Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Nazofarenks – Üst yutak kanseri tedavisi - Nazofarenks kanserinde hastalık evreleri - aşamaları
Nazofarenks kanserinde hastalık evreleri - aşamaları

Nazofarenks kanserinde hastalık evreleri - aşamaları

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Nazofarenks kanseri teşhis edildiğinde, evrelenmesi veya yayılım durumunun belirlenmesi gerekir. Bu sayede, uygulanacak tedavi planı şekillenir. Evreleme, kanserin nazofarenkse (üst yutak) veya vücudun diğer bölgelerine yayılım durumuna ve yayılım söz konusu olduysa, vücudun hangi bölgelerine yayıldığına göre belirlenir. Bir başka deyişle, buna hastalığın derinlik ve genişlik ölçümü de denilebilir. Bazen teşhis sırasında kanserin evresi belirlenebilir veya emin olmak için ilave testlerin [BT (bilgisayarlı tomografi), MR (manyetik rezonans görüntüleme), PET BT, göğüs röntgeni gibi] uygulanması gerekebilir. Sonrasında nazofarenks ve kanserin yayılım durumuna bakılarak etkin tedavinin planlaması yapılır.

Evreleme yapılırken hastalığın yayılım alanı ve ne kadar agresif olduğunu bilmek önemlidir. 0’dan IV’e kadar sıralanmış olan evreler kanserin ilerleme derecesini göstermektedir. Kanserin en ilerlemiş evresi IV rakamı ile ifade edilir. 0 evresi ise, kanserin erken evrede olduğunu belirtir. Üst yutak kanserinde her evrenin ifade ettiği özellikleri kısaca şöyle açıklayabiliriz:

Evre 0: Kanser ilk geliştiği yerdedir (in situ). Kanser hücreleri nazofarenksin sadece yüzey tabakasındadır ve henüz daha derinlere yayılım göstermemiştir. Bunun yanında, yakınındaki lenf bezlerine veya uzak bölgelere ilerlememiştir.

Evre I: Tümör nazofarenkstedir ve geniş boşluğu ve/veya orofarenksin (ağzın hemen arkası) yumuşak dokusuna yayılım gösterebilir. Ancak yakınındaki lenf bezlerine veya vücudun uzak bölgelerine yayılmaz.

Nazofarenks kanserinin II’nci evresini 2 şekilde gözleyebiliriz;

Evre IIa: Tümör boğazın üst kısmında sol ya da sağ tarafındaki dokuların içinde gelişmiştir.

Evre IIb: Kanser halen nazofarenksle sınırlı olabilir ya da geniş boşluğu veya orofarenksin (ağzın hemen arkası) yumuşak dokusuna ya da boğazın üst kısmında sağ veya sol tarafına yayılmış olabilir. Yakınındaki lenf bezlerinde 6 cm’den büyük olmayan bir ya da birkaç tümör yayılımı görülür. Bu lenf bezleri, boyundaki lenf bezlerinin bir tarafında ya da boğazın arkasında (retrofaringeal lenf bezleri) her iki taraftaki lenf bezlerinden biri olabilir. Kanser uzak bölgelere yayılım göstermemiştir.

Nazofarenks kanserinin III’üncü evresini 2 şekilde gözleyebiliriz;

Evre IIIa: Tümör, nazofarenks yakınındaki sinüslere veya kemiklere yayılmış olabilir. Bunun yanında, boğazın arkasındaki ya da boyundaki lenf bezlerinde görülebilir ya da görülmeyebilir, ancak bu lenf bezlerindeki büyüme 6 cm’den fazla değildir. Kanser uzak bölgelere yayılım göstermemiştir.

Evre IIIb: Tümör halen nazofarenksle sınırlı olabilir veya geniş boşluğu ya da orofarenksin (ağzın hemen arkası) yumuşak dokusuna ya da boğazın üst kısmında sağ veya sol tarafına yayılmış olabilir. Tümör boynun her iki tarafındaki yakın lenf bezlerine yayılmış olabilir, ancak bu lenf bezlerindeki büyüme 6 cm’den fazla değildir. Kanser uzak bölgelere yayılım göstermemiştir.

Nazofarenks kanserinin IV’üncü evresini 3 şekilde gözleyebiliriz;

Evre IVa: Tümör kafa ve/veya kafa (kraniyal) sinirlerine, hipofarenkse (boğazın alt kısmı), gözlere veya yakınındaki dokulara yayılmıştır. Boyunda bulunan yakın lenf bezlerinde yayılım görülebilir ya da görülmeyebilir. Bu lenf bezlerindeki büyüme 6 cm’den fazla değildir. Kanser uzak bölgelere yayılım göstermemiştir.

Evre IVb: Tümör yakın yumuşak dokulara veya kemiklere ilerleyebilir ya da ilerlemeyebilir. Ayrıca köprücük kemiğinin üstünde omuz bölgesinde yer alan lenf bezlerinde yayılım görülebilir. Bu lenf bezlerinin 6 cm’den daha büyük olduğu gözlenir. Kanser uzak bölgelere yayılım göstermez.

Evre IVc: Tümör yakın yumuşak dokulara veya kemiklere ilerleyebilir ya da ilerlemeyebilir. Yakındaki lenf bezlerine yayılmıştır ya da yayılmamıştır. Ancak kanserin uzak bölgelere yayılım gösterdiği tespit edilir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Geniz bölgesinde oluşan tümörler
Geniz bölgesinde oluşan tümörler
Nazofarenks kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik akıllı ilaç tedavisi
Nazofarenks kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik akıllı ilaç tedavisi
Nazofarenks kanserinde radyoterapi – ışın tedavisi
Nazofarenks kanserinde radyoterapi – ışın tedavisi
Nazofarenks - Geniz kanseri belirtileri nelerdir?
Nazofarenks - Geniz kanseri belirtileri nelerdir?