Melanomul malign (cancer cutanat): simptome, stadii și tratament

În acest articol
Ce este melanomul malign?
Melanomul malign este un cancer malign care provine din celulele producătoare de pigment (melanocite), aflate în piele (și, mult mai rar, în ochi sau pe suprafețele mucoase). Deși apare mult mai rar decât carcinoamele bazocelulare și cu celule scuamoase dintre cancerele cutanate, este responsabil de marea majoritate a deceselor cauzate de cancerele cutanate, deoarece, dacă nu este identificat precoce, are tendința de a se răspândi mult mai rapid (metastazare). Melanomul se află totodată în centrul uneia dintre cele mai remarcabile povești de succes ale oncologiei moderne: înainte de 2011, opțiunile de tratament în melanomul avansat erau extrem de limitate, însă, datorită imunoterapiilor și tratamentelor țintite dezvoltate în ultimii 15 ani, ratele supraviețuirii la 5 ani au crescut considerabil chiar și în boala metastatică la distanță. În acest ghid abordăm cauzele melanomului malign, simptomele, metodele de diagnostic și stadializare, opțiunile actuale de tratament, istoricul aprobărilor FDA în domeniu și procesul de diagnostic-tratament din Turcia, într-o manieră cuprinzătoare și bazată pe literatura actuală.
Melanocitele sunt celule aflate în piele, în stratul vascular al ochiului (coroidă) și pe unele suprafețe mucoase (mucoasa nazală, orală, a regiunii genitale), care produc pigmentul melanină și protejează pielea de razele ultraviolete (UV) nocive ale soarelui. Marea majoritate a melanoamelor (peste 90%) se dezvoltă în piele (melanom cutanat); subtipurile care se dezvoltă în interiorul ochiului (melanom uveal/ocular) și pe suprafețele mucoase sunt mult mai rare, au o biologie diferită și sunt abordate separat în acest ghid.
Cât de frecvent apare melanomul malign? (Statistici actuale)
Potrivit raportului publicat de IARC la 8 iulie 2026 în CA: A Cancer Journal for Clinicians și care conține estimările pentru anul 2024, GLOBOCAN 2024 arată că, la nivel mondial, în fiecare an apar aproximativ 337.969 cazuri noi de melanom cutanat (1,6% dintre toate cancerele, pe locul 17 ca frecvență), iar din cauza melanomului decedează aproximativ 58.398 persoane (locul 22). Melanomul prezintă o distribuție relativ echilibrată între bărbați și femei (180.515 cazuri la bărbați, 157.454 la femei). Frecvența diferă izbitor între țări; regiunea cu cea mai mare incidență din lume, unde populația cu piele deschisă se confruntă cu expunere intensă la soare, este Australia/Noua Zeelandă (46,6 la 100.000 la bărbați, 31,4 la 100.000 la femei).
Potrivit fișei de țară pentru Turcia publicate de IARC în iulie 2026 în cadrul aceluiași ciclu de publicare GLOBOCAN 2024, în țara noastră sunt raportate anual aproximativ 1.716 cazuri noi de melanom sunt raportate (0,73% dintre toate cancerele), iar din cauza melanomului decedează aproximativ 664 persoane. În Turcia, melanomul este un tip de cancer mult mai rar decât în țările cu expunere mare la soare/populație cu piele deschisă, precum Australia (ocupă locul 22 în clasamentul frecvenței); aceasta este în concordanță cu efectul protector relativ al tipului de piele mai închisă din țara noastră (predominant Fitzpatrick tip III-IV). Totuși, raritatea nu înseamnă că boala este lipsită de importanță; și în acest tip de cancer, diagnosticul precoce este cel mai critic factor care determină direct supraviețuirea.
Potrivit raportului "Cancer Statistics, 2026", publicat de Societatea Americană de Cancer la 13 ianuarie 2026, numărul estimat de cazuri noi de melanom invaziv în SUA pentru anul 2026 este de aproximativ 112.000 (65.400 la bărbați, 46.600 la femei), fiind raportate separat și aproximativ 122.680 cazuri de melanom "in situ" (încă neinvaziv, cel mai precoce). Numărul estimat al persoanelor decedate este de 8.510 (5.500 bărbați, 3.010 femei). Rata supraviețuirii relative la 5 ani, bazată pe baza de date SEER și pe cohorta de pacienți diagnosticați între 2015-2021, se află în general la un nivel înalt, de %95 (aproape 100% în boala localizată, 76% în răspândirea regională); totuși, constatarea cea mai remarcabilă este că, în boala metastatică la distanță , supraviețuirea la 5 ani a crescut, potrivit formulării raportului, de la valoarea de la mijlocul anilor 1990, de %16 , la valoarea actuală de %35 — adică aproape o dublare — prin această creștere. Această ameliorare considerabilă este un rezultat direct al revoluției imunoterapiei și tratamentelor țintite, abordată în detaliu mai jos.
Factori de risc
Expunerea la raze ultraviolete provenite din lumina solară sau din surse artificiale (solar) este cel mai important factor de risc modificabil pentru melanom. În special, expunerea intensă/intermitentă la soare în copilărie și tinerețe, care produce vezicule pe piele (arsuri), este mai puternic asociată cu riscul decât expunerea continuă la nivel scăzut. IARC, din cadrul Organizației Mondiale a Sănătății, a clasificat paturile/aparatele de bronzare, deoarece cresc considerabil riscul mai ales când sunt utilizate pentru prima dată înainte de vârsta de 35 de ani, drept carcinogen cert pentru om (Grupul 1) , conform acestei clasificări.
- Piele deschisă, culoare deschisă a ochilor/părului (Fitzpatrick tip I-II): Riscul este considerabil crescut la persoanele cu piele deschisă care se ard ușor la soare și se bronzează greu.
- Număr mare de alunițe (nevi) sau nevi atipici/displazici: Riscul este crescut la persoanele cu multe alunițe pe corp (în special peste 50) sau cu aspect neregulat și diagnostic de sindrom al nevilor displazici.
- Antecedente personale sau familiale de melanom: Un melanom anterior sau antecedentele de melanom la o rudă de gradul întâi cresc considerabil riscul; o parte dintre cazurile familiale sunt asociate cu o mutație ereditară în gena CDKN2A , această asociere fiind ereditară.
- Supresia sistemului imunitar: Riscul este crescut la persoanele care primesc tratament imunosupresor după transplant de organ sau care au o afecțiune ce slăbește sistemul imunitar, precum HIV.
- Vârsta înaintată: Riscul crește odată cu vârsta, dar melanomul este și unul dintre tipurile de cancer relativ frecvente la adulții tineri.
Regula ABCDE și autoexaminarea pielii
Această regulă simplă, dezvoltată de Academia Americană de Dermatologie și încă utilizată pe scară largă, ajută la reținerea alunițelor care trebuie evaluate de un specialist:
- A — Asimetrie: O jumătate a aluniței nu seamănă cu cealaltă jumătate
- B — Margine: Marginile sunt neregulate, crestate sau neclare
- C — Culoare: Prezența mai multor nuanțe de culoare (maro, negru, roșu, alb, albastru) într-o singură aluniță
- D — Diametru: Diametrul depășește 6 mm (mărimea unei radiere de creion)
- E — Evoluție (schimbare): Modificare evidentă în timp a dimensiunii, formei, culorii sau înălțimii ori mâncărime/sângerare nou apărută
Pe lângă acest criteriu, în practica clinică este valoros și un principiu simplu cunoscut drept semnul "rățuștei celei urâte": în timp ce majoritatea alunițelor de pe corpul unei persoane urmează un tipar asemănător, o singură aluniță care nu se încadrează în acest tipar general și "arată diferit" trebuie evaluată atent, indiferent de dimensiune. Orice leziune cutanată nou apărută sau care se modifică trebuie evaluată de un dermatolog, chiar dacă nu îndeplinește complet criteriile de mai sus.
Subtipurile melanomului
Este cel mai frecvent subtip; apare de regulă inițial ca o leziune multicoloră, cu margini neregulate, care crește lent în direcție orizontală (laterală). Această fază de creștere orizontală oferă relativ mai mult timp pentru identificarea precoce.
Este un subtip care crește rapid vertical (spre profunzimea pielii) încă de la început, fără o fază de creștere orizontală; de aceea, este diagnosticat de regulă cu o profunzime Breslow mai mare și cu un prognostic mai nefavorabil. Apare de regulă ca un nodul de culoare închisă, în formă de dom; în unele cazuri poate fi nepigmentat (amelanotic), ceea ce poate întârzia diagnosticul.
Se dezvoltă de regulă la vârste înaintate, pe pielea cu leziuni solare cronice (precum fața, gâtul); începe ca o pată maronie, cu limite neregulate și creștere lentă (lentigo maligna, stadiu in-situ) și poate deveni invaziv în decursul anilor.
Se dezvoltă în regiunile fără păr (acrale), precum palmele, tălpile, vârfurile degetelor și patul unghial. Asocierea cu expunerea la soare este slabă; de aceea, reprezintă o parte relativ mai mare a melanoamelor la persoanele cu piele închisă (în populațiile din țări precum Africa, Asia și Turcia) — deși este rar în populația generală, poate fi cel mai frecvent subtip la pacienții cu piele închisă. Deoarece este observat de regulă târziu (în regiuni mai puțin vizibile, precum sub unghie), diagnosticul este stabilit adesea într-un stadiu mai avansat.
Aceste două subtipuri, care reprezintă o mică parte din toate cazurile de melanom, sunt considerabil diferite biologic față de melanomul cutanat (al pielii) și nu sunt asociate cu expunerea UV. Melanomul mucosal se dezvoltă în mucoasa nazală-sinusală, orală, esofagiană sau din regiunea genitală/anală; este diagnosticat de regulă într-un stadiu tardiv, iar prognosticul său este mai nefavorabil decât al melanomului cutanat. Melanomul uveal (intraocular) provine din stratul vascular al ochiului (coroidă, corp ciliar, iris); spre deosebire de melanomul cutanat, este frecvent asociat cu genele GNAQ sau GNA11 prin mutații ale acestora; mutația BRAF nu apare aproape niciodată, iar când metastazează, are în mod caracteristic tendința de a se răspândi la ficat. Din cauza acestei biologii diferite, tratamentul sistemic al melanomului uveal este și el diferit de cel al melanomului cutanat (abordat separat mai jos, în secțiunea despre tebentafusp).
Cum se stabilește diagnosticul?
- Dermatoscopie: Examinarea efectuată de specialistul în dermatologie cu un dispozitiv special de mărire (dermatoscop) ajută la diferențierea leziunilor suspecte, evidențiind caracteristici structurale care nu sunt vizibile cu ochiul liber.
- Biopsie: Pentru diagnosticul definitiv, se prelevează o probă de țesut dintr-o leziune suspectă. Când este posibil, se preferă biopsia excizională pe toată grosimea (îndepărtarea completă a leziunii cu o margine îngustă de țesut sănătos); aceasta este importantă pentru ca anatomopatologul să poată măsura corect profunzimea Breslow (descrisă mai jos). Se recomandă evitarea pe cât posibil a biopsiei superficiale prin "radere", din cauza riscului de evaluare greșită a profunzimii tumorii.
- Elementele de bază ale raportului anatomopatologic: După stabilirea diagnosticului, raportul anatomopatologic trebuie să precizeze obligatoriu profunzimea Breslow (profunzimea tumorii în milimetri — cel mai important factor prognostic individual), ulcerația (pierderea integrității pielii de deasupra tumorii — o constatare prognostică nefavorabilă) și rata mitotică (rata diviziunii celulare); aceste trei elemente constituie baza stadializării.
Teste moleculare și genetice
În aproximativ jumătate dintre melanoamele cutanate există, cel mai frecvent, BRAF V600E ca mutație (mai rar V600K); prezența acestei mutații este o condiție pentru utilizarea combinațiilor de inhibitori BRAF/MEK, abordate în detaliu mai jos. În boala avansată/metastatică, ghidurile recomandă efectuarea testului pentru mutația BRAF la fiecare pacient.
NRAS ca mutație apare în aproximativ 15-20% dintre cazuri; în prezent nu există un tratament țintit aprobat direct pentru aceasta. KIT ca mutație se găsește relativ mai frecvent în pielea cu leziuni solare cronice și în melanoamele acrale și mucosale; în unele cazuri s-a raportat răspuns la inhibitorii KIT (precum imatinib), dar această utilizare nu este o indicație aprobată de rutină. NF1 ca mutație se găsește și într-o parte dintre tumorile BRAF/NRAS de tip sălbatic (fără mutație). Tumorile în care nu se identifică nicio mutație BRAF, NRAS sau NF1 sunt denumite "triplu de tip sălbatic".
Stadializare: sistemul TNM (AJCC, ediția 8)
Stadializarea melanomului combină caracteristicile tumorii primare, definite prin categoria T, răspândirea ganglionară regională/subcutanată, definită prin categoria N , și metastazele la distanță, definite prin categoria M, în sistemul TNM pe care se bazează. Mai jos sunt prezentate fiecare categorie separat, apoi grupele generale de stadiu de la stadiul 0 la stadiul IV, rezultate prin combinarea lor.
Categoria T: profunzimea Breslow și ulcerația
| Categoria T | Definiție |
|---|---|
| Tis | Melanom in situ (încă neinvaziv) |
| T1a | <0,8 mm, fără ulcerație |
| T1b | <0,8 mm, cu ulcerație; sau 0,8-1,0 mm (cu sau fără ulcerație) |
| T2a / T2b | >1,0-2,0 mm, fără / cu ulcerație |
| T3a / T3b | >2,0-4,0 mm, fără / cu ulcerație |
| T4a / T4b | >4,0 mm, fără / cu ulcerație |
La pacienții fără afectare ganglionară identificată clinic, pentru evaluarea răspândirii ganglionare oculte (microscopice), se poate efectua biopsia ganglionului santinelă (SLNB) . Ca principiu general, SLNB este recomandată în tumorile cu profunzime Breslow ≥1,0 mm și în tumorile subțiri de 0,8-1,0 mm cu factori de risc suplimentari, precum ulcerația sau rata mitotică înaltă; în tumorile foarte subțiri <0,8 mm, fără ulcerație, nu este de regulă necesară. Dacă SLNB este pozitivă, pe baza studiilor MSLT-2 și DeCOG-SLT , conform rezultatelor acestora, în boala micrometastatică nu se mai efectuează de rutină disecția ganglionară completivă (radicală); în locul ei, se preferă supravegherea prin urmărire imagistică atentă (ecografie) — deoarece aceste studii au demonstrat că disecția completivă nu crește supraviețuirea specifică melanomului și aduce doar morbiditate chirurgicală suplimentară (precum limfedemul).
Categoria N: răspândire regională
Categoria N ține cont nu doar de numărul ganglionilor afectați, ci și de identificarea clinică a acestei afectări (evidentă la examinare/imagistică sau găsită numai prin SLNB) și de prezența asociată a metastazelor cutanate/subcutanate discontinue, denumite "în tranzit", satelite sau microsatelite:
| Categoria N | Definiție |
|---|---|
| N0 | Fără afectare ganglionară regională și fără metastaze în tranzit/satelite/microsatelite |
| N1a | 1 ganglion ocult clinic (identificat numai prin SLNB) |
| N1b | 1 ganglion identificat clinic (evident la examinare/imagistică) |
| N1c | Fără afectare ganglionară, dar cu metastaze în tranzit/satelite/microsatelite |
| N2a | 2-3 ganglioni oculți clinic |
| N2b | 2-3 ganglioni, cel puțin unul identificat clinic |
| N2c | 1 ganglion (ocult sau identificat) + metastaze în tranzit/satelite/microsatelite |
| N3a | ≥4 ganglioni oculți clinic |
| N3b | ≥4 ganglioni (cel puțin unul identificat clinic) sau ganglioni aderenți între ei ("conglomerați") |
| N3c | ≥2 ganglioni (oculți sau identificați) și/sau ganglion conglomerat + metastaze în tranzit/satelite/microsatelite |
Categoria M: metastaze la distanță și LDH
În boala cu metastaze la distanță identificate (stadiul IV), sunt definite patru subgrupuri în funcție de localizarea metastazelor; fiecare subgrup este raportat și cu un sufix care indică nivelul seric al lactat dehidrogenazei (LDH) ca normal (0) sau crescut (1) — creșterea LDH indică un prognostic mai nefavorabil în fiecare subgrup M (în ediția 7 AJCC, creșterea LDH încadra automat pacientul în M1c; în ediția 8, această regulă a fost eliminată, iar LDH este indicată acum ca sufix separat):
| Categoria M | Definiție |
|---|---|
| M1a | Metastaze cutanate la distanță, în țesuturi moi (inclusiv mușchi) și/sau ganglioni neregionali |
| M1b | Metastaze pulmonare (cu sau fără localizările M1a) |
| M1c | Metastaze în organe viscerale din afara sistemului nervos central (cu sau fără localizările M1a/M1b) |
| M1d | Metastaze în sistemul nervos central (creier) (cu sau fără alte localizări) |
Grupe generale de stadiu (stadiul 0 - IV)
Deoarece există multe combinații posibile ale categoriilor T, N și M (în special subgrupele stadiului III), tabelul de mai jos rezumă logica generală a acestor combinații; stadiul exact specific pacientului este stabilit de specialistul în oncologie pe baza valorilor T/N/M din raportul anatomopatologic:
| Stadiu | Definiție generală (T / N / M) |
|---|---|
| Stadiul 0 | Tis, N0, M0 |
| Stadiul IA | T1a, N0, M0 |
| Stadiul IB | T1b sau T2a, N0, M0 |
| Stadiul IIA | T2b sau T3a, N0, M0 |
| Stadiul IIB | T3b sau T4a, N0, M0 |
| Stadiul IIC | T4b, N0, M0 |
| Stadiul IIIA | Tumoră subțire/de grosime medie (T1a-T2a) + afectare ganglionară cu încărcătură redusă, ocultă clinic (N1a-N2a), M0 |
| Stadiul IIIB | T0-T3a + ganglion identificat clinic sau afectare în tranzit/satelită (N1b/N1c/N2b), M0 |
| Stadiul IIIC | Tumoră mai groasă (T3b-T4b) + afectare N de nivel variabil sau tumoră mai subțire + afectare N cu încărcătură mare (N2c-N3c), M0 |
| Stadiul IIID | T4b + cea mai mare încărcătură ganglionară (N3a-N3c), M0 |
| Stadiul IV | Orice T, orice N, M1 (indicat cu subgrupul a/b/c/d în funcție de localizare și cu sufixul LDH (0)/(1)) |
Stadializarea clinică (indicată prin adăugarea literei "c" înaintea stadiului) se bazează pe rezultatele biopsiei și imagisticii și nu include de regulă rezultatul SLNB; planificarea inițială a tratamentului se face prin această stadializare. Stadializarea anatomopatologică (indicată prin adăugarea literei "p" înaintea stadiului) se bazează însă pe rezultatele anatomopatologice definitive obținute după SLNB și/sau disecția ganglionară și este considerată de regulă mai precisă; deciziile de tratament adjuvant se iau în mare măsură conform stadializării anatomopatologice.
Tratamentul în boala localizată: chirurgie
Principalul tratament curativ în melanom este îndepărtarea tumorii cu o margine de țesut sănătos în jurul ei, prin excizie locală largă. Lățimea limitei chirurgicale (marginii) este stabilită în funcție de profunzimea Breslow a tumorii:
| Profunzimea Breslow | Limita chirurgicală recomandată (marginea) |
|---|---|
| In situ (încă neinvaziv) | 0,5-1,0 cm |
| ≤1,0 mm | 1,0 cm |
| 1,01-2,0 mm | 1-2 cm |
| 2,01-4,0 mm | 2,0 cm |
| >4,0 mm | 2,0 cm |
Tratamentul sistemic după operație (adjuvant) și înainte de operație (neoadjuvant)
La pacienții cu stadiu III rezecat (și cei selectați cu stadiu IIB/IIC și stadiu IV oligometastatic), tratamentul adjuvant anti-PD-1 este o opțiune standard pentru reducerea riscului de recidivă. Nivolumab a fost aprobat pe baza studiului CheckMate 238 mai întâi în stadiul III/IV (2017), apoi indicația a fost extinsă la stadiul IIB/IIC prin studiul CheckMate 76K (2023). Pembrolizumab a primit în mod similar aprobarea pe baza KEYNOTE-054 (stadiul III, 2019), apoi indicația a fost extinsă la stadiul IIB/IIC prin KEYNOTE-716 (2021) — astfel, imunoterapia adjuvantă, anterior limitată la pacienții cu afectare ganglionară avansată, este extinsă în prezent și la pacienții cu tumoră groasă, dar fără afectare ganglionară (stadiul IIB/IIC).
La pacienții cu mutație BRAF V600 pozitivă și stadiu III rezecat, combinația adjuvantă dabrafenib+trametinib este și ea o opțiune aprobată pe baza studiului COMBI-AD; în acest studiu, la urmărirea de 5 ani, supraviețuirea fără boală a fost considerabil superioară brațului placebo. La pacienții cu mutație BRAF, alegerea tratamentului adjuvant (imunoterapie sau tratament țintit) este individualizată în funcție de profilul de risc și preferința pacientului.
Imunoterapia, mult timp rezervată numai perioadei de după operație (adjuvante), poate fi benefică și înainte de operație , după cum a demonstrat studiul SWOG S1801: la pacienții cu melanom rezecabil în stadiul III/IV, câteva doze înainte de operație + pembrolizumab după operație (neoadjuvant+adjuvant) au îmbunătățit considerabil supraviețuirea fără evenimente față de pembrolizumab numai după operație (abordarea adjuvantă standard) — deși doza medicamentului și durata totală a tratamentului au rămas identice, simpla schimbare a momentului administrării a produs o diferență semnificativă. Această constatare susține ipoteza că activarea sistemului imunitar împotriva tumorii cât timp aceasta se află încă în corp (ca "depozit de antigene") poate produce un răspuns imunitar mai puternic decât activarea după îndepărtarea tumorii și indică o schimbare conceptuală importantă în secvențierea tratamentului.
Tratamentul sistemic în melanomul metastatic (în stadiu avansat)
La pacienții cu metastaze la distanță identificate, tratamentul este planificat conform logicii general acceptate în tratamentul cancerului a liniei (liniei de tratament) : în prima linie se alege regimul de la care se așteaptă cea mai mare eficacitate, când boala progresează se trece la o clasă de tratament neutilizată anterior (a doua linie), iar când și aceasta este epuizată, intră în joc opțiunile pentru a treia linie și cele ulterioare. Alegerea se modelează în funcție de statusul mutației BRAF, încărcătura tumorală/prezența simptomelor, afectarea sistemului nervos central și tratamentele utilizate anterior.
Tratamentul de primă linie
Ca principiu general, indiferent de statusul BRAF, imunoterapia — deoarece persistența răspunsurilor (durabilitatea) este mai mare — este prima abordare preferată la majoritatea pacienților; la pacienții cu mutație BRAF, tratamentul țintit este evaluat ca alternativă, în special în situațiile cu încărcătură tumorală mare/simptomatice, care necesită un răspuns rapid.
Abordări bazate pe imunoterapie
Această combinație, care țintește simultan două puncte de control diferite (PD-1 și CTLA-4), oferă de regulă cea mai mare rată de răspuns și cea mai lungă supraviețuire dintre regimurile testate. Potrivit datelor de urmărire la 10 ani publicate în 2024, rata globală de răspuns este de aproximativ 58%, supraviețuirea mediană fără progresie de 11,5 luni, supraviețuirea globală mediană de 71,9 luni (aproximativ 6 ani), iar rata supraviețuirii globale la 10 ani de aproximativ 43%. În schimb, reacțiile adverse imune (abordate mai jos) pot fi considerabil mai frecvente și mai grave decât cu agenții unici; de aceea, alegerea este echilibrată cu starea generală de sănătate a pacientului și capacitatea de a tolera toxicitatea.
Combinația nivolumabului cu relatlimab, care țintește un punct de control imun diferit, denumit LAG-3, a demonstrat o îmbunătățire semnificativă a supraviețuirii fără progresie față de nivolumab singur (la urmărirea de 3 ani, PFS mediană de 10,2 luni față de 4,6 luni); datele privind supraviețuirea globală arată o tendință favorabilă în această comparație, dar nu sunt încă pe deplin mature potrivit ultimelor raportări. În general, oferă un profil mai bine tolerat decât nivolumab+ipilimumab, ceea ce o transformă, la unii pacienți, într-o alternativă de blocare a două puncte de control.
Pembrolizumab singur (KEYNOTE-006) sau nivolumab, mai puțin toxice decât tratamentele combinate, pot fi preferate în special la pacienții cu încărcătură tumorală mai mică sau la care nu se așteaptă tolerarea toxicității combinației. Potrivit datelor de urmărire la 10 ani ale KEYNOTE-006, cu pembrolizumab s-au raportat o rată globală de răspuns de aproximativ 42%, PFS mediană de 8,4 luni, supraviețuire globală mediană de 32,7 luni și rată de supraviețuire globală la 10 ani de aproximativ 34%; în brațul cu nivolumab ca agent unic al studiului CheckMate 067, s-au raportat o rată globală de răspuns de aproximativ 45%, supraviețuire globală mediană de 36,9 luni și rată de supraviețuire globală la 10 ani de aproximativ 37%.
Tratament țintit în boala cu mutație BRAF
La pacienții cu mutație BRAF V600 pozitivă, sunt aprobate trei combinații diferite de inhibitor BRAF + inhibitor MEK: dabrafenib+trametinib (în analiza combinată la 5 ani a studiilor COMBI-d/COMBI-v, rata globală de răspuns de aproximativ 68%, PFS mediană de 11,1 luni, supraviețuire globală mediană de 25,9 luni, rată de supraviețuire globală la 5 ani de 34%), vemurafenib+cobimetinib (la urmărirea de 5 ani a studiului coBRIM, rata globală de răspuns de aproximativ 70%, PFS mediană de 12,6 luni, supraviețuire globală mediană de 22,5 luni, rată de supraviețuire globală la 5 ani de aproximativ 31%) și encorafenib+binimetinib (la urmărirea de 5 ani a studiului COLUMBUS, rata globală de răspuns de 63%, PFS mediană de 14,9 luni, supraviețuire globală mediană de 33,6 luni, rată de supraviețuire globală la 5 ani de aproximativ 35% — în același studiu, supraviețuirea globală mediană a fost raportată ca 23,5 luni în brațul cu encorafenib ca agent unic și 16,9 luni în brațul cu vemurafenib ca agent unic). Nu există un studiu care să compare direct aceste trei combinații, dar supraviețuirea globală mediană raportată în COLUMBUS a fost relativ mai lungă decât pentru celelalte două, ceea ce a făcut din encorafenib+binimetinib combinația BRAF+MEK preferată de mulți clinicieni (consultați tabelul comparativ de mai jos și caseta de avertizare privind limitele comparațiilor indirecte). Un avantaj evident al tratamentelor țintite este că oferă de regulă un răspuns mai rapid decât imunoterapia — acest lucru poate fi valoros la pacienții simptomatici/cu încărcătură tumorală mare, la care este necesară micșorarea rapidă a tumorii.
Acest regim triplu, care urmărește administrarea împreună a imunoterapiei și tratamentului țintit la pacienții cu mutație BRAF, a primit aprobarea FDA la 30 iulie 2020; în a doua analiză intermediară a studiului IMspire150, a demonstrat o îmbunătățire a supraviețuirii mediane fără progresie față de tratamentul țintit dublu (placebo+vemurafenib+cobimetinib) (15,1 luni față de 10,6 luni). Datele privind supraviețuirea globală sunt încă în curs de maturizare la data pregătirii acestui articol și nu a fost raportată o diferență semnificativă confirmată statistic. Deoarece încărcătura toxicității poate fi mai mare și abordarea nu a devenit preferată de rutină la toți pacienții, utilizarea sa a rămas limitată la pacienți selectați.
Date comparative de eficacitate: cum se situează regimurile unele față de altele?
Tabelul de mai jos rezumă alăturat rezultatele raportate în studiile proprii ale regimurilor de primă linie, abordate separat mai sus:
| Regim (studiu, durata urmăririi) | Rata de răspuns (ORR) | PFS mediană | OS mediană / pe termen lung |
|---|---|---|---|
| Nivolumab + ipilimumab (CheckMate 067, 10 ani) | ~%58 | 11,5 luni | 71,9 luni (OS la 10 ani ~43%) |
| Nivolumab ca agent unic (CheckMate 067, 10 ani) | ~%45 | 6,9 luni | 36,9 luni (OS la 10 ani ~37%) |
| Ipilimumab ca agent unic (CheckMate 067, 10 ani) | ~%19 | 2,9 luni | 19,9 luni (OS la 10 ani ~19%) |
| Pembrolizumab (KEYNOTE-006, 10 ani) | ~%42 | 8,4 luni | 32,7 luni (OS la 10 ani ~34%) |
| Nivolumab + relatlimab (RELATIVITY-047, 3 ani) | neraportată* | 10,2 luni | în curs de maturizare |
| Dabrafenib + trametinib (COMBI-d/v, 5 ani) | ~%68 | 11,1 luni | 25,9 luni (OS la 5 ani ~34%) |
| Vemurafenib + cobimetinib (coBRIM, 5 ani) | ~%70 | 12,6 luni | 22,5 luni (OS la 5 ani ~31%) |
| Encorafenib + binimetinib (COLUMBUS, 5 ani) | ~%63 | 14,9 luni | 33,6 luni (OS la 5 ani ~35%) |
| Atezolizumab + Vem. + Cobi. (IMspire150, analiza intermediară 2) | neraportată* | 15,1 luni | în curs de maturizare |
*În unele studii, datele ORR detaliate nu au fost raportate clar în sursele publice la data pregătirii acestui articol. Toate valorile au fost preluate prin rotunjire din articole publicate și trebuie considerate aproximative.
Tabelul de mai sus prezintă alăturat rezultatele regimurilor testate fiecare în propriul studiu randomizat separat — totuși, marea majoritate a acestor regimuri nu au fost comparate direct între ele. De aceea, diferențele din tabel trebuie interpretate atent: studiile au fost desfășurate în ani diferiți (îngrijirea de susținere și opțiunile de tratament din liniile ulterioare s-au schimbat în timp), populațiile de pacienți diferă (unele studii includ numai pacienți cu mutație BRAF, altele populații mixte), iar din cauza separării tardive/atingerii unui platou a curbelor de supraviețuire în studiile de imunoterapie, condiția "hazardurilor proporționale", presupusă frecvent în statistică, nu este de regulă valabilă — ceea ce slăbește comparabilitatea directă a valorilor mediane. Meta-analizele de rețea publicate și comparațiile indirecte ajustate prin potrivire (MAIC — de exemplu, Amdahl și colab. 2016; An și Liu 2019; o meta-analiză europeană din 2023) au încercat să compare statistic aceste regimuri; totuși, una dintre aceste analize (An și Liu, 2019) a raportat inconsistență semnificativă statistic în comparațiile indirecte PFS (eterogenitate, I²=62,9%) — adică și clasamentele obținute prin metode indirecte pot varia de la o analiză la alta. Pe scurt: acest tabel oferă o orientare generală, dar nu există un singur răspuns corect la întrebarea "care regim este cu certitudine mai bun"; alegerea tratamentului este individualizată în funcție de statusul BRAF al pacientului, încărcătura tumorală, urgență și toleranța la toxicitate.
Tratamentul de a doua linie
Când boala progresează în timpul sau după tratamentul de primă linie, alegerea depinde în mare măsură de clasa de tratament utilizată anterior , în funcție de aceasta.
La pacienții cu progresie după tratamentul anti-PD-1 singur (nivolumab sau pembrolizumab), ipilimumab poate fi adăugat ca agent unic. Totuși, potrivit analizei lui Pires da Silva și a colegilor, publicate în Lancet Oncology 2021, retrospective și multicentrice, rata de răspuns a monoterapiei cu ipilimumab administrate astfel în a doua linie (13%) este considerabil mai mică decât rata de răspuns la pacienții tratați de la început cu combinația nivolumab+ipilimumab (31%). Această constatare subliniază de ce este importantă preferarea combinației în prima linie, dacă este posibil; totuși, la pacienții pentru care s-a preferat anti-PD-1 ca agent unic în prima linie, adăugarea ipilimumabului în caz de progresie rămâne o opțiune rezonabilă de a doua linie.
La pacienții cu mutație BRAF V600 pozitivă care au primit imunoterapie în prima linie, în a doua linie poate fi începută una dintre cele trei combinații aprobate de inhibitori BRAF+MEK descrise mai sus. În situația inversă — adică la pacienții la care s-a început în prima linie cu inhibitor BRAF+MEK — în caz de progresie se preferă trecerea la imunoterapie (agent unic sau combinație). Principiul general este că, la pacienții cu mutație BRAF, ambele clase de tratament pot fi utilizate succesiv în linii diferite pe parcursul bolii.
Talimogene laherparepvec (T-VEC), bazat pe un virus herpes simplex modificat genetic, este injectat direct în metastazele cutanate, subcutanate sau ganglionare, omorând direct celulele tumorale și stimulând răspunsul imunitar. Acest medicament, aprobat în 2015, este primul tratament cu virus oncolitic aprobat în SUA. Factorul principal care determină utilizarea sa este tiparul de distribuție anatomică a bolii: este evaluat ca opțiune de regulă în a doua linie sau ulterior, în principal la pacienții cu un număr limitat de metastaze cutanate/subcutanate/ganglionare care nu pot fi îndepărtate chirurgical complet și fără metastaze viscerale (în organe interne) extinse; rolul său în boala viscerală extinsă este limitat.
Tratamentul de a treia linie și ulterior
La pacienții cu progresie la care au fost utilizate atât tratamentul anti-PD-1, cât și inhibitorul BRAF/MEK (dacă există mutație BRAF), opțiunile se restrâng, iar în acest punct se evidențiază imunoterapia celulară și alte abordări noi.
Lifileucel, care a primit aprobarea FDA la 16 februarie 2024, este o imunoterapie celulară personalizată bazată pe readministrarea pacientului a celulelor imunitare obținute din propria tumoră și multiplicate în cantități mari în laborator (limfocite infiltrante tumorale, TIL) — este primul tratament celular TIL aprobat pentru o tumoră solidă. Aprobarea FDA a fost acordată la pacienții cu progresie care au primit anterior un tratament anti-PD-1 (și inhibitor BRAF/MEK dacă există mutație BRAF), pentru a treia linie și ulterior ca utilizare aprobată. Potrivit datelor de urmărire combinate la 5 ani ale studiului C-144-01, s-au raportat o rată globală de răspuns de 31,4%, o durată mediană a răspunsului de 36,5 luni și o supraviețuire globală mediană de 13,9 luni; rata supraviețuirii globale la 5 ani a fost raportată ca 19,7% — aceasta reflectă o rată de răspuns remarcabil de durabil în acest grup de pacienți intens pretratați. Procesul de administrare este complex: mai întâi se prelevează chirurgical țesut din tumora pacientului, celulele sunt multiplicate săptămâni întregi în laborator, în acest interval pacientul primește chimioterapie limfodepletivă (care suprimă temporar sistemul imunitar), apoi celulele multiplicate sunt administrate pacientului, urmate de susținere cu interleukină-2 (IL-2) — de aceea, poate fi administrat numai în centre cu experiență, capabile să gestioneze acest proces.
Tebentafusp, aprobat la 25 ianuarie 2022, este primul tratament bispecific de redirecționare a celulelor T aprobat pentru o tumoră solidă (care leagă cu un capăt proteina gp100 de pe celula tumorală și cu celălalt celula T). Se utilizează numai în melanomul uveal (intraocular) HLA-A*02:01 pozitiv, nerezecabil sau metastatic la pacienții respectivi — nu este eficient în melanomul cutanat, deoarece structura moleculară țintită este specifică biologiei melanomului uveal. Spre deosebire de melanomul cutanat, în melanomul uveal eficacitatea imunoterapiei combinate standard este limitată, astfel încât tebentafusp poate fi evaluat și precoce la pacienții eligibili, indiferent de ordinea liniilor de tratament. Acesta este un exemplu important care concretizează cât de diferită este boala melanomului uveal față de melanomul cutanat, abordată mai sus în secțiunea "Subtipurile melanomului".
FDA a acordat la 6 august 2026 — la o dată foarte apropiată de săptămâna pregătirii acestui ghid — pe baza studiului IGNYTE, la pacienții cu melanom cutanat avansat nerezecabil, cu progresie anterioară sub tratament cu un inhibitor PD-1, combinației vusolimogene oderparepvec (Tudriqev) + nivolumab aprobarea accelerată (rata globală de răspuns 24,2%, durata mediană a răspunsului 14,1 luni). Este al doilea tratament pentru melanom bazat pe virus oncolitic aprobat după T-VEC și cea mai actuală evoluție din domeniu la data redactării ghidului; pentru pacienții cu progresie după anti-PD-1, este o opțiune evaluată în a treia linie și ulterior.
Înaintea dezvoltării imunoterapiei și tratamentelor țintite, agenții chimioterapici clasici, precum dacarbazina, erau tratamentul standard în melanom; în prezent, din cauza ratelor scăzute de răspuns și existenței unor opțiuni mult mai eficiente, chimioterapia este luată în considerare numai dincolo de a treia linie, la pacienți selectați la care opțiunile de mai sus au fost epuizate sau nu sunt adecvate. La unii pacienți care au răspuns mult timp la imunoterapia primită prima dată și au progresat ulterior sau la care recidiva a apărut la mult timp după încheierea tratamentului, "retratamentul" — adică reînceperea unui inhibitor de punct de control la care s-a obținut anterior răspuns — a fost raportat în studii mici ca putând oferi răspuns la unii pacienți; totuși, nu există un studiu randomizat de amploare în această privință, iar decizia este complet individualizată.
Gestionarea metastazelor cerebrale
Melanomul este unul dintre tipurile de cancer cu tendință crescută de metastazare cerebrală (în ediția 8 AJCC, această situație este definită separat prin subcategoria M1d). Studiul CheckMate 204 a demonstrat că și la pacienții cu metastaze cerebrale active și asimptomatice, combinația nivolumab+ipilimumab poate oferi rate semnificative de răspuns intracranian; această constatare a arătat că imunoterapia sistemică poate juca un rol important la pacienți selectați cu metastaze cerebrale (și nu doar ca adaos la tratamentele locale — precum radiochirurgia).
Reacțiile adverse ale tratamentului și gestionarea lor
Medicamente de imunoterapie
Inhibitorii punctelor de control (nivolumab, pembrolizumab, ipilimumab, relatlimab) pot provoca "reacții adverse imune" (irAE) ca urmare a activării excesive a sistemului imunitar: colită, hepatită, pneumonită, tulburări endocrine (tiroidită, hipofizită, insuficiență suprarenaliană) și reacții cutanate. Combinațiile care conțin ipilimumab prezintă un risc de irAE considerabil mai frecvente și mai grave decât agenții unici; gestionarea se bazează pe gradare (monitorizare pentru reacții adverse ușoare, tratament cu corticosteroizi pentru reacții adverse moderate-grave).
Inhibitori BRAF și MEK
Dabrafenib se asociază în mod caracteristic cu febră evidentă (pirexie) , observată frecvent și care necesită uneori întreruperea dozelor. Vemurafenib este asociat cu sensibilitate la soare (fotosensibilitate) și erupție cutanată; când inhibitorii BRAF sunt utilizați singuri (fără adăugarea inhibitorului MEK), prezintă paradoxal riscul apariției unui nou carcinom cutanat cu celule scuamoase/keratoacantom — adăugarea inhibitorului MEK reduce acest risc. Inhibitorii MEK (trametinib, cobimetinib, binimetinib) pot provoca reducerea funcției cardiace (fracție de ejecție scăzută — necesită urmărire ecocardiografică regulată), probleme oculare (ocluzie venoasă retiniană, uveită) și erupție cutanată.
Aspecte specifice T-VEC și lifileucel
Deoarece T-VEC se bazează pe un virus viu (atenuat), pe lângă reacțiile locale după administrare, precum durerea/umflarea la locul injecției, necesită măsuri speciale, cum ar fi evitarea contactului apropiat cu persoane cu imunitate sever suprimată sau cu femei însărcinate. Chimioterapia limfodepletivă administrată înainte de lifileucel provoacă supresie medulară gravă, iar IL-2 administrată ulterior prezintă risc de reacții adverse grave (sindrom de permeabilitate capilară, hipotensiune), astfel încât poate fi aplicată numai în centre cu experiență, capabile să ofere sprijin de terapie intensivă.
Istoricul aprobărilor FDA: revoluție în tratamentul sistemic al melanomului
Melanomul malign este unul dintre domeniile în care a început și a progresat cel mai rapid revoluția imunoterapiei și tratamentului țintit în oncologia modernă. Cronologia de mai jos rezumă principalele tratamente sistemice care au primit aprobarea FDA din anii 1970 până în prezent:
Dacarbazină
Primul medicament de chimioterapie sistemică aprobat în melanomul metastatic; a rămas tratamentul standard aproximativ 35 de ani, dar ratele de răspuns și beneficiul de supraviețuire erau limitate.
Interleukină-2 în doză mare (IL-2)
Acest tratament, care stimulează direct sistemul imunitar, a putut oferi răspuns complet durabil la pacienți selectați; totuși, din cauza toxicității grave, a putut fi administrat numai în centre cu sprijin de terapie intensivă și a fost înlocuit în timp de imunoterapii mai sigure.
Ipilimumab Primul inhibitor de punct de control
Ipilimumab, care țintește CTLA-4, este primul inhibitor de punct de control aprobat dintre toate tipurile de cancer — este considerat începutul efectiv al erei imunoterapiei.
Vemurafenib
Primul medicament aprobat care țintește mutația BRAF V600E; a inaugurat era tratamentului țintit în melanom.
Dabrafenib și trametinib (aprobări individuale)
Al doilea inhibitor BRAF (dabrafenib) și primul inhibitor MEK (trametinib) au fost aprobați separat ca agenți unici în aceeași zi.
Combinația dabrafenib + trametinib
A fost aprobată utilizarea împreună a celor două medicamente țintite; un pas important pentru întârzierea rezistenței la inhibitorul BRAF și îmbunătățirea profilului reacțiilor adverse (reducerea cancerelor cutanate paradoxale).
Pembrolizumab Primul anti-PD-1
Primul medicament aprobat care țintește punctul de control PD-1 (studiul KEYNOTE-001) a anunțat o nouă eră în tratamentul melanomului.
Nivolumab
A fost aprobat al doilea medicament anti-PD-1 (studiul CheckMate-037); împreună cu pembrolizumab, a devenit unul dintre cele două medicamente pionier ale clasei anti-PD-1.
Combinația nivolumab + ipilimumab
Această combinație, aprobată pe baza studiului CheckMate-069 (inițial limitată la pacienții cu BRAF de tip sălbatic, extinsă în ianuarie 2016 la toți pacienții), a făcut posibilă blocarea a două puncte de control.
Talimogene laherparepvec / T-VEC Primul virus oncolitic
T-VEC, aprobat pe baza studiului OPTiM, a devenit primul tratament cu virus oncolitic aprobat în SUA.
Combinația vemurafenib + cobimetinib
Pe baza studiului coBRIM, s-a format a treia pereche de combinație de inhibitori BRAF+MEK.
Nivolumab adjuvant (stadiul III/IV)
Pe baza studiului CheckMate-238, pentru prima dată un medicament anti-PD-1 a fost aprobat ca adjuvant pentru reducerea riscului de recidivă după operație.
Combinația encorafenib + binimetinib
Această combinație, aprobată pe baza studiului COLUMBUS, a raportat în analiza finală supraviețuirea globală relativ cea mai lungă comparativ cu celelalte combinații BRAF+MEK.
Pembrolizumab adjuvant (stadiul III)
Pe baza studiului KEYNOTE-054, pe lângă nivolumab, un al doilea medicament anti-PD-1 a primit o indicație adjuvantă.
Atezolizumab + vemurafenib + cobimetinib (combinație triplă)
Pe baza studiului IMspire150, primul regim triplu care combină imunoterapia cu tratamentul țintit dublu a fost aprobat la pacienții cu mutație BRAF.
Pembrolizumab adjuvant, extindere la stadiul IIB/IIC
Pe baza studiului KEYNOTE-716, imunoterapia adjuvantă a fost extinsă și la pacienții fără afectare ganglionară, dar cu tumoră groasă (stadiul IIB/IIC).
Tebentafusp Primul agent bispecific de redirecționare a celulelor T
Primul tratament bispecific de redirecționare a celulelor T aprobat pentru o tumoră solidă; se utilizează numai la pacienții cu melanom uveal HLA-A*02:01 pozitiv.
Nivolumab + relatlimab Primul inhibitor LAG-3
Pe baza studiului RELATIVITY-047, prima clasă de medicamente care țintește punctul de control LAG-3 a primit aprobarea.
Nivolumab adjuvant, extindere la stadiul IIB/IIC
Pe baza studiului CheckMate 76K, și nivolumab a fost extins la stadiul IIB/IIC după pembrolizumab.
Lifileucel Primul tratament celular TIL
Pe baza studiului C-144-01, a devenit primul tratament celular cu limfocite infiltrante tumorale (TIL) aprobat pentru o tumoră solidă.
Vusolimogene oderparepvec + nivolumab Cea mai actuală aprobare
Pe baza studiului IGNYTE, a primit aprobarea accelerată la pacienții cu progresie după tratamentul PD-1; al doilea tratament pentru melanom bazat pe virus oncolitic aprobat după T-VEC. Cea mai nouă evoluție din domeniu la data redactării ghidului.
Această cronologie include numai tratamentele sistemice (bazate pe medicamente); evoluțiile metodelor chirurgicale și de radioterapie nu sunt incluse. Datele reflectă data primei aprobări (în unele cazuri accelerate) a medicamentului respectiv de către FDA; în anii ulteriori, pentru unele medicamente au existat și extinderi suplimentare ale indicațiilor.
Situația diagnosticului, autorizării și decontării în Turcia
În Turcia, diagnosticul și tratamentul melanomului malign se desfășoară în centrele de dermatologie, chirurgie generală și oncologie din spitalele universitare și spitalele de formare-cercetare, în concordanță cu ghidurile internaționale. Pentru utilizarea medicamentelor în Turcia este necesară mai întâi autorizația TİTCK, iar pentru decontarea de către SGK este necesară separat o decizie de decontare în cadrul SUT.
Chimioterapia standard (dacarbazină), nivolumab (ca agent unic în boala precoce/avansată/metastatică, ca adjuvant în stadiul III-IV rezecat și în combinație de primă linie cu ipilimumab — cu limita de cel mult 4 doze de ipilimumab), și dabrafenib+trametinib ca combinație (la pacienții cu mutație BRAF V600 pozitivă, ECOG 0-1, fără utilizare anterioară a unui inhibitor al căii RAF) sunt autorizate în Turcia și decontate de SGK în anumite condiții. Pembrolizumab este de asemenea autorizat pentru indicația de melanom, aceasta fiind raportată drept una dintre indicațiile sale decontate de SGK, limitate ca număr.
Potrivit surselor noastre, pentru pembrolizumab, utilizarea adjuvantă în stadiul IIB/IIC (o extindere relativ nouă, care a primit aprobarea FDA în 2021), precum și pentru vemurafenib, cobimetinib și encorafenib+binimetinib ca combinație, includerea actuală în decontarea SGK în Turcia nu a putut fi confirmată clar — deși aceste medicamente sunt autorizate în Turcia, sursele noastre nu conțin o confirmare explicită a condițiilor în care SGK le decontează.
Potrivit surselor noastre, nivolumab+relatlimab (Opdualag), talimogene laherparepvec (T-VEC), lifileucel (Amtagvi), tebentafusp (Kimmtrak) și interleukina-2 în doză mare nu au autorizație TİTCK în Turcia sau se înțelege că nu sunt utilizate clinic de rutină. Se consideră că și combinația vusolimogene oderparepvec+nivolumab, cea mai nouă aprobare din 2026, nu este încă disponibilă în Turcia, deoarece aprobarea este foarte recentă.
Situația autorizării și rambursării medicamentelor se poate schimba frecvent prin actualizările SUT. Informațiile din această secțiune reprezintă un rezumat general compilat la data actualizării articolului (august 2026); confirmați neapărat informațiile certe și actuale privind tratamentul și rambursarea în situația dumneavoastră cu medicul care vă tratează și din textul SUT actual al SGK.
Întrebări frecvente
- Orice aluniță înseamnă melanom?
- Nu. Majoritatea oamenilor au multe alunițe benigne și inofensive pe corp. O aluniță care îndeplinește regula ABCDE sau se modifică în timp trebuie neapărat evaluată de un dermatolog; totuși, aceasta nu înseamnă că alunița este cu certitudine melanom.
- Melanomul apare numai la persoanele foarte expuse la soare?
- Nu. Deși expunerea la soare/UV este cel mai important factor de risc, unele subtipuri, precum melanomul acral lentiginos, nu sunt asociate cu soarele și se pot dezvolta și în regiuni neexpuse la soare, precum palmele și tălpile. De aceea, și la persoanele puțin expuse la soare trebuie evaluate modificările cutanate suspecte.
- Dacă ganglionul santinelă este pozitiv, se îndepărtează obligatoriu toți ganglionii?
- Nu, nu mai este o practică de rutină. Ghidurile actuale recomandă urmărirea imagistică atentă în locul disecției ganglionare completive în afectarea ganglionară micrometastatică (identificată prin biopsia santinelă, dar neevidentă imagistic); această abordare este susținută de cercetări.
- Care este mai bună: imunoterapia sau tratamentul țintit?
- Nu există un singur răspuns corect. La pacienții fără mutație BRAF, imunoterapia este singura opțiune; la pacienții cu mutație BRAF, alegerea este individualizată de specialistul în oncologie în funcție de factori precum urgența bolii (tratamentul țintit poate fi preferat când este necesar un răspuns rapid), starea generală de sănătate și tendința imunoterapiei de a oferi răspunsuri mai durabile.
- Sung H și colab. "Global cancer statistics 2024." CA: A Cancer Journal for Clinicians, 2026. DOI: 10.3322/caac.70090
- IARC Global Cancer Observatory (GLOBOCAN 2024) — Fișa informativă despre melanomul cutanat, Fișa informativă de țară pentru Turcia. gco.iarc.who.int
- Siegel RL și colab. "Cancer Statistics, 2026." CA: A Cancer Journal for Clinicians, 2026. DOI: 10.3322/caac.70043
- SEER Cancer Stat Facts: Melanoma of the Skin, datele cohortei 2015-2021. seer.cancer.gov
- IARC. Aparate/paturi de bronzare — clasificare drept carcinogen din Grupul 1. Lancet Oncology, 2009.
- Faries MB și colab. "MSLT-2: Completion Dissection or Observation for Sentinel-Node Metastasis in Melanoma." NEJM, 2017.
- Hodi FS și colab. "Ipilimumab" — prima aprobare a unui inhibitor de punct de control. NEJM, 2010; aprobarea FDA, 25 martie 2011.
- Chapman PB și colab. "Vemurafenib in BRAF-Mutated Melanoma." NEJM, 2011.
- Long GV și colab. "Dabrafenib and Trametinib" — aprobări individuale și combinate. Lancet, 2015.
- Robert C și colab. "Pembrolizumab" (KEYNOTE-001/006). NEJM, 2015.
- Larkin J și colab. "Nivolumab plus Ipilimumab" (CheckMate-067/069), urmărire pe termen lung. NEJM, 2019 și ulterior.
- Andtbacka RHI și colab. "Talimogene Laherparepvec" (OPTiM). J Clin Oncol, 2015.
- Weber J și colab. "Adjuvant Nivolumab" (CheckMate-238). NEJM, 2017.
- Dummer R și colab. "Encorafenib plus Binimetinib" (COLUMBUS), analiza finală a supraviețuirii globale. Lancet Oncology, 2018-2022.
- Eggermont AMM și colab. "Adjuvant Pembrolizumab" (KEYNOTE-054). NEJM, 2018.
- Gutzmer R și colab. "Atezolizumab, Vemurafenib, and Cobimetinib" (IMspire150). Lancet, 2020; aprobarea FDA, 30 iulie 2020.
- Long GV și colab. "Adjuvant Pembrolizumab, Stage IIB/IIC" (KEYNOTE-716). Lancet, 2022.
- Nathan P și colab. "Tebentafusp in Metastatic Uveal Melanoma." NEJM, 2021; aprobarea FDA, 25 ianuarie 2022.
- Tawbi HA și colab. "Nivolumab plus Relatlimab" (RELATIVITY-047). NEJM, 2022.
- Patel SP și colab. "Neoadjuvant-Adjuvant vs Adjuvant Pembrolizumab" (SWOG S1801). NEJM, 2023.
- Anunț de aprobare FDA: lifileucel (Amtagvi), studiul C-144-01, 16 februarie 2024; date de urmărire combinate la 5 ani, actualizări 2025-2026. fda.gov
- Anunț de aprobare FDA: vusolimogene oderparepvec + nivolumab (Tudriqev), studiul IGNYTE, 6 august 2026. fda.gov
- Comunicatul privind modificarea Comunicatului de aplicare în sănătate, 10 iulie 2025 (actualizarea SGK SUT).
- Gershenwald JE și colab. "Melanoma Staging: Evidence-Based Changes in the American Joint Committee on Cancer Eighth Edition." CA: A Cancer Journal for Clinicians, 2017.
- Wolchok JD, Chiarion-Sileni V și colab. "Long-Term Outcomes With Nivolumab Plus Ipilimumab" (CheckMate 067, urmărire la 10 ani). NEJM, 2024.
- Robert C și colab. "Pembrolizumab" (KEYNOTE-006, urmărire la 10 ani). Annals of Oncology, 2024.
- Robert C și colab. "Five-Year Outcomes with Dabrafenib plus Trametinib" (analiza combinată COMBI-d/COMBI-v). NEJM, 2019.
- Ascierto PA și colab. "Cobimetinib and Vemurafenib" (coBRIM, urmărire la 5 ani). Clinical Cancer Research / Lancet Oncology, ~2019-2021.
- Dummer R și colab. "Encorafenib plus Binimetinib" (COLUMBUS, urmărire la 5 ani). Journal of Clinical Oncology, 2022.
- Tawbi HA și colab. "Nivolumab plus Relatlimab" (RELATIVITY-047), actualizare la 3 ani. Journal of Clinical Oncology, 2024-2025.
- Pires da Silva I și colab. "Ipilimumab Alone or Ipilimumab Plus Anti-PD-1 Therapy in Patients With Metastatic Melanoma Resistant to Anti-PD-(L)1 Monotherapy." Lancet Oncology, 2021.
- Amdahl J și colab., meta-analiză de rețea, comparație indirectă a regimurilor de imunoterapie/tratament țintit în melanomul avansat. 2016; An T, Liu Y, analiza inconsistenței statistice în comparația indirectă PFS, 2019.
Ți-a fost util acest articol?
Feedbackul tău ne ajută să îmbunătățim conținutul.




