Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Özefagus – yemek borusu kanseri tedavisi - Özefagus – yemek borusu kanseri araştırmaları ve tedavisinde yenilikler
Özefagus – yemek borusu kanseri araştırmaları ve tedavisinde yenilikler

Özefagus – yemek borusu kanseri araştırmaları ve tedavisinde yenilikler

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Endoskopik tedaviler

Yemek borusu kanseri tedavisinde endoskopik yöntemlerin uygulanmasının birkaç farklı nedeni vardır. Kanser erken evredeyse bu yöntemler tedavi edici olarak kullanılabilir veya Barrett özofagusu ya da displazi tedavi edilerek kanserin gelişimi engellenebilir. Ayrıca endoskopik tedaviler, cerrahi ile tümörü alınamayan ileri evre yemek borusu kanserlerine bağlı oluşan belirtileri hafifletmek için kullanılabilir.

Endoskopik mukozal rezeksiyon (EMR)

Endoskopik mukozal rezeksiyon, sindirim yolundan kanserli ya da anormal dokuların çıkarılması için kullanılan bir yöntemdir. Bu işlem ucunda kamera bulunan ışıklı, ince, uzun bir tüp ile yapılır. Tüp (endoskop), yemek borusundaki anormal alana ulaşması için boğazdan geçirilir.

Anormal doku alındıktan sonra midedeki asit üretimini baskılamak için hastaya proton pompa inhibitörü ilaçlardan verilir. Bu sayede kanserin tekrarlaması önlenebilir.

Fotodinamik tedavi

Fotodinamik tedavi (FDT), sistemik ilaçlarla ışığa duyarlı hale getirilen hedef lezyonun özel bir lazer ışığı ile ışınlanarak ortadan kaldırılması olarak özetlenebilir. Buna bir çeşit fotokemoterapi denilebilir. Fotodinamik tedavinin avantajı, doğrudan tümörü hedefleyerek normal hücrelere daha az zarar vermesidir. Bunun yanında, bir seferde çok sayıda kanser hücresini yok ettiği ve hastaların bu tedaviyi iyi tolere ettiği gözlenmektedir. Bu yöntem kanseri ortadan kaldırmaz, ancak kanserin önemli bir kısmını yok ederek hastanın besinleri yutabilmesini sağlar. Bu nedenle hastalığın tekrarlama olasılığına karşı hastanın yakından izlenmesi ve rutin olarak kontrol edilmesi gerekir.

İşlem sonrası midedeki asit üretimini baskılamak için hastaya proton pompa inhibitörü ilaçlardan verilmesi gerekir.

Elektrokoagülasyon

Elektrokoagülasyon, elektrik akımı ile tümörün yakılmasını sağlar. Ayrıca bazı durumlarda yemek borusu tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olabilen bir yöntemdir.

Lazer ablasyonu

Lazer ablasyonu, kanserin ileri evresinde tıkanan yemek borusunu açmak için kullanılabilir. Bu sayede hastanın yutma problemi azalabilir. Ancak kanserin yenilemesine karşı bu işlemin her ay ya da her iki ayda bir tekrarlanması gerekebilir.

Argon plazma koagülasyon

Argon plazma koagülasyonu, kanama ve anormal dokuların tedavisinde kullanılan bir elektrocerrahi tekniktir. Burada yüksek frekanslı (HF) akım iyonize edilmiş argon gazı yoluyla dokuya aktarılır. İşlem güvenlidir ve başarısı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu yöntem, hasta yutma güçlüğü çektiğinde yemek borusunu açmada kullanılır.

Yemek borusuna stent takılması

Bu işlemde yemek borusuna stent takılarak sürekli açık durması sağlanabilir. Endoskopi yöntemi kullanılarak tümörün bulunduğu yemek borusuna stent yerleştirilir. Doğru yerleştirilmesi halinde çoğu hastada yutma güçlüğü sorunu azalır. Bu işlem daha çok diğer endoskopik tedavilerden sonra yemek borusunun açık kalması için kullanılmaktadır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Özofagus – yemek borusu kanserinde immünoterapi
Özofagus – yemek borusu kanserinde immünoterapi
Özefagus – yemek borusu kanserinde evreleme
Özefagus – yemek borusu kanserinde evreleme
Özofagus – yemek borusu kanseri ameliyatı
Özofagus – yemek borusu kanseri ameliyatı
Özofagus – yemek borusu kanseri nedir? Nedenleri - risk faktörleri nelerdir?
Özofagus – yemek borusu kanseri nedir? Nedenleri - risk faktörleri nelerdir?