Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Mide kanseri tedavisi - Mide kanserinde hastalık evreleri - aşamaları
Mide kanserinde hastalık evreleri - aşamaları

Mide kanserinde hastalık evreleri - aşamaları

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Mide kanseri evresi, fiziksel muayene ve test (klinik evre)sonuçlarına göre ya da test ve cerrahi müdahale (patolojik evre) sonuçlarına göre belirlenir. Cerrahi müdahale ile kanserin yayılma alanı daha net gözlemlendiği için patolojik evrelemede daha kesin sonuçlar almak mümkündür.

Evre 0’dan sonra (kanser, midede hücrenin iç tabakasından başka yerde yoktur), evreler Romen Rakamları kullanılarak I’den IV’e (1-4) kadar ifade edilir. Rakam ne kadar düşükse, kanser o kadar az yayılmış anlamına gelir. Bu bir kuraldır. IV gibi yüksek rakamlar, ilerlemiş kanser evresini ifade eder. Kendi hastalığınızdaki evreyi doktorunuzla konuşmanız, kafanızdaki soru işaretlerinin giderilmesi için önemlidir.

Cerrahi Müdahale Yapılabilir veya Yapılamaz Mide Kanseri

Mide, cerrahi müdahale yapılabilir (kanser ameliyatla tamamen alınabilir) ve cerrahi müdahale yapılamaz (kanser ameliyatla tamamen alınamaz) olarak 2 gruba ayrılmıştır.

Lenf bezlerinde, yakın organlarda, ana kan damarlarına yakın gelişmiş olması veya vücudun uzak bölgelerine yayılmış olması ya da hastanın elverişsiz sağlık koşullarına sahip olması, tümörün cerrahi müdahale ile tamamen alınmasını engelleyebilir. Erken evre kanserler genellikle cerrahi müdahale yapılabilir durumdadır.

Mide kanseri olan hastalar için güncel klinik evreleme metodu, mükemmel değildir. Daha yeni ve güvenilir testler geliştikçe klinik evreleme metodu değişecektir. Bu noktada, ameliyat öncesi yapılan testlere nazaran kanserin yayılım genişliğinin tespit edilmesi için yapılan cerrahi müdahale sonuçlarının güvenilirliği daha da artmaktadır.

Mide kanserinin evrelerini aşağıdaki şekilde ifade edebiliriz:

Evre 0: Kanser, epitelyum olarak adlandırılan midedeki hücre tabaka yüzeyi ile sınırlıdır.

Evre IA: Kanser, hücre tabaka yüzeyinin altına doğru ilerlemiştir, ancak kas duvarına girmemiş, lenf bezlerine veya vücudun uzak bölgelerine yayılma göstermemiştir.

Evre IB: Kanser, hücre tabaka yüzeyinin altına doğru ilerlemiş, 1-2 lenf bezine yayılmıştır veya bölgesel lenf bezleri veya uzak bölgelere yayılma göstermeden mide duvarı kaslarına ilerlemiştir.

Evre II: Kanser, hücre tabaka yüzeyinin altına ilerlemiş 3 veya daha fazla lenf bezine; mide duvar kasına ve 1-6 lenf bezine; midenin son katmanının hemen yanına ve en fazla 2 lenf bezine veya lenf bezlerine yayılmadan midenin en dış katmanına ilerlemiştir.

Evre III: Kanser, yakın organlara ve/veya bölgesel lenf bezlerine yayılmıştır.

Evre IIIA: Kanser, mide duvarı kasına ve 7 veya daha fazla lenf bezine; midenin son katmanının hemen yanına ve 3-6 lenf bezine veya midenin en dış katmanına (seroza) ve 1-2 lenf bezine ilerlemiştir.

Evre IIIB: Kanser, midenin son katmanının hemen yanına ve 7 veya daha fazla lenf bezine; midenin en dış katmanına ve 3-6 lenf bezine veya yakın organlara ve hiç lenf bezine yayılmamıştır veya birkaç (1-2) lenf bezine ilerlemiştir.

Evre IIIC: Kanser, midenin en dış katmanında ve 7 veya daha fazla lenf bezinde veya yakın organlarda ve 3 veya daha fazla lenf bezinde tespit edilmiştir.

Evre IV: Kanser, vücudun uzak bölgelerine yayılmıştır.

Tekrarlayan (nüks) kanser: İlk tedaviden sonra kanser yenilemiştir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Mide kanseri tedavisi ve araştırmalarında yenilikler neler?
Mide kanseri tedavisi ve araştırmalarında yenilikler neler?
Mide kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi
Mide kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi
Mide kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Endoskopi nedir? Nasıl teşhis edilir?
Mide kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Endoskopi nedir? Nasıl teşhis edilir?
Mide kanseri belirtileri nelerdir?
Mide kanseri belirtileri nelerdir?