Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Tiroid kanseri tedavisi - Tiroid kanseri ameliyatı
Tiroid kanseri ameliyatı

Tiroid kanseri ameliyatı

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Cerrahi, tiroid kanserlerinin hemen hemen tüm türlerinde ana tedavi olarak uygulanır. Ayrıca, biyopsi sırasında kanser teşhisi koyulması halinde tiroid bezinin tamamı ya da kanserli kısmının alınması için cerrahi uygulanması mümkündür.

Lobektomi

Lobektomi, tiroid bezi dışına yayılım göstermeyen (bölgesel) papiller ve foliküler tiroid kanserlerinin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bazen de biyopsi ile net sonuç alınamayan durumlarda teşhis için uygulanabilir.

Boynun ön tarafından 2-3 cm’lik bir kesi açılarak tiroide ulaşılır. Kanserin varlığı tespit edilirse bulunduğu lob ile birlikte istmus (sağ ve sol lobu birbirine bağlayan kanal) alınır. Ayrıca, cerrahi sırasında boyundaki lenf bezlerine yayılım belirlenirse kanserli bölgeyle birlikte büyüyen bu lenf bezleri de alınır.

Lobektominin bir avantajı, geride bırakılan tiroid bezi tarafından üretilen tiroid hormonu sayesinde hastanın ilave bir hormon tedavisi görmesine gerek olmamasıdır. Ancak, geride kalan tiroid bezi tarafından salgılanan hormon, tedavi sonrası kanserin olası tekrarlama riskine karşı radyoiyodin görüntüleme ve tiroglobülin kan testlerinin düzenli olarak yapılmasını engelleyebilir.

Tiroidektomi

Tiroidektomi tiroid bezinin alınması için en sık başvurulan cerrahi yöntemdir. Boynun ön tarafından 1-2 cm’lik bir kesi açılarak uygulanan yöntemde, tiroid bezinin tamamı ya da tamamına yakını alınabilir. Ayrıca, cerrahi sırasında boyundaki lenf bezlerine yayılım tespit edilmesi halinde kanserli bölgeyle birlikte büyüyen bu lenf bezleri de alınır.

Tiroidektomi işlemi sonrası büyük olasılıkla radyoaktif iyot tedavisi uygulanacak, ardından hastaya tiroid hormonu verilecektir. Hormon seviyesini düzenlemek amacıyla verilen bu hormon hapı (levotiroksin) hergün bir tane olarak alınır.

Bu cerrahi yöntemin lobektomiye nazaran avantajı; radyoaktif iyot görüntüleme ve tiroglobülin kan testi ile kanserin tekrarlama riskinin gözlenebilmesidir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Tiroid kanserinde evreleme nasıl yapılır?
Tiroid kanserinde evreleme nasıl yapılır?
Tiroid kanseri ameliyatı
Tiroid kanseri ameliyatı
Tiroid kanserinde immünoterapi
Tiroid kanserinde immünoterapi
Tiroid kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik ilaçlarla tedavi
Tiroid kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik ilaçlarla tedavi