mide kanseri en sık karşılaşılan 5. kanser tipiyken kansere bağlı yaşam kayıplarında üçüncü sırayı oluşturmaktadır. İlk başvuruda mide kanseri tanısı konulan hastaların yarısından fazlası ileri evrededir. Vücuda sirayet etmiş (4. evre = metastaz yapmış) hastalıkta amacımız hastanın yaşam kalitesini arttırmak, sağ kalım süresini uzatmaktır. Şikayetleri azaltıcı tedavi yöntemlerimiz bölgesel veya sistemik olabilir. Sistemik tedavi olan mide kanserinde kemoterapi uygulaması ile ileri destekleyici bakım tedavisinin karşılaştırıldığı çalışmalarda ve bu çalışmaların metaanalizlerinde kemoterapinin hastanın sağ kalım süresini ve yaşam kalitesini arttırdığı ortaya konmuştur.

Bölgesel tedaviler ise (endoskopik işlemler, cerrahi, veya radyoterapi gibi yaklaşımlar) metastatik evredeki hastalarda kanama kontrolü, mide tıkanıklığı, mide perforasyonu (mide duvarında yırtık oluşumu) gibi mide kanserine bağlı gelişen durumları kontrol altına almak için kullanılabilir.

Bu tedavilere başlamadan önce hastanın iyi bir onkolojik ekip tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Eğer ileri evre hastalıkla karşı karşıyaysak beslenebilmeniz çok önemlidir; çünkü mide kanserinde kansere bağlı yemek yemede zorlanma ağrı ile karşı karşıya kalabiliriz bu durumda yemek yemeyerek bu hoş olmayan durumdan kaçmaya çalışmak kilo kaybına yol açacaktır. Ya da mide deki, kitlenin tıkanıklık oluşturmasına bağlı olarak yemekten sonra kusma, beslenme güçlüğü karşımıza çıkabilir. Bu sorunları aşmak için tedaviler öncesi beslenmenin devamını sağlamak amacıyla besleyici tüp önerilebilir.

Cerrahi müdahale, kemoterapi, hedefe yönelik tedavi ve radyoterapi, mide kanseri için uygulanan ana tedavi yöntemleridir. Genellikle en iyi yaklaşım 2 veya daha fazla tedavi metodunu bir arada kullanmaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Beğenmedim
Gönder
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Olaparib, BRCA mutasyonu pozitif metastatik meme kanseri tedavisi için FDA onayı aldı
Olaparib, BRCA mutasyonu pozitif metastatik meme kanseri tedavisi için FDA onayı aldı
Kanser hastalarının bakımıyla ilgilenen yakınları için 6 öneri
Kanser hastalarının bakımıyla ilgilenen yakınları için 6 öneri
Reflü hastalığı, baş ve boyun kanserlerinin riskini artırıyor olabilir
Reflü hastalığı, baş ve boyun kanserlerinin riskini artırıyor olabilir
Kanser tedavisinde az bilinen önemli yan etkiler
Kanser tedavisinde az bilinen önemli yan etkiler