Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Serviks – rahim ağzı kanseri tedavisi - Serviks – rahim ağzı kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi
Serviks – rahim ağzı kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi

Serviks – rahim ağzı kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

İleri evre rahim ağzı kanserlerinde platin bazlı kemoterapi, radyoterapi ile eşzamanlı uygulanmaktadır. Bu kemoterapi tedavisi radyoterapinin etkisini artırmaya yönelik uygulanan bir ilaç tedavisidir.

  • Sisplatin radyoterapi süresince haftalık olarak verilebilir.

  • Sisplatin- 5 floroürosil (5-FU) kombine tedavisi radyoterapi süresince her 4 haftada bir uygulanabilir.

Diğer organlara ve dokulara yayılım gösteren ileri evre rahim ağzı kanserinde radyoterapi sonrasında ayrıca kemoterapi tedavisi tek başına verilebilir. Aşağıda verilen kemoterapi ilaçları genellikle kombine tedavi olarak uygulanmaktadır.

  • Sisplatin

  • Karboplatin

  • Paklitaksel (Taksol)

  • Topotekan

  • Gemsitabin (Gemzar)

Ayrıca dosetaksel, ifosfamid, 5-FU, irinotekan ve mitomisin de ileri evre rahim ağzı kanserinde tedavi için kullanılan diğer kemoterapi ilaçlarıdır.

Hedefe yönelik tedavi

Hedefe yönelik tedavi, yaşayan veya büyüyen kanser hücrelerine yönelik uygulanan kanser ilaçları ile gerçekleşir. Bazı hedefe yönelik tedaviler, büyüme sinyalinin kanser hücresine ulaşmasını engeller; bazıları kan yoluyla kanser hücresinin beslenmesini azaltır, bazıları ise bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser hücrelerini tanır ve saldırır. Bu sayede kanserin büyümesi yavaşlatılır veya daha fazla kanser hücresi öldürülür. Hedefe yönelik tedavi, diğer kanser tedavileri ile birlikte uygulanabilir.

Bevasizumab

Bevasizumab (Altuzan®), ileri evre rahim ağzı kanserinin tedavisinde kullanılan anjiyogenez inhibitördür. Hedefe yönelik tedavilerde kullanılan bevasizumab, yeni kan damarlarının oluşumunu engellemeyi hedefler. Genellikle kemoterapi ile birlikte verilen bu ilaç, tedaviye yanıt alındığında tek başına da kullanılabilir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Serviks – rahim ağzı kanseri ameliyatı
Serviks – rahim ağzı kanseri ameliyatı
Serviks – rahim ağzı kanseri nasıl tedavi edilir?
Serviks – rahim ağzı kanseri nasıl tedavi edilir?
Serviks – rahim ağzı kanserinde immünoterapi tedavisi
Serviks – rahim ağzı kanserinde immünoterapi tedavisi
Serviks – rahim ağzı kanserinde radyoterapi – ışın tedavisi
Serviks – rahim ağzı kanserinde radyoterapi – ışın tedavisi