Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Pankreas kanseri tedavisi - Pankreas kanserinde immünoterapi tedavisi
Pankreas kanserinde immünoterapi tedavisi

Pankreas kanserinde immünoterapi tedavisi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Özofagus kanserinde birçok immünoterapi yöntemi klinik çalışmalarda denenmektedir, fakat henüz kullanım onayı alan bir ilaç olmamıştır. Bu alanda denenen immünoterapi yöntemleri 7 başlıkta incelenebilir: immün kontrol noktası inhibitörleri/düzenleyicileri, terapötik aşılar, adoptiv hücre transferi, monoklonal antikorlar, onkolitik virüsler, adjuvan immünoterapiler ve sitokinler. Yazımızda en dikkat çeken klinik çalışmalara yer verdik.

İmmün kontrol noktası inhibitörleri / Bağışıklık sistemi düzenleyicileri

Bu ilaçlar bağışıklık yanıtının düzenlenmesi ve kontrolünde görev alırlar. Kanser hücrelerinin bağışıklık sistemi hücrelerini susturucu etkileri vardır. İşte bu ilaçlar, kanser hücrelerinin bağışıklık sistemi hücreleri üzerindeki baskısını kaldırırlar. Bu alandaki ilaç araştırmalarını çoğu henüz erken (faz-1 veya faz-2) klinik çalışmalardır.

Terapötik kanser aşıları

Kanser aşıları, kanser hücrelerini diğer hücrelerden ayıran belli moleküllere (antijen) karşı bağışıklık yanıtı ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. Pankreas kanseri için birçok aşı tek başlarına veya diğer tedavilerle kombine denenmektedir. Bu alanda henüz faz-3 aşamasına geçen klinik çalışma olmamakla birlikte iki adet faz-2 çalışmayı sizlerle paylaşalım:

Adoptiv hücre tedavisi

Bu yaklaşımda bağışıklık sistemi elemanlarından olan T hücreler hastadan alınır, genetik olarak modifiye edilerek veya kimyasallara tabi tutularak aktiviteleri artırılır, ve tekrar hastaya verilir. Böylelikle daha güçlü bir bağışıklık sistemi yanıtı oluşturulması hedeflenir.

CAR-T hücrelerinin pankreas kanserli hastalarda bulunan mesotelin adlı molekülü tanıyacak şekilde modifiye edildiği bir faz-1/2 çalışma (klinik çalışma başlığı ve linki: CAR T Cell Receptor Immunotherapy Targeting Mesothelin for Patients With Metastatic Cancer ; https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01583686 )

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Beğenmedim
Gönder
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Kan otu ve Kanser
Kan otu ve Kanser
Böbrek kanseri tedavisi için immünoterapi kombinasyonu nivolumab ve ipilimumab FDA onayı aldı
Böbrek kanseri tedavisi için immünoterapi kombinasyonu nivolumab ve ipilimumab FDA onayı aldı
Kolon kanserinde yaşam süresini uzatmak için: sağlıklı diyet ve egzersiz
Kolon kanserinde yaşam süresini uzatmak için: sağlıklı diyet ve egzersiz
İmmünoterapi, akciğer kanseri tedavisinde tüm köşe taşlarını yerinden oynattı
İmmünoterapi, akciğer kanseri tedavisinde tüm köşe taşlarını yerinden oynattı