Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Özefagus – yemek borusu kanseri tedavisi - Özefagus – yemek borusu kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi
Özefagus – yemek borusu kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi

Özefagus – yemek borusu kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için uygulanan ilaç tedavisidir. Kemoterapi tedavisi ağızdan veya damar yoluyla enjekte edilerek kullanılan kanser ilaçlarını içermektedir. Bu ilaçlar, kan dolaşımı yoluyla tüm vücudu dolaşıp kanserin baş boyun bölgesinin ötesinde, vücuda yayılmış tüm kanserin tedavisinde etkili olmaktadır. Kemoterapi yemek borusu kanseri tedavisinde tek başına etkili olmaz. Bu sebeple de çoğunlukla radyoterapi ile eşzamanlı verilir (kemoradyoterapi).

Yemek borusu kanserinin tedavisinde farklı birçok kemoterapi ilacı kullanılabilir.

  • Karboplatin ve paklitaksel [(Taxol®) bu ilaç tedavisi radyoterapi ile birlikte verilebilir]

  • Sisplatin ve 5-floroürasil [(5-FU) radyoterapi ile birlikte sıkça kullanılır]

  • Epirubisin(Ellence®), sisplatin ve 5-FU [(ECF) özellikle gastroözofajiyal birleşiminde gelişen tümörlerin tedavisinde kullanılır]

  • Dosetaksel(Taxotere®), sisplatin ve 5-FU (DCF)

  • Kapesitabinle(Xeloda®) birlikte sisplatin

  • Oksaliplatin ve 5-FU ya da kapesitabin

Yukarıda belirtilen sık kullanılan kemoterapi ilaçlarının dışında yemek borusu kanserinin tedavisinde kullanılan diğer kemoterapi ilaçları; doksurubisin (Adriamisin®), bleomisin, metomisin, metotreksat, vinorelbin (Navelbine®), topotekan ve irinotekan (Camptosar®) olarak sıralanabilir.

Hedefe yönelik tedavi – akıllı ilaçlar

Hücre içinde kansere neden olan değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinildikçe, bu değişiklikleri hedefleyen yeni ilaçlar geliştirilmeye devam edilmektedir. Hedefe yönelik kullanılan bu ilaçlar standart kemoterapi ilaçlarından farklı çalışır. Kemoterapi ilaçlarının tedavide etkili olamadığı durumlarda, hedefe yönelik ilaçlar tercih edilebilir.

Yemek borusu kanserlerinin çok azında hücre yüzeylerinde kanser hücrelerinin gelişmesine yardım eden HER2 proteinine fazla miktarda rastlanır. Trastuzumab (Herceptin) adlı hedefe yönelik ilaç, HER2 proteinini hedef alır. Bu ilaç, cerrahi yapılamayan ve HER2 proteini ya da genine rastlanan yemek borusu kanseri hastalarda kemoterapi ile birlikte verildiğinde tedaviye fayda sağlayabilir.

Bunun yanında, kanserin gelişip yayılabilmesi için yeni kan damarları oluşturarak beslenmesi gerekir. Yeni kan damarlarını oluşturan proteinlerden biri VEGF’dir. VEGF proteini hareket etmek için hücre yüzeyindeki reseptör olarak adlandırılan proteinlere bağlanır. Ramusirumab adlı hedefe yönelik ilaç; VEGF proteini için reseptöre bağlanan monoklonal antikordur. Böylece VEGF’nin reseptöre bağlanması engellenir ve yeni damar oluşturmak için vücuda sinyal gitmez. Buda kanserin gelişimini ve yayılımını yavaşlatır veya durdurur.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Beğenmedim
Gönder
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Olaparib, BRCA mutasyonu pozitif metastatik meme kanseri tedavisi için FDA onayı aldı
Olaparib, BRCA mutasyonu pozitif metastatik meme kanseri tedavisi için FDA onayı aldı
Kanser hastalarının bakımıyla ilgilenen yakınları için 6 öneri
Kanser hastalarının bakımıyla ilgilenen yakınları için 6 öneri
Reflü hastalığı, baş ve boyun kanserlerinin riskini artırıyor olabilir
Reflü hastalığı, baş ve boyun kanserlerinin riskini artırıyor olabilir
Kanser tedavisinde az bilinen önemli yan etkiler
Kanser tedavisinde az bilinen önemli yan etkiler