Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Tiroid kanseri tedavisi - Tiroid kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik ilaçlarla tedavi
Tiroid kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik ilaçlarla tedavi

Tiroid kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik ilaçlarla tedavi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
31.10.2017

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için uygulanan ilaç tedavisidir. Kemoterapi tedavisi ağızdan veya damar yoluyla enjekte edilerek kullanılan kanser ilaçlarını içermektedir. Bu ilaçlar, kan dolaşımı yoluyla tüm vücudu dolaşıp kanserin baş boyun bölgesinin ötesinde, vücuda yayılmış tüm kanserin tedavisinde etkili olmaktadır.

Kemoterapi tiroid kanser türlerinin çoğu için çok da etkili bir tedavi yöntemi değildir. Nadiren de olsa anaplastik tiroid kanseri tedavisinde dıştan radyoterapi ile birlikte uygulanır. Bazen de uygulanan diğer kanser tedavilerinden yanıt alınamayan ileri evre tiroid kanserlerinde başvurulan bir yöntemdir.

Hedefe yönelik tedavi

Hücre içinde kansere neden olan değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinildikçe, bu değişiklikleri hedefleyen yeni ilaçlar geliştirmeye devam edilmektedir. Hedefe yönelik kullanılan bu ilaçlar, standart kemoterapi ilaçlarından farklı çalışır. Kemoterapi ilaçlarının tedavide etkili olamadığı durumlarda hedefe yönelik ilaçlar tercih edilebilir.

Papiller ve foliküler tiroid kanserinde hedefe yönelik ilaçlar

Tiroidde gelişen bu iki kanser türü cerrahi ve radyoaktif iyot yöntemiyle tedavi edilebilmektedir. Ancak bu tür tedavilere yanıt alınamadığında uygulanan bazı hedefe yönelik tedaviler mevcuttur.

Tirozin kinaz inhibitörü olan sorafenib (Neksavar®) ve lenvatinib (Lenvima®), tümörün gelişmesini sağlayan yeni kan damarlarının oluşumunu engeller; kanser hücreleri tarafından üretilen ve bu hücrelerin gelişimini sağlayan bazı proteinleri hedef alır.

Hedefe yönelik bu tedaviler, radyoaktif iyot tedavisine yanıt alınamayan papiller ve foliküler tiroid kanserlerinde hastalığın gelişimini durdurmak için kullanılır. Ancak bu tedavilerin hastaların yaşam sürelerine katkısı halen netlik kazanmamıştır. Ayrıca sunitinib (Sutent®), pazopanib (Votrient®) ve vandetanib tedavilerinin, tiroid kanserlerinin bu türleri üzerindeki etkisi halen araştırma konusu olsa da umut vadettiği bir gerçektir.

Meduller tiroid kanseri tedavisinde hedefe yönelik ilaçlar

Meduller tiroid kanserinde hormonal tedaviler (radyoaktif iyot tedavisi gibi) çok da etkili olmadığı için hedefe yönelik tedavi çalışmalarına ağırlık verilmiştir.

Vandetanib (Caprelsa®) adlı hedefe yönelik ilacın ileri evre meduller tiroid kanserinin gelişimini kısa süre de olsa durdurduğu gözlenmiştir. Ancak bu ilacın hastaların yaşam süresine katkısı halen araştırma konusudur. Bunun yanında Cabozantinib (Cometriq®) meduller tiroid kanserinin gelişimini daha uzun süre durdurduğu gözlenmiştir, ancak yine hastaların yaşam sürelerine katkısı henüz netlik kazanmış değildir.

Meduller tiroid kanseri tedavisinde umut vadeden birkaç başka hedefe yönelik ilaç mevcuttur. Diğer tedavilerden (cerrahi, radyoaktif iyot tedavisi gibi) yanıt alınamadığında veya uygulanan vandetanib ve kabozantinib tedavileri sonuç vermediğinde; sorafenib (Neksavar®) ve sunitinib (Sutent®) kullanılan diğer hedefe yönelik tedavilerdir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
  • Etiket Bulutu:
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Tiroid kanserinde ısı – hipertermi tedavisi
Tiroid kanserinde ısı – hipertermi tedavisi
Tiroid kanseri ameliyatı
Tiroid kanseri ameliyatı
Tiroid kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik ilaçlarla tedavi
Tiroid kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik ilaçlarla tedavi
Tiroid kanserinde radyoaktif iyot tedavisi ve radyoterapi
Tiroid kanserinde radyoaktif iyot tedavisi ve radyoterapi