Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Rahim kanseri tedavisi - Rahim kanserinde yan etkilerle nasıl baş edilir?
Rahim kanserinde yan etkilerle nasıl baş edilir?

Rahim kanserinde yan etkilerle nasıl baş edilir?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Aşağıda kanser tedavilerinden kaynaklanabilecek yan etkileri ve nasıl baş edilebileceğini bulabilirsiniz:

Rahim Kanserinde Kemoterapi Etkisi

Kemoterapi ilaçları, güçlüdür ve yan etkilere yol açabilir. Saç dökülmesi, halsizlik, kan değerlerinde düşme, mide bulantısı ve kusma gibi görülen yan etkiler geçicidir, tedavi sonrasında hızla düzelir. Ancak, tedavi sırasında mide bulantısı, kusma gibi yan etkileri önleyecek ilaçlarla önlem alınması ve hastanın kendini daha rahat hissetmesi sağlanabilmektedir.

Rahim Kanserinde Radyoterapi Etkileri

Radyoterapi, kanser hücrelerine yakın olan sağlıklı normal hücrelere zarar verebilir. İshal, bulantı ve kusma, halsizlik, düşük kan sayımı ve tedavi edilen bölgede ciltte koyulaşma gibi yan etkiler geçicidir ve tedavi devam ederken yan etkileri önleyecek ilaç takviyesi ile önlem alınması mümkündür.

Rahim Kanserinde Ağrı

Ağrı, kanserin kendisi veya bazı tedavi yöntemleri (cerrahi müdahale gibi) nedeniyle oluşabilir. Ağrıyı hafifletmek için ilaç takviyesi yapılarak hastanın rahatlaması sağlanır.

Rahim Kanserinde Mide bulantısı ve Kusma

Bulantı ve kusma, kanser tedavisinin en korkulan yan etkileridir. Birçok hasta kanser tedavisi süresince bir miktar mide bulantısı ve kusma ile karşılaşmıştır. Ancak, bu yan etkiyi giderecek ilaçlar mevcuttur ve hızla kontrol altına alınabilir.

Rahim Kanserinde Halsizlik

Halsizlik, kanserin ve tedavisinin en sık rastlanan ve ızdırap veren yan etkisidir. Kanser tedavisine bağlı halsizlik, günlük hayatta kendini yorgun hissetme duygusundan daha yoğun yaşanır. Sık sık dinlenmek hastayı rahatlatabilir.

Rahim Kanserinde Anemi (kansızlık)

Anemi yani kansızlık, kanda kırmızı kan hücrelerinin normalden daha düşük olması anlamına gelir. Kırmızı kan hücreleri, tüm vücuda oksijen taşır. Yeterli sayıda olmayan kırmızı kan hücreleri halsizlik, yorgunluk veya nefes darlığı yaratabilir.

Rahim Kanserinde Lenfödem

Lenfödem, deri altında bulunan yağ dokularında lenf sıvısının birikmesi sonucu oluşur. Bu sıvı birikmesi, çoğunlukla kollarda ve bacaklarda şişliğe sebep olur. Lenfödem, bazı kanser türlerinin tedavisinde cerrahi müdahale ve radyoterapi sonucu oluşabilir.

Rahim Kanseri Hastalarda Enfeksiyon

Kanserli veya kanser tedavisi gören hastalarda oluşan enfeksiyon, sağlıklı kişilerde oluşan enfeksiyonlara göre daha ciddidir ve tedavisi daha zordur. Enfeksiyonu önlemek için uygulanacak en iyi yöntem, hastaların enfeksiyon kapmasına sebep olabilecek problemlerden uzak durmasıdır.

Rahim Kanseri Tedavisinin Sebep Olduğu İkincil Kanserler

Kemoterapi ve radyoterapi gibi bazı kanser tedavileri, farklı kanser türleri gelişme riskini arttırabilir.

Rahim Kanserinde Kadında Cinsel Yan Etkiler

Rahim kanseri olan kadın hastalarla cinsel yaşamı konusunda konuşulması önemlidir. Bu sebeple, doktorunuza cinsel rehabilitasyon konusunda aklınıza takılan soruları sormanız, tedavi sonrası cinsel hayatınız hakkında bilgi sahibi olmanız yerinde bir davranış olacaktır.

Üreme ve Rahim Kanseri: Seçeneklerim nelerdir?

Kanser ve tedavisi, hastanın çocuk sahibi olma yetisini etkileyebilir. Rahim kanseri tedavisinde genellikle tercih edilen ilk yöntem cerrahi müdahaledir ve bu yöntemle rahimin tümü alınır. Bu işlemden sonra çocuk sahibi olmanın mümkün olmadığı bilinmeli ve tedavi öncesi çocuk sahibi olma konusu ile ilgili tüm seçenekler doktorla birlikte gözden geçirilmelidir.

Rahim Kanserinin Belirtileri ile Evde Baş Etmek

Kanser tedavisi sürerken kendinizi aşırı yoracak işler yapmaktan kaçının. Kendinizi halsiz hissettiğinizde mutlaka uzanarak dinlenin. Yapılacak işler konusunda yakınlarınızdan yardım isteyin ve enfeksiyon kapabileceğiniz ortamlardan uzak durun. Beklenmeyen bir belirti ile karşılaştığınızda vakit kaybetmeden doktorunuzu bilgilendirin. Unutmayın! Artık tedavi süresince oluşabilecek yan etkileri azaltan hatta gideren ilaçlar verilebilmekte bu sayede kendinizi daha rahat hissetmeniz sağlanmaktadır.

Rahim Kanserinde Ostomi

Ostomi, salgılanan atıkların vücuttan atılması için bir organın cerrahi yolla açılmasıdır. Ostomi, atıkların bağırsaklardan (ilyostomi-bağırsakta delik açma veya kolostomi-kolonda delik açarak süni anüs oluşturma) veya mesaneden (ürostomi) dışarı atılmasını sağlar.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Rahim kanserinde kemoterapi ile tedavi
Rahim kanserinde kemoterapi ile tedavi
Rahim kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Nasıl teşhis edilir?
Rahim kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Nasıl teşhis edilir?
Rahim – endometrium kanserinde tedavi yöntemleri
Rahim – endometrium kanserinde tedavi yöntemleri
Rahim Kanserinde Hormon Tedavisi
Rahim Kanserinde Hormon Tedavisi