رفتن به محتوا
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan · متخصص انکولوژی پزشکی

علائم، مراحل و درمان ملانوم بدخیم (سرطان پوست)

علائم، مراحل و درمان ملانوم بدخیم (سرطان پوست)
در این مقاله

ملانوم بدخیم چیست؟

ملانوم بدخیم سرطان بدخیمی است که از سلول‌های تولیدکنندهٔ رنگدانه (ملانوسیت) در پوست (و بسیار نادرتر در چشم یا سطوح مخاطی) منشأ می‌گیرد. هرچند در میان سرطان‌های پوست بسیار کمتر از کارسینوم سلول بازال و سلول سنگفرشی دیده می‌شود، به‌دلیل تمایل بسیار سریع‌تر به گسترش (متاستاز) در صورت شناسایی نشدن زودهنگام، مسئول اکثریت بسیار بزرگی از مرگ‌های ناشی از سرطان پوست است. ملانوم همچنین در مرکز یکی از چشمگیرترین داستان‌های موفقیت انکولوژی مدرن قرار دارد: درحالی‌که پیش از 2011 گزینه‌های درمانی ملانوم مرحلهٔ پیشرفته بسیار محدود بودند، به‌واسطهٔ ایمنی‌درمانی و درمان‌های هدفمندی که در 15 سال اخیر توسعه یافتند، میزان بقای 5 ساله حتی در بیماری متاستاتیک دوردست به‌طور قابل‌توجه افزایش یافته است. در این راهنما، علل ملانوم بدخیم، علائم، روش‌های تشخیص و مرحله‌بندی، گزینه‌های درمانی به‌روز، تاریخچهٔ تأیید FDA در این حوزه و فرایند تشخیص و درمان در ترکیه را به‌طور جامع و مبتنی بر منابع علمی به‌روز بررسی می‌کنیم.

ملانوسیت‌ها سلول‌هایی در پوست، لایهٔ عروقی چشم (کوروئید) و برخی سطوح مخاطی (مخاط بینی، دهان، ناحیهٔ تناسلی) هستند که با تولید رنگدانهٔ ملانین، پوست را در برابر پرتوهای زیان‌آور فرابنفش (UV) خورشید محافظت می‌کنند. اکثریت بسیار بزرگی از ملانوم‌ها (بیش از 90%) در پوست (ملانوم پوستی) ایجاد می‌شوند؛ زیرنوع‌های داخل چشم (ملانوم یووه‌آل/چشمی) و سطوح مخاطی بسیار نادرترند، زیست‌شناسی متفاوت دارند و در این راهنما جداگانه بررسی شده‌اند.

ملانوم بدخیم چقدر شایع است؟ (آمار به‌روز)

تصویر جهانی (GLOBOCAN 2024)

طبق گزارش IARC که در 8 ژوئیهٔ 2026 در مجلهٔ CA: A Cancer Journal for Clinicians منتشر شد و برآوردهای سال 2024 را در بر دارد، یعنی گزارش GLOBOCAN 2024 ، در سراسر جهان هر سال حدود 337.969 مورد جدید ملانوم پوستی دیده می‌شود (1,6% از تمام سرطان‌ها، نوع سرطان از نظر فراوانی در رتبهٔ 17) و بر اثر ملانوم حدود 58.398 نفر فوت می‌کنند (رتبهٔ 22). ملانوم توزیعی نسبتاً متعادل در مردان و زنان دارد (180.515 مورد مرد و 157.454 مورد زن). بروز در کشورهای مختلف تفاوت‌های چشمگیر دارد؛ ناحیهٔ دارای بالاترین میزان بروز در جهان، که جمعیت پوست‌روشن آن با مواجههٔ شدید با خورشید روبه‌روست، استرالیا/نیوزیلند است (در مردان 46,6 در 100.000 و در زنان 31,4 در 100.000).

وضعیت در ترکیه

بر اساس برگهٔ اطلاعات کشور ترکیه که IARC در ژوئیهٔ 2026 در چارچوب همان چرخهٔ انتشار GLOBOCAN 2024 منتشر کرد، در کشور ما سالانه حدود 1.716 مورد جدید ملانوم گزارش می‌شود (0,73% از تمام سرطان‌ها) و بر اثر ملانوم حدود 664 نفر فوت می‌کنند. در ترکیه ملانوم نوعی سرطان با شیوع بسیار کمتر از کشورهایی مانند استرالیا با مواجههٔ بالای خورشید/جمعیت پوست‌روشن است (در رتبه‌بندی بروز در رتبهٔ 22 قرار دارد)؛ این با اثر محافظتی نسبی نوع پوست تیره‌تر در کشور ما (عمدتاً تیپ Fitzpatrick III-IV) هماهنگ است. بااین‌حال، نادر بودن به معنای بی‌اهمیتی بیماری نیست؛ تشخیص زودهنگام در این نوع سرطان نیز حیاتی‌ترین عامل تعیین‌کنندهٔ مستقیم بقاست.

داده‌های آمریکا: افزایش چشمگیر بقا بازتاب‌دهندهٔ تحول درمان

طبق گزارش «Cancer Statistics, 2026» که انجمن سرطان آمریکا در 13 ژانویهٔ 2026 منتشر کرد، برآورد موارد جدید ملانوم مهاجم برای سال 2026 در آمریکا حدود 112.000 (65.400 مرد، 46.600 زن) است و علاوه بر آن حدود 122.680 مورد ملانوم «درجا» (هنوز غیرمهاجم، در نخستین مرحله) نیز جداگانه گزارش می‌شود. تعداد برآوردی فوت‌شدگان 8.510 است (5.500 مرد، 3.010 زن). میزان بقای نسبی 5 ساله، مبتنی بر پایگاه SEER و کوهورت بیمارانی با تشخیص در سال‌های 2015-2021، به‌طور کلی در سطح بالای %95 قرار دارد (در بیماری موضعی تقریباً 100%، در گسترش منطقه‌ای 76%)؛ اما چشمگیرترین یافته این است که در بیماری متاستاتیک دوردست ، بقای 5 ساله به بیان خود گزارش، از سطحی در میانهٔ دههٔ 1990 برابر %16 ، امروزه به %35 — یعنی با افزایشی نزدیک به دو برابر — رسیده است. این بهبود آشکار نتیجهٔ مستقیم تحول ایمنی‌درمانی و درمان هدفمند است که در ادامه به‌تفصیل بررسی می‌شوند.

عوامل خطر

مهم‌ترین عامل خطر: مواجهه با فرابنفش (UV)

مواجهه با پرتوهای فرابنفش نور خورشید یا منابع مصنوعی (سولاریوم)، مهم‌ترین عامل خطر قابل‌تغییر ملانوم است. به‌ویژه مواجههٔ شدید/متناوب با خورشید در کودکی و جوانی که باعث تاول پوستی (سوختگی) می‌شود، نسبت به مواجههٔ مداوم با سطح پایین ارتباط قوی‌تری با خطر دارد. IARC وابسته به سازمان جهانی بهداشت، تخت‌های آفتاب‌گیری/دستگاه‌های سولاریوم را به‌ویژه به‌دلیل افزایش آشکار خطر ناشی از نخستین استفاده پیش از سن 35 سالگی، به‌عنوان سرطان‌زای قطعی برای انسان (گروه 1) طبقه‌بندی کرده است.

  • پوست روشن، رنگ روشن چشم/مو (تیپ Fitzpatrick I-II): خطر در افراد پوست‌روشن که به‌آسانی زیر خورشید می‌سوزند و به‌سختی برنزه می‌شوند، به‌طور آشکار افزایش یافته است.
  • تعداد زیاد خال (نووس) یا خال‌های غیرمعمول/دیسپلاستیک: در افرادی با خال‌های بسیار در بدن (به‌ویژه بیش از 50) یا خال‌های نامنظم و تشخیص سندرم خال دیسپلاستیک، خطر افزایش یافته است.
  • سابقهٔ شخصی یا خانوادگی ملانوم: ابتلای قبلی به ملانوم یا سابقهٔ ملانوم در خویشاوند درجهٔ اول، خطر را به‌طور آشکار افزایش می‌دهد؛ بخشی از موارد خانوادگی با جهش ارثی در ژن CDKN2A مرتبط‌اند.
  • سرکوب دستگاه ایمنی: خطر در افرادی که پس از پیوند عضو درمان سرکوبگر ایمنی می‌گیرند یا وضعیتی تضعیف‌کنندهٔ دستگاه ایمنی مانند HIV دارند، افزایش یافته است.
  • سن بالا: خطر با سن افزایش می‌یابد، اما ملانوم در بزرگسالان جوان نیز یکی از انواع نسبتاً شایع سرطان است.

قاعدهٔ ABCDE و خودمعاینهٔ پوست

قاعدهٔ ABCDE در شناسایی خال مشکوک

این قاعدهٔ ساده که آکادمی پوست آمریکا توسعه داده و همچنان به‌طور گسترده استفاده می‌شود، به یادآوری اینکه کدام خال‌ها باید توسط متخصص ارزیابی شوند کمک می‌کند:

  • A — عدم تقارن: یک نیمهٔ خال شبیه نیمهٔ دیگر نیست
  • B — Border (مرز): مرزهای نامنظم، دندانه‌دار یا محو
  • C — Color (رنگ): وجود بیش از یک طیف رنگ (قهوه‌ای، سیاه، قرمز، سفید، آبی) در یک خال
  • D — Diameter (قطر): قطر بزرگ‌تر از 6 mm (اندازهٔ پاک‌کن مداد)
  • E — Evolving (تغییر): تغییر آشکار اندازه، شکل، رنگ یا ارتفاع در طول زمان، یا خارش/خون‌ریزی تازه‌ظاهرشده

علاوه بر این معیار، اصل ساده‌ای که به‌عنوان نشانهٔ «جوجه‌اردک زشت» (ugly duckling) شناخته می‌شود نیز در بالین ارزشمند است: درحالی‌که بیشتر خال‌های بدن یک فرد الگویی مشابه دارند، خال منفردی که با این الگوی کلی مطابقت ندارد و «متفاوت به نظر می‌رسد»، بدون توجه به اندازه باید با دقت ارزیابی شود. هر ضایعهٔ پوستی جدید یا در حال تغییر، حتی اگر کاملاً مطابق معیارهای بالا نباشد، باید توسط متخصص پوست ارزیابی شود.

زیرنوع‌های ملانوم

ملانوم با گسترش سطحی (~70%)

شایع‌ترین زیرنوع است؛ معمولاً ابتدا به‌صورت ضایعه‌ای چندرنگ با مرز نامنظم ظاهر می‌شود که به‌آرامی در جهت افقی (جانبی) رشد می‌کند. این مرحلهٔ رشد افقی زمان نسبتاً بیشتری برای شناسایی زودهنگام فراهم می‌کند.

ملانوم ندولار (~15-20%)

زیرنوعی است که بدون مرحلهٔ رشد افقی، از ابتدا به‌سرعت در جهت عمودی (به عمق پوست) رشد می‌کند؛ بنابراین معمولاً با عمق Breslow بیشتر و پیش‌آگهی بدتر تشخیص داده می‌شود. معمولاً به‌صورت گرهٔ گنبدی‌شکل تیره دیده می‌شود؛ در برخی موارد ممکن است بدون رنگدانه (آملانوتیک) باشد که می‌تواند تشخیص را به تأخیر بیندازد.

ملانوم لنتیگو مالیگنا

معمولاً در سن بالا، در پوست دچار آسیب مزمن خورشید (مانند صورت، گردن) ایجاد می‌شود؛ به‌صورت لکه‌ای قهوه‌ای با مرز نامنظم و رشد آهسته (لنتیگو مالیگنا، مرحلهٔ درجا) آغاز می‌شود و ممکن است طی سال‌ها مهاجم شود.

ملانوم آکرال لنتیژینوس

در نواحی بدون مو (آکرال) مانند کف دست، کف پا، نوک انگشتان و بستر ناخن ایجاد می‌شود. ارتباط با مواجههٔ خورشید ضعیف است؛ بنابراین در افراد با پوست تیره (در جوامعی مانند آفریقا، آسیا و کشورهایی چون ترکیه) بخش نسبتاً بیشتری از ملانوم را تشکیل می‌دهد — هرچند در جمعیت عمومی نادر است، ممکن است شایع‌ترین زیرنوع در بیماران پوست‌تیره باشد. چون معمولاً دیر متوجه آن می‌شوند (در نواحی دور از دید مانند زیر ناخن)، تشخیص اغلب در مرحلهٔ پیشرفته‌تر انجام می‌شود.

نادر اما با زیست‌شناسی متفاوت: ملانوم مخاطی و یووه‌آل (داخل چشم)

این دو زیرنوع که بخش کوچکی از تمام موارد ملانوم را تشکیل می‌دهند، از نظر زیستی به‌طور آشکار با ملانوم پوستی متفاوت‌اند و با مواجههٔ UV مرتبط نیستند. ملانوم مخاطی در مخاط بینی–سینوس، دهان، مری یا ناحیهٔ تناسلی/مقعدی ایجاد می‌شود؛ معمولاً در مرحلهٔ دیرهنگام تشخیص داده می‌شود و پیش‌آگهی آن بدتر از ملانوم پوستی است. ملانوم یووه‌آل (داخل چشم) از لایهٔ عروقی چشم (کوروئید، جسم مژگانی، عنبیه) منشأ می‌گیرد؛ برخلاف ملانوم پوستی اغلب با جهش‌های ژن GNAQ یا GNA11 مرتبط است، جهش BRAF تقریباً هرگز دیده نمی‌شود و هنگام متاستاز، به‌طور مشخص به گسترش به کبد تمایل دارد. به‌دلیل این زیست‌شناسی متفاوت، درمان سیستمیک ملانوم یووه‌آل نیز با ملانوم پوستی متفاوت است (در پایین در بخش تبنتافوسپ جداگانه بررسی شده است).

تشخیص چگونه انجام می‌شود؟

  • درموسکوپی: معاینهٔ انجام‌شده توسط متخصص پوست با دستگاه بزرگ‌نمایی ویژه (درماتوسکوپ)، با آشکار کردن ویژگی‌های ساختاری نامرئی با چشم غیرمسلح، به تمایز ضایعات مشکوک کمک می‌کند.
  • بیوپسی: برای تشخیص قطعی از ضایعهٔ مشکوک نمونهٔ بافت گرفته می‌شود. در صورت امکان، بیوپسی اکسیزیونال با ضخامت کامل (برداشتن کامل ضایعه با حاشیهٔ باریک بافت سالم) ترجیح داده می‌شود؛ این برای اندازه‌گیری درست عمق Breslow توسط آسیب‌شناس (در پایین توضیح داده شده) مهم است. توصیه می‌شود تا حد امکان از بیوپسی سطحی «shave» (تراشیدن) به‌دلیل خطر ارزیابی اشتباه عمق تومور پرهیز شود.
  • ارکان گزارش پاتولوژی: پس از تشخیص، در گزارش پاتولوژی باید حتماً عمق Breslow (عمق تومور به میلی‌متر — مهم‌ترین عامل منفرد پیش‌آگهی)، زخم‌شدگی (از بین رفتن یکپارچگی پوست روی تومور — یافتهٔ نامطلوب پیش‌آگهی) و سرعت میتوز (سرعت تقسیم سلول) ذکر شوند؛ این سه عنصر پایهٔ مرحله‌بندی را تشکیل می‌دهند.

آزمایش‌های مولکولی و ژنتیکی

جهش BRAF (~40-50%)

در حدود نیمی از ملانوم‌های پوستی جهش وجود دارد که شایع‌ترین آن BRAF V600E (نادرتر V600K) است؛ وجود این جهش شرط استفاده از ترکیب‌های مهارکنندهٔ BRAF/MEK است که در پایین به‌تفصیل بررسی می‌شوند. راهنماها توصیه می‌کنند در بیماری مرحلهٔ پیشرفته/متاستاتیک، در هر بیمار آزمایش جهش BRAF انجام شود.

سایر جهش‌ها: NRAS، KIT، NF1

NRAS در حدود 15-20% موارد جهش دارد؛ در حال حاضر درمان هدفمند مستقیمی با تأیید ندارد. KIT در پوست دچار آسیب مزمن خورشید و ملانوم آکرال و مخاطی، نسبتاً بیشتر جهش دارد و در برخی موارد پاسخ به مهارکننده‌های KIT (مانند ایماتینیب) گزارش شده است، اما این مصرف مورد مصرف معمول تأییدشده نیست. NF1 نیز در بخشی از تومورهای BRAF/NRAS نوع وحشی (بدون جهش) جهش دارد. تومورهایی که هیچ‌یک از جهش‌های BRAF، NRAS یا NF1 در آن‌ها شناسایی نشود، «نوع وحشی سه‌گانه» نامیده می‌شوند.

مرحله‌بندی: سیستم TNM (ویرایش 8 AJCC)

مرحله‌بندی ملانوم بر سیستم TNM مبتنی است که از ترکیب رده‌های زیر تشکیل می‌شود: ردهٔ تعریف‌کنندهٔ ویژگی‌های تومور اولیه، یعنی ردهٔ T، ردهٔ تعریف‌کنندهٔ گسترش گرهٔ لنفاوی منطقه‌ای/زیرپوستی، یعنی ردهٔ N ، و ردهٔ تعریف‌کنندهٔ متاستاز دوردست، یعنی ردهٔ M. در ادامه هر رده جداگانه و سپس گروه‌های کلی مرحله، از مرحلهٔ 0 تا مرحلهٔ IV، که از ترکیب آن‌ها تشکیل می‌شوند ارائه شده‌اند.

ردهٔ T: عمق Breslow و زخم‌شدگی

ردهٔ T تعریف
Tis ملانوم درجا (هنوز مهاجم نیست)
T1a <0,8 mm، بدون زخم‌شدگی
T1b <0,8 mm، با زخم‌شدگی؛ یا 0,8-1,0 mm (با یا بدون زخم‌شدگی)
T2a / T2b >1,0-2,0 mm، بدون / با زخم‌شدگی
T3a / T3b >2,0-4,0 mm، بدون / با زخم‌شدگی
T4a / T4b >4,0 mm، بدون / با زخم‌شدگی
بیوپسی گرهٔ لنفاوی نگهبان برای چه کسانی انجام می‌شود؟

در بیمارانی که درگیری گرهٔ لنفاوی از نظر بالینی شناسایی نشده است، برای ارزیابی گسترش پنهان (میکروسکوپی) به گرهٔ لنفاوی، بیوپسی گرهٔ لنفاوی نگهبان (SLNB) می‌تواند انجام شود. به‌عنوان اصل کلی، SLNB در تومورهای با عمق Breslow ≥1,0 mm و تومورهای نازک 0,8-1,0 mm با عوامل خطر اضافی مانند زخم‌شدگی یا سرعت میتوز بالا توصیه می‌شود؛ در تومورهای بسیار نازک <0,8 mm بدون زخم‌شدگی معمولاً لازم نیست. اگر SLNB مثبت شود، بر اساس نتایج مطالعات MSLT-2 و DeCOG-SLT ، در بیماری میکرومتاستاتیک دیگر به‌طور معمول برداشت تکمیلی (رادیکال) گره‌های لنفاوی انجام نمی‌شود؛ به‌جای آن پایش با پیگیری نزدیک تصویربرداری (اولتراسونوگرافی) ترجیح داده می‌شود — زیرا این مطالعات نشان دادند برداشت تکمیلی بقای اختصاصی ملانوم را افزایش نمی‌دهد و فقط عوارض اضافی جراحی (مانند لنف‌ادم) به همراه دارد.

ردهٔ N: گسترش منطقه‌ای

ردهٔ N نه‌فقط تعداد گره‌های لنفاوی درگیر، بلکه شناسایی شدن یا نشدن این درگیری از نظر بالینی (آشکار در معاینه/تصویربرداری یا یافت‌شده فقط با SLNB) و همراهی یا عدم همراهی متاستازهای پراکندهٔ پوستی/زیرپوستی موسوم به «in-transit»، ساتلایت یا میکروساتلایت را نیز در نظر می‌گیرد:

ردهٔ N تعریف
N0 بدون درگیری گرهٔ لنفاوی منطقه‌ای و متاستاز in-transit/ساتلایت/میکروساتلایت
N1a 1 گرهٔ لنفاوی پنهان از نظر بالینی (شناسایی‌شده فقط با SLNB)
N1b 1 گرهٔ لنفاوی شناسایی‌شده از نظر بالینی (آشکار در معاینه/تصویربرداری)
N1c بدون درگیری گرهٔ لنفاوی، اما با متاستاز in-transit/ساتلایت/میکروساتلایت
N2a 2-3 گرهٔ لنفاوی پنهان از نظر بالینی
N2b 2-3 گرهٔ لنفاوی، دست‌کم یکی شناسایی‌شده از نظر بالینی
N2c 1 گرهٔ لنفاوی (پنهان یا شناسایی‌شده) + متاستاز in-transit/ساتلایت/میکروساتلایت
N3a ≥4 گرهٔ لنفاوی پنهان از نظر بالینی
N3b ≥4 گرهٔ لنفاوی (دست‌کم یکی شناسایی‌شده از نظر بالینی) یا گره‌های لنفاوی به‌هم‌چسبیده («matted»)
N3c ≥2 گرهٔ لنفاوی (پنهان یا شناسایی‌شده) و/یا گرهٔ لنفاوی به‌هم‌چسبیده + متاستاز in-transit/ساتلایت/میکروساتلایت

ردهٔ M: متاستاز دوردست و LDH

در بیماری با متاستاز دوردست شناسایی‌شده (مرحلهٔ IV)، بر اساس محل متاستاز چهار زیرگروه تعریف می‌شود؛ همچنین هر زیرگروه با پسوند نشان‌دهندهٔ سطح سرمی لاکتات دهیدروژناز (LDH) طبیعی (0) یا بالا (1) گزارش می‌شود — افزایش LDH در هر زیرگروه M نشان‌دهندهٔ پیش‌آگهی بدتر است (در ویرایش 7 AJCC، افزایش LDH خودکار بیمار را به M1c ارتقا می‌داد؛ در ویرایش 8 این قاعده حذف شد و LDH اکنون به‌عنوان پسوند جداگانه ذکر می‌شود):

ردهٔ M تعریف
M1a متاستاز پوست دوردست، بافت نرم (شامل عضله) و/یا گرهٔ لنفاوی غیرمنطقه‌ای
M1b متاستاز ریه (با یا بدون نواحی M1a)
M1c متاستاز اندام احشایی خارج از دستگاه عصبی مرکزی (با یا بدون نواحی M1a/M1b)
M1d متاستاز دستگاه عصبی مرکزی (مغز) (با یا بدون سایر نواحی)

گروه‌های کلی مرحله (مرحلهٔ 0 - IV)

چون ترکیب‌های احتمالی بسیاری از رده‌های T، N و M وجود دارد (به‌ویژه زیرگروه‌های مرحلهٔ III)، جدول زیر منطق کلی این ترکیب‌ها را خلاصه می‌کند؛ مرحلهٔ دقیق اختصاصی بیمار بر اساس مقادیر T/N/M گزارش پاتولوژی توسط متخصص انکولوژی تعیین می‌شود:

مرحله تعریف کلی (T / N / M)
مرحلهٔ 0 Tis, N0, M0
مرحلهٔ IA T1a, N0, M0
مرحلهٔ IB T1b یا T2a, N0, M0
مرحلهٔ IIA T2b یا T3a, N0, M0
مرحلهٔ IIB T3b یا T4a, N0, M0
مرحلهٔ IIC T4b, N0, M0
مرحلهٔ IIIA تومور نازک/با ضخامت متوسط (T1a-T2a) + درگیری گرهٔ لنفاوی کم‌بار و پنهان از نظر بالینی (N1a-N2a)، M0
مرحلهٔ IIIB T0-T3a + گرهٔ لنفاوی شناسایی‌شده از نظر بالینی یا درگیری in-transit/ساتلایت (N1b/N1c/N2b)، M0
مرحلهٔ IIIC تومور ضخیم‌تر (T3b-T4b) + سطح متغیر درگیری N، یا تومور نازک‌تر + درگیری پُربار N (N2c-N3c)، M0
مرحلهٔ IIID T4b + بالاترین بار گره‌ای (N3a-N3c)، M0
مرحلهٔ IV هر T، هر N، M1 (با زیرگروه a/b/c/d برحسب محل و پسوند LDH (0)/(1) ذکر می‌شود)
تفاوت مرحله‌بندی بالینی و پاتولوژیک

مرحله‌بندی بالینی (با افزودن حرف «c» پیش از مرحله ذکر می‌شود)، بر نتایج بیوپسی و تصویربرداری استوار است و معمولاً نتیجهٔ SLNB را شامل نمی‌شود؛ برنامه‌ریزی اولیهٔ درمان با این مرحله‌بندی انجام می‌شود. مرحله‌بندی پاتولوژیک (با افزودن حرف «p» پیش از مرحله ذکر می‌شود)، بر نتایج قطعی پاتولوژی پس از SLNB و/یا برداشت گرهٔ لنفاوی استوار است و معمولاً قطعی‌تر دانسته می‌شود؛ تصمیم‌های درمان ادجوانت تا حد زیادی برحسب مرحله‌بندی پاتولوژیک گرفته می‌شوند.

درمان بیماری موضعی: جراحی

در ملانوم، درمان اصلی با هدف علاج، باقی گذاشتن حاشیهٔ بافت سالم پیرامون تومور و انجام برداشت موضعی گسترده است. عرض مرز جراحی (حاشیه) بر اساس عمق Breslow تومور تعیین می‌شود:

عمق Breslow مرز جراحی (حاشیهٔ) توصیه‌شده
درجا (هنوز غیرمهاجم) 0,5-1,0 cm
≤1,0 mm 1,0 cm
1,01-2,0 mm 1-2 cm
2,01-4,0 mm 2,0 cm
>4,0 mm 2,0 cm

درمان سیستمیک پس از جراحی (ادجوانت) و پیش از جراحی (نئوادجوانت)

ایمنی‌درمانی ادجوانت: نیوولوماب و پمبرولیزوماب

در بیماران مرحلهٔ III برداشت‌شده (و مرحلهٔ IIB/IIC انتخاب‌شده و مرحلهٔ IV الیگومتاستاتیک)، درمان ادجوانت ضد PD-1 برای کاهش خطر عود گزینه‌ای استاندارد است. نیوولوماب بر اساس مطالعهٔ CheckMate 238 نخست در مرحلهٔ III/IV (2017) و سپس با مطالعهٔ CheckMate 76K با گسترش به مرحلهٔ IIB/IIC (2023) تأیید شد. پمبرولیزوماب نیز به‌طور مشابه با KEYNOTE-054 (مرحلهٔ III، 2019) و سپس با KEYNOTE-716 با گسترش به مرحلهٔ IIB/IIC (2021) تأیید گرفت — یعنی امروزه ایمنی‌درمانی ادجوانت، که پیش‌تر فقط به بیماران دارای درگیری گرهٔ لنفاوی مرحلهٔ پیشرفته محدود بود، به بیمارانی با تومور ضخیم اما بدون درگیری گرهٔ لنفاوی (مرحلهٔ IIB/IIC) نیز گسترش یافته است.

دابرافنیب+ترامتینیب ادجوانت در بیماران دارای جهش BRAF (COMBI-AD)

در بیماران مرحلهٔ III برداشت‌شده با جهش BRAF V600 مثبت، ترکیب ادجوانت دابرافنیب+ترامتینیب نیز بر اساس مطالعهٔ COMBI-AD گزینه‌ای تأییدشده است؛ در این مطالعه، بقای بدون بیماری در پیگیری 5 ساله به‌طور قابل‌توجه برتر از بازوی دارونما یافت شد. انتخاب درمان ادجوانت در بیماران دارای جهش BRAF (ایمنی‌درمانی یا درمان هدفمند) برحسب الگوی خطر و ترجیح بیمار فردی می‌شود.

الگویی جدید: ایمنی‌درمانی نئوادجوانت (پیش از جراحی) (SWOG S1801)

امکان مفید بودن تجویز ایمنی‌درمانی، که مدت‌ها فقط به پس از جراحی (ادجوانت) اختصاص داشت، پیش از جراحی نیز با مطالعهٔ SWOG S1801 نشان داده شد: در بیماران ملانوم قابل‌برداشت مرحلهٔ III/IV، چند دوز پمبرولیزوماب پیش از جراحی + پمبرولیزوماب پس از جراحی (نئوادجوانت+ادجوانت)، نسبت به پمبرولیزوماب فقط پس از جراحی (رویکرد استاندارد ادجوانت)، بقای بدون رویداد را به‌طور قابل‌توجه بهبود داد — باوجود یکسان ماندن دوز دارو و مدت کلی درمان، فقط تغییر زمان‌بندی تجویز تفاوتی معنادار ایجاد کرد. این یافته از فرضیه‌ای پشتیبانی می‌کند که فعال کردن دستگاه ایمنی علیه تومور هنگامی که هنوز در بدن به‌عنوان «ذخیرهٔ آنتی‌ژن» قرار دارد، ممکن است نسبت به فعال کردن آن پس از برداشتن تومور، پاسخ ایمنی قوی‌تری ایجاد کند و به تغییری مفهومی و مهم در ترتیب درمان اشاره دارد.

درمان سیستمیک در ملانوم متاستاتیک (مرحلهٔ پیشرفته)

در بیماران با متاستاز دوردست شناسایی‌شده، درمان بر اساس منطق پذیرفته‌شدهٔ عمومی در درمان سرطان، یعنی خط درمان (line-of-therapy) ، برنامه‌ریزی می‌شود: در خط اول رژیمی با بالاترین اثربخشی مورد انتظار انتخاب می‌شود؛ با پیشرفت بیماری، به گروه درمانی‌ای که قبلاً استفاده نشده است تغییر می‌یابد (خط دوم) و وقتی آن نیز تمام شود، گزینه‌های خط سوم و بعدی وارد می‌شوند. انتخاب بر اساس وضعیت جهش BRAF، بار تومور/علامت‌دار بودن یا نبودن، درگیری یا عدم درگیری دستگاه عصبی مرکزی و درمان‌های قبلی شکل می‌گیرد.

درمان خط اول

به‌عنوان اصل کلی، مستقل از وضعیت BRAF، ایمنی‌درمانی — به‌دلیل ماندگاری بالاتر پاسخ‌ها (durability) — در بیشتر بیماران رویکرد نخست ترجیحی است؛ در بیماران دارای جهش BRAF، درمان هدفمند به‌ویژه در وضعیت‌های پُربار توموری/علامت‌دار نیازمند پاسخ سریع، به‌عنوان جایگزین بررسی می‌شود.

رویکردهای مبتنی بر ایمنی‌درمانی

نیوولوماب + ایپیلیموماب (CheckMate 067)

این ترکیب که دو نقطهٔ وارسی متفاوت (PD-1 و CTLA-4) را هم‌زمان هدف می‌گیرد، میان رژیم‌های آزمایش‌شده معمولاً بالاترین میزان پاسخ و طولانی‌ترین بقا را فراهم می‌کند. طبق داده‌های پیگیری 10 ساله منتشرشده در 2024، میزان پاسخ کلی حدود 58%، میانهٔ بقای بدون پیشرفت بیماری 11,5 ماه و میانهٔ بقای کلی 71,9 ماه (حدود 6 سال) است و میزان بقای کلی 10 ساله حدود 43% است. در مقابل، عوارض جانبی مرتبط با ایمنی نیز (در پایین بررسی شده‌اند) ممکن است نسبت به عوامل منفرد به‌طور آشکار شایع‌تر و جدی‌تر باشند؛ بنابراین انتخاب با وضعیت سلامت کلی بیمار و توان تحمل سمیت متعادل می‌شود.

نیوولوماب + رلاتلیماب (RELATIVITY-047)

ترکیب رلاتلیماب، هدف‌گیرندهٔ نقطهٔ وارسی ایمنی متفاوتی به نام LAG-3، با نیوولوماب نسبت به نیوولوماب به‌تنهایی بهبود معنادار بقای بدون پیشرفت بیماری نشان داد (در پیگیری 3 ساله، میانهٔ PFS برابر 10,2 ماه در برابر 4,6 ماه)؛ داده‌های بقای کلی در این مقایسه هرچند روندی مثبت نشان می‌دهند، تا آخرین گزارش‌ها کاملاً به بلوغ نرسیده‌اند. به‌طور کلی الگویی با تحمل‌پذیری بهتر از نیوولوماب+ایپیلیموماب ارائه می‌کند که آن را برای برخی بیماران به جایگزینی برای مهار دو نقطهٔ وارسی تبدیل می‌کند.

ضد PD-1 تک‌دارویی (پمبرولیزوماب، نیوولوماب)

پمبرولیزوماب (KEYNOTE-006) یا نیوولوماب به‌تنهایی که نسبت به درمان‌های ترکیبی سمیت کمتری دارند، می‌توانند به‌ویژه در بیمارانی با بار توموری کمتر یا کسانی که انتظار نمی‌رود سمیت ترکیب را تحمل کنند، ترجیح داده شوند. طبق داده‌های پیگیری 10 سالهٔ KEYNOTE-006، با پمبرولیزوماب میزان پاسخ کلی حدود 42%، میانهٔ PFS برابر 8,4 ماه، میانهٔ بقای کلی 32,7 ماه و میزان بقای کلی 10 ساله حدود 34% است؛ در بازوی تک‌دارویی نیوولوماب مطالعهٔ CheckMate 067، میزان پاسخ کلی حدود 45%، میانهٔ بقای کلی 36,9 ماه و میزان بقای کلی 10 ساله حدود 37% گزارش شده است.

درمان هدفمند در بیماری دارای جهش BRAF

سه ترکیب تأییدشدهٔ مهارکنندهٔ BRAF+MEK

در بیماران با جهش BRAF V600 مثبت، سه ترکیب متفاوت مهارکنندهٔ BRAF + مهارکنندهٔ MEK تأیید شده‌اند: دابرافنیب+ترامتینیب (در تحلیل تجمیعی 5 سالهٔ مطالعات COMBI-d/COMBI-v، میزان پاسخ کلی حدود 68%، میانهٔ PFS برابر 11,1 ماه، میانهٔ بقای کلی 25,9 ماه و میزان بقای کلی 5 ساله 34%)، ومورافنیب+کوبیمتینیب (در پیگیری 5 سالهٔ مطالعهٔ coBRIM، میزان پاسخ کلی حدود 70%، میانهٔ PFS برابر 12,6 ماه، میانهٔ بقای کلی 22,5 ماه و میزان بقای کلی 5 ساله حدود 31%) و انکورافنیب+بینیمتینیب (در پیگیری 5 سالهٔ مطالعهٔ COLUMBUS، میزان پاسخ کلی 63%، میانهٔ PFS برابر 14,9 ماه، میانهٔ بقای کلی 33,6 ماه و میزان بقای کلی 5 ساله حدود 35% — در همان مطالعه، در بازوی انکورافنیب تک‌دارویی میانهٔ بقای کلی 23,5 ماه و در بازوی ومورافنیب تک‌دارویی 16,9 ماه گزارش شد). مطالعه‌ای که این سه ترکیب را مستقیماً مقایسه کند وجود ندارد، اما میانهٔ بقای کلی گزارش‌شده در COLUMBUS نسبتاً طولانی‌تر از دو ترکیب دیگر یافت شد که انکورافنیب+بینیمتینیب را برای بسیاری از پزشکان به ترکیب ترجیحی BRAF+MEK تبدیل کرده است (به جدول مقایسهٔ پایین و کادر هشدار دربارهٔ محدودیت‌های مقایسه‌های غیرمستقیم مراجعه کنید). یک مزیت آشکار درمان‌های هدفمند، فراهم کردن پاسخ معمولاً سریع‌تر از ایمنی‌درمانی است — این ممکن است در بیماران علامت‌دار/با بار توموری بالا که به کوچک شدن سریع تومور نیاز دارند ارزشمند باشد.

ترکیب سه‌گانه: آتزولیزوماب + ومورافنیب + کوبیمتینیب (IMspire150)

این رژیم سه‌گانه که هدف آن تجویز هم‌زمان ایمنی‌درمانی و درمان هدفمند در بیماران دارای جهش BRAF است، در 30 ژوئیهٔ 2020 تأیید FDA گرفت؛ در تحلیل میانی دوم مطالعهٔ IMspire150، نسبت به درمان هدفمند دوگانه (دارونما+ومورافنیب+کوبیمتینیب)، بهبود میانهٔ بقای بدون پیشرفت بیماری نشان داد (15,1 ماه در برابر 10,6 ماه). داده‌های بقای کلی تا تاریخ تهیهٔ این مقاله همچنان در حال بلوغ‌اند و تفاوت معنادار قطعی از نظر آماری گزارش نشده است. چون بار سمیت ممکن است بیشتر باشد و به رویکرد ترجیحی معمول در تمام بیماران تبدیل نشده، استفادهٔ آن به بیماران انتخاب‌شده محدود مانده است.

داده‌های مقایسه‌ای اثربخشی: رژیم‌ها در برابر یکدیگر چگونه‌اند؟

جدول زیر نتایج گزارش‌شدهٔ رژیم‌های خط اول که در بالا جداگانه بررسی شدند را در مطالعات خودشان به‌صورت کنارهم خلاصه می‌کند:

رژیم (مطالعه، مدت پیگیری) میزان پاسخ (ORR) میانهٔ PFS میانه / OS بلندمدت
نیوولوماب + ایپیلیموماب (CheckMate 067، 10 سال) ~%58 11,5 ماه 71,9 ماه (OS در 10 سال ~43%)
نیوولوماب تک‌دارویی (CheckMate 067، 10 سال) ~%45 6,9 ماه 36,9 ماه (OS در 10 سال ~37%)
ایپیلیموماب تک‌دارویی (CheckMate 067، 10 سال) ~%19 2,9 ماه 19,9 ماه (OS در 10 سال ~19%)
پمبرولیزوماب (KEYNOTE-006، 10 سال) ~%42 8,4 ماه 32,7 ماه (OS در 10 سال ~34%)
نیوولوماب + رلاتلیماب (RELATIVITY-047، 3 سال) گزارش نشده* 10,2 ماه در حال بلوغ
دابرافنیب + ترامتینیب (COMBI-d/v، 5 سال) ~%68 11,1 ماه 25,9 ماه (OS در 5 سال ~34%)
ومورافنیب + کوبیمتینیب (coBRIM، 5 سال) ~%70 12,6 ماه 22,5 ماه (OS در 5 سال ~31%)
انکورافنیب + بینیمتینیب (COLUMBUS، 5 سال) ~%63 14,9 ماه 33,6 ماه (OS در 5 سال ~35%)
آتزولیزوماب + Vem. + Cobi. (IMspire150، تحلیل میانی 2) گزارش نشده* 15,1 ماه در حال بلوغ

*در برخی مطالعات، تا تاریخ تهیهٔ این مقاله، داده‌های تفصیلی ORR در منابع عمومی به‌روشنی گزارش نشده‌اند. تمام مقادیر با گرد کردن از مقاله‌های منتشرشده گرفته شده‌اند و باید تقریبی دانسته شوند.

این مقایسهٔ مستقیم نیست: محدودیت‌های مقایسهٔ غیرمستقیم

جدول بالا نتایج رژیم‌هایی را کنار هم ارائه می‌کند که هر یک در مطالعهٔ تصادفی‌شدهٔ جداگانهٔ خود آزمایش شده‌اند — اما اکثریت بسیار بزرگی از این رژیم‌ها با یکدیگر مستقیماً مقایسه نشده‌اند. بنابراین تفاوت‌های جدول باید با دقت تفسیر شوند: مطالعات در سال‌های متفاوت انجام شده‌اند (مراقبت حمایتی و گزینه‌های خطوط بعدی درمان با زمان تغییر کرده‌اند)، جمعیت بیماران متفاوت است (برخی مطالعات فقط بیماران دارای جهش BRAF را پذیرفته‌اند و برخی جمعیت مختلط دارند)، و در مطالعات ایمنی‌درمانی، به‌دلیل جدا شدن دیرهنگام/رسیدن به فلات منحنی‌های بقا، شرط «خطرهای متناسب» (proportional hazards) که اغلب در آمار فرض می‌شود معمولاً برقرار نیست — این قابلیت مقایسهٔ مستقیم مقادیر میانه را تضعیف می‌کند. فراتحلیل‌های شبکه‌ای منتشرشده (network meta-analysis) و مقایسه‌های غیرمستقیم تطبیق‌یافته و تعدیل‌شده (MAIC — برای مثال Amdahl و همکاران 2016؛ An و Liu در 2019؛ یک فراتحلیل اروپایی در 2023) تلاش کرده‌اند این رژیم‌ها را از نظر آماری مقایسه کنند؛ اما یکی از این تحلیل‌ها (An و Liu، 2019) در مقایسه‌های غیرمستقیم PFS ناسازگاری معنادار آماری (ناهمگونی، I²=62,9%) گزارش کرد — یعنی خود رتبه‌بندی‌های به‌دست‌آمده با روش‌های غیرمستقیم نیز ممکن است از تحلیلی به تحلیل دیگر تغییر کنند. به‌اختصار: این جدول راهنمایی کلی فراهم می‌کند، اما پرسش «کدام رژیم قطعاً بهتر است» یک پاسخ درست واحد ندارد؛ انتخاب درمان بر اساس وضعیت BRAF بیمار، بار توموری، فوریت و تحمل سمیت فردی می‌شود.

درمان خط دوم

وقتی بیماری حین یا پس از درمان خط اول پیشرفت کند، انتخاب تا حد زیادی به گروه درمانی استفاده‌شدهٔ قبلی وابسته است.

ایپیلیموماب پس از ضد PD-1

در بیماران با پیشرفت پس از درمان ضد PD-1 به‌تنهایی (نیوولوماب یا پمبرولیزوماب)، ایپیلیموماب می‌تواند به‌صورت تک‌دارویی اضافه شود. اما طبق تحلیل Pires da Silva و همکارانش در Lancet Oncology 2021، که تحلیلی گذشته‌نگر و چندمرکزی بود، میزان پاسخ ایپیلیموماب به‌تنهایی در خط دوم به این شیوه (13%) به‌طور آشکار پایین‌تر از میزان پاسخ در بیمارانی بود که از ابتدا با ترکیب نیوولوماب+ایپیلیموماب درمان شدند (31%). این یافته تأکید می‌کند چرا ترجیح دادن ترکیب در خط اول، در صورت امکان، مهم است؛ بااین‌حال، در بیمارانی که در خط اول ضد PD-1 تک‌دارویی انتخاب شده، افزودن ایپیلیموماب در صورت پیشرفت همچنان گزینهٔ معقول خط دوم است.

تغییر گروه درمان: ایمنی‌درمانی ↔ مهارکنندهٔ BRAF/MEK

در بیماران دارای جهش BRAF V600 مثبت که در خط اول ایمنی‌درمانی گرفته‌اند، می‌توان در خط دوم یکی از سه ترکیب تأییدشدهٔ مهارکنندهٔ BRAF+MEK توضیح‌داده‌شده در بالا را آغاز کرد. در حالت برعکس — یعنی بیمارانی که خط اول را با مهارکنندهٔ BRAF+MEK آغاز کرده‌اند — در صورت پیشرفت، تغییر به ایمنی‌درمانی (تک‌دارویی یا ترکیبی) ترجیح داده می‌شود. اصل کلی این است که در بیماران دارای جهش BRAF، هر دو گروه درمانی می‌توانند طی سیر بیماری در خطوط متفاوت به‌ترتیب استفاده شوند.

T-VEC: گزینه‌ای انتخاب‌شده برحسب توزیع آناتومیک

تالیموژن لاهرپارپ‌وک (T-VEC) مبتنی بر ویروس هرپس سیمپلکس دستکاری‌شدهٔ ژنتیکی، با تزریق مستقیم به متاستازهای پوستی، زیرپوستی یا گرهٔ لنفاوی، هم مستقیماً سلول‌های تومور را می‌کشد و هم پاسخ ایمنی را تحریک می‌کند. این دارو که در 2015 تأیید گرفت، نخستین درمان ویروسی انکولیتیک تأییدشده در آمریکاست. عامل اصلی تعیین‌کنندهٔ مصرف آن، الگوی توزیع آناتومیک بیماری است: عمدتاً در بیمارانی با متاستازهای محدود پوستی/زیرپوستی/گرهٔ لنفاوی که کاملاً با جراحی قابل‌برداشت نیستند و متاستاز احشایی (اندام داخلی) گسترده ندارند، معمولاً در خط دوم یا بعدی به‌عنوان گزینه بررسی می‌شود؛ نقش آن در بیماری احشایی گسترده محدود است.

درمان خط سوم و بعدی

در بیماران با پیشرفت که هم درمان ضد PD-1 و هم مهارکنندهٔ BRAF/MEK (اگر دارای جهش BRAF باشند) استفاده شده‌اند، گزینه‌ها محدود می‌شوند و در این نقطه ایمنی‌درمانی سلولی و سایر رویکردهای جدید برجسته می‌شوند.

لیفی‌لوسل (Amtagvi): نخستین درمان سلولی TIL تأییدشده — داده‌های به‌روز 5 ساله

لیفی‌لوسل که در 16 فوریهٔ 2024 تأیید FDA گرفت، ایمنی‌درمانی سلولی اختصاصی فرد است که بر بازگرداندن سلول‌های ایمنی حاصل از تومور خود بیمار و تکثیرشده به مقدار زیاد در آزمایشگاه (لنفوسیت‌های نفوذکننده به تومور، TIL) به بیمار استوار است — این نخستین درمان سلولی TIL تأییدشده برای تومور جامد است. تأیید FDA برای استفاده در بیمارانی که قبلاً درمان ضد PD-1 (و در صورت جهش BRAF، مهارکنندهٔ BRAF/MEK) دریافت کرده‌اند و پیشرفت داشته‌اند، در خط سوم و بعدی داده شده است. طبق داده‌های پیگیری تجمیعی (pooled) 5 سالهٔ مطالعهٔ C-144-01، میزان پاسخ کلی 31,4%، میانهٔ مدت پاسخ 36,5 ماه و میانهٔ بقای کلی 13,9 ماه گزارش شده و میزان بقای کلی 5 ساله 19,7% بوده است — این میزان پاسخ با ماندگاری چشمگیر را در این گروه بیماران با درمان‌های قبلی سنگین نشان می‌دهد. فرایند تجویز پیچیده است: ابتدا با جراحی از تومور بیمار بافت گرفته می‌شود، سلول‌ها برای هفته‌ها در آزمایشگاه تکثیر می‌شوند، بیمار در این فرایند شیمی‌درمانی کاهش‌دهندهٔ لنفوسیت (سرکوب موقت دستگاه ایمنی) دریافت می‌کند، سپس سلول‌های تکثیرشده به بیمار داده و پس از آن حمایت با اینترلوکین-2 (IL-2) اجرا می‌شود — بنابراین فقط در مراکز باتجربه‌ای که بتوانند این فرایند را مدیریت کنند قابل‌اجراست.

تبنتافوسپ (Kimmtrak): درمانی ویژهٔ ملانوم یووه‌آل

تبنتافوسپ که در 25 ژانویهٔ 2022 تأیید گرفت، نخستین درمان دوویژهٔ هدایت‌کنندهٔ سلول T تأییدشده برای تومور جامد است (با یک سر پروتئین gp100 در سلول تومور و با سر دیگر سلول T را متصل می‌کند). فقط در ملانوم یووه‌آل (داخل چشم) غیرقابل‌برداشت یا متاستاتیک با HLA-A*02:01 مثبت استفاده می‌شود — در ملانوم پوستی مؤثر نیست، زیرا ساختار مولکولی هدف آن مختص زیست‌شناسی ملانوم یووه‌آل است. برخلاف ملانوم پوستی، چون اثربخشی ایمنی‌درمانی ترکیبی استاندارد در ملانوم یووه‌آل محدود است، تبنتافوسپ در بیماران مناسب بدون توجه به ترتیب خطوط درمان می‌تواند در دورهٔ اولیه نیز بررسی شود. این نمونه‌ای مهم است که نشان می‌دهد ملانوم یووه‌آل، بررسی‌شده در بخش «زیرنوع‌های ملانوم» بالا، تا چه اندازه بیماری متفاوتی از ملانوم پوستی است.

جدیدترین تأیید 2026: ووسولیموژن اودرپارپ‌وک + نیوولوماب

FDA در 6 اوت 2026 — تاریخی بسیار نزدیک به هفتهٔ تهیهٔ این راهنما — بر اساس مطالعهٔ IGNYTE، در بیماران ملانوم پوستی مرحلهٔ پیشرفتهٔ غیرقابل‌برداشت که قبلاً هنگام درمان با مهارکنندهٔ PD-1 دچار پیشرفت شده‌اند، به ترکیب ووسولیموژن اودرپارپ‌وک (Tudriqev) + نیوولوماب تأیید تسریع‌شده داده است (میزان پاسخ کلی 24,2%، میانهٔ مدت پاسخ 14,1 ماه). این دومین درمان ملانوم مبتنی بر ویروس انکولیتیک تأییدشده پس از T-VEC است و تا تاریخ نگارش راهنما جدیدترین پیشرفت این حوزه است؛ گزینه‌ای است که برای بیماران با پیشرفت پس از ضد PD-1، در خط سوم و بعدی بررسی می‌شود.

نقش کاهندهٔ شیمی‌درمانی و مفهوم «درمان مجدد»

پیش از توسعهٔ ایمنی‌درمانی و درمان‌های هدفمند، عوامل کلاسیک شیمی‌درمانی مانند داکاربازین درمان استاندارد ملانوم بودند؛ امروزه به‌دلیل پایین بودن میزان پاسخ و وجود گزینه‌های بسیار مؤثرتر، شیمی‌درمانی فقط در بیماران انتخاب‌شده‌ای که گزینه‌های بالا تمام شده‌اند یا مناسب نیستند، فراتر از خط سوم به‌عنوان گزینه در نظر گرفته می‌شود. در برخی بیماران که به ایمنی‌درمانی نخست برای مدت طولانی پاسخ داده و سپس پیشرفت کرده‌اند یا مدت طولانی پس از تکمیل درمان عود داشته‌اند، گزارش شده است که «درمان مجدد» (retreatment) — یعنی آغاز دوبارهٔ مهارکنندهٔ نقطهٔ وارسی که قبلاً پاسخ ایجاد کرده بود — در مطالعات کوچک می‌تواند در برخی بیماران پاسخ ایجاد کند؛ اما مطالعهٔ بزرگ و تصادفی‌شده‌ای در این موضوع وجود ندارد و تصمیم کاملاً فردی می‌شود.

مدیریت متاستاز مغزی

ملانوم یکی از انواع سرطان با تمایل بالای متاستاز به مغز است (در ویرایش 8 AJCC این وضعیت جداگانه با زیرردهٔ M1d تعریف شده است). مطالعهٔ CheckMate 204 نشان داد ترکیب نیوولوماب+ایپیلیموماب در بیماران با متاستاز مغزی فعال و بی‌علامت نیز می‌تواند میزان پاسخ داخل‌جمجمه‌ای معنادار فراهم کند؛ این یافته نشان داد ایمنی‌درمانی سیستمیک در بیماران انتخاب‌شده با متاستاز مغزی می‌تواند نقش مهمی داشته باشد (صرفاً به‌عنوان افزوده به درمان‌های موضعی — مانند رادیوسرجری — نیست).

عوارض جانبی درمان و مدیریت آن‌ها

داروهای ایمنی‌درمانی

مهارکننده‌های نقاط وارسی (نیوولوماب، پمبرولیزوماب، ایپیلیموماب، رلاتلیماب) می‌توانند «عوارض جانبی مرتبط با ایمنی» (irAE) ناشی از فعال شدن بیش‌ازحد دستگاه ایمنی ایجاد کنند: کولیت، هپاتیت، التهاب ریه، اختلالات غدد درون‌ریز (تیروئیدیت، هیپوفیزیت، نارسایی غدهٔ فوق‌کلیوی) و واکنش‌های پوستی. ترکیب‌های حاوی ایپیلیموماب خطر irAE به‌طور آشکار شایع‌تر و جدی‌تری از عوامل منفرد دارند؛ مدیریت مبتنی بر درجه‌بندی است (پایش در عوارض خفیف، درمان کورتیکواستروئیدی در عوارض متوسط تا جدی).

مهارکننده‌های BRAF و MEK

دابرافنیب به‌طور اختصاصی با تب (پیرکسی) آشکار و شایع همراه است و گاهی به وقفهٔ دوز نیاز دارد. ومورافنیب با حساسیت به نور خورشید (فوتوسنسیتیویتی) و بثورات پوستی مرتبط است؛ وقتی مهارکننده‌های BRAF به‌تنهایی (بدون افزودن مهارکنندهٔ MEK) استفاده شوند، به‌طور متناقض خطر ایجاد کارسینوم سلول سنگفرشی/کراتوآکانتوم جدید در پوست را دارند — افزودن مهارکنندهٔ MEK این خطر را کاهش می‌دهد. مهارکننده‌های MEK (ترامتینیب، کوبیمتینیب، بینیمتینیب) ممکن است باعث کاهش عملکرد قلب (افت کسر جهشی — نیازمند پیگیری منظم اکوکاردیوگرافی)، مشکلات چشمی (انسداد ورید شبکیه، یووئیت) و بثورات پوستی شوند.

ملاحظات مختص T-VEC و لیفی‌لوسل

از آنجا که T-VEC بر یک ویروس زنده (تضعیف‌شده) مبتنی است، افزون بر واکنش‌های موضعی مانند درد/تورم در محل تزریق پس از تجویز، به اقدامات احتیاطی ویژه‌ای مانند پرهیز از تماس نزدیک با افراد دچار سرکوب شدید ایمنی یا زنان باردار نیاز دارد. شیمی‌درمانی کاهندهٔ لنفوسیت‌ها که پیش از لیفی‌لوسل انجام می‌شود، موجب سرکوب شدید مغز استخوان می‌شود و IL-2 که پس از آن تجویز می‌شود، خطر عوارض جدی (سندرم نشت مویرگی، افت فشار خون) دارد؛ بنابراین این درمان فقط در مراکز باتجربه‌ای که امکان پشتیبانی مراقبت‌های ویژه دارند قابل انجام است.

تاریخچهٔ تأییدهای FDA: انقلاب در درمان سیستمیک ملانوم

ملانوم بدخیم یکی از حوزه‌هایی است که انقلاب ایمنی‌درمانی و درمان هدفمند در انکولوژی مدرن از آن آغاز شد و با بیشترین سرعت پیش رفت. خط زمانی زیر، درمان‌های سیستمیک اصلی را که از دههٔ 1970 تا امروز تأیید FDA گرفته‌اند، به ترتیب زمانی خلاصه می‌کند:

1975

داکاربازین

نخستین داروی شیمی‌درمانی سیستمیک تأییدشده برای ملانوم متاستاتیک؛ حدود 35 سال درمان استاندارد باقی ماند، اما میزان پاسخ و منفعت بقای آن محدود بود.

1998

اینترلوکین-2 (IL-2) با دوز بالا

این درمان که دستگاه ایمنی را مستقیماً تحریک می‌کند، در بیماران منتخب توانست پاسخ کامل پایدار ایجاد کند؛ اما به دلیل سمیت جدی، فقط در مراکزی با پشتیبانی مراقبت‌های ویژه قابل انجام بود و با گذشت زمان جای خود را به ایمنی‌درمانی‌های ایمن‌تر داد.

25 مارس 2011

ایپیلیموماب نخستین مهارکنندهٔ نقطهٔ وارسی

ایپیلیموماب که CTLA-4 را هدف می‌گیرد، نخستین مهارکنندهٔ نقطهٔ وارسی است که در میان همهٔ انواع سرطان تأیید شد — این رویداد آغاز عملی عصر ایمنی‌درمانی دانسته می‌شود.

17 اوت 2011

ومورافنیب

نخستین داروی تأییدشده که جهش BRAF V600E را هدف می‌گیرد؛ آغازگر عصر درمان هدفمند در ملانوم بود.

29 مه 2013

دابرافنیب و ترامتینیب (تأییدهای تک‌دارویی)

دومین مهارکنندهٔ BRAF (دابرافنیب) و نخستین مهارکنندهٔ MEK (ترامتینیب)، در یک روز به‌صورت جداگانه و تک‌دارویی تأیید شدند.

9 ژانویهٔ 2014

ترکیب دابرافنیب + ترامتینیب

استفادهٔ هم‌زمان از دو داروی هدفمند تأیید شد؛ گامی مهم برای به تأخیر انداختن مقاومت به مهارکنندهٔ BRAF و بهبود الگوی عوارض جانبی (کاهش سرطان‌های پوستی پارادوکسیکال).

4 سپتامبر 2014

پمبرولیزوماب نخستین داروی ضد PD-1

نخستین داروی تأییدشده که نقطهٔ وارسی PD-1 را هدف می‌گیرد (مطالعهٔ KEYNOTE-001)، نویدبخش دوره‌ای تازه در درمان ملانوم شد.

22 دسامبر 2014

نیوولوماب

دومین داروی ضد PD-1 (مطالعهٔ CheckMate-037) تأیید شد؛ همراه با پمبرولیزوماب، یکی از دو عضو پیشگام ردهٔ ضد PD-1 شد.

30 سپتامبر 2015

ترکیب نیوولوماب + ایپیلیموماب

این ترکیب که بر پایهٔ مطالعهٔ CheckMate-069 تأیید شد (در ابتدا محدود به بیماران BRAF از نوع وحشی بود و در ژانویهٔ 2016 به همهٔ بیماران گسترش یافت)، مهار هم‌زمان دو نقطهٔ وارسی را امکان‌پذیر کرد.

27 اکتبر 2015

تالیموژن لاهرپارپ‌وک / T-VEC نخستین ویروس انکولیتیک

T-VEC که بر پایهٔ مطالعهٔ OPTiM تأیید شد، نخستین درمان با ویروس انکولیتیک تأییدشده در آمریکا بود.

10 نوامبر 2015

ترکیب ومورافنیب + کوبیمتینیب

بر پایهٔ مطالعهٔ coBRIM، سومین زوج ترکیبی مهارکننده‌های BRAF+MEK شکل گرفت.

20 دسامبر 2017

نیوولوماب ادجوانت (مرحلهٔ III/IV)

بر پایهٔ مطالعهٔ CheckMate-238، برای نخستین بار یک داروی ضد PD-1 به‌عنوان درمان ادجوانت برای کاهش خطر عود پس از جراحی تأیید شد.

27 ژوئن 2018

ترکیب انکورافنیب + بینیمتینیب

این ترکیب که بر پایهٔ مطالعهٔ COLUMBUS تأیید شد، در تحلیل نهایی، در مقایسه با سایر ترکیب‌های BRAF+MEK، نسبتاً طولانی‌ترین بقای کلی را گزارش کرد.

15 فوریهٔ 2019

پمبرولیزوماب ادجوانت (مرحلهٔ III)

بر پایهٔ مطالعهٔ KEYNOTE-054، علاوه بر نیوولوماب، دومین داروی ضد PD-1 نیز مورد مصرف ادجوانت دریافت کرد.

30 ژوئیهٔ 2020

آتزولیزوماب + ومورافنیب + کوبیمتینیب (ترکیب سه‌گانه)

بر پایهٔ مطالعهٔ IMspire150، نخستین رژیم سه‌گانه که ایمنی‌درمانی را با درمان هدفمند دوگانه ترکیب می‌کند، برای بیماران دارای جهش BRAF تأیید شد.

3 دسامبر 2021

پمبرولیزوماب ادجوانت، گسترش به مرحلهٔ IIB/IIC

بر پایهٔ مطالعهٔ KEYNOTE-716، ایمنی‌درمانی ادجوانت به بیمارانی نیز گسترش یافت که درگیری گرهٔ لنفاوی ندارند اما تومور آن‌ها ضخیم است (مرحلهٔ IIB/IIC).

25 ژانویهٔ 2022

تبنتافوسپ نخستین هدایت‌کنندهٔ دوویژه‌ای سلول T

نخستین درمان هدایت‌کنندهٔ دوویژه‌ای سلول T تأییدشده برای یک تومور جامد؛ فقط در بیماران ملانوم یووه‌آل با HLA-A*02:01 مثبت استفاده می‌شود.

18 مارس 2022

نیوولوماب + رلاتلیماب نخستین مهارکنندهٔ LAG-3

بر پایهٔ مطالعهٔ RELATIVITY-047، نخستین ردهٔ دارویی که نقطهٔ وارسی LAG-3 را هدف می‌گیرد تأیید شد.

13 اکتبر 2023

نیوولوماب ادجوانت، گسترش به مرحلهٔ IIB/IIC

بر پایهٔ مطالعهٔ CheckMate 76K، پس از پمبرولیزوماب، نیوولوماب نیز به مرحلهٔ IIB/IIC گسترش یافت.

16 فوریهٔ 2024

لیفی‌لوسل نخستین درمان سلولی TIL

بر پایهٔ مطالعهٔ C-144-01، نخستین درمان سلولی با لنفوسیت‌های نفوذکننده به تومور (TIL) بود که برای یک تومور جامد تأیید شد.

6 اوت 2026

ووسولیموژن اودرپارپ‌وک + نیوولوماب تازه‌ترین تأیید

بر پایهٔ مطالعهٔ IGNYTE، برای بیمارانی که پس از درمان PD-1 دچار پیشرفت بیماری شده‌اند، تأیید تسریع‌شده دریافت کرد؛ دومین درمان ملانوم مبتنی بر ویروس انکولیتیک که پس از T-VEC تأیید شد. تا تاریخ نگارش راهنما، تازه‌ترین تحول این حوزه است.

یادداشت

این خط زمانی فقط درمان‌های سیستمیک (مبتنی بر دارو) را شامل می‌شود؛ تحولات روش‌های جراحی و پرتودرمانی در آن نیامده است. تاریخ‌ها، نخستین تاریخ تأیید داروی مربوط توسط FDA را نشان می‌دهند (در برخی موارد تأیید تسریع‌شده)؛ در سال‌های بعد، موارد مصرف برخی داروها نیز گسترش یافته است.

وضعیت تشخیص، مجوز و بازپرداخت هزینه در ترکیه

در ترکیه، تشخیص و درمان ملانوم بدخیم در مراکز پوست، جراحی عمومی و انکولوژی بیمارستان‌های دانشگاهی و بیمارستان‌های آموزشی و پژوهشی، همسو با راهنماهای بین‌المللی انجام می‌شود. برای استفاده از داروها در ترکیه، ابتدا مجوز TİTCK و برای پوشش هزینه توسط SGK، افزون بر آن، تصمیم بازپرداخت در چارچوب SUT لازم است.

درمان‌های دارای مجوز و تحت پوشش SGK

شیمی‌درمانی استاندارد (داکاربازین)، نیوولوماب (به‌صورت تک‌دارویی در بیماری مرحلهٔ اولیه/پیشرفته/متاستاتیک، به‌صورت ادجوانت در مرحلهٔ III-IV برداشته‌شده، و در ترکیب خط درمان نخست با ایپیلیموماب — با محدودیت حداکثر 4 دوز ایپیلیموماب)، و دابرافنیب+ترامتینیب در ترکیب با یکدیگر (در بیماران با جهش BRAF V600 مثبت، ECOG 0-1 و بدون مصرف قبلی مهارکنندهٔ مسیر RAF) در ترکیه مجوز دارند و با شرایط مشخصی تحت پوشش SGK هستند. پمبرولیزوماب نیز برای مورد مصرف ملانوم مجوز دارد و این مورد به‌عنوان یکی از موارد مصرف محدود آن که SGK هزینه‌اش را پوشش می‌دهد گزارش شده است.

مواردی که وضعیت آن‌ها نامشخص یا محدود دانسته می‌شود

بر اساس منابع ما، وضعیت مصرف ادجوانت پمبرولیزوماب در مرحلهٔ IIB/IIC (گسترشی نسبتاً جدید که در 2021 تأیید FDA گرفت) و نیز ومورافنیب، کوبیمتینیب و ترکیب انکورافنیب+بینیمتینیب از نظر پوشش کنونی بازپرداخت SGK در ترکیه به‌روشنی تأیید نشده است — هرچند این داروها در ترکیه مجوز دارند، در منابع ما تأیید صریحی دربارهٔ شرایط پوشش آن‌ها توسط SGK وجود ندارد.

درمان‌هایی که در ترکیه موجود نیستند

بر اساس منابع ما، به نظر می‌رسد نیوولوماب+رلاتلیماب (Opdualag)، تالیموژن لاهرپارپ‌وک (T-VEC)، لیفی‌لوسل (Amtagvi)، تبنتافوسپ (Kimmtrak) و اینترلوکین-2 با دوز بالا در ترکیه مجوز TİTCK ندارند یا به‌طور معمول در بالین استفاده نمی‌شوند. همچنین تصور می‌شود ترکیب ووسولیموژن اودرپارپ‌وک+نیوولوماب، تازه‌ترین تأیید 2026، به دلیل بسیار نزدیک بودن تاریخ تأیید، هنوز در ترکیه موجود نباشد.

یادداشت

وضعیت مجوز و بازپرداخت داروها می‌تواند با به‌روزرسانی‌های SUT مرتب تغییر کند. اطلاعات این بخش، خلاصه‌ای عمومی است که تا تاریخ به‌روزرسانی مقاله (اوت 2026) گردآوری شده است؛ برای اطلاعات قطعی و به‌روز دربارهٔ درمان و وضعیت بازپرداخت شخصی خود، حتماً از پزشک معالج و متن فعلی SUT سازمان SGK تأیید بگیرید.

پرسش‌های متداول

آیا هر خالی به معنای ملانوم است؟
خیر. بیشتر افراد روی بدن خود خال‌های متعدد بی‌خطر و خوش‌خیم دارند. خالی که با قاعدهٔ ABCDE مطابقت دارد یا با گذشت زمان تغییر می‌کند، حتماً باید توسط متخصص پوست بررسی شود؛ اما این به معنای ملانوم بودن قطعی آن نیست.
آیا ملانوم فقط در افرادی دیده می‌شود که زیاد در معرض آفتاب هستند؟
خیر. هرچند مواجهه با آفتاب/UV مهم‌ترین عامل خطر است، برخی زیرگونه‌ها مانند ملانوم لنتیژینوس آکرال با آفتاب مرتبط نیستند و ممکن است در نواحی دور از آفتاب مانند کف دست و کف پا نیز ایجاد شوند. بنابراین تغییرات پوستی مشکوک در افرادی که کمتر در معرض آفتاب هستند نیز باید بررسی شود.
اگر گرهٔ لنفاوی نگهبان مثبت باشد، آیا حتماً همهٔ گره‌های لنفاوی برداشته می‌شوند؟
خیر، دیگر به‌صورت معمول چنین نیست. راهنماهای کنونی، در درگیری میکرومتاستاتیک گرهٔ لنفاوی (که با نمونه‌برداری گرهٔ نگهبان شناسایی می‌شود اما در تصویربرداری آشکار نیست)، به‌جای برداشت تکمیلی گره‌های لنفاوی، پیگیری دقیق با تصویربرداری را توصیه می‌کنند؛ پژوهش‌ها از این رویکرد پشتیبانی کرده‌اند.
کدام بهتر است: ایمنی‌درمانی یا درمان هدفمند؟
یک پاسخ درست واحد وجود ندارد. در بیماران بدون جهش BRAF، ایمنی‌درمانی تنها گزینه است؛ اما در بیماران دارای جهش BRAF، انتخاب توسط متخصص انکولوژی بر اساس عواملی مانند فوریت بیماری (در شرایط نیازمند پاسخ سریع، درمان هدفمند ممکن است ترجیح داده شود)، وضعیت سلامت عمومی و گرایش ایمنی‌درمانی به ایجاد پاسخ پایدارتر، برای هر بیمار تعیین می‌شود.
منابع
  1. Sung H, et al. "Global cancer statistics 2024." CA: A Cancer Journal for Clinicians, 2026. DOI: 10.3322/caac.70090
  2. IARC Global Cancer Observatory (GLOBOCAN 2024) — برگهٔ اطلاعات ملانوم پوست، برگهٔ اطلاعات کشور ترکیه. gco.iarc.who.int
  3. Siegel RL, et al. "Cancer Statistics, 2026." CA: A Cancer Journal for Clinicians, 2026. DOI: 10.3322/caac.70043
  4. SEER Cancer Stat Facts: Melanoma of the Skin، داده‌های کوهورت 2015-2021. seer.cancer.gov
  5. IARC. سولاریوم/تخت‌های برنزه‌کردن — طبقه‌بندی در گروه 1 مواد سرطان‌زا. Lancet Oncology, 2009.
  6. Faries MB, et al. "MSLT-2: Completion Dissection or Observation for Sentinel-Node Metastasis in Melanoma." NEJM, 2017.
  7. Hodi FS, et al. "Ipilimumab" — تأیید نخستین مهارکنندهٔ نقطهٔ وارسی. NEJM, 2010؛ تأیید FDA، 25 مارس 2011.
  8. Chapman PB, et al. "Vemurafenib in BRAF-Mutated Melanoma." NEJM, 2011.
  9. Long GV, et al. "Dabrafenib and Trametinib" — تأییدهای تک‌دارویی و ترکیبی. Lancet, 2015.
  10. Robert C, et al. "Pembrolizumab" (KEYNOTE-001/006). NEJM, 2015.
  11. Larkin J, et al. "Nivolumab plus Ipilimumab" (CheckMate-067/069)، پیگیری بلندمدت. NEJM, 2019 و پس از آن.
  12. Andtbacka RHI, et al. "Talimogene Laherparepvec" (OPTiM). J Clin Oncol, 2015.
  13. Weber J, et al. "Adjuvant Nivolumab" (CheckMate-238). NEJM, 2017.
  14. Dummer R, et al. "Encorafenib plus Binimetinib" (COLUMBUS)، تحلیل نهایی بقای کلی. Lancet Oncology, 2018-2022.
  15. Eggermont AMM, et al. "Adjuvant Pembrolizumab" (KEYNOTE-054). NEJM, 2018.
  16. Gutzmer R, et al. "Atezolizumab, Vemurafenib, and Cobimetinib" (IMspire150). Lancet, 2020؛ تأیید FDA، 30 ژوئیهٔ 2020.
  17. Long GV, et al. "Adjuvant Pembrolizumab, Stage IIB/IIC" (KEYNOTE-716). Lancet, 2022.
  18. Nathan P, et al. "Tebentafusp in Metastatic Uveal Melanoma." NEJM, 2021؛ تأیید FDA، 25 ژانویهٔ 2022.
  19. Tawbi HA, et al. "Nivolumab plus Relatlimab" (RELATIVITY-047). NEJM, 2022.
  20. Patel SP, et al. "Neoadjuvant-Adjuvant vs Adjuvant Pembrolizumab" (SWOG S1801). NEJM, 2023.
  21. اعلان تأیید FDA: لیفی‌لوسل (Amtagvi)، مطالعهٔ C-144-01، 16 فوریهٔ 2024؛ داده‌های پیگیری تجمیع‌شدهٔ 5 ساله، به‌روزرسانی‌های 2025-2026. fda.gov
  22. اعلان تأیید FDA: ووسولیموژن اودرپارپ‌وک + نیوولوماب (Tudriqev)، مطالعهٔ IGNYTE، 6 اوت 2026. fda.gov
  23. اطلاعیهٔ اصلاح اطلاعیهٔ اجرای سلامت، 10 ژوئیهٔ 2025 (به‌روزرسانی SUT سازمان SGK).
  24. Gershenwald JE, et al. "Melanoma Staging: Evidence-Based Changes in the American Joint Committee on Cancer Eighth Edition." CA: A Cancer Journal for Clinicians, 2017.
  25. Wolchok JD, Chiarion-Sileni V, et al. "Long-Term Outcomes With Nivolumab Plus Ipilimumab" (CheckMate 067، پیگیری 10 ساله). NEJM, 2024.
  26. Robert C, et al. "Pembrolizumab" (KEYNOTE-006، پیگیری 10 ساله). Annals of Oncology, 2024.
  27. Robert C, et al. "Five-Year Outcomes with Dabrafenib plus Trametinib" (تحلیل تجمیع‌شدهٔ COMBI-d/COMBI-v). NEJM, 2019.
  28. Ascierto PA, et al. "Cobimetinib and Vemurafenib" (coBRIM، پیگیری 5 ساله). Clinical Cancer Research / Lancet Oncology, ~2019-2021.
  29. Dummer R, et al. "Encorafenib plus Binimetinib" (COLUMBUS، پیگیری 5 ساله). Journal of Clinical Oncology, 2022.
  30. Tawbi HA, et al. "Nivolumab plus Relatlimab" (RELATIVITY-047)، به‌روزرسانی 3 ساله. Journal of Clinical Oncology, 2024-2025.
  31. Pires da Silva I, et al. "Ipilimumab Alone or Ipilimumab Plus Anti-PD-1 Therapy in Patients With Metastatic Melanoma Resistant to Anti-PD-(L)1 Monotherapy." Lancet Oncology, 2021.
  32. Amdahl J, et al. متاآنالیز شبکه‌ای، مقایسهٔ غیرمستقیم رژیم‌های ایمنی‌درمانی/درمان هدفمند در ملانوم مرحلهٔ پیشرفته. 2016؛ An T, Liu Y، تحلیل ناسازگاری آماری در مقایسهٔ غیرمستقیم PFS، 2019.
هوش مصنوعی DROZDOGAN

این مقاله را با هم بررسی کنیم

درباره مقاله بپرسید و پاسخ‌ها را همراه با منابع منتشرشده در سایت ما بخوانید.

هوش مصنوعی DROZDOGAN

دستیار Drozdogan

علائم، مراحل و درمان ملانوم بدخیم (سرطان پوست)

درباره مقاله بپرسید و پاسخ‌ها را همراه با منابع منتشرشده در سایت ما بخوانید.

اطلاعات گفت‌وگو و حریم خصوصی

این گفت‌وگو را دستیار Drozdogan پاسخ می‌دهد. مدیران مجاز سایت ممکن است آن را برای بررسی کیفیت بازبینی کنند. اطلاعات شخصی را به اشتراک نگذارید.

پاسخ‌ها با زیرساخت OpenAI تهیه می‌شوند. پرسش‌ها و پاسخ‌ها در آن سرویس پردازش می‌شوند؛ سوابق گفت‌وگو در سایت ما ذخیره می‌شوند. اطلاعات هویتی، تماس یا سلامت شخصی را به اشتراک نگذارید.

0 / 1000

فقط برای اطلاع‌رسانی است؛ تشخیص شخصی یا توصیه درمانی ارائه نمی‌شود.

مقاله‌های مرتبط

مقاله‌های دیگر درباره این موضوع را بخوانید.

از تازه‌ها باخبر بمانید

مقاله‌های تازه و پیشرفت‌های علمی را از طریق ایمیل دریافت کنید.

می‌توانید خدمات تحلیل و خدمات خارجی را جداگانه انتخاب کنید. گزینه تحلیل برای آمار بازدید و عملکرد است؛ گزینه خدمات خارجی شامل ویدیو، نمودار و اندازه‌گیری‌های Meta می‌شود.

DROZDOGAN · خبرنامه

از تازه‌ها باخبر بمانید

مقاله‌های تازه و پیشرفت‌های علمی را از طریق ایمیل دریافت کنید.