Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Serviks – rahim ağzı kanseri tedavisi - Serviks – rahim ağzı kanseri nasıl tedavi edilir?
Serviks – rahim ağzı kanseri nasıl tedavi edilir?

Serviks – rahim ağzı kanseri nasıl tedavi edilir?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Erken dönemde, kısa ve basit bir operasyon ile sadece rahim ağzındaki kanserli bölge çıkarılarak hasta tedavi edilebilirken, hastalık ilerlediğinde rahim ve etrafındaki çevre dokularla lenf sinir düğümlerinin (gangliyon) çıkarılacağı büyük bir operasyona ihtiyaç duyulur.

Tümörün yaygınlık derecesine göre operasyona ek olarak radyoterapi de gerekebilir. Daha ilerlemiş vakalarda operasyon yapılamaz. Ancak radyoterapi ve kemoterapiden yardım beklenir.

Erken dönemde yakalandığında, tedavide başarı oranı % 100’e yakındır. Hastalık ilerledikçe bu oran düşmektedir.

Prekanseröz (kanser öncesi) değişiklikler

Servikal anormallikler, tarama testleri ile belirlenir. Bazı durumlarda, serviksteki değişiklikler minimaldir veya net değildir. Bu gibi durumlarda, tarama testi, HPV testi veya kolposkopi tekrar edilir. Prekanseröz veya kanseröz lezyon bulgularına rastlanması halinde kolposkopi ve bulgulara bağlı olarak uygulanan tedavi şekillerinden biri seçilebilir.

Eğer smear testinin sonucu displastik hücre değişikliklerinin olduğunu gösterirse sonuçlar şöyle olabilir:

  • ASC-US (önemi belirsiz atipik skuamöz hücreler)

  • LSIL (düşük dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon)

  • HSIL (yüksek dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon)

Eğer smear sonucunda böyle bir sonuç gelirse takip testleri gerekebilir. HSIL değişikliklerinin kansere dönüşme riski en fazladır ve tedavi edilmeleri gerekir. Diğer tür hücre değişikliklerinde de daha ileri testlere gerek duyulabilir ancak tedaviye gerek olmayabilir. Prekanseröz (displastik) rahim ağzı hücreleri değişip daha derin dokulara ilerleyebildiklerinde veya başka organlara yayıldıklarında invaziv kanser halini alırlar.

Serviks kanserisin tedavisine karar verirken, kanserin derecesi ve evresi gibi bazı bilgilere ihtiyaç vardır. Tedaviyi genellikle jinekolojik onkolog, patolog, radyolog, medikal onkolog ve radyasyon onkoloğundan oluşan bir ekip yönlendirir.

Serviks kanserli çoğu hastada cerrahi tedavi ya da radyasyon (ışın – şua) tedavisi gerekecektir.

Serviks kanserinin tedavisi bölgesel (lokal) ya da sistemiktir.

Lokal tedaviler bir bölgedeki kanser hücrelerinin ortadan kaldırılmasına dayanır ve cerrahi ya da radyasyon gibi türleri vardır. Cerrahi tedavide serviks dışına yayılmamış küçük tümörlerin mümkün olduğunca tümünün çıkarılmasına çalışılır. Radyasyon tedavisi ise vücut dışından doğrudan tümörün olduğu bölgeye verilen yüksek enerjili ışınlarla yapılır. Radyasyonla tedavi edilen hastalar aynı zamanda sıklıkla küçük dozlarda kemoterapi de alırlar. Bu radyasyon tedavisini güçlendirir.

Sistemik tedaviler vücudun diğer bölgelerine yayılmış (4. evre) kanser hücrelerini kontrol altına almak için uygulanır. Kemoterapi sistemik tedavi seçeneklerinden olup kanser hücrelerini öldürmek için ilaçların kullanıldığı yöntemdir. Bir hastaya tek bir tedavi ya da birkaç tedavi bir arada uygulanabilir (kombinasyon tedavileri).

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Serviks – rahim ağzı kanserinde radyoterapi – ışın tedavisi
Serviks – rahim ağzı kanserinde radyoterapi – ışın tedavisi
Serviks – rahim ağzı kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Smear nasıl alınır? HPV testi nedir? Nasıl teşhis edilir?
Serviks – rahim ağzı kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Smear nasıl alınır? HPV testi nedir? Nasıl teşhis edilir?
Serviks – rahim ağzı kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi
Serviks – rahim ağzı kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi
Serviks – rahim ağzı kanseri tedavisi ve araştırmalarında yeni gelişmeler neler?
Serviks – rahim ağzı kanseri tedavisi ve araştırmalarında yeni gelişmeler neler?