Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Safra yolları kanseri tedavisi - Safra yolu kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik akıllı ilaç tedavileri
Safra yolu kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik akıllı ilaç tedavileri

Safra yolu kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik akıllı ilaç tedavileri

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için uygulanan ilaç tedavisidir. Tek başına adjuvan kemoterapinin, cerrahi ile kanseri tamamen veya kısmen alınmış safra yolu kanseri hastalarında yaşam süresine katkı sağladığına dair henüz tatmin edici bulgular elde edilmemiştir. Ancak yine de kemoterapi ileri evre bazı vakalarda tümörü küçültmek ve hastalığın gelişimini yavaşlatmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ayrıca cerrahi sonrası uygulanan kemoterapi yöntemiyle kanserin tekrarlama riski azaltılmış olur.

Uygulanan en aktif kemoterapi ilaçları 5-FU, gemsitabin, sisplatin ve oksaliplatin’dir. Gemsitabin-sisplatin kombinasyonunun, tek başına gemsitabine göre daha faydalı olduğu gözlenmiş olsa da, bu rejimin diğer gemsitabin tabanlı kombine rejimlerle etkisi karşılaştırılmamıştır.

Lökovorin - 5-FU, tek başına kapesitabin veya tek başına gemsitabin ileri evre safra yolları kanseri hastalarında uygun tedavi seçenekleridir.

Karaciğer içi safra yolları kanserinde hepatik damardan tedaviler

Hepatik damardan tedavilerde özellikle radyoembolizasyon tedavisi, ameliyat edilemez, bölgesel ilerlemiş intrahepatik (karaciğer içi) safra yolu kanseri olan hastalarda umut vadetmektedir. Bu yöntemde, karaciğer atardamarından tümöre radyoaktif izotoplar yani fokal radyoterapi gönderilir. Karaciğer içindeki tümörü besleyen kan akışı, karaciğer toplardamarından çok karaciğer atardamarından elde edilmektedir. Buda, tümörü besleyen kanı akışını engellemek için bazı teknikler geliştirilmesini sağlamıştır. Partikül embolizasyon ve/veya sitotoksik kemoterapi gibi yöntemlerde ise, ilaç tümörü besleyen karaciğer atardamarının dallarına enjekte edilerek tümörün beslenmesi önlenmiş olur (transarteriyal embolizasyon veya kemoembolizasyon).

Hedefe yönelik tedavi

Erlotinib – Safra yolu kanseri tedavisinde kullanılan tirozin kinaz inhibitörü erlotinib’in epidermal büyüme faktör reseptörünü engellediği görülmüştür.

Erlotinib ve bevasizumab kombinasyonu

Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), safra yolları kanserlerinde sık rastlanır ve tedavi hedefi olarak öngörülür.

Tedavinin ilk aşamasında durumunu koruyan hastalara ikinci aşamada gemsitabin – kapesitabin, kapesitabin – oksaliplatin (eğer sisplatin tedavinin birinci aşamasında kullanıldıysa) veya erlotinib – bevasizumab kombine tedaviler uygulanabilir.

Fotodinamik tedavi

Fotodinamik tedavide, lazer ışığı ve ışığa duyarlı ilaç kombinasyonu kullanılarak kanser hücrelerinin yok edilmesi hedeflenir. Safra yolu kanserinde ortaya çıkan belirtileri de azaltmaya yardımcı olur.

Işığa duyarlı ilaç damardan enjekte edilerek kan dolaşımı yoluyla vücudu dolaşması sağlanır. Enjekte edilen bu ilaç kanserli hücreleri tutar ve lazer ışığı ile temas edince harekete geçerek kanser hücrelerini yok eder.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Safra yolları kanseri çeşitleri nelerdir?
Safra yolları kanseri çeşitleri nelerdir?
Safra yolu kanseri – kolanjiokarsinom ameliyatı
Safra yolu kanseri – kolanjiokarsinom ameliyatı
Safra yolu kanserinde immünoterapi tedavisi
Safra yolu kanserinde immünoterapi tedavisi
Safra yolu kanseri – kolanjiokanser nedir? Nedenleri - risk faktörleri nelerdir?
Safra yolu kanseri – kolanjiokanser nedir? Nedenleri - risk faktörleri nelerdir?