Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Özefagus – yemek borusu kanseri tedavisi - Özefagus – yemek borusu kanserinde evreleme
Özefagus – yemek borusu kanserinde evreleme

Özefagus – yemek borusu kanserinde evreleme

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Özofagus (yemek borusu) kanseri teşhis edildiğinde, evrelenmesi veya yayılım durumunun belirlenmesi gerekir. Bu sayede, uygulanacak tedavi planı şekillenir. Evreleme, kanserin yemek borusunda veya vücudun diğer bölgelerine yayılım durumuna ve yayılım söz konusu olduysa, vücudun hangi bölgelerine yayıldığına göre belirlenir. Bir başka deyişle, buna hastalığın derinlik ve genişlik ölçümü de denilebilir. Bazen teşhis sırasında kanserin evresi belirlenebilir veya emin olmak için ilave testlerin [BT(bilgisayarlı tomografi), MR (manyetik rezonans görüntüleme), PET BT gibi] uygulanması gerekebilir. Sonrasında yemek borusu ve kanserin yayılım durumuna bakılarak etkin tedavinin planlaması yapılır.

Evreleme yapılırken hastalığın yayılım alanı ve ne kadar agresif olduğunu bilmek önemlidir. 0’dan IV’e kadar sıralanmış olan evreler kanserin ilerleme derecesini göstermektedir. Kanserin en ilerlemiş evresi IV rakamı ile ifade edilir. 0 evresi ise, kanserin erken evrede olduğunu belirtir. Evrelemede yemek borusu kanserinin türüne göre her evrenin ifade ettiği özellikleri kısaca şöyle açıklayabiliriz:

  1. Özofagusta (yemek borusu) skuamöz hücreli kanser evrelemesi

Evre 0: Bu evrede kanser epitel dokuda (özofagusu kaplayan hücrelerden oluşan tabaka) gelişir, ancak bu hücrelerin altındaki bağ dokularına ilerlememiştir. Kanser, yakındaki lenf bezlerine ve diğer organlara yayılım göstermemiştir.

Özofagusta (yemek borusu) skuamöz hücreli kanserin I’inci evresini 2 şekilde gözleyebiliriz;

Evre Ia: Kanser epitel dokudan aşağıya; lamina propiya, muskülaris mukoza ya da alt mukozaya ilerlemiştir. Ancak ilerleme bununla sınırlı kalır. Yakındaki lenf bezlerine veya uzak bölgelere yayılım göstermez.

Evre Ib: Kanser muskülaris propiya olarak adlandırılan kas tabakasına ilerlemiştir. Ayrıca kas tabakasından geçerek özofagusun dış kısmını kaplayan bağ dokusuna da yayılım gösterebilir. Kanser yakındaki lenf bezlerinde veya uzak bölgelerde görülmez.

Özofagusta (yemek borusu) skuamöz hücreli kanserin II’nci evresini 2 şekilde gözleyebiliriz;

Evre IIa: Kanser muskülaris propiya olarak adlandırılan kas tabakasında gelişir. Ayrıca kas tabakasından geçerek özofagusun dış kısmını kaplayan dış çeper (adventisya), bağ dokusuna da yayılım gösterebilir, ancak yakındaki ya da uzaktaki hiçbir lenf bezinde veya uzak bölgede görülmez.

Evre IIb: Kanser epitel dokudan aşağıya; lamina propiya, muskülaris mukoza ya da alt mukozaya ilerlemiştir. Ayrıca, muskülaris propiya’da da kanser görülebilir. Ancak özofagusu kaplayan dıştaki doku tabakasında görülmez, fakat özofagusa yakın 1-2 lenf bezinde görülür. Ancak özofagusun daha ilerisindeki lenf bezlerine veya uzak bölgelere yayılım göstermez.

Özofagusta (yemek borusu) skuamöz hücreli kanserin III’üncü evresini 3 şekilde gözleyebiliriz;

Evre IIIa: Kanser epitel dokudan aşağıya; lamina propiya, muskülaris mukoza ya da alt mukozaya ilerlemiştir. Ayrıca, muskülaris propiya’da da kanser görülebilir. Ancak özofagusu kaplayan dıştaki doku tabakasında görülmez. Kanser özofagusa yakın 3-6 lenf bezinde görülür. Ancak özofagusun daha ilerisindeki lenf bezlerine veya uzak bölgelere yayılım göstermez. Ya da kanser özofagusun duvarından dış çepere ilerler. Özofagusa yakın 1-2 lenf bezine yayılım gösterir. Ancak özofagusun daha ilerisindeki lenf bezlerine veya uzak bölgelere ilerlemez. Ya da kanser tüm özofagusta, yakın organlarda ya da dokularda gelişir, ancak yakındaki lenf bezlerine ya da uzak bölgelere yayılım göstermez.

Evre IIIb: Kanser özofagusun duvarından dış çepere ilerler ve özofagusa yakın 3-6 lenf bezine yayılım gösterir. Ancak özofagusun daha ilerisindeki lenf bezlerine veya uzak bölgelere ilerlemez.

Evre IIIc: Kanser tüm özofagusta, yakın organlarda ya da dokularda gelişir. Özofagusa yakın 1-6 lenf bezinde görülür, ancak özofagusun daha ilerisindeki lenf bezlerine veya uzak bölgelere ilerlemez. Ya da kanser soluk borusu, aort (kalpten gelen atardamar), omurga gibi hayati önem taşıyan yapılarda geliştiği için cerrahi ile alınamayabilir. Yakındaki lenf bezlerinde görülebilir veya görülmeyebilir. Ancak özofagusun daha ilerisindeki lenf bezlerine veya uzak bölgelere ilerlemez. Ya da kanser özofagus yakınındaki 7 veya daha fazla lenf bezine yayılmıştır. Ancak özofagusun daha ilerisindeki lenf bezlerine veya uzak bölgelere ilerlemez.

Evre IV: Kanser uzak lenf bezlerine ya da vücudun diğer bölgelerine yayılmıştır.

  1. Özofagusta (yemek borusu) adenokarsinom evrelemesi

Evre 0: Kanser hücreleri sadece epitel dokuda gelişir, ancak bu dokunun altında bulunan bağ dokusuna ilerlemez. Kanser yakındaki lenf bezlerine veya diğer organlara yayılım göstermemiştir.

Özofagusta (yemek borusu) adenokarsinomun I’inci evresini 2 şekilde gözleyebiliriz;

Evre Ia: Kanser epitel dokudan aşağıya; lamina propiya, muskülaris mukoza ya da alt mukozaya ilerlemiştir, ancak daha derinlerde görülmez. Yakındaki lenf bezlerine veya uzak bölgelerde yayılım görülmez.

Evre Ib: Kanser muskülaris propiya olarak adlandırılan kas tabakasında gelişir. Yakındaki lenf bezlerine veya uzak bölgelere yayılım göstermemiştir.

Özofagusta (yemek borusu) adenokarsinomun II’nci evresini 2 şekilde gözleyebiliriz;

Evre IIa: Kanser muskülaris propiya olarak adlandırılan kas tabakasında gelişir. Yakındaki lenf bezlerine veya uzak bölgelere yayılım göstermez.

Evre IIb: Kanser özofagusun duvarından dış çepere ilerler. Yakındaki lenf bezlerine veya uzak bölgelere yayılım göstermez. Ya da kanser epitel dokudan aşağıya; lamina propiya, muskülaris mukoza ya da alt mukozaya ilerlemiştir. Ayrıca, muskülaris propiya’da da kanser görülebilir, ancak özofagusu kaplayan dıştaki doku tabakasında görülmez. Kanser özofagusa yakın 1-2 lenf bezinde görülür, ancak özofagusun daha ilerisindeki lenf bezlerine veya uzak bölgelere ilerlemez.

Özofagusta (yemek borusu) adenokarsinomun III’üncü evresini 3 şekilde gözleyebiliriz;

Evre IIIa: Kanser epitel dokudan aşağıya; lamina propiya, muskülaris mukoza ya da alt mukozaya ilerlemiştir, Ayrıca, muskülaris propiya’da da kanser görülebilir. Ancak özofagusu kaplayan dıştaki doku tabakasında görülmez. Kanser, özofagusa yakın 3-6 lenf bezinde görülür. Ancak özofagusun daha ilerisindeki lenf bezlerine veya uzak bölgelere yayılım göstermez. Ya da kanser özofagusun duvarından dış çepere ilerler. Özofagusa yakın 1-2 lenf bezine yayılım gösterir. Ancak özofagusun daha ilerisindeki lenf bezlerine veya uzak bölgelere ilerlemez. Ya da kanser tüm özofagusta, yakın organlarda ya da dokularda gelişir, ancak yakındaki lenf bezlerine ya da uzak bölgelere yayılım göstermez.

Evre IIIb: Kanser özofagusun duvarından dış çepere ilerler. Özofagusa yakın 3-6 lenf bezinde görülür. Ancak özofagusun daha ilerisindeki lenf bezlerine veya uzak bölgelere yayılım göstermez.

Evre IIIc: Kanser tüm özofagusta, yakın organlarda ya da dokularda gelişir. Özofagusa yakın 1-6 lenf bezinde görülür, ancak özofagusun daha ilerisindeki lenf bezlerine veya uzak bölgelere ilerlemez. Ya da kanser soluk borusu, aort (kalpten gelen atardamar), omurga gibi hayati önem taşıyan yapılarda geliştiği için cerrahi ile alınamayabilir. Yakındaki lenf bezlerinde görülebilir veya görülmeyebilir. Ancak kanser özofagusun daha ilerisindeki lenf bezlerine veya uzak bölgelere ilerlemez. Ya da kanser özofagus yakınındaki 7 veya daha fazla lenf bezine yayılmıştır, ancak özofagusun daha ilerisindeki lenf bezlerine veya uzak bölgelere ilerlemez.

Evre IV: Kanser uzak lenf bezlerine ya da vücudun diğer bölgelerine yayılmıştır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Özofagus – yemek borusu kanseri ameliyatı
Özofagus – yemek borusu kanseri ameliyatı
Özefagus – yemek borusu kanserinde radyoterapi ile tedavi
Özefagus – yemek borusu kanserinde radyoterapi ile tedavi
Özofagus – yemek borusu kanseri nedir? Nedenleri - risk faktörleri nelerdir?
Özofagus – yemek borusu kanseri nedir? Nedenleri - risk faktörleri nelerdir?
Özefagus – yemek borusu kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi
Özefagus – yemek borusu kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi