Anasayfa - Kanser Tedavisi - Nazofarenks – Üst yutak kanseri tedavisi - Nazofarenks kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik akıllı ilaç tedavisi
Nazofarenks - Geniz (üst yutak) kanseri nedir? Nedenleri - risk faktörleri nelerdir?
Nazofarenks - Geniz kanseri belirtileri nelerdir?
Geniz bölgesinde oluşan tümörler
Nazofarenks kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Nasıl teşhis edilir?
Nazofarenks kanserinde hastalık evreleri - aşamaları
Nazofarenks kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik akıllı ilaç tedavisi
Nazofarenks – geniz kanseri nasıl tedavi edilir?
Nazofarenks kanserinde radyoterapi – ışın tedavisi
Nazofarenks kanseri ameliyatı
Nazofarenks kanserinde immünoterapi
Nazofarenks kanserinde ısı – hipertermi tedavisi
Nazofarenks kanseri araştırma ve tedavisinde yenilikler nelerdir?
Nazofarenks kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik akıllı ilaç tedavisi

Nazofarenks kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik akıllı ilaç tedavisi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için uygulanan ilaç tedavisidir. Kemoterapi tedavisi ağızdan veya damar yoluyla enjekte edilerek kullanılan kanser ilaçlarını içermektedir. Bu ilaçlar, kan dolaşımı yoluyla tüm vücudu dolaşıp kanserin baş boyun bölgesinin ötesinde, vücuda yayılmış tüm kanserin tedavisinde etkili olmaktadır.

Kemoterapi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar radyasyona daha duyarlı olduğu için ileri evre nazofarenks kanserinde çoğunlukla ilk tedavi yöntemi olarak kullanılır. Kemoterapi ve radyoterapinin kombine olarak verildiği bu tedavi yöntemine kemoradyoterapi denir. Nazofarenks kanserinde uzak organlara (akciğerler, kemikler veya karaciğer gibi) yayılım görülürse kemoterapi tek başına ya da radyoterapi ile birlikte uygulanabilir. Radyoterapiden sonra uygulanan kemoterapi (adjuvan tedavi), kanserin tekrarlama olasılığını azaltmak için uygulanan koruyucu tedavidir.

Nazofarenks kanseri tedavisinde en sık kullanılan kemoterapi ilacı sisplatindir. Genellikle kemoradyoterapinin bir parçası olarak tek başına kullanılabilir ya da 5-florourasil (5-FU) ile birlikte eşzamanlı radyoterapi ile tedavinin etkinliği artırılabilir. Bunun dışında, kanserin tekrarlamasını önlemek için radyoterapi sonrasında sisplatin ve 5-FU kombine tedavisi kullanılabilir.

Karboplatin (Paraplatin®), doksurubisin (Adriamisin®), epirubisin (Ellense®), paklitaksel (Taksol®), dosetaksel (Taksotere®), gemsitabin (Gemzar®), bleomisin ve metotreksat, yayılım göstermiş ileri evre nazofarenks kanserinin tedavisinde fayda sağlayabilen kemoterapi ilaçlarıdır. Sağlık durumu elveren hastalarda bu ilaçlardan ikisi veya daha fazlası kombine olarak kullanılarak tedavi etkinliğinin artırılması hedeflenir.

Hedefe yönelik tedavi – akıllı ilaçlar

Hücre içinde kansere neden olan değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinildikçe, bu değişiklikleri hedefleyen yeni ilaçlar geliştirilmeye devam edilmektedir. Hedefe yönelik kullanılan bu ilaçlar standart kemoterapi ilaçlarından farklı çalışır. Kemoterapi ilaçlarının tedavide etkili olamadığı durumlarda, hedefe yönelik ilaçlar tercih edilebilir.

Setuksimab (Erbitux®)

Setuksimab, epidermal büyüme faktör reseptörünü (EGFR) hedefleyen monoklonal bir antikordur (sentetik bağışıklık sistemi proteini). EGFR, hücrelerin yüzeyinde bulunan bir proteindir ve normal şartlarda hücrenin büyümesi ve bölünmesi için sinyal alır. Nazofarinks kanseri olan hücrede bazen büyümeyi hızlandırabilecek kadar çok sayıda EGFR bulunur. Setuksimab EGFR’deki hızlı büyümeyi yavaşlatır veya durdurur. Bu ilaç çoğunlukla kemoterapi tedavisi sonrası kanser gelişmeye devam ederse ya da tekrarlarsa kemoterapi ve/veya radyoterapi ile birlikte kullanılır.

Nazofarinks kanseri tedavisinde setuksimabın asıl rolü halen araştırma konusu olmaya devam etmektedir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Haftanın Sloganı
Küba kanser gerçeğini öğrenmek ister misiniz?
Küba’nın kendi resmi verileri ile KÜBA’da KANSER GERÇEĞİ
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
4. evre veya tekrarlayan Over kanseri tedavisinde olaparib FDA onayı aldı
4. evre veya tekrarlayan Over kanseri tedavisinde olaparib FDA onayı aldı
Yapay tatlandırıcı Asesülfam potasyum nedir ve sağlığa zararlı mıdır?
Yapay tatlandırıcı Asesülfam potasyum nedir ve sağlığa zararlı mıdır?
Bilimsel bilgi ve kanıta dayalı tıp! Bilim, bilmeyi istemekle başlar
Bilimsel bilgi ve kanıta dayalı tıp! Bilim, bilmeyi istemekle başlar
Yapay tatlandırıcı aspartam kanser yapar mı?
Yapay tatlandırıcı aspartam kanser yapar mı?