Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Nazofarenks – Üst yutak kanseri tedavisi - Nazofarenks kanserinde radyoterapi – ışın tedavisi
Nazofarenks kanserinde radyoterapi – ışın tedavisi

Nazofarenks kanserinde radyoterapi – ışın tedavisi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Radyoterapi, yüksek enerji X ışınları veya parçacıklar kullanarak kanser hücrelerini öldürmeyi veya gelişimini yavaşlatmayı hedefler. Bu tedavi yöntemi nazofarenks kanserlerinde ana tedavinin bir parçası olarak uygulanır.

Nazofarenks kanserinde tedavinin etkisini artırmak için kemoterapi ve radyoterapi eşzamanlı uygulanabilir. Kemoradyoterapi olarak bilinen bu tedavi yöntemi, tek başına radyoterapi tedavisinden daha etkili olabilir.

Nazofarenks kanserinde radyoterapi genellikle hem ana tümöre hemde boyundaki yakın lenf bezlerine uygulanır. Lenf bezlerinde herhangi bir büyüme ya da anormallik tespit edilmiş olmasa da kanserin olası yayılımını önlemek için kullanılır. Nazofarenks kanseri tedavisinde farklı radyoterapi yöntemleri kullanılabilir:

Yoğunluk ayarlı radyoterapi

Yoğunluk ayarlı radyoterapi, hedeflenen bölgeye ya da doğrudan tümöre yüksek dozda radyasyon gönderen hassas bir tedavi yöntemidir. Milimetrik hesaplamalarla üç boyutlu görüntülenen hedefe doğrudan gönderilen radyasyon, sağlıklı dokulara verilen zararı en aza indirmeyi başarmaktadır. Bu sayede, hastada klasik radyoterapi yöntemlerine göre daha az yan etki yaratmış olur.

Proton tedavisi

Proton tedavisi, dıştan radyoterapi yöntemlerinden biridir. Bu yöntem, X ışını yerine proton kullanılarak kanser hücrelerini yok etmeyi hedefler. Proton tedavisi beyin, omurilik ve merkezi sinir sistemine yakın bulunan ileri evre nazofarenks kanserlerinde bir tedavi seçeneği olabilir.

Stereotaktik radyoterapi

Stereotaktik radyoterapi üç boyutlu olarak belirlenen hedef yüksek dozda radyasyon uygulanarak tümörün 3-5 seansla yok edilmesi hedeflenir. Bu yöntem özellikle 4 cm’den küçük olan tümörlerde ciddi avantaj sağlamaktadır.

Brakiterapi (içten radyoterapi)

Brakiterapi, kanser hücrelerine yüksek güçte radyoaktif ışın kaynağı yerleştirilerek uygulanan bir yöntemdir. İçeri yerleştirilen bu ışın kaynağı sayesinde kanserli bölgeye yüksek dozda radyasyon verilmesine imkan sağlanır. Bu uygulama sağlıklı dokulara daha az zarar verdiği için yan etkileri minimize eder.

Dıştan radyoterapi sonrası kanserin tekrarlaması durumunda da zaman zaman brakiterapi yöntemi kullanılabilir. Bazende hem içten hem de dıştan radyoterapi ile tedavi etkinliğinin artırılması hedeflenir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Beğenmedim
Gönder
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Kanser ve soğuk hava: Hastaların bilmeleri gereken 5 şey
Kanser ve soğuk hava: Hastaların bilmeleri gereken 5 şey
Böbrek kanseri ameliyatı sonrası koruyucu tedavi ilk kez FDA onayı aldı
Böbrek kanseri ameliyatı sonrası koruyucu tedavi ilk kez FDA onayı aldı
Lavanta nasıl bir bitkidir, tıbbi etkileri var mıdır, kanserde kullanılır mı?
Lavanta nasıl bir bitkidir, tıbbi etkileri var mıdır, kanserde kullanılır mı?
Büyükanneler-büyükbabalar: Torunlarınızın kanser riskini azaltmak için yapabilecekleriniz var!
Büyükanneler-büyükbabalar: Torunlarınızın kanser riskini azaltmak için yapabilecekleriniz var!