Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Özefagus – yemek borusu kanseri tedavisi - Özofagus – yemek borusu kanseri ameliyatı
Özofagus – yemek borusu kanseri ameliyatı

Özofagus – yemek borusu kanseri ameliyatı

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Cerrahi, erken evre yemek borusu (özofagus) kanserinde ana tedavi olarak uygulanır. Bu yöntemle kanserin tamamen yok edilerek tedavide başarı sağlanması hedeflenir. Yine kanser uzak organlara yayılmamış, sadece yemek borusu (özofagus) ile sınırlı kalmış ve etrafındaki lenf bezlerine ilerlemişse, cerrahi bir tedavi seçeneği olabilir. Ancak böyle durumlarda kanserin cerrahiye uygun hale getirilebilmesi için kemoterapi ve radyoterapi tedavilerine başvurulmaktadır. Cerrahi zaman zaman da tedavi yerine kansere bağlı gelişen problemlerin hafifletilmesi ya da önlenmesi için kullanılabilir.

Özofajektomi

Özofajektomi, yemek borusunun kanserli kısmının ve yakın lenf bezlerinin alınması işlemidir. Kanserli bölge alındıktan sonra yemek borusunun kalan bölümü mideye eklenir. Özofajektomi tekniklerinden biri klasik açık cerrahi şeklinde uygulanır. Boyunda, göğüste ya da karında birkaç geniş kesi açılarak gerçekleştirilir. Diğer bir teknik ise, minimal invaziv cerrahi olarak adlandırılan kapalı cerrahi yöntemidir. Karın ön duvarında açılan 0,5-1 cm’lik kesilerden yerleştirilen kamera ve özel aletlerle yapılır. Minimal invaziv cerrahi klasik açık cerrahi tekniklere nazaran daha hızlı bir iyileşme süresi, daha az ağrı ve minimum enfeksiyon riski gibi birçok avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle de, karın ve pelvik cerrahilerinde ilk tercih olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Özofagogastrektomi

Kanser yemek borusunun alt kısmında mideye yakın bir yerde ise veya mide ile yemek borusunun birleştiği yerde ise, midenin, yemek borusunun ve yakındaki lenf bezlerinin kanserli olan kısmı alınır. Eğer kanser yemek borusunun üst veya orta kısmında ise, kanserden temizlenmesi için yemek borusunun çoğunun alınması gerekecektir. Ardından mide, yemek borusu ile birleştirilir. Bu birleştirme işleminde kanserli bölge alındıktan sonra köprü görevi görsün diye kalan boşluğa küçük bir parça bağırsak eklenebilir.

Cerrahi öncesinde, kanserin evresine ve yerine göre hangi cerrahi yöntemin uygulanacağı konusunda doktorunuzdan bilgi almanız önemlidir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Özefagus – yemek borusu kanserinde radyoterapi ile tedavi
Özefagus – yemek borusu kanserinde radyoterapi ile tedavi
Özefagus – yemek borusu kanseri araştırmaları ve tedavisinde yenilikler
Özefagus – yemek borusu kanseri araştırmaları ve tedavisinde yenilikler
Özofagus – yemek borusu kanseri nedir? Nedenleri - risk faktörleri nelerdir?
Özofagus – yemek borusu kanseri nedir? Nedenleri - risk faktörleri nelerdir?
Özofagus – yemek borusu kanserinde immünoterapi
Özofagus – yemek borusu kanserinde immünoterapi