Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Rahim kanseri tedavisi - Rahim Kanserinde Hormon Tedavisi
Rahim Kanserinde Hormon Tedavisi

Rahim Kanserinde Hormon Tedavisi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Hormon tedavisi, kanserle savaşmak için hormon veya hormonları bloke eden ilaçların kullanımıdır. Bu tür bir hormon tedavisi, menopoz belirtilerini tedavi etmek için verilen hormonlarla aynı değildir. Çoğunlukla ileri evre ve yavaş seyirli kanserlerde tercih edilir.

Rahim Kanserinde Progestinler

Endometriyal kanserler için uygulanan ana hormon tedavisi, progestin adı verilen progesteron gibi ilaçların kullanılmasıdır. Sıklıkla kullanılan 2 progestin; medroksiprogesteron asetat ve megestrol asetat’tır(Megace-Borea hap olarak). Bu ilaçlar, endometriyal kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatır. Diabet hastalarında kan şekerini yükseltebilir. Ateş basması, gece terlemeleri ve kilo almak (sıvı tutulumu ve iştah artışına bağlı olarak) görülen yan etkiler arasındadır. Progestin ilaçlar kullanan hastalarda nadiren de olsa kanda pıhtılaşma görülmektedir.

Rahim Kanserinde Tamoksifen

Tamoxifen, meme kanseri tedavisinde sıklıkla kullanılan anti-östrojen bir ilaçtır ve ileri evre veya tekrarlayan endometriyal kanserler içinde kullanılabilir. Tamoksifen tedavisini amacı, kanser hücrelerinin gelişimini uyaran östrojenin kadın vücudunda dolaşımını engellemektir. Tamoksifen, kanser hücrelerini besleyen östrojen’i engellese de, az bir miktar östrojen vücudun diğer bölgelerinde dolaşımına devam eder. Kemik kaybına yol açmasa da, ateş basması ve vajinal kuruluğa sebep olabilir. Tamoksifen kullanan hastalarda bacakta kanda pıhtılaşma riski artar.

Rahim Kanserinde Aromataz inhibitörler

Yumurtalıklar alındıktan (veya işlevi durduktan ) sonra yağ dokuları östrojen üretmeye devam eder. Bu vücuttaki östrojenin ana kaynağı haline gelir. Aromataz inhibitörler olarak adlandırılan ilaçlar, östrojenin oluşmasını durdurabilir ve hatta östrojen seviyesini azaltabilir. Letrozol (Femara), anastrozol(Arimidex) ve eksemestan (Aromasin), aromataz inhibitörlere örnek olarak verilebilir. Bu ilaçlar, çoğunlukla meme kanserini tedavi etmek için kullanılır, ancak endometriyal kanser tedavisine de yardımcı olabilir. Eklem ve kas ağrısı, ateş basması yan etki olarak görülebilir. Uzun süreli kullanımı kemik erimesine yol açabilmektedir. Bu ilaçların, endometriyal kanser tedavisindeki etkisi üzerine yürütülen araştırmalar halen devam etmektedir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Rahim kanseri tedavi ve araştırmalarında yenilikler nelerdir?
Rahim kanseri tedavi ve araştırmalarında yenilikler nelerdir?
Rahim kanserinde ısı – hipertermi tedavisi
Rahim kanserinde ısı – hipertermi tedavisi
Rahim kanserinde kemoterapi ile tedavi
Rahim kanserinde kemoterapi ile tedavi
Rahim kanseri ameliyatı
Rahim kanseri ameliyatı