Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Rahim kanseri tedavisi - Rahim – uterus kanserinin belirtileri nelerdir?
Rahim – uterus kanserinin belirtileri nelerdir?

Rahim – uterus kanserinin belirtileri nelerdir?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Uterus, rahim adlı gebelik organımızın tıbbi adıdır. Rahim kanseri sıklıkla endometrium kanseri olarak da isimlendirilir, çünkü rahimde ortaya çıkan kanserlerin çoğu endometrium denilen rahmin içi zarından kaynaklanır. Bununla birlikte rahimde çok daha nadir olarak, rahmi destekleyen kas ve bağ dokudan kaynaklı rahim sarkomları da görülmektedir.

Endometrium kanseri kadınlarda, meme, tiroid ve kalın bağırsak kanserinden sonra sıklık açısından 4. sıradadır. Jinekolojik (kadın-doğum organları) kanserler içinde ise sıklık açısından ilk sıradadır; daha sonra over (yumurtalık) ve serviks (rahim ağzı) kanserleri gelmektedir.

Rahim kanserinin ortalama tanı alma yaşı 60'tın, yani çoğunlukla menapoz sonrası kadınları etkiler.

Rahim kanseri belirtileri nelerdir?

Rahim Kanserinde Olağandışı Kanama, Lekelenme veya Akıntı

En sık görülen rahim kanseri belirtisi: rahim kanser tanısı konan hastaların ortalama % 90'ında, adet tarihlerinde değişiklik veya iki adet dönemi arası veya menopoz sonrası kanama gibi anormal vajinal kanama vardır. Bu belirtiler, zaman zaman bazı kanserli olmayan durumlarda da ortaya çıkabilir. Ancak, bu gibi durumlarda geciktirmeden doktor kontrolü yaptırmanız önemlidir. Menopoz dönemini geçiren kadınların oluşan vajinal kanama, lekelenme veya anormal akıntıları doktorlarıyla paylaşması yararlarına bir davranış olacaktır.

Kansız vajinal akıntı da rahim kanserinin belirtisi olabilir. Gelen akıntıda kan olmaması, kanser olmadığınız anlamına gelmez. Rahim kanserine bağlı oluşan akıntı vakalarının yaklaşık %10'unda kansızdır. Oluşan anormal herhangi bir akıntının doktor tarafından kontrol edilmesi gereklidir.

Rahim Kanserinde Pelvik Ağrısı ve/veya Kitle ve Kilo Kaybı

Pelviste (kasık bölgesi) ağrı, kitle (tümör) varmış hissi ve çaba sarf etmeden ortaya çıkan kilo kaybı, rahim kanserinin belirtileri olabilir. Bu belirtiler, rahim kanserinin daha ileri evrelerinde sıkça rastlanmaktadır. Bir kez daha üzerine basarak değinilecek olursa, doktora başvurmakta gecikme hastalığın daha da ilerlemesine zemin hazırlayabilir ve başarılı bir tedavi olasılığını azaltır.

Rahim Kanserinde Ailesel Geçmiş ve Fiziksel Muayene

Ailesinde rahim kanseri öyküsü olan kadınların aile öyküsü olmayanlara göre 2 kat daha fazla bu hastalığa yakalanma riski vardır. Ayrıca Lynch sendromu olan kadınların yaşam boyu rahim kanseri riski 10 kata kadar artmıştır. Rahim kanseri için bir kanser tarama programı olmamakla birlikte Lynch sendromlulara veya ailesinde Lynch sendromu öyküsü olanlara yıllık kadın-doğum muayenesi öneririz.

Rahim kanseri belirtileri varsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. Doktorunuz hastalığın belirtileri, risk faktörleri ve ailenizin tıbbi geçmişi hakkında size sorular yöneltecek, genel fiziksel muayene ve pelvik muayenesi yapacaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Rahim Kanserinde Hormon Tedavisi
Rahim Kanserinde Hormon Tedavisi
Rahim kanserinde hastalık evreleri – aşamaları
Rahim kanserinde hastalık evreleri – aşamaları
Rahim kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Nasıl teşhis edilir?
Rahim kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Nasıl teşhis edilir?
Rahim – uterus kanserinin belirtileri nelerdir?
Rahim – uterus kanserinin belirtileri nelerdir?