Anasayfa - Kanser Tedavisi - Tiroid kanseri tedavisi - Tiroid kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik ilaçlarla tedavi
Tiroid kanseri nedir? Çeşitleri nelerdir? Sebepleri - risk faktörleri nelerdir?
Tiroid kanseri belirtileri nelerdir? Guatr nedir?
Tiroid kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Tiroid fonksiyon testleri nelerdir? Nasıl teşhis edilir?
Tiroid kanserinde evreleme nasıl yapılır?
Tiroid kanseri nasıl tedavi edilir?
Tiroid kanseri ameliyatı
Tiroid kanserinde radyoaktif iyot tedavisi ve radyoterapi
Tiroid kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik ilaçlarla tedavi
Tiroid kanserinde immünoterapi
Tiroid kanserinde ısı – hipertermi tedavisi
Tiroid kanseri tedavisi ve araştırmalarında yeni olan ne?
Tiroid kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik ilaçlarla tedavi

Tiroid kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik ilaçlarla tedavi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için uygulanan ilaç tedavisidir. Kemoterapi tedavisi ağızdan veya damar yoluyla enjekte edilerek kullanılan kanser ilaçlarını içermektedir. Bu ilaçlar, kan dolaşımı yoluyla tüm vücudu dolaşıp kanserin baş boyun bölgesinin ötesinde, vücuda yayılmış tüm kanserin tedavisinde etkili olmaktadır.

Kemoterapi tiroid kanser türlerinin çoğu için çok da etkili bir tedavi yöntemi değildir. Nadiren de olsa anaplastik tiroid kanseri tedavisinde dıştan radyoterapi ile birlikte uygulanır. Bazen de uygulanan diğer kanser tedavilerinden yanıt alınamayan ileri evre tiroid kanserlerinde başvurulan bir yöntemdir.

Hedefe yönelik tedavi

Hücre içinde kansere neden olan değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinildikçe, bu değişiklikleri hedefleyen yeni ilaçlar geliştirmeye devam edilmektedir. Hedefe yönelik kullanılan bu ilaçlar, standart kemoterapi ilaçlarından farklı çalışır. Kemoterapi ilaçlarının tedavide etkili olamadığı durumlarda hedefe yönelik ilaçlar tercih edilebilir.

Papiller ve foliküler tiroid kanserinde hedefe yönelik ilaçlar

Tiroidde gelişen bu iki kanser türü cerrahi ve radyoaktif iyot yöntemiyle tedavi edilebilmektedir. Ancak bu tür tedavilere yanıt alınamadığında uygulanan bazı hedefe yönelik tedaviler mevcuttur.

Tirozin kinaz inhibitörü olan sorafenib (Neksavar®) ve lenvatinib (Lenvima®), tümörün gelişmesini sağlayan yeni kan damarlarının oluşumunu engeller; kanser hücreleri tarafından üretilen ve bu hücrelerin gelişimini sağlayan bazı proteinleri hedef alır.

Hedefe yönelik bu tedaviler, radyoaktif iyot tedavisine yanıt alınamayan papiller ve foliküler tiroid kanserlerinde hastalığın gelişimini durdurmak için kullanılır. Ancak bu tedavilerin hastaların yaşam sürelerine katkısı halen netlik kazanmamıştır. Ayrıca sunitinib (Sutent®), pazopanib (Votrient®) ve vandetanib tedavilerinin, tiroid kanserlerinin bu türleri üzerindeki etkisi halen araştırma konusu olsa da umut vadettiği bir gerçektir.

Meduller tiroid kanseri tedavisinde hedefe yönelik ilaçlar

Meduller tiroid kanserinde hormonal tedaviler (radyoaktif iyot tedavisi gibi) çok da etkili olmadığı için hedefe yönelik tedavi çalışmalarına ağırlık verilmiştir.

Vandetanib (Caprelsa®) adlı hedefe yönelik ilacın ileri evre meduller tiroid kanserinin gelişimini kısa süre de olsa durdurduğu gözlenmiştir. Ancak bu ilacın hastaların yaşam süresine katkısı halen araştırma konusudur. Bunun yanında Cabozantinib (Cometriq®) meduller tiroid kanserinin gelişimini daha uzun süre durdurduğu gözlenmiştir, ancak yine hastaların yaşam sürelerine katkısı henüz netlik kazanmış değildir.

Meduller tiroid kanseri tedavisinde umut vadeden birkaç başka hedefe yönelik ilaç mevcuttur. Diğer tedavilerden (cerrahi, radyoaktif iyot tedavisi gibi) yanıt alınamadığında veya uygulanan vandetanib ve kabozantinib tedavileri sonuç vermediğinde; sorafenib (Neksavar®) ve sunitinib (Sutent®) kullanılan diğer hedefe yönelik tedavilerdir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Haftanın Sloganı
Küba kanser gerçeğini öğrenmek ister misiniz?
Küba’nın kendi resmi verileri ile KÜBA’da KANSER GERÇEĞİ
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
4. evre veya tekrarlayan Over kanseri tedavisinde olaparib FDA onayı aldı
4. evre veya tekrarlayan Over kanseri tedavisinde olaparib FDA onayı aldı
Yapay tatlandırıcı Asesülfam potasyum nedir ve sağlığa zararlı mıdır?
Yapay tatlandırıcı Asesülfam potasyum nedir ve sağlığa zararlı mıdır?
Bilimsel bilgi ve kanıta dayalı tıp! Bilim, bilmeyi istemekle başlar
Bilimsel bilgi ve kanıta dayalı tıp! Bilim, bilmeyi istemekle başlar
Yapay tatlandırıcı aspartam kanser yapar mı?
Yapay tatlandırıcı aspartam kanser yapar mı?