Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Rahim kanseri tedavisi - Rahim Kanserinde Hormon Tedavisi
Rahim Kanserinde Hormon Tedavisi

Rahim Kanserinde Hormon Tedavisi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Hormon tedavisi, kanserle savaşmak için hormon veya hormonları bloke eden ilaçların kullanımıdır. Bu tür bir hormon tedavisi, menopoz belirtilerini tedavi etmek için verilen hormonlarla aynı değildir. Çoğunlukla ileri evre ve yavaş seyirli kanserlerde tercih edilir.

Rahim Kanserinde Progestinler

Endometriyal kanserler için uygulanan ana hormon tedavisi, progestin adı verilen progesteron gibi ilaçların kullanılmasıdır. Sıklıkla kullanılan 2 progestin; medroksiprogesteron asetat ve megestrol asetat’tır(Megace-Borea hap olarak). Bu ilaçlar, endometriyal kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatır. Diabet hastalarında kan şekerini yükseltebilir. Ateş basması, gece terlemeleri ve kilo almak (sıvı tutulumu ve iştah artışına bağlı olarak) görülen yan etkiler arasındadır. Progestin ilaçlar kullanan hastalarda nadiren de olsa kanda pıhtılaşma görülmektedir.

Rahim Kanserinde Tamoksifen

Tamoxifen, meme kanseri tedavisinde sıklıkla kullanılan anti-östrojen bir ilaçtır ve ileri evre veya tekrarlayan endometriyal kanserler içinde kullanılabilir. Tamoksifen tedavisini amacı, kanser hücrelerinin gelişimini uyaran östrojenin kadın vücudunda dolaşımını engellemektir. Tamoksifen, kanser hücrelerini besleyen östrojen’i engellese de, az bir miktar östrojen vücudun diğer bölgelerinde dolaşımına devam eder. Kemik kaybına yol açmasa da, ateş basması ve vajinal kuruluğa sebep olabilir. Tamoksifen kullanan hastalarda bacakta kanda pıhtılaşma riski artar.

Rahim Kanserinde Aromataz inhibitörler

Yumurtalıklar alındıktan (veya işlevi durduktan ) sonra yağ dokuları östrojen üretmeye devam eder. Bu vücuttaki östrojenin ana kaynağı haline gelir. Aromataz inhibitörler olarak adlandırılan ilaçlar, östrojenin oluşmasını durdurabilir ve hatta östrojen seviyesini azaltabilir. Letrozol (Femara), anastrozol(Arimidex) ve eksemestan (Aromasin), aromataz inhibitörlere örnek olarak verilebilir. Bu ilaçlar, çoğunlukla meme kanserini tedavi etmek için kullanılır, ancak endometriyal kanser tedavisine de yardımcı olabilir. Eklem ve kas ağrısı, ateş basması yan etki olarak görülebilir. Uzun süreli kullanımı kemik erimesine yol açabilmektedir. Bu ilaçların, endometriyal kanser tedavisindeki etkisi üzerine yürütülen araştırmalar halen devam etmektedir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Beğenmedim
Gönder
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
İmmünoterapi, akciğer kanseri tedavisinde tüm köşe taşlarını yerinden oynattı
İmmünoterapi, akciğer kanseri tedavisinde tüm köşe taşlarını yerinden oynattı
Tümör mutasyon yükü nedir? Kanserin genetik parmak izi
Tümör mutasyon yükü nedir? Kanserin genetik parmak izi
Kemoterapi sonrası doğurganlığın korunması için yeni bir mekanizma bulundu
Kemoterapi sonrası doğurganlığın korunması için yeni bir mekanizma bulundu
Mamografiye kaç yaşında başlanmalı, ne sıklıkta yapılmalı?
Mamografiye kaç yaşında başlanmalı, ne sıklıkta yapılmalı?