Simptomele, stadiile și tratamentul cancerului mamar

În acest articol
Ce este cancerul mamar?
Cancerul mamar este o boală care apare prin proliferarea necontrolată a celulelor canalelor de lapte (ductelor) sau ale glandelor mamare (lobulilor) din țesutul mamar. Este cel mai frecvent tip de cancer la femei la nivel mondial, iar succesul tratamentului este foarte ridicat când este depistat într-un stadiu timpuriu. În acest ghid abordăm în detaliu cauzele cancerului mamar, metodele de diagnostic, sistemul actual de stadializare AJCC, ediția a 8., și abordările de tratament etapizate, individualizate în funcție de subtipul molecular (statusul receptorilor hormonali/HER2).
Cancerul mamar este denumirea comună a mai multor subtipuri cu comportamente biologice diferite și care necesită tratamente diferite, nu o singură boală. De aceea, abordarea actuală se bazează atât pe dimensiunea și răspândirea tumorii, cât și pe statusul receptorilor hormonali (ER/PR), statusul HER2 și gradul tumorii — aceste informații determină atât prognosticul, cât și medicamentele care vor fi eficiente.
Anatomia sânului
Sânul este un organ complex alcătuit din glande responsabile pentru producerea laptelui (lobuli), canale care transportă laptele produs la mamelon (ducte), țesut adipos și de susținere care înconjoară aceste structuri și circulație limfatică. Marea majoritate a cancerelor mamare încep în canalele de lapte (carcinom ductal) sau, mai rar, în lobuli (carcinom lobular).

Sub țesutul mamar se află mușchii toracici (mușchii pectorali); deși cancerul se află în imediata vecinătate a acestor mușchi, nu are o legătură directă și este evaluat separat în stadializare prin categoria T4a. Rețeaua limfatică din jurul sânului drenează în special către ganglionii limfatici axilari și mamari interni din spatele sternului — acești ganglioni au un rol esențial în evaluarea răspândirii regionale a cancerului.

Țesutul mamar este sensibil la hormonii estrogen și progesteron; acești hormoni influențează direct structura țesutului mamar în perioadele de pubertate, sarcină, alăptare și menopauză. Aceeași sensibilitate constituie baza faptului că o parte dintre celulele cancerului mamar au nevoie de acești hormoni pentru a crește (tumori cu receptori hormonali pozitivi).
Cât de frecvent este cancerul mamar? (Statistici actuale)
Conform raportului „Global cancer statistics 2024” al Agenției Internaționale pentru Cercetare în Domeniul Cancerului (IARC) (Sung H și colab., CA: A Cancer Journal for Clinicians, publicat la 8 iulie 2026, DOI: 10.3322/caac.70090), pe baza datelor din 2024, la nivel mondial au fost raportate aproximativ 2.434.087 cazuri noi de cancer mamar (11,8% din toate cancerele) și 693.660 decese cauzate de cancerul mamar . Cancerul mamar se află pe primul loc la femei, atât ca incidență, cât și ca mortalitate prin cancer (locul 1. pentru incidență în 164 de țări și pentru mortalitate în 122 de țări). Incidența în țările cu nivel ridicat de dezvoltare (aproximativ 54/100.000) este semnificativ mai mare decât în țările cu nivel scăzut-mediu de dezvoltare (aproximativ 34/100.000) — această diferență este legată și de amploarea programelor de screening și de capacitatea de diagnostic.
Conform raportului „Cancer Statistics, 2026” al Societății Americane de Cancer (Siegel RL și colab., CA: A Cancer Journal for Clinicians, publicat la 13 ianuarie 2026, DOI: 10.3322/caac.70043), în 2026, la femeile din SUA sunt așteptate aproximativ 321.910 cancere mamare invazive noi și 60.730 cazuri noi de DCIS (in situ) ; numărul estimat de decese este de 42.140. În perioada 2013-2022, incidența a crescut în medie cu 1% pe an, această creștere fiind mai pronunțată la femeile sub 50 de ani, cu 1,4% pe an . Pe de altă parte, de la vârful din 1989 până în 2023, rata mortalității a scăzut cu 44%, ceea ce înseamnă aproximativ 546.000 de decese prevenite — însă ritmul acestei scăderi a încetinit în ultimii ani (aproximativ 1% pe an din 2010) față de ritmul din anii 2000 (aproximativ 2% pe an). Supraviețuirea relativă la 5 ani în funcție de stadiu: peste 99% în boala localizată, 87% în răspândirea regională, 32% în metastazele la distanță; 92% pentru toate stadiile împreună (cancer.org, actualizare din 23 iulie 2026, cohortă de diagnostic SEER 2015-2021). Riscul de cancer mamar pe parcursul vieții este de aproximativ 1 din 8 femei (~13%).
Conform profilului de țară GLOBOCAN 2024 pentru Turcia, sunt raportate anual în Turcia aproximativ 25.080 cazuri noi de cancer mamar , acest număr situând cancerul mamar între cancerele întâlnite la femei pe locul 1. (aproximativ 24,5% din cancerele la femei); incidența standardizată în funcție de vârstă este de 44,2 la 100.000. Numărul anual de decese este de aproximativ 5.613, iar rata mortalității standardizată în funcție de vârstă este de 9,1 la 100.000. Conform sintezelor specialiștilor turci în chirurgia sânului, bazate pe datele registrelor naționale, vârsta medie la diagnosticul cancerului mamar în Turcia este de aproximativ 51,6 , iar 17,1% dintre cazuri sunt diagnosticate sub vârsta de 40 de ani — aceasta este o distribuție a vârstelor semnificativ mai tânără decât în țările occidentale (în unele declarații de presă, diferența este exprimată și ca „aproximativ 10 ani mai tânără decât media mondială”). Conform aceleiași sinteze, la momentul diagnosticului aproximativ 75% dintre pacienți sunt depistați într-un stadiu timpuriu (stadiul I-II), iar 70% au receptori hormonali pozitivi.
Factori de risc
Prezența unui factor de risc nu înseamnă că veți dezvolta cancer mamar; în mod similar, absența oricărui factor de risc nu garantează că nu va apărea cancerul. Factorii de risc sunt elemente care cresc sau reduc probabilitatea.
Factori generali de risc
- Sexul feminin și înaintarea în vârstă
- Antecedente de cancer mamar la o rudă de gradul întâi
- Mutație ereditară în BRCA1/2 și alte gene
- Debut precoce al menstruației (<12 ani) sau menopauză tardivă (>55 ani)
- Absența nașterilor sau prima naștere după vârsta de 30 de ani
- Țesut mamar dens
- Antecedente de hiperplazie atipică
- Expunere la radiații ionizante în regiunea toracică
- Obezitate după menopauză
- Consum regulat de alcool
- Terapie hormonală de substituție combinată pe termen lung
- Inactivitate fizică
Risc ereditar (genetic): BRCA1/2 și alte gene
Aproximativ 5-10% dintre cancerele mamare sunt legate de o mutație genetică ereditară. Genele cele mai frecvente și asociate cu cel mai mare risc sunt BRCA1 și BRCA2, însă în prezent, în panourile genetice de rutină, sunt analizate împreună multe alte gene:
| Genă | Sindrom asociat | Categoria de risc NCCN | Riscul de cancer mamar pe parcursul vieții |
|---|---|---|---|
| BRCA1 | Cancer mamar/ovarian ereditar | Înalt | %60-72 |
| BRCA2 | Cancer mamar/ovarian ereditar | Înalt | %55-69 |
| PALB2 | — | Înalt | %32-53 |
| PTEN | Sindrom Cowden | Înalt | 85-91% (penetranță până la 50 de ani ~50%) |
| TP53 | Sindrom Li-Fraumeni | Înalt | În locul unei rate separate specifice sânului, riscul total de cancer la femeile purtătoare poate ajunge la ~90% până la 60 de ani; cancerul mamar este componenta dominantă a acestui risc |
| CDH1 | Cancer gastric difuz ereditar / cancer mamar lobular | Înalt | 37-55% (predominant tip lobular) |
| ATM | — | Moderat | %21-24 |
| CHEK2 | — | Moderat | %23-27 |
| STK11 | Sindrom Peutz-Jeghers | Înalt (acceptare generală) | Semnificativ crescut (pentru rata NCCN exactă, izolată și specifică sânului, trebuie discutat cu un consilier genetic) |
Pentru comparație, riscul în populația generală este de aproximativ 13% (1 din 8 femei). Sursă: Ghidul NCCN Genetic/Familial High-Risk Assessment (versiunea 2.2026) și fișa informativă NCI BRCA (actualizare din 19 iulie 2024).
Criteriile pentru testarea genetică au fost extinse semnificativ în ultimii ani. Conform ghidului comun al ASCO și al Societății Americane de Oncologie Chirurgicală (SSO), publicat la 4 ianuarie 2024 (Bedrosian I și colab., Journal of Clinical Oncology, DOI: 10.1200/JCO.23.02225), aproape tuturor pacienților diagnosticați recent cu cancer mamar la vârsta de 65 de ani sau mai puțin (stadiul I-III sau stadiul IV de novo) ar trebui să li se recomande testare genetică a liniei germinale — aceasta este o extindere importantă față de criteriile mai restrânse folosite tradițional, precum „sub 45 de ani” sau „triplu negativ și sub 60 de ani”. La cei diagnosticați peste vârsta de 65 de ani, testarea rămâne recomandată în următoarele situații: boală eligibilă pentru tratament cu inhibitor PARP, cancer mamar triplu negativ, antecedente familiale sugestive, sex masculin sau origine într-o populație fondatoare, precum evreii așkenazi (pentru acest ultim grup nu se impune o limită de vârstă).
Densitatea sânului (sân dens)
Țesutul mamar care apare dens la mamografie — adică sânul care conține mai mult țesut glandular și fibros comparativ cu țesutul adipos — crește atât riscul de cancer mamar, cât și reduce sensibilitatea mamografiei pentru detectarea tumorii. Pe măsură ce categoriile de densitate cresc (de la BI-RADS A la D), riscul crește treptat; în categoria cu cea mai mare densitate (BI-RADS D), riscul este de aproximativ 4 ori mai mare decât în categoria cu cea mai mică densitate. De aceea, femeile cu sâni denși ar trebui să discute cu medicul dacă sunt necesare investigații imagistice suplimentare (ecografie sau RMN).
Factori hormonali și reproductivi
Debutul precoce al menstruației, menopauza tardivă, absența nașterilor sau prima naștere la o vârstă mai înaintată cresc într-o anumită măsură riscul prin creșterea expunerii prelungite la estrogen; în schimb, se consideră că alăptarea are un efect protector. Terapia hormonală de substituție combinată (estrogen + progestativ), pe termen lung (mai mult de 5 ani), poate crește riscul; însă acest domeniu este reevaluat activ — de exemplu, la Simpozionul de Cancer Mamar San Antonio 2025 au fost prezentate date noi care sugerează că, la purtătoarele BRCA1/2, terapia hormonală după operația de reducere a riscului asupra ovarelor/trompelor (în special substituția doar cu estrogen) nu crește riscul de cancer mamar și ar putea fi chiar protectoare — dar această constatare se referă exclusiv la purtătoarele BRCA cărora li s-au îndepărtat ovarele/trompele și nu trebuie generalizată la populația generală. Există o relație dependentă de doză între consumul de alcool și riscul de cancer mamar; conform raportului ACS din 2026, aproximativ 16% dintre cazurile de cancer mamar din SUA sunt atribuite consumului de alcool, iar 7% inactivității fizice. Obezitatea după menopauză crește și ea riscul din cauza rolului țesutului adipos în producția de estrogen.
Simptome
- O masă sau o îngroșare nouă la nivelul sânului
- Modificarea dimensiunii sau formei sânului
- Adâncituri în piele sau aspect de coajă de portocală
- Mamelon întors spre interior
- Roșeață, descuamare sau erupție la nivelul mamelonului
- Secreție mamelonară (în special cu sânge)
- Umflătură sau masă în axilă
- Durere mamară persistentă
- Roșeață sau creșterea temperaturii pielii
Majoritatea acestor simptome pot avea cauze benigne (chist, fibroadenom, infecție); însă, dacă este observat oricare dintre ele, trebuie consultat un medic fără întârziere. Umflăturile din axilă sau din jurul claviculei pot indica afectarea ganglionilor limfatici; durerea osoasă persistentă poate indica metastaze osoase; tusea persistentă sau lipsa de aer pot indica metastaze pulmonare — aceste simptome nu înseamnă direct metastaze, dar trebuie neapărat evaluate. Roșeața difuză care apare rapid, creșterea temperaturii și aspectul de coajă de portocală al pielii sunt semne tipice ale cancerului mamar inflamator , care necesită evaluare urgentă și pot apărea de obicei fără o masă evidentă.
Cum se stabilește diagnosticul?
Examinare clinică și imagistică
Procesul de diagnostic începe cu examinarea clinică; apoi intervin metodele imagistice. Mamografia este metoda principală pentru detectarea cancerului mamar timpuriu. Ecografia este utilizată pentru a diferenția o masă solidă de un chist plin cu lichid și pentru evaluarea ganglionilor limfatici axilari. Imagistica prin rezonanță magnetică (RMN) nu este utilizată de rutină, dar este preferată la purtătorii unei mutații BRCA, la persoanele cu antecedente familiale puternice, la cele diagnosticate cu cancer lobular sau când mamografia/ecografia sunt insuficiente; poate fi utilizată și pentru evaluarea răspunsului la tratamentul neoadjuvant.
Biopsie
Înainte de planificarea tratamentului, trebuie neapărat prelevată o biopsie din masa suspectă. Cea mai frecventă metodă utilizată este biopsia Tru-cut (cu ac gros), prin care o probă de țesut este prelevată cu un ac sub ghidaj ecografic (dacă este necesar, mamografic sau RMN). Biopsia furnizează țesutul necesar pentru determinarea tipului histologic al tumorii, a gradului și a statusului receptorilor hormonali/HER2; aceste informații constituie baza planului de tratament.

Biopsia ganglionului limfatic santinelă
Evaluarea afectării ganglionilor limfatici este o componentă esențială a stadializării. La pacienții la care nu se identifică clinic afectare ganglionară, se injectează un trasor radioactiv și/sau colorant în tumoră sau în jurul ei pentru a identifica ganglionii la care ar ajunge mai întâi celulele canceroase (ganglioni santinelă), fiind îndepărtați și examinați doar aceștia — astfel se evită îndepărtarea inutilă a tuturor ganglionilor axilari (și riscul de limfedem asociat).

Subtipuri moleculare: receptorii hormonali și statusul HER2
În prezent, baza tratamentului cancerului mamar este determinată de trei caracteristici biologice ale tumorii: statusul receptorului de estrogen (ER) / receptorului de progesteron (PR) , statusul HER2 și gradul histologic. Aceste trei caracteristici sunt evaluate în țesutul biopsiat prin imunohistochimie (IHC) și, când este necesar, hibridizare in situ (ISH/FISH), și încadrează tumora într-unul dintre cele patru subgrupuri principale:

| Subtip | Definiție | Frecvență aproximativă |
|---|---|---|
| Receptori hormonali pozitivi, HER2 negativ | ER și/sau PR pozitiv, HER2 negativ | Cel mai frecvent subtip, aproximativ 70% din toate cazurile |
| HER2 pozitiv | HER2 supraexprimat (IHC 3+ sau amplificat prin ISH), status variabil al receptorilor hormonali | ~%15-20 |
| Triplu negativ (TNBC) | ER, PR și HER2, toate negative | ~%10-15 |
Tradițional, statusul HER2 era împărțit în „pozitiv” sau „negativ”. Însă, odată cu dezvoltarea conjugatelor anticorp-medicament care țintesc HER2, precum trastuzumab deruxtecan, s-a înțeles că o parte dintre tumorile considerate anterior „HER2 negative” au, de fapt, expresie HER2 la un nivel scăzut și pot beneficia de aceste medicamente. HER2-scăzut este definit ca IHC 1+ (orice colorare) sau IHC 2+ împreună cu ISH-negativ (validat prin studiul DESTINY-Breast04); HER2-ultrascăzut este o categorie mai fină, raportată ca IHC 0, dar care prezintă o colorare membranară slabă, incompletă, în ≤10% dintre celulele tumorale (adică diferită de o colorare cu adevărat „zero”), și a fost definită prin studiul DESTINY-Breast06. Această diferențiere este abordată în detaliu în secțiunea de tratament metastatic de mai jos.
Stadializare: sistemul TNM (AJCC, ediția a 8.)
Stadializarea cancerului mamar include categoria T, care descrie dimensiunea tumorii, categoria N , care descrie afectarea ganglionilor limfatici, și categoria M, care descrie metastazele la distanță, în cadrul sistemului TNM. Cea mai importantă noutate introdusă de ediția a 8. AJCC (2018) este definirea, pe lângă stadializarea tradițională bazată doar pe răspândirea anatomică, a unui sistem care ține cont și de gradul tumorii și de statusul receptorilor hormonali/HER2, denumit „stadiu prognostic” — ambele sunt abordate mai jos.
Categoria T: dimensiunea tumorii
| Categoria T | Definiție |
|---|---|
| Tis | DCIS (carcinom ductal in situ) sau boala Paget (fără masă) |
| T1mi | Microinvazie, ≤1 mm |
| T1a / T1b / T1c | >1-5mm / >5-10mm / >10-20mm |
| T2 | >20-50mm |
| T3 | >50mm |
| T4a | Extensie la peretele toracic |
| T4b | Ulcerație/edem al pielii (coajă de portocală) sau noduli sateliți |
| T4c | T4a + T4b împreună |
| T4d | Cancer mamar inflamator |
Categoria N: afectarea ganglionilor limfatici
| Categoria N | Definiție |
|---|---|
| N0 | Fără afectare ganglionară (dacă există celule tumorale izolate ≤0,2mm sau ≤200 de celule, se precizează separat ca pN0(i+)) |
| N1mi | Micrometastază: >0,2mm/>200 de celule, ≤2,0mm |
| N1a | 1-3 ganglioni limfatici axilari |
| N1b | Ganglion limfatic mamar intern (detectat doar prin biopsia santinelă, fără manifestare clinică evidentă) |
| N1c | N1a + N1b împreună |
| N2a | 4-9 ganglioni limfatici axilari |
| N2b | Afectare mamară internă identificată clinic, fără afectare axilară |
| N3a | ≥10 ganglioni limfatici axilari sau afectare infraclaviculară |
| N3b | Afectare mamară internă + axilară împreună |
| N3c | Afectare a ganglionilor limfatici supraclaviculari |
Categoria M
M0: fără metastaze la distanță. cM0(i+): fără dovezi clinice/radiologice de metastaze, dar au fost detectate celule tumorale ≤0,2mm în sânge/măduva osoasă/alte țesuturi. M1: metastaze la distanță confirmate prin imagistică sau biopsie.
Grupe de stadii anatomice (stadiul 0 - IV)
Stadiul anatomic bazat doar pe combinația T/N/M este ilustrat în fotografiile de mai jos (aceste imagini reflectă stadializarea anatomică clasică; actualul stadiu prognostic poate deplasa acest stadiu cu o treaptă în jos sau în sus, în funcție de biologia tumorii — a se vedea caseta de note de mai jos):






Cea mai importantă diferență a ediției a 8. AJCC este „grupul de stadiu prognostic”, care reajustează stadiul anatomic în funcție de gradul histologic Nottingham și statusul ER/PR/HER2 (și, dacă a fost efectuat, scorul de recurență Oncotype DX cu 21 de gene). Principiul general este următorul: biologia nefavorabilă (grad înalt, receptori hormonali negativi, HER2 negativ — adică triplu negativ) poate ridica un stadiu anatomic mic cu o treaptă (de exemplu, o tumoră mică, triplu negativă și fără afectare ganglionară poate trece din stadiul anatomic IA în stadiul prognostic IB); biologia favorabilă (grad scăzut, ER/PR puternic pozitiv, HER2 pozitiv) poate coborî un stadiu anatomic mai mare cu o treaptă (de exemplu, o tumoră T2N0 de grad scăzut, cu receptori hormonali puternic pozitivi, poate coborî din stadiul anatomic IIA în stadiul prognostic IA). Dacă „stadiul prognostic” și „stadiul anatomic” din raportul anatomopatologic par diferite, aceasta este o consecință așteptată a includerii biologiei în stadializare, nu o eroare; este important să evaluați cu oncologul care stadiu este aplicabil.
Utilizat la unii pacienți cu receptori hormonali pozitivi, HER2 negativ și fără afectare ganglionară sau cu un număr limitat de ganglioni afectați, scorul de recurență Oncotype DX cu 21 de gene (Recurrence Score) oferă informații suplimentare despre comportamentul molecular al tumorii. La pacienții eligibili cu scor sub 11, conform regulii ediției a 8. AJCC, boala este reclasificată, indiferent de grad sau de alte caracteristici, în stadiul prognostic IA . Criteriile exacte de aplicabilitate ale acestui test (limitele categoriilor T și N) trebuie evaluate de echipa de anatomie patologică/oncologie conform tabelului AJCC actual.
Planificarea tratamentului: abordare generală
În cancerul mamar nemetastatic (tratabil cu intenție curativă), deciziile de tratament sunt individualizate în funcție de stadiul anatomic al tumorii, subtipul molecular (statusul HR/HER2) și preferințele pacientului, de către o echipă multidisciplinară formată din chirurg, oncolog medical, oncolog radioterapeut și anatomopatolog. Cadrul general este următorul: majoritatea pacienților sunt îndrumați direct către chirurgie, iar constatările anatomopatologice ghidează tratamentul sistemic postoperator (adjuvant); însă, în tumorile HER2 pozitive sau cu receptori hormonali negativi/HER2 negativ (triplu negative), în special în tumorile mai mari sau în prezența afectării ganglionare, se preferă tratamentul sistemic înainte de operație (neoadjuvant).

Tratament chirurgical
Chirurgia conservatoare a sânului (lumpectomie) și mastectomia sunt cele două metode principale ale chirurgiei cancerului mamar. Urmărirea la 20 de ani a studiului NSABP B-06 (Fisher și colab., NEJM 2002) a arătat că nu există diferență în supraviețuirea globală între lumpectomie + radioterapie și mastectomie (aproximativ 46-47%, p=0,57); urmărirea pe termen lung a studiului Milan a confirmat același rezultat. De aceea, la pacienții eligibili, chirurgia conservatoare a sânului este o opțiune curativă echivalentă cu mastectomia.


În trecut, la fiecare pacient cu ganglion santinelă pozitiv se efectua disecție completă a ganglionilor axilari. Conform rezultatelor studiului ACOSOG Z0011 (urmărire la 10 ani, JAMA 2017), la pacienții cu T1-T2 clinic, fără afectare ganglionară clinică, pentru care se planifică lumpectomie + radioterapia întregului sân și care au doar 1-2 ganglioni pozitivi la biopsia santinelă, disecția axilară completă poate fi omisă: supraviețuirea globală la 10 ani este de 86,3% la cei cu doar biopsie santinelă și de 83,6% la cei cu disecție completă, fără diferență semnificativă între ei (HR 0,85). Acesta este un exemplu important de reducere a intensității tratamentului, care scade morbiditatea chirurgicală inutilă (precum limfedemul); este valabil pentru pacienții care nu au primit tratament neoadjuvant și pentru care nu se planifică radioterapie asupra celui de-al treilea câmp (ganglionar regional).
Mastectomie cu păstrarea mamelonului și a pielii
La pacienții selectați adecvat (prin criterii precum distanța suficientă a tumorii față de mamelon și absența afectării directe a mamelonului), se poate obține un rezultat cosmetic mai bun prin păstrarea pielii sânului sau chiar a mamelonului în timpul mastectomiei; aceste abordări sunt de obicei realizate împreună cu reconstrucție concomitentă.


Reconstrucția poate fi realizată concomitent cu mastectomia sau ulterior, cu un implant (silicon/soluție salină) sau prin tehnici autologe care utilizează propriul țesut al pacientului; alegerea se stabilește în funcție de anatomia pacientului, necesarul de tratament suplimentar (precum radioterapia) și preferințe.
Radioterapie
Radioterapia după chirurgia conservatoare a sânului este standard pentru reducerea riscului de recidivă locală. Standardul actual, în locul schemei tradiționale de 50 Gy/25 fracții, este reprezentat de regimuri hipofracționate (de exemplu, 40 Gy/15 fracții, bazate pe studiul START B); studiul FAST-Forward (Lancet 2020, urmărire la 5 ani) a arătat că și regimul finalizat în doar 1 săptămână, 26 Gy/5 fracții , este echivalent în privința controlului local cu 40 Gy/15 fracții (recidivă locală la 5 ani: 1,4% față de 2,1%), iar acest regim mai scurt a intrat în practica clinică. Radioterapia după mastectomie este standard la 4 sau mai mulți ganglioni pozitivi; la 1-3 ganglioni pozitivi este evaluată în funcție de caracteristicile de risc înalt. În tumorile selectate cu risc scăzut (mici, fără afectare ganglionară, cu receptori hormonali pozitivi), iradierea parțială a sânului (doar a patului tumoral) poate fi, de asemenea, o opțiune.
Tratament sistemic în cancerul mamar timpuriu și local avansat (în funcție de subtip)
Receptori hormonali pozitivi, HER2 negativ
Tratamentul adjuvant standard continuă timp de 5-10 ani cu tamoxifen sau inhibitori de aromatază (anastrozol, letrozol, exemestan), în funcție de statusul menopauzal. La pacientele premenopauzale cu risc înalt, în special cele mai tinere (<35 de ani) și care au primit chimioterapie, adăugarea supresiei funcției ovariene oferă un beneficiu suplimentar: conform analizei combinate a studiilor SOFT/TEXT (NEJM 2018, actualizare din 2022), în acest grup cu risc înalt, supraviețuirea fără boală la 8 ani este de 71% cu tamoxifen singur, 76,7% cu tamoxifen + supresie ovariană și 80,5% cu exemestan + supresie ovariană; avantajul de supraviețuire globală a fost demonstrat și el în acest subgrup cu risc înalt. Studiul ATLAS (Lancet 2013) a arătat că prelungirea tamoxifenului la 10 ani în loc de 5 reduce riscul de recidivă cu 25% și riscul de deces prin cancer mamar cu 29%, în special în perioada de după anul 10. — beneficiul apare în principal după primii 5 ani de tratament.
La pacienții cu boală în stadiu timpuriu, cu receptori hormonali pozitivi, HER2 negativ și risc înalt, adăugarea unui inhibitor CDK4/6 la tratamentul endocrin a devenit standard — însă criteriile de eligibilitate ale celor două medicamente aprobate sunt diferite. Abemaciclib (studiul monarchE) se utilizează timp de 2 ani la pacienții cu ≥4 ganglioni pozitivi sau 1-3 ganglioni pozitivi + (tumoră ≥5cm sau grad 3); la urmărirea de 5 ani a oferit o îmbunătățire absolută de 7,6% a supraviețuirii fără boală (HR 0,68), însă analiza intermediară a supraviețuirii globale din 2024 nu a fost încă semnificativă statistic (HR 0,90). Aprobarea FDA: 12 octombrie 2021 (inițial doar la cei cu Ki-67≥20%), extinsă la 3 martie 2023 prin eliminarea acestei cerințe. Ribociclib (studiul NATALEE) acoperă o populație mai largă — sunt incluși și pacienții cu risc înalt fără afectare ganglionară (cu tumoră mare sau grad înalt/risc genomic); se utilizează timp de 3 ani. Supraviețuirea fără boală la 3 ani: 90,4% față de 87,1% (HR 0,75, beneficiu absolut 3,3%); aprobare FDA la 17 septembrie 2024. Diferență practică: Criteriile de eligibilitate NATALEE sunt mai largi decât cele monarchE și includ și pacienții fără afectare ganglionară, dar cu risc înalt.
Studiul TAILORx (NEJM 2018) a arătat că, la pacienții cu Recurrence Score (RS) 0-10, tratamentul endocrin singur este suficient, iar adăugarea chimioterapiei nu oferă un beneficiu suplimentar; nici în intervalul RS 11-25 nu a fost demonstrat în general un beneficiu al chimioterapiei, însă în subgrupul cu vârsta ≤50 de ani și RS 16-25 s-a observat un beneficiu limitat. La RS 26 și peste se recomandă chimioterapie. Studiul RxPONDER (NEJM 2021), la pacientele cu 1-3 ganglioni pozitivi și RS 0-25, a arătat că, la femeile postmenopauzale , adăugarea chimioterapiei nu oferă beneficiu suplimentar (chimioterapia poate fi omisă), însă la femeile premenopauzale adăugarea chimioterapiei oferă un beneficiu semnificativ — aceasta este o constatare importantă care arată că, în același interval RS, statusul menopauzal poate schimba decizia de tratament.
HER2 pozitiv
Trastuzumabul adjuvant (timp de 1 an, împreună cu chimioterapia) este de mult timp standard în boala HER2 pozitivă în stadiu timpuriu. Studiul APHINITY (NEJM 2017, actualizare la 8 ani) a arătat că beneficiul adăugării pertuzumabului la trastuzumab (blocaj HER2 dublu) se concentrează în principal la pacienții cu ganglioni pozitivi : în acest subgrup, supraviețuirea fără boală este de 86,1% față de 81,2% (beneficiu absolut 4,9%, HR 0,72); la pacienții fără afectare ganglionară nu s-a demonstrat un beneficiu semnificativ (92,3% față de 93,3%). De aceea, adăugarea pertuzumabului este destinată în primul rând pacienților cu ganglioni pozitivi. Aprobarea FDA (pertuzumab adjuvant): decembrie 2017.
La pacienții HER2 pozitivi, de obicei sunt preferate înainte de operație (neoadjuvant) regimurile taxan + trastuzumab + pertuzumab (THP) sau TCHP (cu carboplatină adăugată); această abordare permite atât chirurgia conservatoare a sânului prin micșorarea tumorii, cât și arată direct răspunsul la tratament (dacă există răspuns patologic complet). Studiul KATHERINE (NEJM 2019, urmărire pe termen lung la 7 ani) a arătat că, la pacienții cu boală invazivă reziduală identificată la operație după tratamentul neoadjuvant, administrarea adjuvantă, în locul trastuzumabului, a T-DM1 (trastuzumab emtansină) îmbunătățește semnificativ rezultatele: supraviețuire fără boală la 7 ani de 80,8% față de 67,1% (reducere de ~46% a riscului de recidivă invazivă sau deces); supraviețuire globală la 7 ani de 89,1% față de 84,4%. Aprobare FDA: 3 mai 2019. Această constatare este unul dintre cele mai clare exemple ale principiului „o strategie adjuvantă diferită pentru pacienții fără răspuns complet la tratamentul neoadjuvant”.
În tumorile HER2 pozitive mici (≤3cm), fără afectare ganglionară, a fost evaluată combinația săptămânală de paclitaxel + trastuzumab, un regim mai puțin intens. Conform analizei finale la 10 ani a studiului APT (Lancet Oncology 2023), cu acest regim de intensitate redusă au fost raportate o supraviețuire fără boală la 10 ani de 91,3% și o supraviețuire globală de 94,3% — aceasta arată că și tratamentul mai puțin intens poate oferi rezultate excelente în tumorile mici selectate.
Triplu negativ (TNBC)
La pacienții cu cancer triplu negativ și tumoră >1-2cm cu afectare ganglionară sau >2cm (indiferent de statusul ganglionar), adăugarea pembrolizumabului la chimioterapia neoadjuvantă (paclitaxel + carboplatină, urmate de antraciclină + ciclofosfamidă) și continuarea pembrolizumabului după operație au devenit standard. În studiul KEYNOTE-522, rata de răspuns patologic complet a fost de 63,0% față de 55,6% (placebo); supraviețuirea fără evenimente la 7 ani, 78,3% față de 69,8% (HR 0,68). Noile date mature de supraviețuire globală prezentate la ASCO în 2026 au arătat o supraviețuire globală la 7 ani de 85,1% față de 77,2% (HR 0,64) — aceasta este o constatare actuală importantă care confirmă că beneficiul pCR/EFS s-a transformat într-un avantaj real de supraviețuire. Aprobare FDA: 26 iulie 2021.
La pacienții HER2 negativi cu boală invazivă reziduală după chimioterapia neoadjuvantă, adăugarea capecitabinei adjuvante (studiul CREATE-X, NEJM 2017) a crescut supraviețuirea fără boală la 5 ani de la 67,6% la 74,1% și supraviețuirea globală de la 83,6% la 89,2%; beneficiul este și mai evident în subgrupul triplu negativ. La pacienții cu mutație BRCA1/2 a liniei germinale, HER2 negativ și risc înalt, după chimioterapia (neo)adjuvantă se adaugă, timp de 1 an, olaparib (studiul OlympiA, NEJM 2021/2022), oferind o îmbunătățire semnificativă a supraviețuirii fără boală, cu HR 0,58, și un beneficiu al supraviețuirii globale la 3 ani de 92,0% față de 88,3%. Aprobare FDA: 11 martie 2022.
Tratamentul cancerului mamar metastatic (stadiul IV)
Deși cancerul mamar metastatic nu poate fi tratat curativ în prezent, tratamentele moderne au îmbunătățit considerabil supraviețuirea și calitatea vieții — la pacienții cu receptori hormonali pozitivi și HER2 pozitivi, supraviețuirea mediană poate depăși 3 ani în multe serii. Tratamentul se planifică separat în funcție de subtipul molecular și, în general, avansează prin prima, a doua și a treia linie și liniile ulterioare de tratament: când boala devine rezistentă la un regim, se trece la următorul tratament, care țintește un mecanism diferit.
Boală metastatică cu receptori hormonali pozitivi, HER2 negativ
Tratament de primă linie
Tratamentul standard de primă linie este combinația unui inhibitor CDK4/6 cu un inhibitor de aromatază. Toate cele trei medicamente sunt aprobate, dar rezultatele lor au fost raportate la niveluri diferite de maturitate: PALOMA-2 (palbociclib + letrozol): PFS 24,8 luni față de 14,5 luni (HR 0,58); OS finală 53,9 față de 51,2 luni, nesemnificativă statistic (p=0,34). MONALEESA-2 (ribociclib + letrozol): PFS 25,3 față de 16,0 luni (HR 0,56); OS finală 63,9 față de 51,4 luni (HR 0,76) — semnificativă statistic și cea mai lungă supraviețuire globală mediană raportată dintre aceste trei studii. MONARCH 3 (abemaciclib + inhibitor de aromatază nesteroidian): PFS 28,2 față de 14,8 luni (HR 0,54); OS 66,8 față de 53,7 luni, fără semnificație statistică (p=0,066). Nuanță clinică importantă: numai ribociclibul a demonstrat un beneficiu de supraviețuire globală semnificativ statistic în prima linie; la celelalte două s-a observat o OS numeric mai lungă, dar nu a fost atins pragul de semnificație — această diferență este importantă pentru informarea pacientului.
Tratament de a doua linie
Dacă un inhibitor CDK4/6 nu a fost utilizat în prima linie (sau, rareori, la trecerea la un alt CDK4/6i), combinația inhibitor CDK4/6 + fulvestrant este evaluată în a doua linie: PALOMA-3 (palbociclib + fulvestrant) PFS 9,5 față de 4,6 luni; MONALEESA-3 (ribociclib + fulvestrant) PFS 20,5 față de 12,8 luni, OS 67,6 față de 51,8 luni (HR 0,67); MONARCH 2 (abemaciclib + fulvestrant) PFS 16,4 față de 9,3 luni, OS 46,7 față de 37,3 luni. Când apare rezistența la CDK4/6i din prima linie, tratamentul este ghidat de profilul molecular al tumorii: mutație PIK3CA — dacă este prezentă, alpelisib + fulvestrant (SOLAR-1, PFS 11,0 față de 5,7 luni, HR 0,65; aprobare FDA la 24 mai 2019); modificare AKT1/PIK3CA/PTEN — dacă este prezentă, capivasertib + fulvestrant (CAPItello-291, PFS 7,3 față de 3,1 luni, HR 0,50; aprobare FDA la 16 noiembrie 2023); mutație ESR1 — dacă este prezentă, se ia în considerare SERD oral (degradator selectiv al receptorului de estrogen), elacestrant (EMERALD, în subgrupul ESR1-mutant PFS 3,8 față de 1,9 luni, HR 0,55; aprobare FDA la 27 ianuarie 2023) sau imlunestrant (EMBER-3, PFS 5,5 față de 3,8 luni, HR 0,62; aprobare FDA la 25 septembrie 2025, al doilea SERD oral aprobat). Aceste trei medicamente sunt exemple concrete ale principiului „tratament orientat către mutația prezentă” și necesită actualizarea statusului mutațional înaintea tratamentului, printr-o nouă biopsie sau biopsie lichidă (ctDNA).
Tratament de a treia linie și liniile ulterioare
Când opțiunile de tratament endocrin sunt epuizate, intervin conjugatele anticorp-medicament (ADC). Sacituzumab govitecan (care țintește TROP-2), TROPiCS-02 — în acest studiu, la pacienții cu receptori hormonali pozitivi, a oferit PFS de 5,5 față de 4,0 luni și OS de 14,4 față de 11,2 luni (HR 0,79), fiind aprobat pentru această indicație la 3 februarie 2023. Trastuzumab deruxtecan (T-DXd) este eficient la pacienții HER2-scăzut (DESTINY-Breast04, PFS 10,1 față de 5,4 luni, OS 23,9 față de 17,5 luni; aprobare FDA la 5 august 2022 — această aprobare a făcut pentru prima dată tratabilă categoria „HER2-scăzut”) și HER2-ultrascăzut (DESTINY-Breast06, la pacienții fără chimioterapie după tratamentul hormonal, PFS 13,2 față de 8,1 luni, rată de răspuns 62,6% față de 34,4%; extinderea aprobării aproximativ în ianuarie 2025). Aceste două medicamente ilustrează concret de ce categoria HER2-scăzut/ultrascăzut definită mai sus este importantă în practica clinică.
Boală metastatică HER2 pozitivă
Tratament de primă linie
Tratamentul standard de primă linie este combinația unui taxan (docetaxel/paclitaxel) cu trastuzumab + pertuzumab (THP). Analiza finală a studiului CLEOPATRA (Swain, NEJM 2020) a arătat, pentru supraviețuirea globală mediană, 57,1 luni față de 40,8 luni (HR 0,69) — adică o diferență absolută de 16,3 luni — aceasta este una dintre cele mai mari diferențe absolute de supraviețuire globală raportate până acum în orice tumoră solidă și a făcut din THP standardul de primă linie necontestat de mult timp în boala metastatică HER2 pozitivă.
Tratament de a doua linie
La pacienții cu progresie după THP, T-DM1, anterior standardul de a doua linie, a fost acum înlocuit de trastuzumab deruxtecan . Studiul DESTINY-Breast03 a demonstrat superioritatea remarcabilă a T-DXd față de T-DM1: PFS mediană nu a fost atinsă în brațul T-DXd, fiind de doar 6,8 luni în brațul T-DM1 (HR 0,28); rata de răspuns, 82,7% față de 36,1%. Aprobare FDA (trecerea la aprobare standard): 4 mai 2022. Aceste rezultate au făcut din T-DXd noul standard în a doua linie.
Tratament de a treia linie și liniile ulterioare
Studiul HER2CLIMB a arătat că combinația tucatinib + trastuzumab + capecitabină oferă beneficii în populația generală (PFS 7,8 față de 5,6 luni, OS 21,9 față de 17,4 luni), dar, cel mai important, este eficientă și la pacienții cu metastaze cerebrale : în subgrupul cu metastaze cerebrale, PFS la nivelul sistemului nervos central a fost de 9,9 față de 4,2 luni (HR 0,32), iar supraviețuirea globală de 18,1 față de 12,0 luni (HR 0,58); beneficiul s-a menținut chiar și la pacienții cu metastaze cerebrale active (încă netratate/în progresie). Aprobare FDA: 17 aprilie 2020 — aceasta este prima aprobare în boala metastatică HER2 pozitivă bazată în mod specific pe eficacitatea în sistemul nervos central și este o opțiune importantă pentru pacienții cu metastaze cerebrale. Alte opțiuni în liniile ulterioare includ margetuximab (studiul SOPHIA, PFS 5,8 față de 4,9 luni) și neratinib (în combinație cu capecitabină, studiul NALA).
Boală metastatică triplu negativă
Tratament de primă linie
La pacienții cu cancer metastatic triplu negativ PD-L1 pozitiv (scor pozitiv combinat, CPS≥10, prin testul 22C3), adăugarea pembrolizumabului la chimioterapie în prima linie este standard. În studiul KEYNOTE-355, PFS a fost de 9,7 față de 5,6 luni (HR 0,65); supraviețuirea globală finală, 23,0 față de 16,1 luni (HR 0,73). Aprobare FDA: 13 noiembrie 2020. La pacienții PD-L1 negativi nu a fost demonstrat beneficiul adăugării imunoterapiei; de aceea, testul PD-L1 este decisiv în alegerea tratamentului.
Tratament de a doua linie și liniile ulterioare
În boala triplu negativă avansată (după cel puțin 2 linii anterioare de chimioterapie), sacituzumab govitecan a demonstrat un beneficiu semnificativ în studiul ASCENT, cu PFS de 5,6 față de 1,7 luni (HR 0,41) și OS de 12,1 față de 6,7 luni (HR 0,48) (aprobare standard la 7 aprilie 2021). La pacienții cu mutație BRCA1/2 a liniei germinale pot fi luați în considerare inhibitorii PARP: olaparib (OlympiAD, PFS 7,0 față de 4,2 luni, HR 0,58; însă nu s-a demonstrat o diferență semnificativă în supraviețuirea globală, 19,3 față de 19,6 luni) și talazoparib (EMBRACA, PFS 8,6 față de 5,6 luni, HR 0,54; nici pentru supraviețuirea globală nu s-a demonstrat o diferență semnificativă). Aceste două studii PARP sunt un exemplu important în care, în pofida unui beneficiu puternic pentru PFS/rata de răspuns, beneficiul de supraviețuire globală nu a putut fi demonstrat, iar această diferență trebuie făcută explicit în consilierea pacientului.
Tratament orientat către os
La pacienții din toate subtipurile care au metastaze osoase, pentru reducerea evenimentelor legate de schelet, precum fracturile patologice și compresia măduvei spinării, se utilizează acid zoledronic sau denosumab . Un studiu comparativ direct (Stopeck și colab., JCO 2010) a arătat că denosumabul este superior acidului zoledronic în întârzierea primului eveniment scheletic și nu prezintă toxicitate renală, dar poate avea un risc ceva mai mare de hipocalcemie și osteonecroză a maxilarului.
Populații speciale
La femeile care poartă mutații BRCA1/2, pentru reducerea riscului de cancer la sânul contralateral, pot fi evaluate opțiunile de mastectomie bilaterală profilactică și/sau salpingo-ooforectomie bilaterală (îndepărtarea ovarelor și a trompelor uterine); mastectomia bilaterală reduce riscul de cancer mamar cu aproximativ 90-95%. Tratamentul cancerului mamar timpuriu asociat BRCA urmează principiile generale; în boala HER2 negativă cu risc înalt, olaparibul adjuvant bazat pe OlympiA, iar în boala metastatică olaparib/talazoparib bazate pe OlympiAD/EMBRACA sunt opțiuni suplimentare importante (abordate în detaliu mai sus).
Nu s-a demonstrat un efect negativ asupra supraviețuirii al sarcinii după cancerul mamar; însă, în boala cu receptori hormonali pozitivi, din cauza tratamentului endocrin de lungă durată, momentul planificării sarcinii trebuie stabilit împreună cu medicul. În cancerul mamar în timpul sarcinii, chirurgia este considerată sigură în fiecare trimestru, iar chimioterapia poate fi administrată în al doilea și al treilea trimestru; tratamentul endocrin și terapiile anti-HER2 sunt amânate până după naștere, iar radioterapia este de asemenea lăsată, de obicei, pentru perioada de după naștere.
La femeile premenopauzale, unele regimuri de chimioterapie pot provoca menopauză precoce/temporară. Înainte de începerea tratamentului gonadotoxic, trebuie discutate opțiunile de păstrare a fertilității, precum congelarea embrionilor sau ovocitelor. Absența menstruației în timpul tratamentului nu înseamnă că persoana este postmenopauzală; de aceea trebuie continuate măsurile contraceptive.
În deciziile de tratament se ia în considerare mai mult vârsta biologică/funcțională decât vârsta cronologică; pacientele vârstnice sănătoase și în formă pot primi tratamente similare celor tinere. La pacientele fragile, regimurile standard pot fi individualizate ținând cont de echilibrul beneficiu-risc al tratamentului; la paciente vârstnice selectate, cu tumoră mică și receptori hormonali pozitivi, care vor primi tratament endocrin, omiterea radioterapiei după chirurgia conservatoare a sânului poate fi o opțiune.
Cancerul mamar la bărbați este rar, iar marea majoritate a cazurilor au receptori hormonali pozitivi; principiile de tratament sunt similare cancerului mamar la femei, iar tratamentul endocrin adjuvant/metastatic standard este tamoxifenul (eficacitatea inhibitorilor de aromatază poate scădea când sunt utilizați singuri la bărbați, din cauza absenței supresiei ovariene, de aceea sunt de obicei evaluați împreună cu un analog GnRH). La pacienții bărbați diagnosticați ca triplu negativi sau HER2 pozitivi se recomandă reexaminarea rezultatului anatomopatologic, deoarece aceste profiluri sunt mai puțin așteptate la bărbați.
Reacții adverse legate de tratament și gestionarea lor
Chirurgie și limfedem
La pacienții cărora li se îndepărtează ganglionii limfatici axilari poate apărea limfedem (umflare) la braț și în regiunea sânului; rata este semnificativ mai mare după disecția axilară completă decât după biopsia ganglionului santinelă. Evaluarea de către echipa de fizioterapie și reabilitare în perioada timpurie postoperatorie, programele de exerciții și, când este necesar, masajul pentru limfedem sunt importante pentru reducerea riscului; menținerea unei greutăți corporale sănătoase și utilizarea regulată a brațului operat au de asemenea rol protector.
Radioterapie
Cele mai frecvente reacții adverse sunt oboseala, iritația pielii și durerea/umflarea în zona tratată. Radioterapia sânului poate expune inima și plămânii la o anumită cantitate de radiații; tehnicile moderne (tehnici de ținere a respirației, IMRT) au redus considerabil acest risc.
Chimioterapie
Profilul reacțiilor adverse ale chimioterapiei variază în funcție de medicamentul utilizat; țesuturile cel mai frecvent afectate sunt măduva osoasă (risc de neutropenie, anemie, trombocitopenie), foliculii de păr, sistemul digestiv și mucoasa bucală. Greața/vărsăturile pot fi prevenite în mare măsură în prezent cu medicamente eficiente; febra neutropenică necesită evaluare urgentă.
Căderea părului legată de chimioterapie este una dintre reacțiile adverse care provoacă cel mai mult stres pacienților. Răcirea scalpului în timpul perfuziei de chimioterapie poate reduce semnificativ căderea părului prin reducerea fluxului sanguin către foliculi și, prin urmare, a efectului medicamentului asupra acestora; FDA a aprobat dispozitivele de răcire utilizate în acest scop în 2015. Succesul metodei variază în funcție de tipul medicamentului, doză și numărul administrărilor; nu se aplică în cancerele hematologice.
Tratament endocrin și inhibitori CDK4/6
Reacțiile adverse ale tratamentului endocrin sunt legate în mare parte de scăderea nivelului de estrogen: bufeuri, transpirație crescută, uscăciune vaginală. Inhibitorii de aromatază pot provoca durere/rigiditate articulară și pierdere de densitate osoasă (osteoporoză); de aceea se recomandă monitorizarea regulată a densității minerale osoase și un aport suficient de calciu/vitamina D. Inhibitorii CDK4/6 sunt asociați cu neutropenie, oboseală și diaree (în special în cazul abemaciclibului); este necesară monitorizarea regulată a hemogramei.
Istoricul aprobărilor FDA: evoluția tratamentului sistemic al cancerului mamar
Trastuzumab Primul tratament țintit HER2
Primul tratament țintit HER2 aprobat în cancerul mamar; este un moment de referință în tratamentul cancerului mamar HER2 pozitiv.
Lapatinib
A fost aprobat primul inhibitor oral de tirozin-kinază HER2.
Pertuzumab
Pe baza studiului CLEOPATRA, a fost aprobat primul medicament care țintește dimerizarea HER2; ulterior a devenit o componentă standard a regimului THP.
T-DM1 (trastuzumab emtansină) Primul conjugat anticorp-medicament
Pe baza studiului EMILIA, primul conjugat anticorp-medicament (ADC) aprobat în cancerul mamar.
Palbociclib Primul inhibitor CDK4/6
Pe baza studiului PALOMA-1, primul inhibitor CDK4/6 aprobat în orice tip de cancer.
Ribociclib
Al doilea inhibitor CDK4/6 aprobat, pe baza studiului MONALEESA-2.
Abemaciclib
Al treilea inhibitor CDK4/6; este singurul inhibitor CDK4/6 aprobat și ca monoterapie.
Olaparib Primul inhibitor PARP
Pe baza studiului OlympiAD, primul inhibitor PARP aprobat în cancerul mamar (mutație BRCA a liniei germinale).
Talazoparib
Al doilea inhibitor PARP aprobat, pe baza studiului EMBRACA.
Alpelisib Primul inhibitor PI3K
Pe baza studiului SOLAR-1, primul inhibitor PI3K aprobat în cancerul mamar (mutație PIK3CA).
Tucatinib Prima aprobare specifică metastazelor cerebrale
Pe baza studiului HER2CLIMB, prima aprobare în cancerul mamar HER2 pozitiv bazată în mod specific pe eficacitatea în sistemul nervos central (metastaze cerebrale).
Atezolizumab + nab-paclitaxel Prima imunoterapie retrasă
Pe baza studiului IMpassion130, a fost prima imunoterapie anticanceroasă aprobată în cancerul mamar; după eșecul studiului de confirmare IMpassion131, a fost retrasă voluntar de producător la 27 august 2021 — un exemplu important al riscurilor sistemului de aprobare accelerată.
Sacituzumab govitecan Primul ADC Trop-2
Pe baza studiului ASCENT, primul conjugat anticorp-medicament care țintește Trop-2 aprobat în orice cancer.
Pembrolizumab + chimioterapie
Pe baza studiului KEYNOTE-355, a fost obținută o aprobare durabilă pentru imunoterapie în boala metastatică triplu negativă PD-L1 pozitivă.
Trastuzumab deruxtecan (HER2-scăzut) Apariția categoriei „HER2-scăzut”
Pe baza studiului DESTINY-Breast04, o aprobare care redefinește domeniul, demonstrând că și tumorile sub pragul tradițional de pozitivitate HER2 pot beneficia de tratament țintit.
Trastuzumab deruxtecan (linia 2.)
Pe baza studiului DESTINY-Breast03, a demonstrat o superioritate remarcabilă față de T-DM1 și a devenit standardul de a doua linie.
Elacestrant Primul SERD oral
Pe baza studiului EMERALD, primul degradator selectiv oral al receptorului de estrogen (SERD), utilizat la pacienții cu mutație ESR1.
Capivasertib Primul inhibitor AKT
Pe baza studiului CAPItello-291, primul inhibitor AKT aprobat în cancerul mamar (modificare AKT1/PIK3CA/PTEN).
Trastuzumab deruxtecan (HER2-ultrascăzut) Aprobarea „HER2-ultrascăzut”
Pe baza studiului DESTINY-Breast06, a extins și mai mult limita tratabilității până la tumorile cu expresie HER2 detectată la cel mai scăzut nivel.
Ribociclib (stadiu timpuriu/adjuvant)
Pe baza studiului NATALEE, a primit o aprobare adjuvantă largă în stadiul timpuriu, care include și pacienții cu risc înalt fără afectare ganglionară.
Imlunestrant
Al doilea SERD oral aprobat, pe baza studiului EMBER-3.
Camizestrantul, bazat pe studiul SERENA-6 care testează schimbarea timpurie a tratamentului (înainte de progresia radiografică, doar pe baza mutației ctDNA/ESR1 detectate în sânge), la data pregătirii acestui ghid (august 2026), nu a primit încă aprobare FDA în SUA — comitetul consultativ FDA (ODAC) nu a emis o opinie favorabilă în aprilie 2026, iar data deciziei a fost amânată; în schimb, Agenția Europeană pentru Medicamente (EMA) a acordat aprobarea la 22 mai 2026. Acesta este un exemplu actual de diferență de decizie între autoritățile de reglementare și trebuie reținut că situația se poate schimba rapid.
Screening, autorizare și rambursare în Turcia
În Turcia, prin Centrele de Depistare Precoce, Screening și Educație pentru Cancer (KETEM), subordonate Ministerului Sănătății, se oferă screening mamografic gratuit, o dată la 2 ani, femeilor de 40-69 de ani . Acest program este aliniat, în privința vârstei de începere (40), cu actualizarea din 2024 a Grupului Operativ pentru Servicii Preventive din SUA (USPSTF), însă limita superioară de vârstă (69) se încheie mai devreme decât cea de 74 de ani a USPSTF; comparativ cu începutul tradițional la 50 de ani din multe țări europene, programul din Turcia începe mai devreme.
Conform surselor noastre, trastuzumab, pertuzumab (în boala HER2 pozitivă) și palbociclib și ribociclib (inhibitori CDK4/6) utilizați în boala metastatică sunt autorizați în Turcia și acoperiți de SGK; denosumab este de asemenea acoperit în metastazele osoase, fără a necesita aprobare suplimentară. Pembrolizumab a fost inclus în acoperirea SGK pentru cancerul mamar triplu negativ prin actualizarea SUT (Comunicatul privind aplicarea serviciilor de sănătate) din 10 iulie 2025 — conform surselor noastre, se înțelege că această acoperire include cel puțin utilizarea neoadjuvantă (cu criterii similare KEYNOTE-522, tumoră ≥2cm și/sau ganglioni pozitivi); nu este clar și nu a fost confirmat dacă și indicația metastatică (KEYNOTE-355) intră în această acoperire.
Conform surselor noastre, următoarele medicamente aprobate mai recent au autorizație TİTCK în Turcia, însă, la data pregătirii acestui articol, nu sunt acoperite de SGK, iar pacienții trebuie de obicei să recurgă la căi juridice (măsură provizorie/acțiune în instanță) pentru a avea acces: trastuzumab deruxtecan (Enhertu), sacituzumab govitecan (Trodelvy), alpelisib (Pimreva) și elacestrant (Orserdu, autorizat în noiembrie 2025). T-DM1 (Kadcyla) — o sursă afirmă, de asemenea, că acesta este în afara acoperirii rambursării. Capivasertib (Truqap) și talazoparib (Talzenna) — situația actuală a autorizării/rambursării lor în Turcia nu a putut fi confirmată clar în această cercetare. Nici acoperirea de către SGK a utilizării inhibitorilor CDK4/6 în stadiul timpuriu (cu indicație adjuvantă monarchE/NATALEE) nu a putut fi confirmată la data pregătirii acestui articol — nu trebuie confundată cu utilizarea metastatică. Condițiile exacte ale acoperirii SGK pentru testarea genetică BRCA1/2 a liniei germinale nu au putut fi nici ele confirmate în această cercetare; pentru informații actuale se recomandă confirmarea directă cu centrele de consiliere genetică sau cu SGK.
Întrebări frecvente
- Cancerul mamar se manifestă întotdeauna printr-o masă?
- Nu. Unele tipuri, precum cancerul mamar inflamator, pot apărea fără o masă evidentă, prin roșeață, creșterea temperaturii și aspect de coajă de portocală al pielii. Orice modificare persistentă a sânului trebuie neapărat evaluată.
- Dacă nu există cancer mamar în familie, nu sunt expus riscului?
- Nu, marea majoritate a cazurilor de cancer mamar apar la femei fără antecedente familiale. Antecedentele familiale și mutațiile genetice sunt factori importanți care cresc riscul, dar nu îl determină singuri.
- De ce „stadiul prognostic” din raportul meu anatomopatologic diferă de „stadiul anatomic” pe care îl cunoșteam anterior?
- Sistemul de stadializare AJCC, ediția a 8., poate deplasa stadiul anatomic cu o treaptă în sus sau în jos, luând în considerare și gradul tumorii și statusul receptorilor hormonali/HER2. Aceasta este o consecință așteptată a includerii biologiei tumorii în stadializare, nu o eroare.
- Orice pacient cu receptori hormonali pozitivi are nevoie de chimioterapie?
- Nu. Testele genomice, precum Oncotype DX, au arătat că, la mulți pacienți cu scor de recurență scăzut, chimioterapia nu oferă beneficiu suplimentar și tratamentul endocrin singur poate fi suficient. Decizia este individualizată în funcție de rezultatul testului, statusul ganglionar și statusul menopauzal.
- Diagnosticul de cancer mamar metastatic înseamnă că nu mai există opțiuni de tratament?
- Nu. Deși cancerul mamar metastatic nu poate fi tratat curativ în prezent, există multe opțiuni eficiente de tratament sistemic specifice subtipului, iar tratamentele pot prelungi supraviețuirea cu perioade exprimate în ani; tratamentul continuă etapizat, trecând la următoarea opțiune pe măsură ce boala progresează.
- Sung H și colab. "Global cancer statistics 2024." CA: A Cancer Journal for Clinicians, 2026. DOI: 10.3322/caac.70090
- IARC Global Cancer Observatory (GLOBOCAN 2024) — Cancer mamar și fișa de țară pentru Turcia. gco.iarc.who.int
- Siegel RL și colab. "Cancer Statistics, 2026." CA: A Cancer Journal for Clinicians, 2026. DOI: 10.3322/caac.70043
- Özmen V. „Cancerul mamar în Turcia” — sinteză bazată pe datele registrelor naționale.
- Ghidul NCCN Genetic/Familial High-Risk Assessment: Breast, Ovarian, and Pancreatic Cancer, versiunea 2.2026.
- Bedrosian I și colab. "Germline Testing in Patients With Breast Cancer: ASCO-SSO Guideline." Journal of Clinical Oncology, 2024.
- Giuliano AE și colab. "Breast Cancer — Major Changes in the AJCC Eighth Edition Cancer Staging Manual." CA: A Cancer Journal for Clinicians, 2017.
- Fisher B și colab. NSABP B-06, urmărire la 20 de ani. NEJM, 2002.
- Giuliano AE și colab. "ACOSOG Z0011", urmărire la 10 ani. JAMA, 2017.
- Bhattacharya IS și colab. "FAST-Forward", radioterapie hipofracționată. Lancet, 2020.
- Pan H și colab. "SOFT/TEXT", analiză combinată. NEJM, 2018 și actualizare din 2022.
- Davies C și colab. "ATLAS" — tamoxifen prelungit la 10 ani. Lancet, 2013.
- Johnston SRD, Harbeck N și colab. "monarchE", abemaciclib. JCO, 2020; actualizare la 5 ani în 2024.
- Slamon DJ și colab. "NATALEE", ribociclib. NEJM, 2024; aprobare FDA la 17 septembrie 2024.
- Sparano JA și colab. "TAILORx." NEJM, 2018.
- Kalinsky K și colab. "RxPONDER." NEJM, 2021.
- von Minckwitz G și colab. "APHINITY." NEJM, 2017.
- von Minckwitz G și colab. "KATHERINE." NEJM, 2019.
- Tolaney SM și colab. "APT", analiză finală la 10 ani. Lancet Oncology, 2023.
- Schmid P și colab. "KEYNOTE-522", pCR și supraviețuire pe termen lung. NEJM, 2022; actualizare ASCO 2026.
- Masuda N și colab. "CREATE-X." NEJM, 2017.
- Tutt ANJ și colab. "OlympiA." NEJM, 2021; actualizare OS în 2022.
- Finn RS și colab. "PALOMA-2." NEJM, 2016.
- Hortobagyi GN și colab. "MONALEESA-2", analiză finală OS. NEJM, 2016 și 2022.
- Goetz MP și colab. "MONARCH 3." JCO, 2017.
- André F și colab. "SOLAR-1", alpelisib. NEJM, 2019; aprobare FDA la 24 mai 2019.
- Turner NC și colab. "CAPItello-291", capivasertib. NEJM, 2023; aprobare FDA la 16 noiembrie 2023.
- Bidard FC și colab. "EMERALD", elacestrant. JCO, 2022; aprobare FDA la 27 ianuarie 2023.
- Jhaveri KL și colab. "EMBER-3", imlunestrant. NEJM, 2025; aprobare FDA la 25 septembrie 2025.
- Rugo HS și colab. "TROPiCS-02", sacituzumab govitecan. JCO, 2023; aprobare FDA la 3 februarie 2023.
- Modi S și colab. "DESTINY-Breast04." NEJM, 2022; aprobare FDA la 5 august 2022.
- Curigliano G și colab. "DESTINY-Breast06." NEJM, 2024/2025.
- Swain SM și colab. "CLEOPATRA", analiză finală OS. NEJM, 2020.
- Cortés J și colab. "DESTINY-Breast03." NEJM, 2022; aprobare FDA la 4 mai 2022.
- Murthy RK și colab. "HER2CLIMB", tucatinib. NEJM, 2020; aprobare FDA la 17 aprilie 2020.
- Cortes J și colab. "KEYNOTE-355." Lancet, 2020; analiză finală OS în 2022; aprobare FDA la 13 noiembrie 2020.
- Bardia A și colab. "ASCENT", sacituzumab govitecan în TNBC. NEJM, 2021.
- Robson M și colab. "OlympiAD." NEJM, 2017; aprobare FDA la 12 ianuarie 2018.
- Litton JK și colab. "EMBRACA", talazoparib. NEJM, 2018; aprobare FDA la 16 octombrie 2018.
- Miles D și colab. "IMpassion130/131", atezolizumab, anunțul retragerii, 27 august 2021. FDA/Genentech.
- Stopeck AT și colab. denosumab față de acid zoledronic. JCO, 2010.
- Asociația Turcă de Cancer — Screening gratuit pentru cancer (KETEM), actualizarea listei de rambursare SGK din iulie 2025.
- Comunicat privind modificarea Comunicatului pentru aplicarea serviciilor de sănătate, 10 iulie 2025 (actualizare SGK SUT).
Ți-a fost util acest articol?
Feedbackul tău ne ajută să îmbunătățim conținutul.




