Anasayfa - Kanser Tedavisi - Testis kanseri tedavisi - Testis kanseri belirtileri nelerdir?
Testis kanseri belirtileri nelerdir?

Testis kanseri belirtileri nelerdir?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Testis kanseri vakalarının çoğunda, testiste kitle oluşur veya şişlik ya da genişleme meydana gelir. Bazen oluşan bu kitle ağrıya neden olur ancak, çoğu zaman ağrı yapmaz. Testis kanseri olan hasta, kendinde ağırlık hissedebilir veya karnın alt bölgesinde veya skrotumda ağrıdan şikayet edebilir.

Nadir rastlanan vakalarda, germ hücreli kanser olan erkeklerde memede büyüme veya hassasiyet gözlenmektedir. Bu belirtiler, germ hücreli tümörlerin meme gelişimini sağlayan insan koryonik gonadotropin hormon seviyesini yükseltmesi ile ortaya çıkar. Kan testleri, insan koryonik gonadotropin seviyesini ölçebilir. Bu testler, kanserin teşhisi, evresi ve bazı testis kanserlerinin araştırılması adına önemlidir.

Germ hücreli tümörlerde olduğu gibi, Leydig ve Sertoli hücreli tümörlerde de testiste kitleye neden olabilir. Leydig hücreli tümörler, androjen (erkeklik hormonu) veya östrojen (kadınlık hormonu) üretebilirler. Bu hormonlar, teşhisi doğrulayan ipuçları sağlayan belirtilere neden olabilirler. Memede büyüme veya cinsel isteksizlik, östrojen üreten tümörlerin belirtileridir. Androjen üreten tümörler ise, erkeklerde belirgin bir belirti göstermeyebilirler. Ancak, erkek çocuklarında yüz ve vücutta anormal kıllanmaya sebep olabilir.

Diğer organlara yayılmış testis kanser hastası 4 erkekten sadece 1’inde belirtiler gösterebilir. Belde oluşan ağrı, kanserin karın bölgesindeki lenf bezlerine yayıldığını gösterebilir. Kanser, akciğerlere yayıldıysa nefes darlığı, göğüs ağrısı veya öksürük gibi belirtilerle karşılaşılabilir. Zaman zaman öksürürken kan gelmesi mümkündür. Ara sıra görülen karın ağrısı kanserin lenf bezlerine genişlediğini veya karaciğere yayıldığını gösterebilir. Nadir vakalarda, testis kanseri beyne yayılma gösterir ve baş ağrısına neden olabilir.

Testis kanseri olan bazı erkek hastalarda hiçbir belirtiye rastlanmayabilir. Başka bir sağlık kontrolü veya kısırlık testleri sırasında kanserin teşhis edilmesi olasıdır.

Testis yaralanması veya iltihabı gibi bir dizi kanser olmayan durumda, testis kanserine yakın belirtiler gözlenebilir. Orşit olarak bilinen testis iltihabı ve epididim iltihabı (epididimit), testiste ağrı ve şişliğe yol açabilir. Her ikiside, viral veya bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşabilir. Kabakulak virüsü, bu hastalığa yakalanan ortalama 5 yetişkinden 1’inde testis iltihabına (orşit) yol açar.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Haftanın Sloganı
Karser yapıcı maddelerin, DNA'mıza nasıl hasar verdiğini öğrenmek ister misiniz?
Aziz Sancar'dan sigarayı bıraktıracak buluş şeklinde yankı bulan çalışma gerçekte ne anlatıyor?
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
BRAF mutasyonu pozitif 4. evre akciğer kanseri tedavisi için yeni bir tedavi FDA onayı adı
BRAF mutasyonu pozitif 4. evre akciğer kanseri tedavisi için yeni bir tedavi FDA onayı adı
Kanserde kişiye özel tedavi veya akıllı ilaç nedir? Nasıl ve ne zaman uygulanmalıdır?
Kanserde kişiye özel tedavi veya akıllı ilaç nedir? Nasıl ve ne zaman uygulanmalıdır?
Herkesin geleceğini ilgilendiren FLAŞ HABER - Crispr patenti için Çin ile ABD anlaştı
Herkesin geleceğini ilgilendiren FLAŞ HABER - Crispr patenti için Çin ile ABD anlaştı
Büyüme faktörleri ve kanser
Büyüme faktörleri ve kanser