Anasayfa - Kanser Tedavisi - Nöroendokrin tümörleri tedavisi - Nöroendokrin tümör ameliyatla tedavi
Nöroendokrin tümör ameliyatla tedavi

Nöroendokrin tümör ameliyatla tedavi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült

Cerrahi müdahale, hem feokromositom hemde Merkel Hücreli kanser için ana tedavidir. Marjin adı verilen bir yöntemle tümörün etrafındaki sağlıklı dokunun kenarından küçük bir sınır çizilerek tümörün yeri belirlenir ve alınır. Laparoskopik cerrahi, feokromositom tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemlerden biridir.

Bunun yanında, pankreatik NET’lerde tek tedavi seçeneği olduğu için tüm bölgesel pankreatik NET’ler mümkünse cerrahi ile alınmalıdır. Hayati tehlikesi olan başka sağlık problemleri olan hastalarda, cerrahi risk teşkil edebilir. Ayrıca, MEN-1 veya VHL (von Hippel-Lindau Sendromu) olan hastalarda tümörler çok küçük ve fazla sayıda olduğu için tam bir cerrahi müdahaleyi imkansız kılar. Bu da, cerrahinin nadiren tedavi edici olduğu anlamına gelmektedir.

İleri evre pankreatik NET tedavisinde seçenekler; hepatik metastaz cerrahisi, hepatik arteriyal embolizasyon, radyofrekans ablasyonu ve kriyoablasyondur. Bu yöntemler, tek başına ve sitoredüktif(tümör yükünü azaltmaya yönelik) cerrahi, klasik kemoterapi ve karaciğer nakli gibi yöntemlerle birlikte uygulanabilir.

Laparoskopik cerrahi

Laparoskopik cerrahide ucunda kamerası olan laparoskop, açılan 3-4 küçük kesiden birinden sokularak ameliyata rehberlik eder. Cerrahi aletlerde, açılan diğer kesilerden içeri sokularak, bir yandan görüntülenir, diğer yandan cerrahi müdahale ile alınır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Size bir sorumuz var
Sizler için kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz...
Anketi Gönder
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.