Anasayfa - Kanser Tedavisi - Rahim kanseri tedavisi - Rahim kanseri tedavi ve araştırmalarında yenilikler nelerdir?
Rahim – endometrium kanseri nedir? Nedenleri - risk faktörleri nelerdir?
Rahim – uterus kanserinin belirtileri nelerdir?
Rahim kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Nasıl teşhis edilir?
Rahim kanserinde hastalık evreleri – aşamaları
Rahim – endometrium kanserinde tedavi yöntemleri
Rahim kanseri ameliyatı
Rahim kanserinde kemoterapi ile tedavi
Rahim kanserinde radyoterapi ile tedavi
Rahim Kanserinde Hormon Tedavisi
Rahim kanserinde ısı – hipertermi tedavisi
Rahim kanseri tedavi ve araştırmalarında yenilikler nelerdir?
Rahim kanserinde yan etkilerle nasıl baş edilir?
Rahim kanseri tedavi ve araştırmalarında yenilikler nelerdir?

Rahim kanseri tedavi ve araştırmalarında yenilikler nelerdir?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Moleküler patoloji

Mutasyonlar (genetik değişim) sonucu zarar görmüş ya da kusurlu DNA’nın, hücre büyümesini kontrol eden önemli genleri değişikliğe uğratabileceği bilinmektedir. Bu genler zarar gördüğü taktirde kontrol dışı büyüme kanser ile sonuçlanabilir.

Rahim (endometrium) ve kolon kanserlerinin bir kısmı "kalıtsal geçişli" olabilmektedir. Genelde zarar görmüş DNA’yı onarmaya yardımcı olan belli başlı genlerde kalıtımla aktarılan bir kusur sonucu, aile fertleri bu kanserlere karşı yüksek risk taşıyabilmektedirler.

Bu onarıcı enzimler doğru çalışmazlarsa, DNA’da oluşan kusurlar büyük ihtimalle devamlılık gösterecek ve kansere neden olacaktır.

Kalıtsal geçişin olmadığı rahim kanserli hastalarda da endometrium kanser hücrelerinde benzer DNA onarma kusurları tespit edilmiştir. Tümör büyüme faktörünün bastırılmasından sorumlu olan PTEN isimli normal genlerden biri, endometrium kanseri vakalarında genellikle anormal olmaktadır.

Bu tarz ya da diğer DNA değişikliklerini belirleyen testler, bir gün endometrium kanserini erken evrede tespit etmemize yardımcı olabilirler. Retinoblastoma (Rb) ve TP53 tümör baskılayıcı genlerinde mutasyon taşımayan endometrium kanser vakaları, ilk tedavi süreci sonrasında nüks etme eğiliminde olmaktadırlar. Bu tarz ya da diğer DNA değişikliklerini belirleyen testler ile, kanserin ne kadar agresif seyredeceğini tahmin edip, hasta için daha doğru tedaviyi seçmeye olanak verecektir. Bu alanda gerçekleştirilen araştırmaların uzun vadeli amacı, endometrium hücrelerinin kanserleşmesine neden olan DNA anormalliklerini düzelten gen tedavisidir.

Yeni tedaviler

İleri evre endometrium kanserini taşıyan hastaların tedavisinde kullanılmak üzere yeni ilaçlar, ilaç kombinasyonları ve hedefe yönelik tedaviler araştırılmaktadır. Tek başına ya da radyasyon ile kombine olarak kullanılan adjuvant kemoterapi de araştırma aşamasındadır.

Hedefe yönelik tedaviler

Araştırmacılar, özellikle genleri ve kanser hücrelerindeki protein değişikliklerini hedefleyen yeni ilaçları geliştirebilmektedirler. Bu ilaçlar standart kemoterapi ilaçlarından daha farklı etki mekanizmalarına ve yan etkilere sahipler. Endometrium kanseri tedavisinde kullanılmak üzere araştırılan hedefe yönelik tedaviler arasında temsirolimus, bevacizumab, brivanib ve gefitinib isimli ilaçlar yer almaktadır.

Hormonal tedaviler

Endometrium kanserinde kullanılan hormon tedavilerin genellikle progestinleri içermesine rağmen, östrojene etki eden ilaçlar da bu kanserin tedavisinde yararlı olabilirler. Yeni yapılan bir çalışmada östrojen reseptörlerini bloke eden fulvestrant isimli ilaç araştırılmaktadır.

Cerrahi

Kanserin pelvisteki lenf nodlarına yayılıp yayılmadığını tespit etmenin bir diğer yolu, kanser hücrelerini taşıma olasılığı yüksek olan lenf nodlarının tespit edilerek çıkarılması ile mümkün olmaktadır. Bu işlem, bekçi lenf nodu biyopsisi ya da haritalama olarak adlandırılmaktadır. Bu işlem sırasında radyoaktif belirteç ve/veya özel mavi mürekkep kanserli bölgeye enjekte edilmektedir. Rengi maviye dönen (mürekkepten dolayı) ya da radyoaktif olan (belirteçten dolayı) lenf nodları ameliyat esnasında çıkarılmaktadır. Kanser hücreleri taşıyıp taşımadıklarını anlamak için, çıkarılan lenf nodları detaylı olarak incelenmektedir. Bu metot, bazı endometrium kanser doku tiplerinde ve kanserin bazı evrelerinde kullanılma konusunda hala araştırma aşamasındadır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Haftanın Sloganı
Sitemizde neden sağlıklı yaşam yazılarına başladık?
Sitemizde neden sağlıklı yaşam yazılarına başladık?
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Sigara ilişkili kanserlerdeki Gen Mutasyonları keşfedildi
Sigara ilişkili kanserlerdeki Gen Mutasyonları keşfedildi
Kanser hastaları denize girebilir mi - kemoterapi ve sonraki dönemde?
Kanser hastaları denize girebilir mi - kemoterapi ve sonraki dönemde?
Baş ve boyun kanserleri belirtileri - 27 Temmuz Dünya Ağız, Baş ve Boyun Kanseri Günü
Baş ve boyun kanserleri belirtileri - 27 Temmuz Dünya Ağız, Baş ve Boyun Kanseri Günü
Boya yok – kanser hastasının gri saçı immünoterapiden sonra siyaha döndü
Boya yok – kanser hastasının gri saçı immünoterapiden sonra siyaha döndü