Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Osteosarkom – kemik kanseri tedavisi - Osteosarkomda evreleme sistemi
Osteosarkomda evreleme sistemi

Osteosarkomda evreleme sistemi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Evre, kanserin vücutta ne kadar uzağa yayıldığını açıklar. Doğru tedavinin uygulanması ve iyileşme sürecinin hızlanması için kanser evresinin tespiti çok önemlidir. Osteosarkom evresi; uygulanan görüntüleme testleri, fiziksel muayene ve biyopsi sonuçlarına bağlı olarak belirlenir.

Diğer kanser türlerinden farklı olarak, biyopsi ile ortaya konan osteosarkomun gradı (derecesi), hastalığın evresini direk etkilemektedir. Buna göre osteosarkom 4 gradda incelenir:

Grad 1: düşük grad (derece) = iyi farklılaşma gösteren = agresiflikte en düşük derece. Burada "iyi farklılaşmış"tan kast edilen, kanser hücresinin normal hücreye benzer özellikler göstermesidir. Kanser hücresi, normal bir hücreye ne kadar benzer özellikler gösterirse, agresiflik derecesi o kadar az olur.

Grad 2: düşük grad = orta farklılaşma gösteren.

Grad 3: yüksek grad = zayıf farklılaşma gösteren.

Grad 4: yüksek grad = farklılaşmamış. Bu derecedeki hücreler sürekli bölünen ve en agresif seyirli hastalığa sebep olan hücrelerdir.

Amerikan Kanser Ortak Komisyonu (AJCC) Evreleme Sistemi

AJCC sistemine göre osteosarkom, romen rakamları ile ifade eden 4 evreye ayırmıştır. I’den IV’e kadar numaralandırılan evrelerde, rakam ne kadar büyük olursa, kanserin evresi o kadar ilerlemiş demektir.

Evre IA: tümör düşük gradli olup, en geniş çapı 8 cm'den küçüktür. Lenf bezlerine veya vücudun diğer bölgelerine yayılım göstermemiştir.

Evre IB: tümör düşük gradli olup, en geniş çapı 8 cm'den büyüktür. Lenf bezlerine veya vücudun diğer bölgelerine yayılım göstermemiştir.

Evre IIA: tümör yüksek gradli olup, en geniş çapı 8 cm'den küçüktür. Lenf bezlerine veya vücudun diğer bölgelerine yayılım göstermemiştir.

Evre IIB: tümör yüksek gradli olup, en geniş çapı 8 cm'den büyüktür. Lenf bezlerine veya vücudun diğer bölgelerine yayılım göstermemiştir.

Evre III: tümör yüksek gradli olup, kemik boyunca uzamıştır. Lenf bezlerine veya vücudun diğer bölgelerine yayılım göstermemiştir.

Evre IV: tümör herhangibir gradda olabilir, bununla birlikte kanser akciğere, baş boyun bölgesinde veya lenf bezlerine yayılım göstermiştir.

Osteosarkom için farklı evreleme sistemleri olmasına rağmen en sık kullanılan kanser kategorileri;

  • bölgesel,

  • metastatik ve

  • tekrarlayan olarak belirlenmiştir.

Bölgesel osteosarkom: tümörün kemikte geliştiği ilk yer ile sınırlı olması anlamına gelir. Bu tür vakalarda, asıl tümörden ayrı ”bölgesel olarak sıçramış metastazlar” olarak adlandırılan küçük tümörler de olabilir. Bu tümörler, kemik içinde görünebilirler ve seyri daha kötüleştirebilir. Osteosarkomların yaklaşık %50’si, ilk olarak üst bacakta görülmektedir. Bunların %80’i genç hastalarda dize çok yakındır. Diğer osteosarkomlar alt bacak, üst kol, pelvis, çene ve kaburga kemiklerinde görülebilir.

Metastatik osteosarkom: tümörün kemikte ilk geliştiği yerden uzağa yayılım göstermesidir. Evreleme testlerinde tümörün akciğerler, diğer kemikler veya uzak bölgelere yayılımı belirlendiğinde hastalık metastatik olarak nitelendirilir. Metastatik osteosarkomlu hastaların %80’inde kanser akciğerlere yayılmıştır. En sık rastlanan ikinci yayılım bölgesi ise, diğer kemiktir.

Tekrarlayan osteosarkom: tedaviye tam yanıt vermiş veya ilk tedavide tamamen yok edilememiş hastalarda görülür. Tekrarlayan osteosarkomlarda en sık karşılaşılan bölgeler, akciğerler ve kemiklerdir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Osteosarkomda evreleme sistemi
Osteosarkomda evreleme sistemi
Osteosarkomda – kemik kanseri radyoterapi ile tedavi
Osteosarkomda – kemik kanseri radyoterapi ile tedavi
Osteosarkomda – kemik kanseri immünoterapi ile tedavi
Osteosarkomda – kemik kanseri immünoterapi ile tedavi
Osteosarkomda – kemik kanseri kemoterapi ile tedavi
Osteosarkomda – kemik kanseri kemoterapi ile tedavi