ASCO 2020 Sanal Kongre Özeti
ASCO 2020 Sanal Kongre Özeti
Güncel Koronavirüs Haberleri
Güncel Koronavirüs Haberleri
Anasayfa - Kanser Haberleri - Genel Kanser Haberleri - Diş eti (periodontal) hastalıkları meme kanseri riskini arttırır mı?

Diş eti (periodontal) hastalıkları meme kanseri riskini arttırır mı?

Diş eti (periodontal) hastalıkları meme kanseri riskini arttırır mı?
paylaşwhatsappfacebooktwitterlinkedin
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
27.12.2016

Periodontal rahatsızlıklara sahip postmenopozal kadınların meme kanseri risklerinin daha fazla olduğu ve ayrıca sigara kullanımının bu riski belirgin bir şekilde etkilediği, Amerikan Kanser Araştırma Derneği tarafından yayımlanan bir çalışma ile gösterildi.

Çalışma kapsamında daha önce meme kanseri rahatsızlığı bulunmayan 73,737 postmenopozal (menopoz sonrası dönem) kadın takibe alınmış. Bu kişiler sigara içme alışkanlıklarına göre sınıflandırılmışlar.

Takip edilen bayanların %26'sında periodontal hastalık tespit edilmiştir. Bu kişiler yaklaşık 7 yıl takip edilmiş ve 2124 bayan meme kanserine yakalanmıştır.

Araştırmacıların bulduğuna göre periodontal (diş eti) hastalığa sahip bayanların meme kanserine yakalanma riski %14 daha fazladır.

Hem sigara kullanan hem de periodontal hastalığı olan bayanlar incelendiğinde meme kanseri riskinin %36'ya kadar artığı bulunmuştur. Hiç sigara kullanmayan veya 20 yıldan daha önce sigarayı bırakan bayanlarda meme kanseri gelişme riskinde ise %6 ve %8 artış görüşmüştür.

Meme kanseri riskinde artış ve periodontal hastalıklar arasındaki ilişki için birkaç olası açıklama vardır. Bu olasılıkların biri periodontal hastalıkların sistemik bir inflamasyona sebep olmasıdır. Diğer olası açıklama, periodontal hastalığa bağlı olarak bakterilerin sürekli olarak dolaşım sistemine geçmesi ve meme dokusunu etkiliyor olmasıdır. Bununla birlikte, bu ilişkiyi açıklayacak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

Jo L. Freudenheim, Robert J. Genco, Michael J. LaMonte.
Periodontal Disease and Breast Cancer: Prospective Cohort Study of Postmenopausal Women.
Cancer Epidemiol Biomarkers Prev; 1–8. ©2015 AACR.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.