Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Testis kanseri tedavisi - Testis kanserinde tedavi yöntemleri
Testis kanserinde tedavi yöntemleri

Testis kanserinde tedavi yöntemleri

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Son yıllarda, testis kanseri tedavisinde oldukça yol alınmıştır. Kullanılan cerrahi metotlar gözden geçirilmiş, farklı türde oluşan testis kanserini tedavi etmek için en iyi kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olunmuştur.

Kanser teşhis edildikten ve evresi belirlendikten sonra doktor tedavi seçeneklerini hasta ile görüşür. Sunulan tüm seçenekler acele edilmeden gözden geçirilmelidir. Kanserin türü, evresi ve hastanın genel sağlık durumu, tedavi planı belirlenirken göz önünde bulundurulan faktörlerdir. Zaman izin veriyorsa, ikinci bir tedavi seçeneği iyi fikir olabilir. Daha fazla bilgi veren ikinci seçenek, seçilen tedavi planı ile ilgili hastanın kendisini iyi hissetmesini sağlar.

Nerede tedavi olduğunuz önemlidir. Deneyim önemli olduğu için çoğunlukla testis kanseri tedavisi uygulayan hastanelerin tercih edilmesi tavsiye edilir.

Testis kanserinde uygulanan başlıca tedavi yöntemleri:

  • Cerrahi Müdahale

  • Radyoterapi

  • Kemoterapi (kemo)

  • Tümörün türüne ve evresine göre kombine tedavidir.

Tedavi planı

Erken evre seminom tümörler için radyoterapi tercih edilebilen bir tedavi yöntemidir. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalarda, tek doz kemoterapi (karboplatin) ile radyoterapiye benzer düzeyde başarıya ulaşılmış hatta bazı avantajları nedeniyle tercih edilir duruma gelmiştir. Radyasyon tedavisi, genellikle birkaç dakikadan fazla sürmez, hasta herhangi bir rahatsızlık duymaz. Anestezi gerektirmeyen bir yöntem olan radyoterapi uygulaması sırasında hastaların hareket etmesi sınırlanır. Birçok hasta radyoterapi tedavisi süresince çalışma hayatını rahatlıkla sürdürebilmektedir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Testis kanserinde radyoterapi - ışın tedavisi
Testis kanserinde radyoterapi - ışın tedavisi
Testis kanserinde tedavi yöntemleri
Testis kanserinde tedavi yöntemleri
Testis kanseri tedavisi ve araştırmalarında yeni gelişmeler neler?
Testis kanseri tedavisi ve araştırmalarında yeni gelişmeler neler?
Testis kanserinde hastalık evreleri - aşamaları
Testis kanserinde hastalık evreleri - aşamaları