Anasayfa - Kanser Tedavisi - Yumurtalık kanseri tedavisi - Yumurtalık – over kanserinde ameliyat
Kanserli Hastalar için Embriyo Dondurma ve Kısırlık Tedavisi Hakkında Bilgiler
Yumurtalık – over kanseri nedir? Sebepleri - risk faktörleri nelerdir?
Yumurtalık – over kanseri belirtileri nelerdir?
Yumurtalık – over kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Nasıl teşhis edilir?
Yumurtalık – over kanserinde evreleme – hastalık yayılımı
Evrelerine göre yumurtalık – over kanseri tedavisi
Yumurtalık – over kanserinde ameliyat
Yumurtalık – over kanserinde kemoterapi
Yumurtalık – over kanserinde radyoterapi – ışın tedavisi
Yumurtalık – over kanserinde immünoterapi
Yumurtalık – over kanserinde sıcak kemoterapi HIPEC ve hipertermi
Yumurtalık – over kanseri tedavisi ve araştırmalarında yeni gelişmeler nelerdir?
Yumurtalık – over kanserinde ameliyat

Yumurtalık – over kanserinde ameliyat

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Yumurtalık kanserinde başarılı bir tedavi, cerrahi müdahale ardından kemoterapi ve nadiren gerekli görüldüğünde uygulanan radyoterapiden oluşmaktadır. Yumurtalık kanserine yakalanan kadınların neredeyse tümü, cerrahi müdahale ve kemoterapi görürler.

Cerrahi müdahalenin rolü, lokal tedavi yaparak karın boşluğunda bulunan kanseri yok etmek ve kanserin evresi hakkında bilgi edinilerek gerekli ise ek tedavilere karar verilmesini sağlamaktır.

Kanser hücreleri, cerrahi müdahale ile alınsa da mikrometastaz olarak adlandırılan çok ufak kalıntılar, yumurtalıktan karnın diğer bölgelerine ve vücudun uzak noktalarına yayılabilir. Bu mikrometastazlar, var olan testlerle belirlenemeyebilir. Cerrahi müdahale, bölgesel tedavidir ve mikrometastazları tamamen ortadan kaldıramaz. Bu nedenle, kemoterapi kullanılarak ilave sistemik tedavi uygulaması yapılır. Cerrahi müdahale sırasında, kanserin evresi tespit edilerek kemoterapi ile ek tedavinin gerekli olup olmadığına karar verilir.

Laparotomi ve Sitoredüktif Cerrahi Müdahale

Yumurtalık kanseri teşhisi konan hastaya uygulanan ilk aşama, cerrahi laparotomi (karnın cerrahi yöntemle açılması) veya karnın incelenmesidir. Karnın ortasından aşağıya doğru kesi atılarak açılır ve mümkün olduğu kadar fazla kanser hücresi alınarak karın ve pelvis temizlenir. Laparotominin amacı, kanser evresini tespit ederek teşhis koymak ve hastalığın seyrine göre ek tedavinin gerekli olup olmadığını belirlemektir.

Aynı zamanda tümörü çıkarma ameliyatı olarak da bilinen Sitoredüktif Cerrahi müdahalede amaç, karın içinden yumurtalar rahim, karın zarı ve lenf bezleri dahil olmak üzere mümkün olduğu kadar çok kanseri cerrahi yöntemle çıkarmaktır.

Laparotomi sırasında tümörün çıkarılması dışında, total histerektomi dahil (rahmin alınması), bilateral salpingoooferektomi(yumurtalık ve fallop tüplerinin alınması), omentektomi (karın altındaki bağırsakları kaplayan yağ dokularının alınması) ve karın bölgesinde görülen tüm kanser hücrelerinin alınması gerçekleşir. Eğer kanser yumurtalık veya pelvisle sınırlıysa, biyopsi için üst karın bölgesinden küçük bir doku örneği alır. Aynı zamanda, karın sıvısı örneği alınır ve kanserin yayılmasını tespit etmek için lenf bezleri alınarak mikroskop altında incelenir. Bu tür bir ameliyat, kadın pelvik kanserlerinde uzman jinekolojik onkolog tarafından gerçekleştirilir.

Metastatik yumurtalık kanserinde cerrahi müdahale, hastayı rahatlatır. Kanserin alınması karın bölgesindeki ağrıları giderir, bağırsak tıkanıklığını engeller. Yumurtalık kanseri ameliyatlarında, yumurtalık ve rahim alındığı için hastanın tekrar çocuk sahibi olması mümkün değildir. Kanser tek yumurtalıkta tespit edilirse unilateral salpingoooferektomi ile kanserli yumurtalığın alınması mümkündür. Böylece, hasta ilerde çocuk sahibi olabilir ve kanser tedavisine devam edebilir. Eğer hasta, çocuk sahibi ise veya artık çocuk sahibi olmak istemiyorsa, kanserin tekrarlamasını önlemek için her iki yumurtalığın ve rahmin alınması, tedavi başarısını arttırır.

Laparotomi sonrası, hasta karın bölgesinde ağrı hissedebilir. Kanama, enfeksiyon, yavaş bağırsak hareketleri, idrar yapmada zorluk ameliyat sonrası karşılaşılabilen komplikasyonlardır. Ameliyat öncesi doktorunuz yan etkiler hakkında sizi bilgilendirecektir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Haftanın Sloganı
Sitemizde neden sağlıklı yaşam yazılarına başladık?
Sitemizde neden sağlıklı yaşam yazılarına başladık?
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Boya yok – kanser hastasının gri saçı immünoterapiden sonra siyaha döndü
Boya yok – kanser hastasının gri saçı immünoterapiden sonra siyaha döndü
Küçük hücreli akciğer kanserinde tedavi direncinin sebebi - TÜMÖR KÜRECİKLERİ
Küçük hücreli akciğer kanserinde tedavi direncinin sebebi - TÜMÖR KÜRECİKLERİ
Can dostlarımız evcil hayvanlar kanser tedavisinde yanımızda
Can dostlarımız evcil hayvanlar kanser tedavisinde yanımızda
Kalıtsal meme kanseri Aşkenaz Yahudileri’nde neden çok sık görülür?
Kalıtsal meme kanseri Aşkenaz Yahudileri’nde neden çok sık görülür?