Anasayfa - Kanser Tedavisi - Rahim kanseri tedavisi - Rahim Kanserinde Hormon Tedavisi
Rahim Kanserinde Hormon Tedavisi

Rahim Kanserinde Hormon Tedavisi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Hormon tedavisi, kanserle savaşmak için hormon veya hormonları bloke eden ilaçların kullanımıdır. Bu tür bir hormon tedavisi, menopoz belirtilerini tedavi etmek için verilen hormonlarla aynı değildir. Çoğunlukla ileri evre ve yavaş seyirli kanserlerde tercih edilir.

Rahim Kanserinde Progestinler

Endometriyal kanserler için uygulanan ana hormon tedavisi, progestin adı verilen progesteron gibi ilaçların kullanılmasıdır. Sıklıkla kullanılan 2 progestin; medroksiprogesteron asetat ve megestrol asetat’tır(Megace-Borea hap olarak). Bu ilaçlar, endometriyal kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatır. Diabet hastalarında kan şekerini yükseltebilir. Ateş basması, gece terlemeleri ve kilo almak (sıvı tutulumu ve iştah artışına bağlı olarak) görülen yan etkiler arasındadır. Progestin ilaçlar kullanan hastalarda nadiren de olsa kanda pıhtılaşma görülmektedir.

Rahim Kanserinde Tamoksifen

Tamoxifen, meme kanseri tedavisinde sıklıkla kullanılan anti-östrojen bir ilaçtır ve ileri evre veya tekrarlayan endometriyal kanserler içinde kullanılabilir. Tamoksifen tedavisini amacı, kanser hücrelerinin gelişimini uyaran östrojenin kadın vücudunda dolaşımını engellemektir. Tamoksifen, kanser hücrelerini besleyen östrojen’i engellese de, az bir miktar östrojen vücudun diğer bölgelerinde dolaşımına devam eder. Kemik kaybına yol açmasa da, ateş basması ve vajinal kuruluğa sebep olabilir. Tamoksifen kullanan hastalarda bacakta kanda pıhtılaşma riski artar.

Rahim Kanserinde Aromataz inhibitörler

Yumurtalıklar alındıktan (veya işlevi durduktan ) sonra yağ dokuları östrojen üretmeye devam eder. Bu vücuttaki östrojenin ana kaynağı haline gelir. Aromataz inhibitörler olarak adlandırılan ilaçlar, östrojenin oluşmasını durdurabilir ve hatta östrojen seviyesini azaltabilir. Letrozol (Femara), anastrozol(Arimidex) ve eksemestan (Aromasin), aromataz inhibitörlere örnek olarak verilebilir. Bu ilaçlar, çoğunlukla meme kanserini tedavi etmek için kullanılır, ancak endometriyal kanser tedavisine de yardımcı olabilir. Eklem ve kas ağrısı, ateş basması yan etki olarak görülebilir. Uzun süreli kullanımı kemik erimesine yol açabilmektedir. Bu ilaçların, endometriyal kanser tedavisindeki etkisi üzerine yürütülen araştırmalar halen devam etmektedir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Haftanın Sloganı
Karser yapıcı maddelerin, DNA'mıza nasıl hasar verdiğini öğrenmek ister misiniz?
Aziz Sancar'dan sigarayı bıraktıracak buluş şeklinde yankı bulan çalışma gerçekte ne anlatıyor?
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Wanna cry virüsü ile İngiltere sağlık sistemine siber saldırı
Wanna cry virüsü ile İngiltere sağlık sistemine siber saldırı
Kolon kanserinin tekrarlama ihtimali basit yaşam kuralları ile azaltılabilir
Kolon kanserinin tekrarlama ihtimali basit yaşam kuralları ile azaltılabilir
Şekerli değil şeker tadında bir Ramazan Bayramı olsun!
Şekerli değil şeker tadında bir Ramazan Bayramı olsun!
Rahim kanseri tedavisinde tartışmalı konulardan biri cevabını buldu
Rahim kanseri tedavisinde tartışmalı konulardan biri cevabını buldu