Mergi la conținut
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan · Medic oncolog

Tratamente noi în cancerul pulmonar cu celule mici: Harta opțiunilor și accesului în 2026

Tratamente noi în cancerul pulmonar cu celule mici: Harta opțiunilor și accesului în 2026
În acest articol

Harta tratamentului în cancerul pulmonar cu celule mici: linie cu linie, nivel cu nivel

În cancerul pulmonar cu celule mici, 2026 a fost cel mai dinamic an din ultimele trei decenii. Pentru prima dată, în prima linie a intrat un tratament de întreținere ; în a doua linie, agenți noi superiori chimioterapiei au anunțat succesiv rezultate de fază 3; pentru a treia linie și ulterior au început să fie discutate, pentru prima dată, rate de răspuns importante. În același an s-a pierdut și o opțiune: indicația lurbinectedinului în a doua linie este retrasă.

Acest articol urmărește să ordoneze această dinamică. Abordăm separat fiecare linie terapeutică și împărțim opțiunile fiecărei linii în trei niveluri : cele autorizate astăzi, cele care așteaptă autorizarea și cele încă timpurii, accesibile numai prin studii clinice. Scopul este ca pacientul sau medicul să găsească, pe o singură pagină, răspunsul la întrebarea „sunt în această etapă, ce opțiuni am?”.

Cum se citește acest articol: trei niveluri

NIVELUL 1 — AUTORIZAT. Autorizat în această linie de cel puțin o autoritate majoră de reglementare. Poate fi prescris; accesul depinde de țară și de rambursare.

NIVELUL 2 — SPRE AUTORIZARE. Rezultat pozitiv de fază 3 și cerere de autorizare depusă sau decizie în așteptare. Nu poate fi prescris astăzi; situația se poate schimba în câteva luni.

NIVELUL 3 — TIMPURIU. Date de fază 1 sau fază 2, fără fază 3 ori cu aceasta în desfășurare. Acces numai prin studiu clinic sau program de acces extins.

O notă despre datele lipsă și comparațiile între studii

Unele celule din tabelele de mai jos sunt goale — marcate cu — . Este o alegere deliberată: dacă un agent nu are date de supraviețuire fără progresie, dar are o rată de răspuns, prezentarea sa în linia corectă cu datele disponibile este mai utilă decât excluderea completă. O celulă goală nu înseamnă „date slabe”, ci „date încă inexistente”.

A doua atenționare este mai importantă: agenții din aceste tabele nu au fost testați unul împotriva celuilalt. Au fost studiați în țări diferite, ani diferiți, cu profiluri de pacienți diferite și comparatori diferiți. Pentru a vedea concret, priviți brațele de control: în aceeași boală, în aceeași linie, același medicament (topotecan) a produs o supraviețuire de 9,4 luni într-un studiu și de 10,3 luni în altul. Prin urmare, este greșit să punem barele una lângă alta și să spunem „cea mai lungă este cea mai bună”. Tabelele urmăresc să plaseze opțiunile în contextul corect, nu să le clasifice.

Întreaga hartă pe o singură pagină

Linie Nivelul 1 — Autorizat Nivelul 2 — Spre autorizare Nivelul 3 — Timpuriu
Stadiu limitat
după chimioradioterapie
Consolidare cu durvalumab — Consolidare cu tarlatamab (DeLLphi-306, fără rezultate)
Stadiu extins
linia 1.
Atezolizumab + chimioterapie
Durvalumab + chimioterapie
China: serplulimab, adebrelimab, benmelstobart+anlotinib
— Pumitamig + chimioterapie
Iza-bren + serplulimab
Pumitamig + elfetabart drozuntecan
Linia 1.
întreținere
Lurbinectedin + atezolizumab Tarlatamab + durvalumab
(DeLLphi-305 pozitiv, fără cifre)
—
Linia 2. Tarlatamab
Topotecan
Reutilizarea platinei
Japonia: amrubicină
Ifinatamab deruxtecan (FDA 10 octombrie)
Risvutatug rezetecan (China)
Tambotatug pelitecan (China)
ZL-1310 · Iza-bren · Sacituzumab govitecan · Pumitamig + paclitaxel · Gocatamig
Linia 3.
și ulterior
Nu — nu există o opțiune autorizată în afara chimioterapiei — Pumitamig + elfetabart drozuntecan · Program de acces la ifinatamab deruxtecan · ZL-1310 · Gocatamig · Obrixtamig · Peluntamig
Retras Lurbinectedin în monoterapie, linia 2. — faza 3 LAGOON a eșuat, indicația este retrasă
Cel mai important rând al acestui tabel este penultimul

Nu există niciun agent nou autorizat pentru a treia linie și ulterior. După tarlatamab și chimioterapie, singurele opțiuni rămase sunt mai multă chimioterapie sau un studiu clinic. Secțiunea la care s-a lucrat cel mai mult în acest articol completează Nivelul 3 din acel rând — deoarece acolo se întâmplă cu adevărat lucruri și sunt informații pe care pacientul nu le poate găsi singur.

Stadiu limitat: după chimioradioterapie

Nivelul 1 — Autorizat Consolidare cu durvalumab

Durvalumab

Inhibitor PD-L1 · Consolidare după chimioradioterapie concomitentă

ADRIATIC, fază 3 Durvalumab Placebo Comparație
Numărul pacienților 730 (trei brațe)
Supraviețuirea globală mediană 55,9 luni 33,4 luni HR 0,73 (0,57-0,93); p=0,0104
Supraviețuirea mediană fără progresie 16,6 luni 9,2 luni HR 0,76 (0,61-0,95); p=0,0161
Autorizare FDA: 4 decembrie 2024

Acesta este cel mai mare progres din peste două decenii în boala în stadiu limitat: la pacienții fără progresie după chimioradioterapie, supraviețuirea mediană a crescut de la 33,4 luni la 55,9 luni — aproape doi ani. Boala în stadiu limitat este singura formă de cancer pulmonar cu celule mici cu șanse de vindecare , ceea ce face câștigul obținut aici deosebit de valoros.

Nivelul 3 — Timpuriu Consolidare cu tarlatamab

Tarlatamab (DeLLphi-306)

Agent bispecific care direcționează celulele T către DLL3 · Consolidare după chimioradioterapie · Fază 3

Studiul este în desfășurare. Nu s-a anunțat niciun rezultat până la 15 septembrie 2026 — s-au publicat numai prezentări ale studiului. Merită urmărit ca încercare de a introduce tarlatamabul în stadiul precoce.

Stadiu extins, prima linie

Nivelul 1 — Autorizat Chimioimunoterapia: standardul actual

Din 2019, prima linie se bazează pe adăugarea unui inhibitor PD-L1 la chimioterapia cu platină + etoposid . În Occident sunt autorizate două opțiuni, iar în China încă trei.

Regim Studiu · N Supraviețuirea globală mediană Raport de hazard PFS mediană Autorizare
Atezolizumab + carboplatin/etoposid IMpower133
N=403
12,3 vs 10,3 luni 0,70 (0,54-0,91) 5,2 vs 4,3 luni FDA 2019 · global
Durvalumab + platină/etoposid CASPIAN
N=805
13,0 vs 10,3 luni 0,73 (0,59-0,91) 5,1 vs 5,4 luni FDA 2020 · global
Serplulimab + carboplatin/etoposid ASTRUM-005
N=585
15,4 vs 10,9 luni 0,63 (0,49-0,82) 5,7 vs 4,3 luni China 2023 · UE 4 februarie 2025
Adebrelimab + carboplatin/etoposid CAPSTONE-1
N=462
15,3 vs 12,8 luni 0,72 (0,58-0,90) 5,8 vs 5,6 luni China 2023
Benmelstobart + anlotinib + etoposid/carboplatin ETER701
N=738 (trei brațe)
19,3 vs 11,9 luni 0,61 (0,47-0,79) 6,9 vs 4,2 luni
HR 0,32
China

La citirea acestui tabel, urmăriți două lucruri: mai întâi, cifrele studiilor chineze par clar mai mari decât ale studiilor occidentale — dar priviți brațele de control: 10,3 · 10,3 · 10,9 · 12,8 · 11,9 luni. Și controalele diferă; deci populațiile diferă. Apoi, supraviețuirea de 19,3 luni din ETER701 atrage atenția, dar are un preț: reacții adverse severe de %93,1 (%87,0 în brațul de control). Adăugarea anlotinibului crește eficacitatea, dar crește clar și toxicitatea.

Nivelul 1 — Autorizat Tratamentul de întreținere: noua categorie din 2025

Lurbinectedin + atezolizumab

Agent alchilant + inhibitor PD-L1 · Întreținere după inducție · IMforte, fază 3

IMforte Lurbinectedin + atezolizumab (n=242) Atezolizumab (n=241) Comparație
Design 660 pacienți, inducție (atezolizumab + carboplatin + etoposid, 4 cicluri) → fără progresie, 483 pacienți randomizați
PFS mediană 5,4 luni (4,2-5,8) 2,1 luni (1,6-2,7) HR 0,54 (0,43-0,67); p<0,0001
Supraviețuirea globală mediană 13,2 luni (11,9-16,4) 10,6 luni (9,5-12,2) HR 0,73 (0,57-0,95); p=0,0174
Rata de răspuns %19,4 %10,4 —
Reacții adverse de grad ≥3.-4. %38 %22 —
Autorizare FDA 2 octombrie 2025 · Europa 29 mai 2026
De ce este important

În cancerul pulmonar cu celule mici în stadiu extins, este primul tratament de întreținere autorizat. Până acum, după terminarea inducției, singurul lucru de făcut era așteptarea; acum există o opțiune care întârzie revenirea bolii. Câștigul este modest, dar real: intervalul fără boală crește de la 2,1 la 5,4 luni, iar supraviețuirea de la 10,6 la 13,2 luni.

Această categorie este ușor de omis — dacă la încheierea inducției se spune „nu mai facem nimic”, nu intră în discuție. Este întrebarea care trebuie pusă când se încheie tratamentul de primă linie.

Nivelul 2 — Spre autorizare Întreținere cu tarlatamab + durvalumab

Tarlatamab + durvalumab (DeLLphi-305)

Agent bispecific care direcționează celulele T către DLL3 + inhibitor PD-L1 · Întreținere după inducție · Fază 3

Indicator Situație
Numărul pacienților 563, randomizare 1:1
Criteriul principal de evaluare (supraviețuire globală) Atins — „semnificativ statistic și relevant clinic”
PFS și rata de răspuns Ambele semnificative
Supraviețuire mediană · raport de hazard · PFS mediană — neanunțate
Anunț 8 septembrie 2026, comunicat de presă al producătorului. Nu a fost prezentat la congres.

Studiul precedent de fază 1b (DeLLphi-303, N=88) oferă o idee: supraviețuirea globală mediană, 25,3 luni, PFS mediană 5,6 luni, sindrom de eliberare a citokinelor %56 (predominant ușor), ICANS %6.

Fără cifre, nu se poate interpreta

Anunțul unui „rezultat pozitiv” nu spune cât de pozitiv este. Raportul de hazard poate fi 0,90 sau 0,60; ambele pot fi „statistic semnificative”, dar semnificațiile lor clinice sunt foarte diferite. Pentru evaluarea acestui agent în întreținere trebuie așteptată publicarea cifrelor reale.

Nivelul 3 — Timpuriu Combinații investigate în prima linie

Pumitamig + chimioterapie

Anticorp bispecific PD-L1 × VEGF-A · Fază 2 · Două studii distincte

Studiu N Rata de răspuns PFS mediană Supraviețuirea globală Grad ≥3.
Fază 2, China 50 %85,4
DCR %97,9
6,9 luni La 12 luni, %72,7
mediana —
%86
Fază 2, global 43 %76,3
DCR %100
6,8 luni — —

Ratele de răspuns sunt foarte mari, dar și rata reacțiilor adverse severe este %86 — reacțiile adverse ale imunoterapiei și tratamentului antiangiogenic se adaugă peste chimioterapie. Studiul de fază 3 ROSETTA Lung-01 (aproximativ 576 pacienți, comparativ cu atezolizumab) este în desfășurare și include și Turcia.

Izalontamab brengitecan (iza-bren) + serplulimab

Conjugat anticorp-medicament bispecific EGFR × HER3 + inhibitor PD-1 · Fază 2 · ELCC 2026

Indicator Rezultat
Numărul pacienților 82 incluși / 77 în analiza eficacității
Rata de răspuns %88,3 (confirmată %77,9) · controlul bolii %94,8
Durata mediană a răspunsului 7,3 luni
PFS mediană 8,2 luni (6,7-9,6)
Supraviețuirea globală La 12 luni %80,8 · mediana —
Inflamație pulmonară (ILD) %2,4 (1 ușoară, 1 moderată)
Rata întreruperii %7,3

PFS mediană de 8,2 luni depășește standardele actuale din prima linie (5,1-6,9 luni). Însă este un studiu de fază 2 cu un singur braț, iar acest agent nu are un studiu de fază 3 în cancerul cu celule mici.

Pumitamig + elfetabart drozuntecan

Bispecific PD-L1 × VEGF + ADC țintit B7-H3 · Fază 1b/2 · WCLC 2026

În subgrupul de primă linie, rata de răspuns, %92,3 — datele tuturor liniilor din acest studiu sunt discutate detaliat mai jos, în secțiunea despre a treia linie, deoarece valoarea sa principală este acolo.

De ce poate induce în eroare o rată de răspuns ridicată în prima linie

Cancerul pulmonar cu celule mici răspunde aproape întotdeauna bine la primul tratament — chiar și chimioterapia singură oferă o rată de răspuns de %60-70. Problema nu este obținerea răspunsului, ci durata sa scurtă. De aceea, deși rate precum %85-92 în prima linie par impresionante, întrebarea reală este: cât durează răspunsul și se transformă în supraviețuire?

Supraviețuirea globală mediană nu este încă matură pentru niciuna dintre cele trei combinații de mai sus. Standardele autorizate pot fi evaluate deoarece acele cifre s-au maturizat cu ani în urmă.

A doua linie: progresie după platină

Progresia după prima linie este un punct de cotitură pe care îl trăiesc aproape toți pacienții cu cancer pulmonar cu celule mici. Această linie nu se schimbase timp de trei decenii până în 2024; acum există un agent nou autorizat și trei agenți care așteaptă autorizarea.

Nivelul 1 — Autorizat Tarlatamab: standard global

Tarlatamab

Agent bispecific care direcționează celulele T către DLL3 · DeLLphi-304, fază 3

DeLLphi-304, N=509 Tarlatamab (n=254) Chimioterapie (n=255) Comparație
Supraviețuirea globală mediană 13,6 luni 8,3 luni HR 0,60 (0,47-0,77); p<0,001
Supraviețuirea la 12 luni %53 %37 —
PFS mediană 4,2 luni 3,7 luni HR 0,71 (0,59-0,86)
PFS la 12 luni %20 %4 De cinci ori
Rata de răspuns %35 %20 —
Durata mediană a răspunsului 6,9 luni 5,5 luni —
Reacții adverse de grad ≥3. %27 %62 În favoarea tarlatamabului
Rata întreruperii %3 %6 —
Autorizare FDA autorizare deplină la 19 noiembrie 2025 · Japonia 27.12.2024 · China 10.04.2026 · Europa 29.05.2026
Constatarea ascunsă a tabelului: în coada curbei, nu în medie

Diferența medianei PFS este numai o jumătate de lună. Dar proporția pacienților încă fără progresie la un an este %20 față de %4 — de cinci ori. Tarlatamabul nu ajută „puțin pe toată lumea”, ci mult o minoritate . Este comportamentul tipic al agenților care direcționează celulele T și cea mai importantă nuanță în discuția cu pacientul: dacă funcționează, poate dura mult.

Administrarea se schimbă. Cea mai mare problemă practică a tarlatamabului nu este eficacitatea, ci necesitatea, după primele două doze, a 48 ore de supraveghere . La WCLC 2026 s-au prezentat două studii pentru reducerea acestei cerințe:

Studiu Ce s-a testat Rata de răspuns PFS Sindrom de eliberare a citokinelor
DeLLphi-309
fază 2, n=252
10 mg la fiecare 2 săptămâni
20 mg la fiecare 3 săptămâni
30 mg la fiecare 4 săptămâni
%40
%31
%27
4,2 luni
4,1 luni
2,7 luni
%60-70, predominant ușor
ICANS %6-12
DeLLphi-308
faza 1b, n=60
Subcutanat 15 mg, o dată la 2 săptămâni %30 3,7 luni
OS 11,7 luni
%38 — toate ușoare
Întreruperea tratamentului %2

În ambele cazuri, comoditatea are un preț: pe măsură ce intervalul dintre doze se prelungește, rata de răspuns scade (%40 → %27), iar forma subcutanată are, de asemenea, o rată mai mică decât administrarea intravenoasă (%30 față de %40 în faza 2). Studiul de fază 3 al formei subcutanate (DeLLphi-315) o va compara cu administrarea intravenoasă.

Nivelul 1 — Aprobat Opțiuni vechi, dar încă valabile

Reutilizarea schemei cu platină

În recidiva sensibilă la platină (progresie la ≥90 de zile după ultima doză de platină) · Faza 3, N=162

Carboplatină + etopozid Topotecan Comparație
Rata de răspuns %49 %25 p=0,0024 — de două ori mai mare
PFS mediană 4,7 luni 2,7 luni HR 0,57; p=0,0041
Supraviețuirea globală mediană 7,5 luni 7,4 luni HR 1,03 — fără diferență

Contrastul din acest tabel este important: reutilizarea platinei dublează rata de răspuns și aproape dublează perioada fără boală — dar nu prelungește durata vieții. Cu alte cuvinte, determină regresia bolii, însă nu schimbă rezultatul. Acesta este unul dintre cele mai clare exemple ale diferenței dintre micșorarea tumorii și prelungirea vieții pacientului și explică și de ce tarlatamabul este important: tarlatamabul este primul agent care prelungește supraviețuirea .

Topotecan · amrubicină

Opțiuni clasice de chimioterapie

Topotecanul este aprobat la nivel mondial, este generic și ieftin (aproximativ 32 de dolari per flacon în SUA). A fost inclus în brațul de control al DeLLphi-304: supraviețuirea mediană a fost de 8,3 luni. Amrubicina este aprobată numai în Japonia și se numără acolo printre opțiunile standard în boala recidivată; nu este aprobată în SUA și Europa.

Opțiunea pierdută Monoterapia cu lurbinectedin este retrasă

LAGOON de fază 3 a eșuat

Lurbinectedin a primit aprobare accelerată în 2020, pe baza unui studiu de fază 2, cu un singur braț și 105 pacienți, care a arătat o rată de răspuns de %35,2 . Aprobarea accelerată este condiționată; un studiu confirmator este obligatoriu. Acel studiu a fost LAGOON — 724 de pacienți, peste 200 de centre, trei brațe.

LAGOON, N=724 Supraviețuirea globală mediană Față de control
Lurbinectedin în monoterapie 8,7 luni HR 1,190 (0,959-1,476) — numeric mai rău
Lurbinectedin + irinotecan 10,9 luni HR 0,902 (0,729-1,115) — nesemnificativ
Alegerea investigatorului (topotecan/irinotecan) 10,7 luni —

Nicio comparație nu a atins semnificația statistică, iar producătorul a anunțat că indicația pentru linia a doua va fi retrasă. Aprobarea pentru tratamentul de întreținere în prima linie nu este afectată.

Lecția care rezultă de aici

Aprobarea accelerată este o promisiune, nu o garanție. Faptul că un medicament este „aprobat de FDA” nu înseamnă întotdeauna că superioritatea sa în privința supraviețuirii a fost demonstrată. Întrebarea de pus atunci când este recomandat un medicament este aceasta: pe ce dovezi se bazează această aprobare — pe rata de răspuns sau pe supraviețuire?

La un pacient care folosește în prezent lurbinectedin și beneficiază de tratament, decizia aparține echipei terapeutice; retragerea indicației nu înseamnă „acest medicament vă face rău”, ci „la nivel de grup, superioritatea față de chimioterapie nu a putut fi demonstrată”.

Nivelul 2 — În curs de aprobare Trei agenți, la trei porți diferite

Ifinatamab deruxtecan

ADC cu țintă B7-H3 · IDeate-Lung01 de fază 2, n=137 (12 mg/kg) · Decizia FDA la 10 octombrie 2026

Indicator Rezultat
Rata de răspuns %48,2 · în subgrupul din linia a doua %56,3
Rata de control al bolii %87,6
Durata mediană a răspunsului 5,3 luni
PFS mediană 4,9 luni
Supraviețuirea globală mediană 10,3 luni
Răspuns intracranian aproximativ %46
Inflamație pulmonară (ILD) %12,4 — gradul 3 %2,9, fatală %1,5
Decese legate de tratament %4,4

Se află în evaluare prioritară; datorită programului Project Orbis, o decizie favorabilă ar putea aduce aprobarea simultană în mai multe țări. Studiul confirmator de fază 3 (IDeate-Lung02) este în desfășurare, fără rezultate disponibile. În prezent, accesul este posibil numai prin programul de acces extins — detaliile sunt mai jos.

Risvutatug rezetecan (HS-20093)

ADC cu țintă B7-H3 · ARTEMIS-008 de fază 3 · WCLC 2026, 14 septembrie · Cererea din China a fost acceptată, 2 septembrie 2026

ARTEMIS-008, N=461 Risvutatug rezetecan (n=230) Topotecan (n=231) Comparație
Supraviețuirea globală mediană 18,5 luni 10,3 luni HR 0,46; p<0,0001
PFS mediană Beneficiu consecvent în ambele evaluări cifre —
Rata de răspuns În favoarea risvutatug rezetecan cifre —
Reacții adverse de grad ≥3 %60,9 %78,2 —
Inflamație pulmonară %11,7 (fără gradul 4.-5.) %1,9 —
Trombocitopenie %13,9 %59,7 Avantaj evident
Activitate intracraniană Beneficiu consecvent în subgrupul cu metastaze cerebrale — rată de răspuns separată —

18,5 luni reprezintă cea mai mare supraviețuire mediană raportată până în prezent în cancerul pulmonar cu celule mici recidivat. Totuși, aceasta este o analiză intermediară și studiul a fost efectuat în întregime în China.

Tambotatug pelitecan (YL201)

ADC cu țintă B7-H3 · TAISHAN-302 de fază 3 · WCLC 2026 · Cererea din China a fost acceptată

TAISHAN-302, N=451 Tambotatug pelitecan (n=225) Topotecan (n=226) Comparație
Supraviețuirea globală mediană 13,3 luni 9,4 luni HR 0,46; p<0,0001
PFS mediană 7,4 luni 2,8 luni HR 0,29
Rata de răspuns %59,1 %9,7 DCR %91,1 vs %50,9
Reacții adverse de grad ≥3 %46,4 %74,7 —
Inflamație pulmonară %4,9 (fără gradul 4.-5.) %1,4 —
Decese legate de tratament 0 — —
Răspuns intracranian %32,4 %2,9 PFS intracraniană 6,1 vs 4,2 luni
Patru limite comune ale acestor două studii din China
  1. Ambele au fost efectuate în întregime în China. Nu există date de fază 3 în populația occidentală; un studiu global de fază 3 este planificat, dar nu a început.
  2. Comparatorul a fost topotecanul, nu tarlatamabul. Așadar, au fost testate față de vechiul standard de acum treizeci de ani, nu față de standardul global actual. Deoarece tarlatamabul a fost aprobat în China abia în aprilie 2026, acest design este de înțeles — dar este esențial la interpretarea rezultatului.
  3. Datele nu sunt mature. ARTEMIS-008 este o analiză intermediară; în TAISHAN-302, perioada de urmărire este mai scurtă decât supraviețuirea mediană a brațului experimental.
  4. Niciunul nu este aprobat în nicio țară. „Cererea a fost acceptată” nu înseamnă aprobare, ci că a fost primită pentru evaluare.

Nivelul 3 — Timpuriu Agenți investigați în linia a doua

Agent Țintă / tip · Fază · N Rata de răspuns PFS Supraviețuirea globală Notă privind toxicitatea
ZL-1310 DLL3 ADC · Faza 1 · n=19 (linia a 2-a, 1,6 mg/kg) %68 5,4 luni (întreaga cohortă) — grad ≥3 %13 · întreruperea tratamentului %0 · ILD numai 2 cazuri ușoare
Iza-bren
izalontamab brengitecan
ADC bispecific EGFR × HER3 · Faza 1b · n=22 (subgrupul din linia a 2-a) %72,7
DCR %90,9
6,2 luni 15,0 luni Grad ≥3 %75 · întreruperea tratamentului %13 · ILD %0
Pumitamig + paclitaxel Bispecific PD-L1 × VEGF + chimioterapie · Faza 2 · n=70 %41,5
DCR %87,7
5,5 luni 14,3 luni Grad ≥3 %78,6 · 2 decese legate de tratament (%2,9)
Sacituzumab govitecan TROP-2 ADC · Faza 2 · n=43 %41,9
sensibil la platină %47,8 / rezistent %35,0
4,4 luni 13,6 luni
sensibil 14,7 / rezistent 6,6
Grad ≥3 %74,4 · neutropenie %44 · întreruperea tratamentului %0
Gocatamig
MK-6070
Agent DLL3 de redirecționare a celulelor T · Faza 1/2 · n=73 (39 cu cancer cu celule mici) %44
%55 la doze de 24 mg
— — CRS %55 · ICANS %7 (toate ușoare) · grad ≥3 %29
Cel mai instructiv rând din acest tabel: sacituzumab govitecan

Diferența dintre ratele de răspuns este moderată (%47,8 față de %35), dar diferența de supraviețuire este mai mult decât dublă: la pacienții sensibili la platină, 14,7 luni, iar la cei rezistenți la platină, 6,6 luni. Același medicament, același studiu, aceeași doză — singurul lucru care se schimbă este agresivitatea biologică a bolii.

Semnificația practică: așteptările legate de un agent nou nu sunt determinate doar de medicamentul în sine. O boală care progresează în primele șase luni după tratamentul cu platină are o evoluție mai nefavorabilă, indiferent de medicamentul administrat. Această distincție nu a fost raportată separat în majoritatea celorlalte studii din acest articol.

Linia a treia și ulterior: zona cea mai goală, dar și cea mai activă a hărții

Nivelul 1 — Aprobat Niciunul

Acest rând este gol și nu există nicio modalitate de a îndulci situația

După ce s-a trecut și de tarlatamab și chimioterapie, nu există niciun agent aprobat pentru această linie în cancerul pulmonar cu celule mici. Nu există la nicio autoritate de reglementare din lume.

Ceea ce rămâne este o chimioterapie care nu a fost folosită anterior (topotecan, irinotecan, taxan) — iar în această linie, rata de răspuns așteptată pentru aceste opțiuni este scăzută și durata sa este scurtă. Prin urmare, în această linie, un studiu clinic nu este o „ultimă soluție”, ci prima opțiune cea mai rezonabilă.

Nivelul 2 — În curs de aprobare Niciunul

Nu există niciun agent pentru care să fi fost depusă o cerere de reglementare sau să fi fost anunțate rezultate de fază 3 în această linie. Cererea FDA pentru ifinatamab deruxtecan vizează pacienții cu „progresie după platină”; dacă decizia este favorabilă, și pacienții tratați în mai multe linii ar putea intra în această categorie, însă textul indicației nu definește în mod specific linia a treia.

Nivelul 3 — Timpuriu Aici se află principala activitate

Pumitamig + elfetabart drozuntecan — cele mai remarcabile date din această linie

Două nume noi, două mecanisme

Elfetabart drozuntecan (Elfe-D; codurile anterioare DB-1311 / BNT324): conjugat anticorp-medicament cu țintă B7-H3 — așadar, atacă aceeași țintă ca ifinatamab deruxtecan și cele două ADC din China. Dezvoltatorii sunt DualityBio și BioNTech.

Pumitamig (BNT327 / PM8002 / BMS-986545): anticorp bispecific care leagă simultan PD-L1 și VEGF-A — atât imunoterapie, cât și terapie antiangiogenică într-o singură moleculă. Parteneriat BioNTech și Bristol Myers Squibb, printr-un acord din iunie 2025 cu 1,5 miliarde de dolari în avans și o valoare totală de până la 11,1 miliarde de dolari.

Citirea medicamentului din numele său: în noua nomenclatură internațională, sufixul -bart indică un anticorp obținut prin inginerie, sufixul -mig indică un anticorp bispecific, iar sufixul -tekan indică faptul că încărcătura transportată este un inhibitor de topoizomerază-1.

Pumitamig + elfetabart drozuntecan: rata de răspuns în funcție de linie
BNT324-01 de fază 1b/2, global. Cohorta de cancer pulmonar cu celule mici, 71 de pacienți evaluabili. WCLC 2026, comunicarea OA14.01, 15 septembrie 2026.
Prima linie
%92,3
Linia a doua
%77,3
Linia a treia și ulterior
%52,4
Tratați anterior cu un agent DLL3
%70,0
Toți pacienții
%70,4
Rândurile al treilea și al patrulea conțin poate cele mai importante două cifre din acest articol. La pacienții tratați în trei sau mai multe linii %52,4 — pentru comparație, în studiul de fază 2 al tarlatamabului din linia a treia, rata de răspuns a fost de %40. Și mai remarcabil este faptul că rata de răspuns rămâne de %70 la pacienții tratați anterior cu un agent care vizează DLL3 (adică, foarte probabil, tarlatamab). Rata de control al bolii este, per ansamblu, de %93,0; la %39 dintre pacienți, ADN-ul tumoral circulant din sânge a fost eliminat complet. În întregul studiu (193 de pacienți), reacțiile adverse de grad ≥3 au fost de numai %23,3 și nu s-a observat toxicitate limitantă de doză.
Cinci puncte care temperează acest entuziasm
  1. Faza 1b/2, cu un singur braț, fără comparație. Rata de răspuns și supraviețuirea nu sunt același lucru.
  2. Durata răspunsului, PFS și supraviețuirea globală nu au fost anunțate. O rată de răspuns de %70 înseamnă foarte puțin dacă răspunsurile sunt scurte. Nu se poate formula o concluzie înainte ca aceste trei cifre să fie disponibile.
  3. Numerele din subgrupuri sunt mici. Expresia „linia a treia și ulterior %52,4” se referă la o parte dintre cei 71 de pacienți.
  4. Există o lacună critică de siguranță: pentru această combinație, rata inflamației pulmonare (ILD) nu a fost raportată în nicio sursă. Elfe-D este un ADC care transportă un inhibitor de topoizomerază-1, iar această clasă are un risc pulmonar cunoscut — pentru ifinatamab deruxtecan, această rată este de %12,4 și %1,5 este fatală.
  5. Nu este aprobată în nicio țară iar studiul de fază 3 în cancerul cu celule mici nu există. Statuturile FDA ale Elfe-D sunt pentru cancerul de prostată (procedură rapidă) și cancerul esofagian (medicament orfan).

Un avertisment privind sursele: unele surse de știri au prezentat același studiu drept „pumitamig + ifinatamab deruxtecan”. Deoarece ambele medicamente sunt ADC B7-H3, riscul de confuzie este mare; comunicatul dezvoltatorului și trei surse independente indică elfetabart drozuntecan .

Alți agenți timpurii

Agent Țintă / tip · Fază Date la pacienții cu numeroase tratamente anterioare PFS / OS Toxicitate Acces
Ifinatamab deruxtecan B7-H3 ADC · Faza 2 Răspuns %48,2 (≥1 linie anterioară, n=137) PFS 4,9 luni
OS 10,3 luni
ILD %12,4, fatală %1,5 Programul de acces extins este deschis — criteriile sunt mai jos
ZL-1310 DLL3 ADC · Faza 1 Răspuns la 3 dintre 7 pacienți după tarlatamab
Activ în cohorta în care %44 au avut eșec după două linii
PFS 5,4 luni
OS —
Grad ≥3 %13 · întreruperea tratamentului %0 Faza 3 (aproximativ 665 de pacienți) acceptă în mod explicit pacienți după tarlatamab
Iza-bren ADC bispecific EGFR × HER3 · Faza 1b Răspuns în întreaga cohortă %48,1 (n=52, toți după platină) PFS 4,1 luni
OS 12,2 luni
DoR 4,9 luni
Grad ≥3 %75 · ILD %0 · întreruperea tratamentului %13 Nu există fază 3 în cancerul cu celule mici
Gocatamig Agent DLL3 de redirecționare a celulelor T · Faza 1/2 Răspuns %44; la doze de 24 mg %55 (n=73, %95 au primit platină) — CRS %55 · ICANS %7 · grad ≥3 %29 Un studiu de combinație cu ifinatamab deruxtecan a început
Obrixtamig Agent DLL3 × CD3 de redirecționare a celulelor T · Faza 1 Răspuns %18 per ansamblu, în cancerul cu celule mici %17 (n=154, 65 cu cancer cu celule mici) DoR 8,5 luni
PFS 1,5 luni
CRS %57 · grad ≥3 %24 · 2 decese legate de tratament Faza 1
Peluntamig DLL3 × CD47 · Faza 1/2 — fără date de eficacitate — — A fost publicată numai prezentarea studiului

De ce este valoros rândul obrixtamig: rata de răspuns de %17-18 este cea mai mică cifră din acest tabel — dar durata mediană a răspunsului este de 8,5 luni, adică cea mai lungă din tabel. Acesta este un exemplu al motivului pentru care presupunerea „o rată de răspuns mai mare este întotdeauna mai bună” este greșită: un răspuns la puțini pacienți, dar de lungă durată, poate fi mai valoros decât un răspuns de două luni la mulți pacienți. Este remarcabil și faptul că agenții din aceeași clasă (obrixtamig %17 - gocatamig %44 - tarlatamab %40) oferă rate de răspuns atât de diferite și arată că nu se poate trage o concluzie despre clasă doar pe baza ratei de răspuns.

Programul de acces extins: singura poartă disponibilă astăzi

Programul de acces medical la ifinatamab deruxtecan

Producătorul desfășoară un program de acces medical deschis la 17 aprilie 2026 . Programul este în prezent deschis , dar numai într-o țară și în șase centre; țara nu este precizată în registrele publice.

Criterii de includere:

  • Vârsta de 18 ani sau peste, cancer pulmonar cu celule mici în stadiu extins, confirmat histologic
  • Cel puțin două linii anterioare de tratament sistemic (platină și cel puțin încă un tratament)
  • Progresia bolii sub ultimul tratament
  • Status de performanță ECOG 0-1
  • Speranță de viață de cel puțin trei luni

Criterii de excludere: Utilizare anterioară a unui agent care vizează B7-H3 sau a unui conjugat anticorp-medicament, metastaze cerebrale active, antecedente de inflamație pulmonară, boală cardiacă necontrolată, HIV / hepatită B / hepatită C active.

În prezența metastazelor cerebrale: pentru ce agent există date?

Agent Linie Date intracraniene Tip de date
ZL-1310 Linia a 2-a și ulterior Răspuns de %80 la cei fără iradiere cerebrală anterioară (n=32 cu metastaze cerebrale la momentul inițial) Faza 1, cu un singur braț
Tarlatamab Linia a 3-a și ulterior Răspuns intracranian %59 · control intracranian al bolii %94 (n=23) Subgrup de fază 2
Ifinatamab deruxtecan Linia a 2-a și ulterior Răspuns în sistemul nervos central de aproximativ %46 Faza 2, sursă secundară
Tambotatug pelitecan Linia a 2-a Răspuns intracranian %32,4 vs topotecan %2,9 · PFS intracraniană 6,1 vs 4,2 luni Faza 3, randomizat — cel mai solid design
Risvutatug rezetecan Linia a 2-a Beneficiu consecvent în subgrup — rată de răspuns separată — Faza 3
Pumitamig + Elfe-D Toate liniile — —
Iza-bren Linia a 2-a și ulterior — —

La citirea acestui tabel: cifrele nu pot fi comparate între ele — diferă modul în care a fost măsurat răspunsul intracranian, dacă pacienții au primit anterior iradiere cerebrală și designurile studiilor. Scopul tabelului nu este să realizeze un clasament, ci să arate pentru ce agent nu există deloc date în această privință. Când se alege tratamentul pentru un pacient cu metastaze cerebrale, dacă această coloană este goală sau nu este mai important decât mărimea cifrei.

Toxicitate: ce reacție adversă alegeți să gestionați?

Majoritatea acestor agenți sunt mai bine tolerați decât chimioterapia — dar prezintă dificultăți în moduri complet diferite. Alegerea ține mai puțin de întrebarea „care produce mai puține reacții adverse” și mai mult de întrebarea ce reacție adversă poate fi gestionată în centrul dumneavoastră și la pacientul dumneavoastră .

Agent Reacții adverse de grad ≥3 Întreruperea tratamentului Toxicitate caracteristică Decese legate de tratament
ZL-1310 (1,6 mg/kg) %13 %0 Anemie %10, neutropenie %11; ILD numai 2 cazuri ușoare 0
Pumitamig + Elfe-D %23,3 Fără toxicitate limitantă de doză Digestive și valori hematologice, majoritatea ușoare · Rata ILD nu a fost raportată —
Tarlatamab (intravenos) %27 %3 Sindrom de eliberare a citokinelor %60 · neurologice %65 · ICANS %10 %0,4
Tarlatamab (subcutanat) Scăzută %2 CRS %38 — toate ușoare · reacție la locul injectării %50 0
Gocatamig %29 — CRS %55 · ICANS %7 (toate ușoare) 1 pacient (pneumonită)
Obrixtamig %24 6 pacienți CRS %57 (grad ≥3 %3) 2 pacienți (neurologice)
Ifinatamab deruxtecan %36,5 — Inflamație pulmonară %12,4 — %1,5 fatală %4,4
Lurbinectedin + atezolizumab %38 — Supresie medulară %5
Tambotatug pelitecan %46,4 — Inflamație pulmonară %4,9 (fără gradul 4.-5.) 0
Risvutatug rezetecan %60,9 — Inflamație pulmonară %11,7 (fără gradul 4.-5.) · trombocitopenie %13,9 —
Sacituzumab govitecan %74,4 %0 Neutropenie %44, diaree —
Iza-bren %75 %13 Valori hematologice + leziuni bucale · ILD %0 %3,8
Pumitamig + paclitaxel %78,6 %7,1 Reacții adverse imune + antiangiogenice împreună %2,9
Topotecan (comparație) %62-78 %6 Supresie medulară %2
Trei familii de toxicități, trei abordări diferite

1. Agenții de redirecționare a celulelor T — sindrom de eliberare a citokinelor și neurotoxicitate. Tarlatamab, gocatamig, obrixtamig. Rata reacțiilor adverse severe este scăzută, dar sarcina monitorizării este mare: pentru tarlatamab, după primele două doze, supravegherea timp de 48 de ore este obligatorie. Aceasta necesită capacitate de spitalizare și o echipă experimentată — așadar, nu poate fi administrat în orice centru. Formularea subcutanată este dezvoltată tocmai pentru a reduce această sarcină.

2. ADC de tip deruxtecan — plămânii. Ifinatamab deruxtecan și, probabil, elfetabart drozuntecan. Riscul cel mai critic este boala pulmonară interstițială. Cazurile identificate devreme sunt, în general, reversibile prin întreruperea temporară a tratamentului și steroizi; cele identificate târziu pot fi fatale. O tuse nouă, dificultățile de respirație, oboseala care crește la efort și febra nu trebuie amânate până la următoarea consultație.

3. ADC asemănătoare chimioterapiei și combinații — măduva osoasă. Iza-bren, sacituzumab govitecan, combinațiile cu pumitamig. Ratele reacțiilor adverse severe sunt mari (%75-79), dar majoritatea sunt gestionabile și reversibile; rata întreruperii tratamentului cu sacituzumab govitecan este de %0. Totuși, acești agenți trebuie luați în considerare pentru pacienții cu un status de performanță bun .

Aprobare, acces și cost

Medicament SUA China Europa Japonia
Tarlatamab Aprobare deplină 19.11.2025 Aprobat 10.04.2026 Aprobat 29.05.2026 Aprobat 27.12.2024
Lurbinectedin Întreținere aprobată 02.10.2025
Linia a 2-a este retrasă
— Aprobat 29.05.2026 (numai întreținere) —
Durvalumab (stadiu limitat) Aprobat 04.12.2024 — — —
Ifinatamab deruxtecan În evaluare — decizie 10.10.2026 — Nu (medicament orfan) Nu (medicament orfan)
Risvutatug rezetecan Nu Cerere acceptată 02.09.2026 Nu (PRIME) Nu
Tambotatug pelitecan Nu (statut de terapie inovatoare) Cerere acceptată Nu Nu
Iza-bren Nu Aprobat — dar în cancerul nazofaringian și esofagian (nu în cancerul cu celule mici) Nu Nu
Pumitamig · Elfe-D · ZL-1310 · gocatamig · obrixtamig · peluntamig Neaprobat în nicio țară
Serplulimab Nu Aprobat (linia 1) Aprobat 05.02.2025 Nu
Adebrelimab · benmelstobart Nu Aprobat (linia 1) Nu Nu
Amrubicină Nu — Nu Aprobat
Topotecan Aprobat la nivel mondial, generic
Cost (SUA) Preț unitar Tipul sursei Cost estimat pe perioadă
Tarlatamab Flacon de 10 mg 15.099 $ Preț cu plata directă la farmacie (nu prețul oficial de listă) În întreținere ~30.200 $/lună
Lurbinectedin Flacon de 4 mg 8.580 $ Preț oficial de listă, 01.07.2026 ~17.160 $ / ciclu de 3 săptămâni
Topotecan Flacon de 1 mg 32 $ Preț cu plata directă la farmacie Câteva sute de dolari per ciclu

Calculele costurilor pe perioadă ne aparțin și variază în funcție de greutatea pacientului, durata tratamentului și reducerea dozei. Aceste cifre nu sunt valabile pentru Turcia; scopul este să arătăm diferența de ordin de mărime : un flacon de tarlatamab echivalează cu aproximativ 470 de flacoane de topotecan.

Modalități de acces la un medicament neaprobat

Cale Cum funcționează Situația actuală în cancerul cu celule mici
Studiu clinic Primirea gratuită a medicamentului în cadrul protocolului Calea cea mai sigură. Faza 3 a ZL-1310 acceptă pacienți după tarlatamab; IDeate-Lung02 și DeLLphi-306 sunt în desfășurare; ROSETTA Lung-01 include Turcia (prima linie)
Acces extins Administrarea medicamentului neaprobat cu acordul producătorului Programul pentru ifinatamab deruxtecan este deschis — 1 țară, 6 centre, criterii restrictive
Procurare din străinătate Aducerea medicamentului neautorizat prin procedura națională Faptul că medicamentul este aprobat într-o altă țară este de obicei o condiție prealabilă — prin urmare, nu se aplică agenților de Nivelul 3 din acest articol
Utilizare în afara indicației Utilizarea aici a unui medicament aprobat într-un alt cancer Sacituzumab govitecan și iza-bren sunt exemple teoretice — dar dovezile sunt date de fază 1/2 cu un singur braț și eșantioane mici
Reglementări regionale Regiuni pilot care permit medicamente neaprobate În China, regiunea Hainan Boao Lecheng aplică acest mecanism: 101 medicamente au fost autorizate, iar %28 au primit ulterior aprobare națională
Turcia

La momentul pregătirii acestui articol, listele relevante ale TİTCK nu au putut fi accesate din motive tehnice; nu s-a putut verifica dacă tarlatamabul și lurbinectedin sunt autorizate în Turcia și nu s-au făcut presupuneri. Deoarece agenții de Nivelul 3 nu sunt aprobați în nicio țară, nu sunt autorizați nici în Turcia.

Singura informație concretă verificată: studiul de fază 3 al pumitamigului în prima linie, ROSETTA Lung-01, printre cele 138 de centre din 10 țări, include și Turcia.

Patru surse care trebuie verificate: arhiva TİTCK a rezumatelor caracteristicilor produsului/prospectelor (KÜB/KT), Lista produselor autorizate a TİTCK, Lista substanțelor active din străinătate a TİTCK (cele neautorizate, dar care pot fi procurate din străinătate — acesta este principalul loc care trebuie consultat) și Lista medicamentelor din străinătate a TEB. Unitatea comisiei medicale a spitalului dumneavoastră poate efectua această verificare în numele dumneavoastră.

Harta deciziei: ce există pentru situația dumneavoastră?

Situația dumneavoastră Opțiune aprobată Ce poate fi investigat Prima întrebare de pus
Stadiu limitat, chimioradioterapia s-a încheiat Consolidare cu durvalumab — supraviețuire 33,4 → 55,9 luni DeLLphi-306 (consolidare cu tarlatamab) „A fost planificat tratamentul de consolidare?”
Stadiu extins, diagnostic nou Platină + etopozid + atezolizumab sau durvalumab ROSETTA Lung-01 (are un centru în Turcia); iza-bren + serplulimab „Sunt eligibil pentru un studiu?”
Prima linie s-a încheiat, boala nu a progresat Întreținere cu lurbinectedin + atezolizumab Întreținere cu tarlatamab + durvalumab (cifrele nu au fost anunțate) „Tratamentul de întreținere este potrivit pentru mine?”
Progresie după platină — linia a 2-a Tarlatamab (standard global)
Dacă este sensibil la platină: reutilizarea platinei
Topotecan
ADC B7-H3; IDeate-Lung02; ZL-1310; iza-bren „Centrul nostru poate asigura monitorizarea de 48 de ore pentru tarlatamab?”
Două linii s-au încheiat, inclusiv tarlatamab Niciuna — rămâne chimioterapia Programul de acces la ifinatamab deruxtecan; ZL-1310 de fază 3 (acceptă pacienți după tarlatamab); pumitamig + Elfe-D (răspuns după DLL3 %70); combinații cu gocatamig „Ce studii clinice sunt deschise pentru mine?”
Există metastaze cerebrale Tarlatamab — răspuns intracranian %59 ZL-1310 (%80 la cei fără iradiere); tambotatug pelitecan (date randomizate) „Există date pentru acest agent în metastazele cerebrale?”
Boală rezistentă la platină Aceleași opțiuni, așteptări mai mici Studiile clinice au prioritate „Ce înseamnă aceste date în funcție de sensibilitatea mea la platină?”
Statusul de performanță s-a deteriorat Îngrijirea de suport și paliativă au prioritate Majoritatea studiilor și programelor de acces cer ECOG 0-1 — acești pacienți rămân în afara lor „Acest tratament îmi va face bine sau îmi va îngreuna timpul rămas?”
Ultimul rând necesită o atenție aparte

În criteriile de includere ale fiecărui studiu din acest articol există cerința unui status de performanță ECOG 0-1 . În viața reală, o proporție importantă a pacienților cu cancer pulmonar cu celule mici tratați în mai multe linii se află sub acest prag.

Aceasta are două consecințe. Prima: toate cifrele de mai sus au fost obținute la pacienți aflați într-o stare relativ bună, iar la un pacient cu un status de performanță deteriorat nu se pot aștepta aceleași rezultate. A doua, și mai importantă: porțile studiilor clinice sunt deschise înainte ca statusul de performanță să se deterioreze. Prin urmare, căutarea opțiunilor nu trebuie lăsată pentru momentul în care este nevoie de ele — a începe cu o linie mai devreme este una dintre cele mai eficiente intervenții.

Și trebuie spus clar și acest lucru: „nu se mai poate face nimic” și „cel mai bun lucru care poate fi făcut este o bună îngrijire de suport” nu sunt aceeași propoziție. A purta această discuție devreme și deschis este o intervenție valoroasă atât pentru pacient, cât și pentru familie.

Întrebări frecvente

Cu atât de multe medicamente noi, de ce vorbim încă despre chimioterapie?
Pentru că agenții noi aprobați sunt limitați la prima și a doua linie și nici aceștia nu sunt accesibili în orice țară și în orice centru. După linia a treia, nu există niciun agent nou aprobat. În plus, medicamentele vechi, precum topotecanul, sunt ieftine, răspândite și funcționează realmente la o parte dintre pacienți; reutilizarea platinei în recidiva sensibilă la platină dublează rata de răspuns. Căutarea unui agent nou nu trebuie să însemne respingerea opțiunilor vechi.
Tarlatamabul este disponibil în Turcia?
Nu am putut verifica, deoarece registrele TİTCK nu au putut fi accesate la data pregătirii acestui articol, și nu facem presupuneri. Medicamentul este aprobat în SUA, Uniunea Europeană, China și Japonia — așadar, chiar dacă nu este autorizat în Turcia, calea procurării din străinătate ar putea fi deschisă. Solicitați unității comisiei medicale a spitalului dumneavoastră să verifice Lista substanțelor active din străinătate a TİTCK.
Foloseam lurbinectedin; ce se va întâmpla acum?
Ceea ce se retrage este indicația pentru linia a doua; aprobarea pentru întreținere în prima linie rămâne valabilă. Dacă utilizați încă medicamentul și beneficiați de el, decizia de continuare aparține echipei dumneavoastră terapeutice. Retragerea indicației nu înseamnă „acest medicament vă face rău”, ci „la nivel de grup, superioritatea față de chimioterapie nu a putut fi demonstrată”. Totuși, este un moment bun pentru reevaluarea alternativelor.
Ce există după tarlatamab?
În prezent nu există o opțiune aprobată. Pot fi investigate trei căi: (1) programul de acces extins la ifinatamab deruxtecan; (2) studiul de fază 3 al ZL-1310 — acceptă în mod explicit pacienți după tarlatamab, iar în faza 1 s-a obținut răspuns la 3 dintre 7 pacienți după tarlatamab; (3) studiul pumitamig + elfetabart drozuntecan — rata de răspuns la pacienții tratați anterior cu un agent DLL3 este de %70. A patra opțiune este chimioterapia.
Poate funcționa un al doilea medicament îndreptat spre aceeași țintă?
Se pare că da, dar dacă se schimbă mecanismul. Tarlatamabul vizează DLL3 ca agent de redirecționare a celulelor T; ZL-1310 și gocatamig vizează, de asemenea, DLL3, însă ZL-1310 este un conjugat anticorp-medicament. Răspunsul la 3 dintre 7 pacienți cu ZL-1310 după tarlatamab și la %70 dintre pacienți cu pumitamig + Elfe-D după un agent DLL3 sunt două semnale independente în această direcție. Dar ambele semnale se bazează pe numere mici; aceasta este o ipoteză, nu o dovadă.
Care este diferența dintre elfetabart drozuntecan și ifinatamab deruxtecan?
Ambele sunt conjugate anticorp-medicament cu țintă B7-H3 și ambele transportă un inhibitor de topoizomerază-1 — aparțin aceleiași familii. Diferă prin anticorpi și prin chimia conectorului. Ifinatamab deruxtecan a fost testat singur, iar decizia FDA este așteptată la 10 octombrie 2026; principalele date pentru elfetabart drozuntecan în cancerul cu celule mici au fost obținute în combinație cu pumitamig . Cele două medicamente nu au fost niciodată testate unul față de celălalt.
Ce este iza-bren și care este locul său în cancerul cu celule mici?
Izalontamab brengitecan, care vizează simultan EGFR și HER3, este un conjugat anticorp-medicament bispecific. Este aprobat în China pentru cancerul nazofaringian și esofagian — nu pentru cancerul cu celule mici. Datele sale în cancerul cu celule mici sunt de fază 1b, dar sunt remarcabile: în subgrupul din linia a doua, răspunsul este de %72,7, supraviețuirea mediană de 15,0 luni și nu s-a observat deloc inflamație pulmonară. Acest ultim punct este o caracteristică distinctivă în clasa ADC. Totuși, nu există un studiu de fază 3 în cancerul cu celule mici.
Sindromul de eliberare a citokinelor este periculos?
Apare la aproximativ %60 dintre pacienții tratați cu tarlatamab, dar marea majoritate a cazurilor sunt ușoare (gradul 1 %45, gradul 2 %13, gradul 3 %1). Se manifestă prin febră, frisoane și scăderea tensiunii arteriale, apare de obicei la primele doze și are un tratament cunoscut. Prin urmare, după primele două doze, supravegherea timp de 48 de ore este obligatorie — periculos nu este sindromul în sine, ci lipsa supravegherii.
Riscul de inflamație pulmonară ar trebui să mă sperie?
Necesită conștientizare, nu teamă. Cu ifinatamab deruxtecan apare în proporție de %12,4 și %1,5 este fatală. Dar majoritatea cazurilor identificate devreme pot fi reversibile prin întreruperea temporară a tratamentului și steroizi. Regula este simplă: la o tuse nouă, dificultăți de respirație, oboseală care crește la efort sau febră, nu așteptați următoarea consultație. O comparație interesantă: deși aparține aceleiași clase, cu iza-bren nu s-a observat deloc inflamație pulmonară, iar cu tambotatug pelitecan rata este de %4,9 — așadar, acest risc este specific moleculei, nu întregii clase.
De ce cele mai bune cifre sunt în studiile din China?
Pot exista mai multe motive și nu se știe cât de mult contribuie fiecare: profilul pacienților, tratamentele anterioare, accesul la liniile ulterioare, diferențele genetice. Cel mai clar indicator al acestui lucru îl constituie brațele comparatoare: același medicament (topotecan) a oferit o supraviețuire de 9,4 luni într-un studiu și de 10,3 luni în celălalt. În populații diferite nu se obțin aceleași cifre — de aceea sunt planificate studii globale de fază 3.
Un medicament cu o rată de răspuns mare este mai bun?
Nu neapărat. Două exemple: (1) reutilizarea platinei crește rata de răspuns de la %25 la %49, dar nu modifică deloc supraviețuirea. (2) rata de răspuns a obrixtamigului este de numai %17-18, însă durata mediană a răspunsului este de 8,5 luni — cea mai lungă din acest tabel. Un răspuns îndelungat la puțini pacienți poate fi mai valoros decât un răspuns de două luni la mulți pacienți. Rata de răspuns arată că tumora s-a micșorat; nu durata vieții.
Cum pot intra într-un studiu clinic?
Primul pas este să vă întrebați oncologul curant — centrele își cunosc propriile studii deschise. Se poate căuta în registrele internaționale folosind filtrele pentru boală și țară. Atenție: majoritatea studiilor cer ECOG 0-1 , limitează numărul tratamentelor anterioare și aplică criterii de excludere precum metastazele cerebrale active și boala cardiacă necontrolată. Prin urmare, este esențial ca procesul de căutare a unui studiu să înceapă cât timp statusul de performanță este bun .
Trebuie să fac un test DLL3 sau B7-H3?
În prezent, nu. În studiile cu tarlatamab, pacienții nu au fost selectați în funcție de expresia DLL3 (oricum, %95 dintre pacienți sunt pozitivi), iar în studiile cu ADC B7-H3 nu s-a făcut nici selecție pe baza biomarkerilor. Nu există un test DLL3 sau B7-H3 solicitat în practica clinică de rutină.

Glosar

Linie (de tratament)
Locul tratamentului în succesiune. Prima linie este primul tratament administrat, iar a doua linie este tratamentul administrat când acesta nu mai funcționează.
Tratament de întreținere
Tratamentul continuat după încheierea tratamentului inițial și după aducerea bolii sub control, pentru a întârzia revenirea ei.
Tratament de consolidare
Tratament suplimentar administrat după tratamentul principal, precum chimioradioterapia, pentru a consolida rezultatul.
DLL3
Proteină de suprafață prezentă pe majoritatea celulelor de cancer pulmonar cu celule mici, aproape absentă în țesutul sănătos.
B7-H3 (CD276)
Proteină de suprafață abundentă în tumoră, aproape absentă la nivel proteic în țesutul normal.
Agent bispecific de redirecționare a celulelor T
Medicament care aduce tumora și celula T a pacientului una lângă cealaltă, legându-se cu un capăt de tumoră și cu celălalt de celula T.
Conjugat anticorp-medicament (ADC)
Otrava celulară legată chimic de un anticorp care găsește ținta. Sistem ghidat care transportă chimioterapia la tumoră.
ADC bispecific
Conjugat anticorp-medicament care se leagă simultan de două ținte diferite. Iza-bren (EGFR × HER3) aparține acestei clase.
Sindrom de eliberare a citokinelor (CRS)
Reacție inflamatorie generalizată observată la tratamentele care stimulează celulele imune și care se poate manifesta prin febră și scăderea tensiunii arteriale.
ICANS
Sindrom de neurotoxicitate asociat celulelor imune. Se poate manifesta prin confuzie, tulburări de atenție și de vorbire.
Boală pulmonară interstițială (ILD)
Inflamația țesutului dintre sacii de aer ai plămânilor. Este toxicitatea caracteristică unor familii de ADC.
Dozare progresivă (step-up)
Administrarea unei prime doze foarte mici, urmată de creșterea până la doza țintă la dozele ulterioare. Pentru a atenua sindromul de eliberare a citokinelor.
Sensibil la platină / rezistent la platină
Revenirea bolii la mai mult de 6 luni după tratamentul cu platină (sensibilă) sau progresia într-un interval mai scurt (rezistentă). Diferențiază semnificativ prognosticul.
Rata de răspuns obiectiv (ORR)
Procentul pacienților la care tumora se micșorează măsurabil la imagistică. Arată că tumora s-a micșorat, nu durata vieții.
Durata răspunsului (DoR)
Cât timp durează răspunsul la pacienții care au răspuns. Este la fel de importantă ca rata de răspuns, uneori chiar mai importantă.
Supraviețuire fără progresie (PFS)
Perioada în care boala nu progresează.
Supraviețuire globală (OS)
Durata vieții în sine. Este cel mai solid criteriu de evaluare în oncologie.
Raport de hazard (HR)
Număr care compară riscul celor două brațe. O valoare sub 1 favorizează noul tratament; HR 0,46 înseamnă aproximativ o reducere a riscului de %54.
Aprobare accelerată
Aprobare condiționată acordată pe baza unui rezultat intermediar, precum rata de răspuns. Un studiu confirmator este obligatoriu; dacă eșuează, indicația este retrasă.
Acces extins
Administrarea unui medicament neaprobat, cu acordul producătorului, pacienților care nu sunt eligibili pentru un studiu clinic.
Status de performanță ECOG
Scală care evaluează capacitatea pacientului de a-și desfășura viața de zi cu zi, de la 0 (complet activ) la 4 (imobilizat la pat). Este esențială pentru includerea în studii.
Data PDUFA
Data-limită până la care FDA se angajează să ia o decizie asupra unei cereri. Nu reprezintă o garanție de aprobare.

Comentariul Academiei DROZDOGAN

Tabloul din 2026 al cancerului pulmonar cu celule mici poate fi rezumat într-o singură propoziție: partea de sus a hărții s-a umplut, partea de jos a rămas goală.

⚡ De ce este important

Timp de treizeci de ani, în această boală a existat un singur răspuns real după prima linie. Astăzi, în stadiul limitat, supraviețuirea a crescut de la 33,4 luni la 55,9 luni, în prima linie a intrat pentru prima dată în uz un tratament de întreținere, iar în a doua linie există un medicament despre care s-a demonstrat printr-un studiu randomizat că prelungește supraviețuirea (13,6 față de 8,3 luni) și încă trei agenți așteaptă la poarta aprobării. Aceasta este o schimbare concretă pentru pacient. Dar adevăratul motiv pentru existența acestui articol este următorul: în linia a treia și ulterior nu există nimic aprobat , iar tocmai pentru pacienții din acea linie există agenții cel mai intens cercetați. A face vizibil acest gol este funcția esențială a acestei hărți.

✅ Unde dovezile sunt solide

Tarlatamabul este aprobat de patru autorități majore, a trecut la aprobare deplină și studiul său confirmator de fază 3 a avut succes — este primul agent de nouă generație despre care putem spune acest lucru în cancerul cu celule mici; în plus, față de chimioterapie, este atât mai eficient, cât și mai puțin toxic (reacții adverse severe %27 față de %62). În stadiul limitat, consolidarea cu durvalumab a oferit cel mai mare câștig din ultimii douăzeci de ani. La WCLC 2026, faptul că cele două studii de fază 3 B7-H3 au oferit independent același raport de hazard (0,46) a întărit validitatea țintei. Iar știrea despre lurbinectedin, deși este nefavorabilă, reprezintă dovada că sistemul funcționează: studiul confirmator a fost efectuat, rezultatul a fost negativ, indicația este retrasă.

⚠️ Limitări

Cea mai mare limită este faptul că linia a treia este complet goală. A doua este geografică: cele două studii de fază 3 care au oferit cele mai mari cifre au fost efectuate în întregime în China, comparatorul lor a fost topotecanul, nu standardul actual, și niciunul nu este încă aprobat nicăieri. A treia ține de maturitate: DeLLphi-305 a fost anunțat drept „pozitiv”, dar nu a fost dezvăluită nicio cifră; ARTEMIS-008 este o analiză intermediară; IDeate-Lung02 nu are rezultate. A patra este toxicitatea: inflamația pulmonară fatală de %1,5 cu ifinatamab deruxtecan nu poate fi neglijată, iar pentru combinația pumitamig + Elfe-D, această rată nu a fost raportată deloc. A cincea: toate aceste date au fost obținute la pacienți ECOG 0-1 ; în viața reală, o proporție importantă a pacienților tratați în multe linii se află în afara acestui grup.

🩺 Ce trebuie făcut în practică
  1. În stadiul limitat, când se încheie chimioradioterapia, întrebați despre tratamentul de consolidare — este ușor de ratat, iar câștigul este mare.
  2. La încheierea primei linii, întrebați despre opțiunea de întreținere ; aceasta este acum o categorie aprobată.
  3. În a doua linie, aflați dacă tarlatamabul poate fi administrat în centrul dumneavoastră ; monitorizarea de 48 de ore nu poate fi asigurată peste tot.
  4. În recidiva sensibilă la platină, aduceți în discuție reutilizarea platinei — dublează rata de răspuns, dar să știți și că nu prelungește supraviețuirea.
  5. Când este recomandat un medicament, întrebați pe ce dovezi se bazează aprobarea : pe rata de răspuns sau pe supraviețuire? Exemplul lurbinectedinului a arătat de ce această întrebare este importantă.
  6. Dacă se utilizează un medicament din clasa ADC, raportați imediat tusea nouă și dificultățile de respirație, iar dacă se utilizează un agent de redirecționare a celulelor T, raportați febra, frisoanele și modificările stării de conștiență imediat.
  7. Când citiți datele din China, uitați-vă la brațul de control; dacă supraviețuirea de acolo nu corespunde realității dumneavoastră, nici cifra din brațul experimental nu poate fi transferată direct.
  8. Căutați studii clinice cu o linie mai devreme. Majoritatea porților se închid prin condiția ECOG 0-1 și, odată trecut acel prag, nu se mai poate reveni.
❓ Întrebări deschise

Care sunt cifrele reale ale DeLLphi-305? Va primi ifinatamab deruxtecan aprobare la 10 octombrie și ce va arăta studiul său confirmator de fază 3? Vor fi reproduse rezultatele ADC B7-H3 în afara Chinei? Atacarea aceleiași ținte a doua oară — revenirea la DLL3 după tarlatamab — funcționează cu adevărat; există două semnale mici, dar nu dovezi. Este logic să folosim împreună clase diferite (agent de redirecționare a celulelor T + ADC); gocatamig + ifinatamab deruxtecan testează acest lucru. Care sunt durata răspunsului și supraviețuirea pentru combinația pumitamig + Elfe-D? Este tarlatamabul subcutanat echivalent cu administrarea intravenoasă? Iar în cazul Turciei: care dintre aceste medicamente sunt autorizate, care se află pe lista de procurare din străinătate și în ce centre există studii deschise?

Concluzia noastră scurtă: 2026 este anul în care încep să se rezolve stadiul limitat, prima linie și a doua linie în cancerul cu celule mici. Linia a treia este încă goală — și tocmai acolo există o mișcare reală cu agenții enumerați la Nivelul 3 în acest articol. Standardul aprobat în a doua linie este tarlatamabul; pentru ceea ce urmează după el, cel mai realist instrument aflat astăzi la dispoziția dumneavoastră nu este un medicament, ci o listă de studii clinice și o cerere pentru un program de acces. Prin urmare, sfatul cel mai valoros este acesta: nu amânați căutarea opțiunilor până în momentul în care aveți nevoie de ele.

Notă de transparență

Aspectele pe care nu le-am putut verifica sau pe care am ales în mod deliberat să nu le includem la pregătirea acestui articol:

  • Niciun rezultat numeric al DeLLphi-305 (supraviețuire mediană, raport de hazard, interval de încredere) nu a fost anunțat; a fost folosită numai expresia „a fost anunțat un rezultat pozitiv”.
  • Statutul autorizării în Turcia nu a putut fi verificat pentru niciun medicament — listele TİTCK nu au putut fi accesate din motive tehnice. Nu s-au făcut presupuneri.
  • Lista studiilor clinice deschise în Turcia nu a putut fi verificată în întregime; s-a putut confirma numai că ROSETTA Lung-01 include Turcia. Numele centrelor și dacă recrutarea pacienților continuă nu au putut fi verificate.
  • Pentru combinația pumitamig + elfetabart drozuntecan, durata răspunsului, supraviețuirea fără progresie, supraviețuirea globală și rata inflamației pulmonare nu au fost raportate. Pentru un ADC care transportă topoizomerază-1, ultimul punct constituie o lacună importantă.
  • O confuzie între surse: unele surse de știri au prezentat acest studiu de combinație de la WCLC 2026 drept „pumitamig + ifinatamab deruxtecan”. Deoarece ambele medicamente sunt ADC cu țintă B7-H3, riscul de confuzie este mare; comunicatul dezvoltatorului și trei surse independente indică elfetabart drozuntecan .
  • Pentru ARTEMIS-008, cifrele PFS și ale ratei de răspuns, rata întreruperii tratamentului și rata separată a răspunsului intracranian nu au putut fi verificate; au fost lăsate necompletate în tabele.
  • Cifrele IMpower133 și CASPIAN nu au putut fi reverificate independent în această rundă de cercetare; sunt valori publicate și cunoscute pe scară largă.
  • Cifrele CAPSTONE-1 nu au putut fi verificate independent; se recomandă confirmarea din publicația primară.
  • Data aprobării în China a indicației de combinație a benmelstobartului în stadiul extins,, data aprobării iza-bren pentru cancerul esofagian și orice date de eficacitate pentru peluntamig nu au putut fi verificate.
  • Durata răspunsului și supraviețuirea fără progresie pentru gocatamig nu au fost raportate.
  • Prețul oficial de listă al tarlatamabului nu a fost găsit; cifra prezentată este prețul cu plata directă la farmacie. Calculele costurilor pe perioadă ne aparțin. Prețurile și situația rambursării în China nu au putut fi verificate pentru niciun medicament.
  • Informațiile de rambursare SGK / SUT nu au fost incluse pentru niciun medicament.
  • O parte din datele WCLC 2026 sunt la nivel de prezentări la congres și comunicate de presă ale companiilor ; publicațiile în reviste evaluate de specialiști nu au apărut încă și cifrele se pot schimba.
  • Nicio informație din acest articol nu înlocuiește sfatul medical personal și nu constituie o recomandare de tratament. Deciziile terapeutice se iau împreună cu echipa dumneavoastră de oncologie medicală, care vă cunoaște diagnosticul, stadiul, tratamentele anterioare și starea generală.

Surse

  1. IASLC 2026 World Conference on Lung Cancer, 12-15 septembrie 2026, Seul. Prezentări la Presidential Symposium și în sesiunile orale.
  2. ADRIATIC de fază 3 (durvalumab, consolidare în stadiul limitat); anunțul aprobării FDA, 4 decembrie 2024.
  3. Studiile de fază 3 IMpower133 (atezolizumab) și CASPIAN (durvalumab), prima linie în stadiul extins.
  4. ASTRUM-005 (serplulimab) de fază 3; Raportul public european de evaluare (Hetronifly), 4 februarie 2025.
  5. CAPSTONE-1 (adebrelimab) de fază 3. Lancet Oncology, 2022.
  6. ETER701 de fază 3 (benmelstobart + anlotinib). Nature Medicine, 2024.
  7. IMforte de fază 3 (întreținere cu lurbinectedin + atezolizumab). The Lancet, 2025; aprobarea FDA la 2 octombrie 2025.
  8. DeLLphi-304 de fază 3 (tarlatamab); aprobarea deplină FDA la 19 noiembrie 2025.
  9. DeLLphi-301 de fază 2, DeLLphi-303 de fază 1b, DeLLphi-308 de fază 1b (subcutanat) și DeLLphi-309 de fază 2 (dozare la intervale prelungite).
  10. Amgen. Rezultatul DeLLphi-305 pentru întreținerea în prima linie. Comunicat de presă, 8 septembrie 2026.
  11. LAGOON de fază 3 (lurbinectedin ± irinotecan) și anunțul retragerii indicației pentru linia a doua, 2026.
  12. Baize N și colab. Comparația carboplatină-etopozid versus topotecan în linia a doua, faza 3. Lancet Oncology, 2020.
  13. IDeate-Lung01 de fază 2 (ifinatamab deruxtecan). Journal of Clinical Oncology, 2025.
  14. ARTEMIS-008 de fază 3 (risvutatug rezetecan), WCLC 2026, 14 septembrie 2026.
  15. TAISHAN-302 de fază 3 (tambotatug pelitecan), WCLC 2026; comunicat de presă Roche, 13 septembrie 2026.
  16. BNT324-01 de fază 1b/2 (pumitamig + elfetabart drozuntecan), WCLC 2026, comunicarea OA14.01, 15 septembrie 2026.
  17. Izalontamab brengitecan de fază 1b, cancer pulmonar cu celule mici recidivat în stadiul extins. Journal of Clinical Oncology, iulie 2026; și iza-bren + serplulimab de fază 2, ELCC 2026.
  18. Zai Lab. Date actualizate de fază 1 pentru ZL-1310. Comunicat de presă, 24 octombrie 2025.
  19. TROPiCS-03 de fază 2 (sacituzumab govitecan, cohorta cu celule mici). Journal of Thoracic Oncology.
  20. Obrixtamig (BI 764532) de fază 1. Journal of Clinical Oncology, 2025. · Gocatamig (MK-6070) de fază 1/2, ESMO 2025, comunicarea 2758MO.
  21. ROSETTA Lung-01 (NCT06712355) — faza 3 în prima linie pentru stadiul extins, 10 țări, inclusiv Turcia.
  22. Jazz Pharmaceuticals. Declarația prețului de listă pentru Zepzelca, 1 iulie 2026. · European Medicines Agency, Imdylltra și Zepzelca EPAR, 29 mai 2026.
IA DROZDOGAN

Să explorăm acest articol împreună

Pune întrebări despre articol și citește răspunsurile alături de sursele publicate pe site.

IA DROZDOGAN

Asistentul Drozdogan

Tratamente noi în cancerul pulmonar cu celule mici: Harta opțiunilor și accesului în 2026

Pune întrebări despre articol și citește răspunsurile alături de sursele publicate pe site.

Informații despre conversație și confidențialitate

Asistentul Drozdogan răspunde în această conversație. Administratorii autorizați o pot verifica pentru calitate. Nu divulga informații personale.

Răspunsurile folosesc infrastructura OpenAI. Întrebările și răspunsurile sunt prelucrate de acel serviciu; conversațiile sunt stocate pe site-ul nostru. Nu divulga date de identificare, de contact sau informații personale de sănătate.

0 / 1000

Doar pentru informare; fără diagnostic personal sau recomandări de tratament.

Articole conexe

Explorează alte articole despre acest subiect.

Rămâi informat

Primește articole noi și noutăți științifice prin email.

Puteți alege separat analiza și serviciile externe. Analiza acoperă statisticile vizitelor și performanța; serviciile externe includ videoclipuri, grafice și măsurători Meta.

DROZDOGAN · NEWSLETTER

Rămâi informat

Primește articole noi și noutăți științifice prin email.