Amerikan Tıbbi Onkoloji Derneğinde yayınlanan araştırmada, obezitenin böbrek kanseri riskini artırdığı görülmüştür.

Sık rastlanan kanser türlerinden olmasa da; radyoterapi, kemoterapi ve hormonal tedaviye dirençli olması yönüyle önem taşıyan böbrek kanserinden korunmanın en iyi yolu; hastalığın oluşumunda etkili risk faktörlerinden olabildiğince uzak durmaktır. Sigara, yüksek kalorili ve yağlı beslenme, yüksek tansiyon, radyasyona maruziyet ve diyalizin böbrek kanseri riskini artırdığı çalışmalarla gösterilmiştir. Obezitenin de böbrek kanseri için önemli bir risk faktörü olduğu düşünülmektedir. Ancak, son zamanlarda yapılan bazı çalışmalarda obezitenin genel olarak böbrek kanserine yakalanma riskini artırdığı, ancak ölümcül seviyede böbrek kanserine yakalanma riskini azalttığı iddia edilmektedir. Bu yüzden geçtiğimiz günlerde bu konuda yapılmış oldukça kapsamlı bir çalışmanın sonuçları yayınlanmıştır.

Kadınlar arasında yapılan ve yaklaşık 117.000 kadının katıldığı ve erkekler arasında yapılan ve yaklaşık 50.000 erkeğin katıldığı 2 ayrı çalışmaya ait verilerin birlikte değerlendirildiği bu çalışmada; kadınların 103 ü ölümcül, 309 unda böbrek kanseri; erkeklerin 46 sı ölümcül, 226 sında böbrek kanseri tespit edilmiştir. Bunlar vücut kitle indeksi (yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını değerlendiren bir parametre) ile ilişkilendirilmiştir. Sonuçta; obezitenin ölümcül böbrek kanseri riskini artırmasa da, genel olarak böbrek kanseri riskini artırdığı görülmüştür.

Sonuç olarak; böbrek kanseri de obezitenin risk faktörü teşkil ettiği kanser türlerinden biridir. Elbette ki tüm kanser türleri için risk faktörlerinden kaçınıp korunma yollarını dikkate almak gerekir. Ancak obezite, kötü beslenme, hareketsiz yaşam, sigara, alkol, D vitamini eksikliği gibi birden fazla kanser türü için ciddi risk faktörü teşkil eden unsurlara özellikle dikkat etmek gerekir. Bu noktada önemli bir sorun da birçok insanın kilosunun normal olduğunu düşünmesidir. Ancak istatistiklere göre; Türkiye nüfusunun yaklaşık %17 si obez, %35 i fazla kiloludur. Yani kilosu normal olanların oranı %50 nin dahi altındadır. Bu noktada vücut kitle indeksinizi hesaplayıp normal kilo değerlerine ulaşmayı hedeflemeniz; kansere yakalanma riskinizi önemli ölçüde azaltmak ve daha sağlıklı bir yaşamın yolunu açmak için son derece önemlidir.