შინაარსზე გადასვლა
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan · სამედიცინო ონკოლოგი
კონტაქტი+90 (538) 677 60 18

D ვიტამინის უკმარისობა და ქიმიოთერაპიით გამოწვეული პერიფერიული ნეიროპათიის (ხელ-ფეხის დაბუჟების) რისკი

D ვიტამინის უკმარისობა და ქიმიოთერაპიით გამოწვეული პერიფერიული ნეიროპათიის (ხელ-ფეხის დაბუჟების) რისკი
ამ სტატიაში

D ვიტამინის დეფიციტი და მისი დანამატები ჯანმრთელობის სფეროში მუდმივი ინტერესის საგანია, განსაკუთრებით კი მათი კავშირი კიბოსთან მრავალი სამეცნიერო კვლევის ყურადღების ცენტრში მოექცა. D ვიტამინის დანამატები ყველაზე ხშირად დანიშნულ პირველ 10 პროდუქტს შორისაა, ხოლო D ვიტამინის დეფიციტის დიაგნოზი ყველაზე ხშირად დასმულ პირველ 5 დიაგნოზს მიეკუთვნება. კიბოს მიმდინარეობისას D ვიტამინის როლის კვლევები განსაკუთრებით შეისწავლის მის გავლენას ორგანიზმის ბიოქიმიურ გზებზე და იმას, თუ როგორ შეიძლება მან იმოქმედოს კიბოს უჯრედების ზრდასა და გავრცელებაზე. ამ კონტექსტში D ვიტამინის დეფიციტის გამოვლენა და საჭიროების შემთხვევაში დანამატის მიღება კიბოს მკურნალობასთან ერთად ჯანმრთელობის ზოგადი მართვის მნიშვნელოვან ნაწილად იქცა. კიბოს მქონე პაციენტებში D ვიტამინის საკმარისი დონის შენარჩუნებამ შესაძლოა გაზარდოს მკურნალობის ეფექტიანობა და შეამციროს გვერდითი მოვლენები, რაც ხელს შეუწყობს პაციენტების ცხოვრების ხარისხისა და მკურნალობისადმი ერთგულების გაუმჯობესებას. ამიტომ D ვიტამინის დეფიციტის გამოსწორებასა და დანამატების გამოყენებას ონკოლოგიაში სულ უფრო მეტი ყურადღება ექცევა.

კავშირი მკურნალობის გვერდით მოვლენასა და D ვიტამინის უკმარისობას შორის

ერთმა კვლევამ აჩვენა, რომ D ვიტამინის არასაკმარისი დონის მქონე პაციენტებში ქიმიოთერაპიის შემდეგ განვითარებული ნერვების დაზიანების ერთ-ერთი ფორმის, პერიფერიული ნეიროპათიის (KBPN), რისკი დაახლოებით 1,6-ჯერ მეტი იყო, ვიდრე D ვიტამინის საკმარისი დონის მქონე პაციენტებში.

ქიმიოთერაპიით გამოწვეული პერიფერიული ნეიროპათია (KBPN) არის მდგომარეობა, რომელიც ქიმიოთერაპიული პრეპარატებით ნერვების დაზიანების შედეგად ვითარდება. ამ დაზიანებამ შეიძლება გამოიწვიოს მგრძნობელობის დარღვევები, მათ შორის დაბუჟება, ჩხვლეტა და ტკივილი. ის განსაკუთრებით შეიძლება გამოვლინდეს ხელებსა და ფეხებში მგრძნობელობის უსიამოვნო ცვლილებებით. ამ გვერდით მოვლენასთან ყველაზე მეტად დაკავშირებული ქიმიოთერაპიული პრეპარატია პაკლიტაქსელი.

2023 წლის ნოემბერში National Comprehensive Cancer Network-ის (აშშ-ის კიბოს ეროვნული ყოვლისმომცველი ქსელის) ჟურნალში გამოქვეყნებულმა ამ კვლევამ მნიშვნელოვანი შედეგი გამოავლინა განსაკუთრებით ძუძუს კიბოს მკურნალობაზე მყოფ პაციენტებში.

აღმოჩნდა, რომ პაციენტებს, რომლებიც იღებდნენ ქიმიოთერაპიულ პრეპარატ პაკლიტაქსელს და D ვიტამინის არასაკმარისი დონე ჰქონდათ, უფრო მაღალი ჰქონდათ ამ მკურნალობასთან დაკავშირებული მძიმე (3. ხარისხის ან უფრო მაღალი), მტკივნეული და ფუნქციის შემზღუდველი KBPN-ის განვითარების ალბათობა. ეს მიუთითებს, რომ D ვიტამინის დონე შეიძლება ქიმიოთერაპიის ამ გვერდითი მოვლენისგან დამცავი ფაქტორი იყოს. ამიტომ ქიმიოთერაპიის დაწყებამდე D ვიტამინის უკმარისობის გამოვლენა და, საჭიროების შემთხვევაში, გამოსწორება შესაძლოა მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იყოს KBPN-ის რისკის შესამცირებლად.

ამ კვლევაში D ვიტამინის უკმარისობა განისაზღვრა, როგორც სისხლის შრატში D ვიტამინის დონე 20 ნანოგრამი/მილილიტრზე ნაკლები (< 20 ng/mL).

ამ შედეგის მისაღებად მკვლევრებმა შეისწავლეს ადრეული სტადიის ძუძუს კიბოს მქონე პაციენტებში ჩატარებული კვლევის მონაცემები, რომელშიც დოქსორუბიცინის, ციკლოფოსფამიდისა და პაკლიტაქსელის შემცველი ადიუვანტური ქიმიოთერაპიის სქემების ექვსი სხვადასხვა დოზირება შედარდა ფაზა 3 SWOG S0221 კლინიკურ კვლევაში. კვლევის მიზანი იყო ამ პრეპარატების კომბინაციების ეფექტიანობისა და უსაფრთხოების შეფასება.

კვლევაში მონაწილეობდა ძუძუს კიბოს მქონე 1191 პაციენტი, რომელთა საშუალო ასაკი იყო 51,1 წელი; ყველა პაციენტი ქალი იყო, მათგან 83,7% თეთრკანიანი, ხოლო 52,5% ქიმიოთერაპიულ პრეპარატ პაკლიტაქსელს ორ კვირაში ერთხელ იღებდა. კვლევის დასაწყისში პაციენტების 33,3%-ს D ვიტამინის უკმარისობა დაუდგინდა; 16,4%-ს მძიმე სენსორული KBPN, ხოლო 17,1%-ს მძიმე სენსორული ან მოტორული KBPN განუვითარდა. ეს მაჩვენებლები მნიშვნელოვან ინფორმაციას იძლევა ქიმიოთერაპიით გამოწვეული პერიფერიული ნეიროპათიის გავრცელებისა და D ვიტამინის დეფიციტის შესაძლო გავლენის შესახებ.

ძირითადი შედეგები

სენსორული პერიფერიული ნეიროპათიის სიხშირე D ვიტამინის დონის მიხედვით

გრაფიკის განმარტება: ეს სვეტოვანი გრაფიკი ადარებს ქიმიოთერაპიით გამოწვეული პერიფერიული ნეიროპათიის (KBPN) 3. ან 4. ხარისხის სიხშირეს პაციენტებში, რომლებსაც მკურნალობამდე D ვიტამინის საკმარისი (>20 ng/mL) ან არასაკმარისი (<20 ng/mL) დონე ჰქონდათ. D ვიტამინის უკმარისობის მქონე 397 პაციენტში KBPN-ის სიხშირე იყო 20,7%, ხოლო საკმარისი დონის მქონე 794 პაციენტში — 14,2%. შანსების თანაფარდობა (OR) იყო 1,57 და ეს სხვაობა სტატისტიკურად მნიშვნელოვანი იყო (P=0,005).

ქიმიოთერაპიით გამოწვეული პერიფერიული ნეიროპათიის (KBPN) რისკის ზრდა რისკფაქტორების მიხედვით ასეთია:

  • D ვიტამინის უკმარისობა: KBPN-ის 1,57-ჯერ გაზრდილი რისკი
  • ხანდაზმული ასაკი: KBPN-ის 1,02-ჯერ გაზრდილი რისკი
  • შავკანიანი რასა: KBPN-ის 2,48-ჯერ გაზრდილი რისკი
  • სხვა რასები, გარდა შავკანიანი და თეთრკანიანი რასებისა: KBPN-ის 1,84-ჯერ გაზრდილი რისკი
  • პაკლიტაქსელით მკურნალობა ორ კვირაში ერთხელ: KBPN-ის 2,37-ჯერ გაზრდილი რისკი.

როგორც ჩანს, ამ ფაქტორებს შორის მხოლოდ D ვიტამინის უკმარისობაა შეცვლადი ფაქტორი.

დასკვნა

D ვიტამინის უკმარისობის გამოვლენამ და, საჭიროების შემთხვევაში, გამოსწორებამ შესაძლოა შეამციროს KBPN-ის რისკი და გრძელვადიანად გააუმჯობესოს პაციენტის ცხოვრების ხარისხი. ამან შესაძლოა პაციენტებს მისცეს პაკლიტაქსელით ეფექტიანი მკურნალობის უფრო ხანგრძლივად გაგრძელების საშუალება და ამ გზით გაზარდოს მათი გადარჩენის ხანგრძლივობა. ამ კონტექსტში D ვიტამინის დონე განიხილება მნიშვნელოვან ბიოლოგიურ მაჩვენებლად, რომელიც შეიძლება გამოყენებულ იქნეს პაციენტზე მორგებული მკურნალობის დაგეგმვაში.

*

გამოსახულების განმარტება: სტატიის გამოსახულება შექმნა ChatGPT 4.0-მა შემდეგი მითითებით: "ბლოგის სტატიის გამოსახულება, რომელიც აჩვენებს, რომ D ვიტამინი ჯანმრთელობისთვის მნიშვნელოვანი ფაქტორია."

წყაროები

Chen CS, Zirpoli G, Barlow WE, et al. Vitamin D insufficiency as a risk factor for paclitaxel-induced peripheral neuropathy in SWOG S0221. J Natl Compr Canc Netw. 2023;21(11):1172-1180.e3. doi:10.6004/jnccn.2023.7062
DROZDOGAN-ის ხელოვნური ინტელექტი

ერთად განვიხილოთ ეს სტატია

დასვით კითხვები სტატიის შესახებ და წაიკითხეთ პასუხები ჩვენი საიტის გამოქვეყნებულ წყაროებთან ერთად.

DROZDOGAN-ის ხელოვნური ინტელექტი

Drozdogan-ის ასისტენტი

D ვიტამინის უკმარისობა და ქიმიოთერაპიით გამოწვეული პერიფერიული ნეიროპათიის (ხელ-ფეხის დაბუჟების) რისკი

დასვით კითხვები სტატიის შესახებ და წაიკითხეთ პასუხები ჩვენი საიტის გამოქვეყნებულ წყაროებთან ერთად.

საუბრისა და კონფიდენციალურობის შესახებ ინფორმაცია

ამ საუბარში პასუხობს Drozdogan-ის ასისტენტი. საიტის უფლებამოსილმა ადმინისტრატორებმა შესაძლოა იგი ხარისხის შესამოწმებლად განიხილონ. არ გააზიაროთ პირადი ინფორმაცია.

პასუხები მზადდება OpenAI-ის ინფრასტრუქტურით. კითხვებსა და პასუხებს ამუშავებს ეს სერვისი; საუბრის ჩანაწერები ინახება ჩვენს საიტზე. არ გააზიაროთ საიდენტიფიკაციო, საკონტაქტო ან პირადი ჯანმრთელობის ინფორმაცია.

0 / 1000

მხოლოდ საინფორმაციოდ; არ იძლევა პირად დიაგნოზს ან მკურნალობის რჩევას.

დაკავშირებული სტატიები

გაეცანით სხვა სტატიებს ამ თემაზე.

იყავით ინფორმირებული

მიიღეთ ახალი სტატიები და სამეცნიერო სიახლეები ელფოსტით.

Google Analytics საჯარო გვერდებზე ამ ფანჯრისგან დამოუკიდებლად მუშაობს და შეიძლება ანალიტიკური ქუქიები გამოიყენოს. აქ გაკეთებული არჩევანი მხოლოდ გარე სერვისებს მართავს.