Cancerul pulmonar: simptome, stadii și tratament

În acest articol
Ce este cancerul pulmonar?
Cancerul pulmonar este o boală malignă care apare prin multiplicarea necontrolată a celulelor din plămâni și care, la nivel mondial, este atât cel mai frecvent cancer, cât și cea mai frecventă cauză de deces prin cancer. Situația nu este diferită nici în Turcia: potrivit celor mai recente date, cancerul pulmonar este în țara noastră atât cel mai frecvent tip de cancer, cât și cea mai frecventă cauză de deces prin cancer. În acest ghid abordăm cauzele, simptomele, metodele de diagnostic și stadializare, opțiunile terapeutice actuale și procesul de diagnostic și tratament din Turcia, într-un mod cuprinzător, bazat pe literatura actuală.
Plămânii sunt o pereche de organe de consistență spongioasă, situate în cutia toracică, de o parte și de alta a inimii, care permit trecerea în sânge a oxigenului inhalat și eliminarea dioxidului de carbon din sânge. Plămânul drept are 3 lobi, iar cel stâng 2. Cancerul pulmonar pornește cel mai frecvent din celulele epiteliale care căptușesc căile respiratorii și, pe măsură ce crește, se poate răspândi în țesuturile vecine, în ganglionii limfatici și, prin sânge, în organe îndepărtate (precum creierul, ficatul, oasele și glandele suprarenale), adică poate forma metastaze.
Cât de frecvent este cancerul pulmonar? (Statistici actuale)
Potrivit celor mai recente statistici globale privind cancerul, publicate în 2026 (GLOBOCAN 2024), în lume apar anual aproximativ 2,64 milioane de cazuri noi de cancer pulmonar (12,8% dintre toate cancerele), iar din cauza cancerului pulmonar mor 1,86 milioane de persoane. Acest număr reprezintă 19,1% din toate decesele prin cancer și face ca acesta să fie cea mai frecventă cauză de deces prin cancer din lume — la bărbați se află pe locul 1. atât ca frecvență de apariție, cât și ca frecvență a decesului, iar la femei pe locul 2., după cancerul mamar.
În Turcia, situația este mai gravă chiar decât media globală: în fișa de țară pentru Turcia a IARC, actualizată în iulie 2026, potrivit estimărilor GLOBOCAN 2024 acestor estimări, se raportează anual aproximativ 37.800 de cazuri noi de cancer pulmonar (16% dintre toate cancerele), iar din cauza cancerului pulmonar mor aproximativ 31.700 de persoane. Acestea reprezintă 27,8% din toate decesele prin cancer — semnificativ peste media globală de 19,1%. Cancerul pulmonar este în Turcia tipul de cancer aflat pe locul 1. atât ca frecvență de apariție, cât și ca frecvență a decesului din această cauză. Principalul motiv al acestei proporții ridicate este prevalența mare a fumatului în țara noastră.
O tendință importantă observată în ultimii ani este creșterea frecvenței cancerului pulmonar la persoanele care nu au fumat niciodată, în special la femei. În țări precum SUA și Regatul Unit, aproximativ 15-20% dintre decesele prin cancer pulmonar apar la persoane care nu au fumat niciodată. În paralel cu această schimbare, cel mai frecvent subtip al cancerului pulmonar este acum adenocarcinomul (46% la bărbați, 60% la femei) — un tip histologic cu o legătură mai slabă cu fumatul decât celelalte tipuri.
Tipurile de cancer pulmonar (NSCLC / SCLC)
După aspectul microscopic (histologic), cancerele pulmonare se împart în două grupe principale:
Reprezintă marea majoritate a cancerelor pulmonare (aproximativ 77%, potrivit datelor actuale). Cele mai frecvente trei subtipuri sunt: adenocarcinomul (cel mai frecvent tip, frecvent și la nefumători), carcinomul cu celule scuamoase (plate) (puternic asociat fumatului, de obicei în zonele centrale ale plămânului) și carcinomul cu celule mari (mai rar). NSCLC diferă semnificativ de SCLC în ceea ce privește abordarea terapeutică și opțiunile de terapie țintită.
Reprezintă aproximativ 13% dintre toate cancerele pulmonare (deși în mod tradițional se folosește cifra de «15%», datele actuale arată că această proporție a scăzut ușor). Legătura sa cu fumatul este chiar mai puternică decât în NSCLC; aproape toți pacienții au un istoric de fumat. Este un tip care crește mult mai rapid și are o tendință mare de răspândire la distanță chiar și în stadiu precoce; de aceea, abordarea terapeutică se bazează mai ales pe chimioterapie și imunoterapie, în locul chirurgiei.
Proporția rămasă, de aproximativ 10%, cuprinde subtipuri mai rare, precum tumora carcinoidă. Cei care doresc să citească mai în detaliu despre diferențele dintre NSCLC și SCLC pot consulta articolul nostru Cancerul pulmonar cu celule mici și fără celule mici: care sunt diferențele? .
Factorii de risc
Marea majoritate a cazurilor de cancer pulmonar (peste 40% dintre cancerele la bărbați în Turcia) sunt asociate fumatului și produselor din tutun. Riscul crește proporțional cu cantitatea și durata fumatului; renunțarea la fumat reduce treptat riscul în anii de după renunțare.
Principalii factori de risc, în afară de fumat, sunt:
- Expunerea pasivă la fumul de tutun (fum secundar)
- Expunerea la gazul radon — în special în locuințele închise, slab ventilate
- Expuneri profesionale — expunerea îndelungată la substanțe precum azbestul, arsenicul, cromul, nichelul și gazele de eșapament ale motoarelor diesel
- Poluarea aerului — în special expunerea la particule fine (PM2.5)
- Istoricul familial și predispoziția genetică — un istoric de cancer pulmonar la rude de gradul întâi crește riscul
- Boli pulmonare anterioare — boli pulmonare cronice, precum BPOC și fibroza pulmonară
- Radioterapie administrată anterior în zona toracică
Cauzele cancerului pulmonar la persoanele care nu au fumat niciodată au un profil diferit; despre acest subiect puteți consulta articolul nostru Cauzele cancerului pulmonar, în afară de fumat ; pentru efectele renunțării la fumat asupra sănătății, puteți consulta articolul nostru Cum se vindecă plămânii după renunțarea la fumat? .
Care sunt simptomele cancerului pulmonar?
Cancerul pulmonar este de cele mai multe ori asimptomatic în stadiul precoce; de aceea, din păcate, o mare parte dintre cazuri sunt diagnosticate în stadiu avansat. Dacă unul sau mai multe dintre simptomele de mai jos durează mai mult de două săptămâni, trebuie consultat neapărat un medic:
- Tuse persistentă care durează mai mult de două săptămâni
- Spută cu sânge la tuse (hemoptizie)
- Durere toracică — accentuată în special la inspirație profundă, tuse sau râs
- Răgușeală
- Scădere inexplicabilă în greutate și lipsa poftei de mâncare
- Dificultate la respirație
- Oboseală și slăbiciune
- Infecții pulmonare repetate (bronșită, pneumonie)
- Respirație șuierătoare (wheezing)
- Dificultate la respirație nou apărută sau agravată
Aceste simptome nu sunt specifice cancerului pulmonar; pot apărea și în multe boli respiratorii benigne. Totuși, este importantă evaluarea fără întârziere a persoanelor cu aceste simptome, în special dacă au un istoric de fumat sau vârsta peste 50 de ani.
Depistarea precoce: screeningul cancerului pulmonar
Una dintre cele mai mari probleme ale cancerului pulmonar este că, atunci când produce simptome, a ajuns de cele mai multe ori în stadiu avansat. De aceea, screeningul regulat la persoanele fără niciun simptom, dar cu risc ridicat, crește semnificativ șansa de a depista boala într-un stadiu precoce și tratabil.
Potrivit ghidului United States Preventive Services Task Force (USPSTF), actualizat în 2021 și încă valabil (în 2026), pentru persoanele care îndeplinesc toate cele trei criterii de mai jos se recomandă screening anual prin tomografie computerizată cu doză mică (CT cu doză mică) :
- Vârstă: Între 50-80 de ani
- Istoric de fumat: Cel puțin 20 de pachete-an de fumat (pachete-an = numărul de pachete fumate zilnic × numărul de ani de fumat)
- Situația fumatului: Fumat în prezent sau renunțare la fumat în ultimii 15 ani
Screeningul se oprește dacă persoana nu mai fumează de 15 ani sau dacă dezvoltă o problemă de sănătate atât de gravă încât nu ar putea tolera tratamentul curativ, inclusiv operația.
Faptul că screeningul prin CT cu doză mică salvează vieți a fost demonstrat prin două mari studii randomizate: studiul efectuat în SUA, NLST (National Lung Screening Trial) , a arătat că screeningul prin CT cu doză mică reduce riscul de deces prin cancer pulmonar, față de radiografia pulmonară, cu %20 . Studiul efectuat în Europa (Țările de Jos-Belgia), care a folosit un protocol de măsurare bazat pe volum, NELSON , a confirmat constatarea NLST, arătând, în urmărirea de 10 ani la bărbați, o reducere a riscului de aproximativ %24-26 .
În Turcia, un sistem național/populațional de invitare la screening pentru cancerul pulmonar, organizat de Ministerul Sănătății așa cum există pentru cancerul mamar, de col uterin și colorectal, nu există. La persoanele cu risc ridicat (care îndeplinesc criteriile de mai sus), screeningul prin CT cu doză mică se efectuează oportunist în spitale universitare și private, la aprecierea medicului, pe baza criteriilor internaționale. Dacă aparțineți grupului de risc, se recomandă să discutați cu medicul dacă sunteți eligibil pentru screening.
Cum se stabilește diagnosticul?
Când se suspectează cancerul pulmonar, procesul de diagnostic urmează de obicei aceste etape:
- Imagistică: Se începe cu radiografia pulmonară, apoi se efectuează o tomografie computerizată toracică (CT) pentru o evaluare mai detaliată.
- Diagnosticul tisular (biopsia): Pentru diagnosticul cert este necesară prelevarea unei probe din țesutul suspect. Aceasta se poate face prin bronhoscopie, biopsie cu ac (ghidată CT), ecografie endobronșică (EBUS) sau uneori prin metode chirurgicale.
- Imagistică pentru stadializare: Pentru a determina extinderea bolii se utilizează PET-CT și, când este necesar, IRM cerebrală. Pentru informații detaliate despre PET-CT, puteți consulta articolul nostru Ce este PET-CT? De ce este atât de importantă în cancer? .
- Teste moleculare (de mutații): Mai ales la pacienții diagnosticați cu NSCLC, în țesutul biopsiat se testează modificările genetice care influențează direct alegerea tratamentului, precum EGFR, ALK, ROS1, KRAS G12C, MET, RET, HER2 și BRAF. În plus, testul imunohistochimic PD-L1 este folosit pentru a anticipa răspunsul la imunoterapie.
Tratamentul cancerului pulmonar a depășit concepția de «chimioterapie uniformă» și a intrat în era tratamentului personalizat (țintit). De aceea, testarea moleculară la fiecare pacient diagnosticat cu NSCLC avansat are o importanță critică pentru a putea utiliza un medicament țintit atunci când este potrivit. Cei care doresc să afle, în linii generale, cum duc mutațiile la cancer pot consulta articolul nostru Ce este o mutație? Cum provoacă dezvoltarea cancerului? ; pentru testul EGFR în particular, articolul nostru Ce este mutația EGFR? Cum se efectuează testul EGFR în cancerul pulmonar? .
Stadializare: sistemul TNM (ediția a 9-a)
Stadializarea cancerului pulmonar se face prin sistemul TNM , acceptat internațional: T (dimensiunea tumorii și extinderea în structurile vecine), N (răspândirea în ganglionii limfatici regionali) și M (metastazele în organe îndepărtate), prin combinarea acestor litere, clasifică boala de la stadiul I la stadiul IV.
Dezvoltată în cadrul proiectului de stadializare al IASLC (Asociația Internațională pentru Studiul Cancerului Pulmonar), ediția a 9-a TNM a început să fie utilizată la nivel mondial ca nou standard de la 1 ianuarie 2025 și a înlocuit ediția a 8-a anterioară (2017). Subcategoriile T (limitele de dimensiune) nu s-au schimbat; însă categoria N2 a fost împărțită după afectarea unei singure stații (N2a) / a mai multor stații (N2b), iar categoria M1c a fost împărțită în două după afectarea unui singur sistem de organe (M1c1) / a mai multor sisteme de organe (M1c2); în consecință, au fost actualizate și unele grupări pe stadii.

Înaintea categoriilor TNM se adaugă o literă care indică informația pe care se bazează stadializarea: c (clinic) — stadiul anterior tratamentului, bazat pe examenul clinic și constatările imagistice; p (patologic) — stadiul cel mai cert, bazat pe examinarea microscopică a țesutului îndepărtat prin operație; y (după tratament) — restadializarea după chimioterapie sau radioterapie (ycTNM dacă nu s-a efectuat operația, ypTNM dacă s-a efectuat). Se poate adăuga și un cod E care indică tipul informației folosite în stadializare: E1 examen clinic, E2 imagistică, E3a citologie, E3b histologie, E4 piesă operatorie. De exemplu, cT2aN2aM0 E3a indică o stadializare clinică în care afectarea ganglionară este confirmată citologic, iar pT1cN0M0 E4 indică o stadializare patologică bazată pe piesa operatorie.
Categoria T: dimensiunea tumorii și extinderea locală
Categoria T se stabilește după diametrul maxim al componentei invazive a tumorii (cea care se extinde). Măsurarea se face pe piesa anatomopatologică sau imagistic, după diametrul componentei solide; se pot utiliza și măsurători din reconstrucții multiplanare, dacă acestea sunt mai mari decât pe secțiunea axială.
| T (tumoră) | Definiție |
|---|---|
| T1a / T1b / T1c | Tumoră ≤1 cm / 1-2 cm / 2-3 cm, fără extindere în țesuturile din jur |
| T2a / T2b | Tumoră 3-4 cm / 4-5 cm sau extindere limitată în bronhia principală/pleura viscerală |
| T3 | Tumoră 5-7 cm sau invazia peretelui toracic/nervului frenic/pericardului parietal ori un nodul tumoral suplimentar în același lob |
| T4 | Tumoră >7 cm sau invazia diafragmei/mediastinului/inimii/vaselor mari/traheei/esofagului ori un nodul tumoral suplimentar într-un alt lob |
T1: tumoră ≤ 3 cm
Tumora se află în țesutul pulmonar sau într-o bronhie lobară/periferică: T1mi — adenocarcinom minim invaziv; T1a — ≤1 cm; T1b — 1-2 cm; T1c — 2-3 cm.

T2: tumoră 3-5 cm sau anumite caracteristici anatomice
T2a — 3-4 cm; sau invazia pleurei viscerale, afectarea bronhiei principale (la distanță de carină) ori atelectazie/pneumonie obstructivă care se extinde la hil. T2b — 4-5 cm (cu sau fără caracteristicile T2a).

T3: tumoră 5-7 cm sau invazia structurilor vecine
Dimensiune de 5-7 cm; sau invazia pleurei parietale/peretelui toracic; sau invazia pericardului, nervului frenic, venei azygos, rădăcinilor nervilor toracici/ganglionului stelat; ori nodul(i) tumoral(i) separat/separați în același lob .

T4: tumoră >7 cm sau invazia structurilor critice
Mai mare de 7 cm; sau invazia mediastinului, traheei, carinei, esofagului, diafragmei, inimii, vaselor mari, vaselor pulmonare intrapericardice, corpului vertebral, canalului spinal, rădăcinilor nervilor cervicali ori plexului brahial; sau nodul(i) tumoral(i) separat/separați într-un alt lob de aceeași parte .

Leziunile în sticlă mată (ground-glass) și parțial solide
Leziunile subsolide care au aspect de «sticlă mată» la tomografia computerizată formează un grup care prezintă de obicei un tipar de creștere lepidică și necesită reguli speciale de stadializare. Aceste leziuni pot avea în întregime aspect de sticlă mată sau pot conține și o componentă solidă care reflectă invazia (leziune parțial solidă). Pentru o stadializare corectă trebuie măsurate separat atât diametrul total al leziunii, cât și diametrul maxim al componentei solide, dacă există, în fereastra pulmonară a imaginilor CT succesive cu secțiuni subțiri (≤1,5 mm).
Leziuni în întregime în sticlă mată: Dacă diametrul total este ≤30 mm, leziunea se clasifică după dimensiunea totală și este considerată cel mult cTis (in situ). Dacă diametrul total este >30 mm, chiar dacă are în întregime aspect de sticlă mată, leziunea este cel puțin cT1a.
Leziuni parțial solide: Stadializarea se face după diametrul maxim al componentei solide considerate un indicator al porțiunii invazive. De exemplu, dacă diametrul total este ≤30 mm și componenta solidă ≤5 mm, leziunea este cT1mi (minim invazivă); dacă aceeași componentă solidă ≤5 mm se asociază cu un diametru total >30 mm, leziunea este cT1a . Dacă componenta solidă este de 11-20 mm, este cT1b; dacă este de 21-30 mm, este cT1c.

Cum se face stadializarea când există mai multe leziuni pulmonare?
Prezența mai multor focare tumorale în plămân este una dintre situațiile care provoacă cel mai frecvent confuzie în stadializare; regulile sunt următoarele:
- Tumori primare distincte simultane (sincrone): Fiecărei tumori i se atribuie separat un stadiu TNM și acestea sunt evaluate independent una de cealaltă.
- Noduli separați ai aceleiași tumori: Dacă sunt în același lob, se clasifică drept T3; dacă sunt într-un alt lob al plămânului de aceeași parte, drept T4; dacă sunt în plămânul contralateral, drept M1a . Pacientului i se atribuie o singură valoare N și o singură valoare M.
- Leziuni multiple în sticlă mată/lepidice: Stadializarea se face după leziunea cea mai dominantă (cea mai avansată în categoria T); se atribuie o singură valoare N și M, iar numărul leziunilor se notează separat.
- Adenocarcinom difuz cu aspect de pneumonie: Se aplică aceleași reguli pentru ganglioni și metastaze (același lob → T3; alt lob de aceeași parte → T4; plămânul contralateral → M1a).

Categoria N: ganglionii limfatici regionali
| N (ganglion limfatic) | Definiție |
|---|---|
| N0 | Fără afectarea ganglionilor limfatici regionali |
| N1 | Afectarea ganglionilor limfatici peribronșici / hilari de aceeași parte |
| N2a (nou în ediția a 9-a) | În ganglionii limfatici mediastinali/subcarinali de aceeași parte, afectarea unei singure stații ganglionare |
| N2b (nou în ediția a 9-a) | În ganglionii limfatici mediastinali/subcarinali de aceeași parte, afectarea mai multor stații ganglionare |
| N3 | Afectarea ganglionilor limfatici mediastinali/hilari contralaterali sau supraclaviculari de oricare parte |

Harta ganglionilor limfatici IASLC
Ganglionii limfatici regionali includ ganglionii intratoracici, precum și ganglionii scaleni și supraclaviculari. Afectarea unor zone mai puțin frecvente, precum ganglionii parasternali sau axilari, nu este considerată regională, ci metastatică . Harta ganglionilor limfatici IASLC, care este standardul internațional, împarte ganglionii în stații numerotate:
- Ganglionii cervicali inferiori, supraclaviculari și ai incizurii sternale
- Ganglionii paratraheali superiori
- Ganglionii prevasculari (3A: neadiacenți traheei, situați în fața vaselor) și prevertebrali (3P: neadiacenți traheei, situați în spatele esofagului)
- Ganglionii paratraheali inferiori
- Ganglionii subaortici (fereastra aortopulmonară)
- Ganglionii paraaortici (aorta ascendentă sau frenici)
- Ganglionii subcarinali
- Ganglionii paraesofagieni
- Ganglionii din ligamentul pulmonar
- Ganglionii hilari (situați în afara mediastinului)

Tomografia computerizată singură nu este fiabilă pentru stadializarea ganglionară, indiferent de pragul de dimensiune ales. PET-CT este semnificativ mai fiabilă în determinarea statusului N și are, în special, o valoare predictivă negativă ridicată — adică absența captării la PET-CT susține în mare măsură absența reală a afectării. Totuși, în sarcoidoză, tuberculoză și alte infecții pot apărea rezultate fals pozitive . De aceea, în situațiile în care rezultatul ar modifica planul de tratament, este adesea necesară confirmarea anatomopatologică prin EBUS, mediastinoscopie sau biopsie.
Stadiile N în tumorile plămânului drept și stâng
Pentru o tumoră a plămânului drept: N1 — ganglionii peribronșici și/sau hilari de aceeași parte (10R-14R); N2 — ganglionii mediastinali și/sau ai liniei mediane de aceeași parte (2R, 3a/p, 4R, 7, 8R, 9R); N3 — ganglionii mediastinali/hilari contralaterali și oricare ganglion supraclavicular (1, 2L, 3aL, 4L, 5, 6, 8L, 9L, 10L-14L).
Pentru o tumoră a plămânului stâng: N1 — ganglionii peribronșici și/sau hilari de aceeași parte (10L-14L); N2 — ganglionii mediastinali și/sau ai liniei mediane de aceeași parte (2L, 3a/p, 4L, 7, 8L, 9L); N3 — ganglionii mediastinali/hilari contralaterali și oricare ganglion supraclavicular (1, 2R, 3aR, 3pR, 4R, 8R, 9R, 10R-14R).

Categoria M: metastazele la distanță
| M (metastaze) | Definiție |
|---|---|
| M0 | Fără metastaze la distanță |
| M1a | Nodul tumoral separat în plămânul contralateral, revărsat pleural/pericardic |
| M1b | Un singur focar metastatic într-un singur organ îndepărtat |
| M1c1 (nou în ediția a 9-a) | Mai multe metastaze la distanță, dar într-un singur sistem de organe |
| M1c2 (nou în ediția a 9-a) | Mai multe metastaze la distanță, în mai multe sisteme de organe |
M1a — răspândire intratoracică: Lichid pleural sau pericardic malign, noduli pleurali/pericardici sau noduli tumorali separați în plămânul contralateral.

M1b — un singur focar metastatic într-un singur sistem de organe: De exemplu, o singură metastază în ficat.

M1c1 — mai multe metastaze limitate la un singur sistem de organe: De exemplu, numeroase focare metastatice numai în oase.

M1c2 — metastaze care afectează mai multe sisteme de organe: De exemplu, metastaze atât hepatice, cât și cerebrale. Cele mai frecvente localizări ale metastazelor sunt glandele suprarenale, creierul, oasele, ficatul și ganglionii limfatici neregionali.

Gruparea pe stadii: combinația dintre T, N și M
Combinația acestor trei categorii (T, N, M) corespunde unui total de 11 substadii, de la IA1 la IVB, așa cum arată tabelul de mai jos. Acest tabel reprezintă gruparea completă pe stadii, actualizată potrivit ediției a 9-a IASLC:
| T / N | N0 | N1 | N2a (o singură stație) | N2b (mai multe stații) | N3 |
|---|---|---|---|---|---|
| T1a | IA1 | IIA | IIB | IIIA | IIIB |
| T1b | IA2 | IIA | IIB | IIIA | IIIB |
| T1c | IA3 | IIA | IIB | IIIA | IIIB |
| T2a | IB | IIB | IIIA | IIIB | IIIB |
| T2b | IIA | IIB | IIIA | IIIB | IIIB |
| T3 | IIB | IIIA | IIIA | IIIB | IIIC |
| T4 | IIIA | IIIA | IIIB | IIIB | IIIC |
| Categoria metastazelor | Stadiu (independent de T și N) |
|---|---|
| M1a (nodul în plămânul contralateral, revărsat pleural/pericardic) | IVA |
| M1b (un singur focar metastatic într-un singur organ) | IVA |
| M1c1 (mai multe metastaze, într-un singur sistem de organe) | IVB |
| M1c2 (mai multe metastaze, în mai multe sisteme de organe) | IVB |
În ediția a 8-a, afectarea N2 (indiferent dacă era a unei singure stații sau a mai multor stații) era evaluată ca o singură categorie și corespundea de obicei stadiului IIIA/IIIB. Odată cu introducerea distincției dintre N2a (o singură stație) și N2b (mai multe stații) în ediția a 9-a, de exemplu T1 N2b nu mai este clasificat drept IIIA, ci drept IIIB — deoarece s-a demonstrat că afectarea mediastinală a mai multor stații are un prognostic mai slab decât afectarea unei singure stații. În mod similar, împărțirea categoriei M1c în M1c1/M1c2 reflectă faptul că metastazele extinse limitate la un singur sistem de organe (M1c1) pot avea un prognostic mai bun decât metastazele care afectează mai multe sisteme de organe (M1c2) — însă ambele sunt în continuare clasificate în stadiul IVB.
Grupurile de stadii sunt puternic asociate estimărilor de supraviețuire: de exemplu, în boala în stadiul clinic IA (cT1N0M0), supraviețuirea la 5 ani este de aproximativ %82 ; în stadiul IVB (M1c), această proporție scade la aproximativ %7. Rafinările aduse de ediția a 9-a urmăresc în principal să facă mai precisă gruparea prognostică și deciziile terapeutice asociate, prin redistribuirea unor combinații T-N între IIA și IIIB.
Cele patru stadii principale de mai sus se împart în numeroase substadii, de la IA1 la IVB. Stadiul exact poate fi stabilit doar de medicul dumneavoastră, după imagistică și, dacă este necesar, evaluare chirurgicală/anatomopatologică; această secțiune oferă doar un cadru general.
Metodele de tratament
Planul de tratament în cancerul pulmonar este personalizat după tipul histologic al cancerului (NSCLC/SCLC), stadiul său, starea generală de sănătate a pacientului și, dacă există, mutațiile genetice identificate în tumoră. Modalitățile de tratament sunt următoarele:
Cadrul general al abordării terapeutice după stadiu
În secțiunile de mai jos, fiecare metodă de tratament este abordată separat; însă cadrul care stabilește la ce pacient și în ce ordine vor fi folosite este următorul:
| Stadiu / situație | Abordare terapeutică standard |
|---|---|
| Stadiul I (T1-T2a N0) | Chirurgie (lobectomie + prelevare de ganglioni limfatici); SBRT la pacienții care nu sunt eligibili pentru operație. În stadiul IB, dacă există caracteristici de risc ridicat, se discută chimioterapia adjuvantă. |
| Stadiul II (afectare N1 sau T2b-T3 N0) | Chirurgie + chimioterapie adjuvantă pe bază de platină; imunoterapie perioperatorie/neoadjuvantă la pacienții eligibili; osimertinib adjuvant dacă există o mutație EGFR. |
| Stadiul IIIA — rezecabil | Chirurgie după chimioterapie-imunoterapie neoadjuvantă, urmată de imunoterapie adjuvantă (abordare perioperatorie); sau chirurgie + tratament adjuvant. Decizia comisiei multidisciplinare este esențială. |
| Stadiile IIIB-IIIC — inoperabile | Chimioradioterapie concomitentă, urmată de 1 an de consolidare cu durvalumab (PACIFIC); dacă există o mutație EGFR, în loc de durvalumab se folosește osimertinib (LAURA). |
| Stadiul IV — există o mutație driver | Medicamentul țintit corespunzător (osimertinib, lorlatinib, selpercatinib etc.) în linia 1.; imunoterapia este de obicei mai puțin eficientă în acest grup. |
| Stadiul IV — nu există o mutație driver | Dacă PD-L1 ≥50%, există opțiunea imunoterapiei singure; în caz contrar, combinație de chimioterapie + imunoterapie. |
| Boală oligometastatică | Pe lângă tratamentul sistemic, se ia în considerare tratamentul local (SBRT sau chirurgie) al unui număr limitat de focare metastatice. |
Chirurgia
În NSCLC în stadiu precoce (de obicei stadiile I-II, cazuri selectate în stadiul IIIA), îndepărtarea chirurgicală a tumorii și a țesutului pulmonar afectat este baza tratamentului curativ (care urmărește vindecarea). Amploarea operației depinde de dimensiunea și localizarea tumorii:
- Lobectomia: Îndepărtarea întregului lob pulmonar în care se află tumora. Este operația standard de decenii și rămâne și astăzi metoda preferată pentru majoritatea pacienților.
- Segmentectomia / rezecția în pană (wedge): Îndepărtarea doar a unei porțiuni din lob. Această abordare, considerată mult timp o «operație insuficientă», a fost reevaluată în ultimii ani pentru tumorile mici, localizate periferic (de obicei ≤2 cm, N0); studiile JCOG0802 și CALGB 140503 au arătat că, la acești pacienți selectați, segmentectomia/rezecția în pană oferă rezultate oncologice echivalente lobectomiei, păstrând mai mult din funcția pulmonară. Acesta este un pas important de reducere a intensității intervenției în chirurgia stadiilor precoce.
- Pneumonectomia: Îndepărtarea întregului plămân. Poate fi necesară pentru tumorile mari, localizate central; însă se evită pe cât posibil din cauza efectului sever asupra funcției respiratorii.
- Rezecția în manșon (sleeve): O tehnică prin care, în tumorile centrale care afectează bronhia principală, se îndepărtează segmentul bronșic afectat și se unesc capetele, permițând evitarea pneumonectomiei.
Operația este întotdeauna însoțită de disecție ganglionară sistematică sau prelevare de ganglioni limfatici — aceasta este obligatorie pentru stadializarea patologică corectă și, prin urmare, pentru decizia corectă asupra tratamentului postoperator. În prezent, o mare parte dintre operații se efectuează prin metode minim invazive (VATS — chirurgie toracoscopică video-asistată sau chirurgie robotică); acestea asigură mai puțină durere, o spitalizare mai scurtă și o recuperare mai rapidă decât operația deschisă.
Eligibilitatea unui pacient pentru operație depinde nu doar de stadiul cancerului, ci și de rezerva respiratorie . Testele funcționale respiratorii preoperatorii (în special FEV1 și DLCO) sunt folosite pentru a anticipa dacă va fi suficientă capacitatea pulmonară rămasă după operație; la pacienții cu valori la limită se efectuează și teste de efort și evaluare cardiacă. Deoarece majoritatea pacienților cu cancer pulmonar au boli pulmonare asociate istoricului de fumat, precum BPOC, această evaluare este critică. SBRT este o alternativă importantă pentru pacienții în stadiu precoce cu rezervă respiratorie insuficientă.
Radioterapia
Radioterapia se folosește în cancerul pulmonar în trei scopuri foarte diferite, iar modul de administrare diferă pentru fiecare:
1. Cu scop curativ (de vindecare): SBRT
Radioterapia stereotactică corporală (SBRT) este o tehnică ce focalizează asupra tumorii, cu precizie milimetrică, o doză foarte mare în puține ședințe (de obicei 3-8 fracții), la pacienții în stadiu precoce (T1-T2 N0) care nu sunt eligibili pentru operație. În acest grup, oferă o rată de control local de aproximativ 85-90% ; aceasta a făcut din SBRT o alternativă reală la chirurgie. SBRT este folosită tot mai frecvent și în boala oligometastatică, ca tratament local al unui număr limitat de focare metastatice.
2. Împreună cu chimioterapia: chimioradioterapia concomitentă
În boala inoperabilă în stadiul III, abordarea standard este radioterapia administrată concomitent cu chimioterapia pe bază de platină (de obicei 60-66 Gy, 6-7 săptămâni). Administrarea concomitentă este mai eficientă decât cea secvențială (mai întâi chimioterapie, apoi radioterapie), dar reacțiile adverse sunt mai severe. La pacienții care finalizează acest tratament și la care boala nu progresează, abordarea standard actuală este continuarea cu consolidare cu durvalumab (PACIFIC) sau, dacă există o mutație EGFR, cu osimertinib (LAURA), discutate în detaliu mai jos.
3. Cu scop paliativ (de ameliorare)
În boala avansată, radioterapia se administrează în scheme scurte pentru a calma durerea asociată metastazelor osoase, a controla obstrucția căilor respiratorii sau sângerarea (hemoptizia), a ameliora sindromul de venă cavă superioară ori a trata metastazele cerebrale. În metastazele cerebrale, dacă există un număr limitat de focare, se preferă radiochirurgia stereotactică în locul radioterapiei întregului creier; aceasta reduce semnificativ reacțiile adverse cognitive.
Chimioterapia
Chimioterapia pe bază de platină (cisplatină sau carboplatină, de obicei în combinație cu un al doilea agent) este o componentă importantă a tratamentului atât în NSCLC, cât și în SCLC; poate fi folosită singură, înainte/după chirurgie (neoadjuvant/adjuvant) sau în combinație cu imunoterapia. Schemele specifice utilizate sunt discutate în detaliu, după histologie, în secțiunea de mai jos «Chimioterapia și terapiile antiangiogenice».
Una dintre cele mai importante schimbări din ultimii ani în tratamentul cancerului pulmonar este începerea utilizării imunoterapiei cu scop curativ nu doar în boala avansată, ci și în boala în stadiu precoce-intermediar, care poate fi îndepărtată chirurgical (rezecabilă) :
- Neoadjuvant (înainte de operație): S-a demonstrat că administrarea combinației nivolumab + chimioterapie (studiul CheckMate 816) înainte de operație la pacienții cu boală rezecabilă prelungește supraviețuirea; acest rezultat a fost confirmat în 2025 prin datele de urmărire la 5 ani.
- Perioperator (atât înainte, cât și după operație): Schemele care folosesc nivolumab, pembrolizumab sau durvalumab atât înainte, cât și după operație (studiile CheckMate 77T, KEYNOTE-671, respectiv AEGEAN) au devenit opțiuni terapeutice standard actuale în NSCLC rezecabil în stadiile II-IIIA.
- Adjuvant (după operație), ca monoterapie: Atezolizumab (PD-L1≥1%) sau pembrolizumab (indiferent de statusul PD-L1) sunt opțiuni adjuvante aprobate după operație la anumiți pacienți.
- La pacienții cu mutație EGFR: Utilizarea osimertinibului adjuvant timp de 3 ani după operație (studiul ADAURA), susținută și de datele de supraviețuire globală publicate în 2023, a devenit tratament standard.
Terapiile țintite și mutațiile
Medicamentele «țintite» dezvoltate împotriva mutațiilor genetice specifice identificate în țesutul biopsiat în NSCLC avansat pot fi mult mai eficiente decât chimioterapia la pacienții eligibili și, în general, pot avea mai puține reacții adverse. Mai jos sunt prezentate, pentru fiecare grup de mutații, medicamentele aprobate de FDA, studiile care au stat la baza aprobării și rezultatele concrete de eficacitate obținute în acestea (PFS: supraviețuire fără progresie, OS: supraviețuire globală, ORR: rata răspunsului obiectiv, HR: raportul hazardurilor).
Mutația EGFR (deleția exonului 19 / L858R)
EGFR este mutația cel mai frecvent țintită în adenocarcinoamele pulmonare. Osimertinib este în prezent tratamentul standard de linia 1., ca EGFR-TKI de generația a treia: FLAURA a arătat că osimertinibul a prelungit PFS la 18,9 luni (față de 10,2 luni în brațul de comparație, HR 0,46), cu superioritate și în supraviețuirea globală finală, de 38,6 luni față de 31,8 luni. Combinația aprobată în 2024, osimertinib + chimioterapie (studiul FLAURA2), a prelungit PFS și față de osimertinibul singur, până la 25,5 luni (față de 16,7 luni, HR 0,62). În utilizarea postoperatorie (adjuvantă), studiul ADAURA a arătat că, la pacienții cu boală rezecată în stadiile IB-IIIA, osimertinibul reduce riscul de deces cu aproximativ 51% și crește supraviețuirea globală la 5 ani de la 78% la 88%. O altă evoluție importantă aprobată în 2024 privește osimertinibul utilizat după chimioradioterapie în boala inoperabilă (nerezecabilă) în stadiul III: LAURA a arătat o prelungire a PFS de la 5,6 luni la 39,1 luni (HR 0,16) — una dintre cele mai mari diferențe de eficacitate observate până în prezent cu terapii țintite în cancerul pulmonar. Deși EGFR-TKI de generație mai veche (gefitinib, erlotinib, afatinib, dacomitinib) sunt și ele aprobate, în prezent nu mai sunt preferate datorită superiorității osimertinibului atât în eficacitate, cât și în controlul metastazelor cerebrale.
Amivantamab + lazertinib este o combinație aprobată în august 2024, care a fost testată în studiul MARIPOSA direct față de osimertinib și a demonstrat superioritate în PFS (23,7 luni față de 16,6 luni, HR 0,70); la urmărirea de 3,5 ani, rata supraviețuirii globale a arătat, de asemenea, superioritate semnificativă statistic față de osimertinib, cu 56% față de 44% — prima schemă care a demonstrat superioritate în supraviețuirea globală față de osimertinib în boala cu mutație EGFR tratată în linia 1.
Mutația de inserție în exonul 20 EGFR
Acesta este un subgrup mai rar, diferit de mutațiile EGFR clasice, care nu răspunde la EGFR-TKI standard, precum osimertinibul. Amivantamab este aprobat ca monoterapie în linia a 2-a (studiul CHRYSALIS, ORR ~40%); combinația aprobată la 1 martie 2024 , amivantamab + chimioterapie , este acum standardul de linia 1.: PAPILLON a arătat PFS de 11,4 luni față de 6,7 luni (HR 0,40) (la aceeași dată, și indicația amivantamabului în linia a 2-a a fost transformată din aprobare accelerată în aprobare deplină).
Sunvozertinib a primit, în NSCLC avansat cu inserție în exonul 20 EGFR, care a progresat după chimioterapie pe bază de platină, la 2 iulie 2025 aprobarea accelerată FDA. Este important faptul că este primul medicament țintit oral aprobat pentru acest grup: în timp ce amivantamabul este un anticorp administrat intravenos, sunvozertinibul poate fi folosit zilnic sub formă de comprimat, oferind un avantaj practic semnificativ în accesul la tratament și calitatea vieții.
Rearanjamentul ALK
La pacienții ALK-pozitivi există medicamente țintite din mai multe generații. Cel mai actual standard de linia 1. este lorlatinib, CROWN fiind studiul în care acesta a avut, față de crizotinib, un rezultat de PFS cu mediană neatinsă (9,3 luni în brațul crizotinib, HR 0,28), iar rata de răspuns a fost de 76% față de 58%. Din generația anterioară, alectinib (studiul ALEX, PFS ~34,8 luni față de ~10,4 luni, HR ~0,43; supraviețuire globală la 5 ani de 62,5% față de 45,5%) și brigatinib (studiul ALTA-1L) sunt, de asemenea, opțiuni cu dovezi solide, încă utilizate în linia 1. Medicamentele mai vechi, crizotinib și ceritinib , sunt și ele aprobate, însă în prezent nu mai reprezintă prima alegere datorită superiorității agenților de generație nouă, în special în controlul metastazelor cerebrale.
Rearanjamentul ROS1
Crizotinib (ORR ~72%) și entrectinib (ORR ~67%, eficient în metastazele cerebrale) sunt opțiuni aprobate de mult timp. În ultimii 2-3 ani au fost adăugate două medicamente de generație nouă: Repotrectinib (aprobat în 2023, studiul TRIDENT-1) a arătat o rată de răspuns de 79% la pacienții care nu au primit TKI și de 38% la cei care au dezvoltat rezistență după TKI. Taletrectinib (aprobat la 11 iunie 2025, studiile TRUST-I/II) a arătat rate de răspuns de 85-90% la pacienții care nu au primit TKI și de 52-62% la cei tratați anterior cu TKI.
Cea mai importantă problemă întâlnită în boala ROS1-pozitivă o reprezintă mutațiile de rezistență (în special G2032R), apărute după tratamentul cu un TKI de primă generație. Zidesamtinib a primit, pentru pacienții la care boala progresează după cel puțin un tratament ROS1-TKI, la 22 iulie 2026 aprobarea FDA și, la data redactării acestui articol, este cel mai nou medicament aprobat în cancerul pulmonar. Faptul că este conceput împotriva mutațiilor de rezistență și că pătrunde puternic în sistemul nervos central permite prelungirea cu încă o etapă a secvenței de tratament la pacienții ROS1-pozitivi.
Mutația de skipping a exonului 14 MET și supraexpresia MET
Acestea sunt două tipuri distincte de biomarker. Pentru mutația de skipping a exonului 14 MET sunt aprobate capmatinib (studiul GEOMETRY mono-1, ORR de 68% la pacienții netratați) și tepotinib (studiul VISION, ORR ~43-46%). În schimb, la pacienții cu supraexpresie a proteinei MET (nu o mutație, ci un biomarker diferit) și cu EGFR de tip sălbatic se poate utiliza medicamentul aprobat în mai 2025, telisotuzumab vedotin (studiul LUMINOSITY, ORR 35%) — primul conjugat anticorp-medicament țintit împotriva MET.
Fuziunea RET
Selpercatinib (studiul LIBRETTO-001: ORR de 84% la pacienții netratați și de 61% la cei tratați anterior; în studiul randomizat de linia 1. LIBRETTO-431, PFS ~25 de luni față de ~11 luni) și pralsetinib (studiul ARROW: ORR de 78% la pacienții netratați și de 63% la cei tratați anterior) sunt cele două opțiuni aprobate pentru acest grup.
Mutația KRAS G12C
Pentru sotorasib, CodeBreaK 200 a fost studiul în care tratamentul a fost testat în linia a 2-a față de docetaxel; a demonstrat superioritate semnificativă în PFS (5,6 luni față de 4,5 luni, HR 0,66), însă nu s-a găsit o diferență semnificativă în supraviețuirea globală (10,6 luni față de 11,3 luni). Adagrasib în studiul KRYSTAL-12 a demonstrat, de asemenea, superioritate în PFS (5,5 luni față de 3,8 luni, HR 0,58; rată de răspuns de 32% față de 9%). Aceste două medicamente se folosesc în prezent în linia a doua; faptul că beneficiul clar asupra supraviețuirii globale este limitat impune ca pacientul și medicul să ia decizia terapeutică având această informație.
Mutația HER2 (ERBB2)
Mutația HER2 apare în aproximativ 2-4% dintre adenocarcinoamele pulmonare și, prin aprobările succesive din ultimii trei ani, a devenit unul dintre domeniile cu cea mai rapidă dezvoltare. Trastuzumab deruxtecan (un conjugat anticorp-medicament), în studiul DESTINY-Lung02 , cu o rată de răspuns de 57,7% în linia a 2-a și ulterior, a primit la 11 august 2022 prima aprobare a unei terapii țintite împotriva HER2 în cancerul pulmonar. La 8 august 2025 a fost aprobat zongertinib , primul medicament cu moleculă mică, administrat oral, care țintește HER2 (studiul Beamion LUNG-1: ORR de 75% la pacienții care nu au primit ADC și de 44% la cei tratați anterior cu ADC).
Sevabertinib a primit, în NSCLC non-scuamos tratat anterior sistemic, cu o mutație activatoare a domeniului tirozin-kinazic HER2 (ERBB2), la 19 noiembrie 2025 aprobarea accelerată FDA. Ulterior, aprobarea zongertinibului a fost extinsă, la 26 februarie 2026 pentru a include și pacienții cu mutație HER2 care nu au primit niciun tratament anterior (netratați) — astfel, pentru pacienții cu mutație HER2 există acum o opțiune țintită orală în prima linie . Această ultimă aprobare este a doua acordată în cadrul programului-pilot «National Priority Voucher» («Cupon pentru prioritate națională»), lansat de FDA pentru accelerarea evaluării.
Mutația BRAF V600E
Dabrafenib + trametinib este o combinație aprobată de mult timp (ORR ~64% la pacienții netratați). Combinația aprobată în 2023, encorafenib + binimetinib (studiul PHAROS), oferă o alternativă actuală pentru acest grup, cu o rată de răspuns de 75% la pacienții netratați.
Fuziunea NTRK și alte conjugate anticorp-medicament
La pacienții cu fuziune NTRK (cu aprobare independentă de tipul cancerului, «agnostică tumoral») se pot utiliza larotrectinib și entrectinib (ORR ~57-75% în analizele cumulate). În plus, în iunie 2025, pentru pacienții cu mutație EGFR, cu progresie după EGFR-TKI + chimioterapie anterioare, a fost aprobat datopotamab deruxtecan (studiile TROPION-Lung, ORR 45%).
Conjugatele anticorp-medicament sunt o clasă de medicamente de generație nouă care leagă un anticorp ce recunoaște o țintă specifică celulei canceroase de un agent chimioterapeutic puternic. Anticorpul urmărește să crească efectul și să reducă afectarea țesuturilor sănătoase prin transportul medicamentului direct la celula canceroasă. Trastuzumab deruxtecan, datopotamab deruxtecan și telisotuzumab vedotin sunt medicamente din această clasă aprobate în cancerul pulmonar.
| Mutație | Medicament(e) aprobat(e) | Studiu pivotal | Date principale de eficacitate |
|---|---|---|---|
| EGFR (deleție exon19/L858R), linia 1. | Osimertinib | FLAURA | PFS 18,9 vs. 10,2 luni, HR 0,46 |
| EGFR, combinație în linia 1. | Osimertinib+chimioterapie | FLAURA2 (2024) | PFS 25,5 vs. 16,7 luni, HR 0,62 |
| EGFR, adjuvant | Osimertinib | ADAURA | OS la 5 ani: 88% vs. 78% |
| EGFR, stadiul III, după CRT | Osimertinib | LAURA (2024) | PFS 39,1 vs. 5,6 luni, HR 0,16 |
| EGFR, linia 1. fără chimioterapie | Amivantamab+lazertinib | MARIPOSA (2024) | PFS 23,7 vs. 16,6 luni; superioritate în OS |
| EGFR, inserție exon20, linia 1. | Amivantamab+chimioterapie | PAPILLON (2024) | PFS 11,4 vs. 6,7 luni, HR 0,40 |
| ALK, linia 1. | Lorlatinib | CROWN | PFS HR 0,28; ORR 76% vs. 58% |
| ROS1 | Repotrectinib (2023), taletrectinib (2025) | TRIDENT-1, TRUST-I/II | ORR 79-90% la pacienții netratați cu TKI |
| MET, skipping exon14 | Capmatinib, tepotinib | GEOMETRY mono-1, VISION | ORR 43-68% |
| Supraexpresie MET | Telisotuzumab vedotin (2025) | LUMINOSITY | ORR 35% |
| Fuziune RET | Selpercatinib, pralsetinib | LIBRETTO-001, ARROW | ORR 61-84% |
| KRAS G12C | Sotorasib, adagrasib | CodeBreaK 200, KRYSTAL-12 | PFS HR 0,58-0,66; beneficiu limitat în OS |
| Mutație HER2 | Trastuzumab deruxtecan, zongertinib (2025) | DESTINY-Lung02, Beamion LUNG-1 | ORR 58-75% |
| BRAF V600E | Dabrafenib+trametinib, encorafenib+binimetinib (2023) | PHAROS | ORR 64-75% |
| Fuziune NTRK | Larotrectinib, entrectinib | Studii de tip basket cumulate | ORR 57-75% |
| EGFR mutant, ADC în linia a 2-a | Datopotamab deruxtecan (2025) | TROPION-Lung | ORR 45% |
Mobosertinib (mobocertinib, Exkivity) a primit aprobarea accelerată pentru inserția în exonul 20 EGFR la 15 septembrie 2021, însă, după ce studiul confirmator de fază 3 (EXCLAIM-2) nu a demonstrat beneficiul așteptat, la 2 octombrie 2023, producătorul a anunțat retragerea voluntară; revocarea oficială a autorizației a intrat în vigoare la 15 iulie 2024 . Nu mai este o opțiune terapeutică activă — opțiunile actuale pentru acest grup sunt amivantamabul și sunvozertinibul. Acest exemplu este instructiv și prin faptul că arată că un medicament introdus pe piață prin aprobare accelerată poate fi retras dacă studiul confirmator eșuează, adică sistemul se poate autocorecta.
Imunoterapia
Imunoterapia (în special inhibitorii punctelor de control PD-1/PD-L1) a revoluționat tratamentul cancerului pulmonar în ultimii 10 ani, permițând sistemului imunitar să recunoască și să distrugă celulele canceroase. Principalii agenți utilizați în prezent sunt: pembrolizumab, nivolumab, atezolizumab, durvalumab, ipilimumab și cemiplimab. Mai jos sunt prezentate indicațiile aprobate ale fiecărui agent, studiul pivotal pe care se bazează și rezultatele concrete de eficacitate. Despre funcționarea generală a imunoterapiei puteți afla mai multe din articolul nostru Ce este imunoterapia? Mobilizarea sistemului imunitar împotriva cancerului ; pentru comparația dintre imunoterapie și chimioterapie în cancerul pulmonar, din punctul de vedere al reacțiilor adverse, din acest articol al nostru.
Pembrolizumab
În monoterapia de linia 1., cu PD-L1≥50% (KEYNOTE-024), la urmărirea de 5 ani, supraviețuirea globală a fost de 26,3 luni față de 13,4 luni în brațul de chimioterapie (HR 0,62), iar rata supraviețuirii la 5 ani de 31,9% față de 16,3%. În utilizarea de linia 1. în combinație cu chimioterapia, indiferent de nivelul PD-L1, în histologia non-scuamoasă (KEYNOTE-189), supraviețuirea globală a fost de 22,0 luni față de 10,6 luni; în histologia scuamoasă (KEYNOTE-407), de 17,1 luni față de 11,6 luni. În utilizarea după operație (adjuvantă, KEYNOTE-091), a prelungit supraviețuirea fără boală la 53,6 luni față de 42,0 luni; în utilizarea perioperatorie (KEYNOTE-671), a prelungit semnificativ supraviețuirea fără evenimente (EFS) și a arătat o supraviețuire globală la 36 de luni de 71% față de 64%.
Nivolumab
În utilizarea neoadjuvantă (CheckMate 816), datele de urmărire la 5 ani (2025) au arătat o reducere cu 28% a riscului în analiza supraviețuirii globale (HR 0,72) și superioritate a ratei supraviețuirii la 5 ani, de 65% față de 55%; și rata răspunsului patologic complet prezintă o diferență remarcabilă, de 24% față de doar 2,2%. În utilizarea perioperatorie (CheckMate 77T), riscul asociat supraviețuirii fără evenimente a scăzut cu 42% (HR 0,58). În utilizarea de linia a 2-a în boala avansată (CheckMate 017/057), la urmărirea de 5 ani, supraviețuirea globală a fost de 11,1 luni față de 8,1 luni, iar rata supraviețuirii la 5 ani de 13,4% față de doar 2,6%.
Atezolizumab
În utilizarea după operație (adjuvantă, IMpower010), în subgrupul PD-L1≥50%, riscul asociat supraviețuirii fără boală a scăzut cu 57% (HR 0,43) — însă superioritatea supraviețuirii globale în populația generală nu a fost semnificativă statistic; această nuanță este importantă în informarea pacienților. În monoterapia de linia 1., cu expresie PD-L1 ridicată (IMpower110), supraviețuirea globală a fost de 20,2 luni față de 13,1 luni (HR 0,59). În combinația cu 4 agenți, cu bevacizumab, carboplatină și paclitaxel (IMpower150, schema «ABCP»), supraviețuirea globală raportată a fost de 19,2 luni față de 14,7 luni.
Durvalumab
Utilizarea ca tratament de consolidare după chimioradioterapie în boala inoperabilă în stadiul III (studiulPACIFIC ) a oferit unul dintre cele mai importante rezultate din ultimii 10 ani în tratamentul cancerului pulmonar: supraviețuire globală de 47,5 luni față de 29,1 luni (HR 0,72), rată de supraviețuire la 5 ani de 42,9% față de 33,4%. În utilizarea perioperatorie (studiulAEGEAN ), și riscul asociat supraviețuirii fără evenimente a scăzut semnificativ (HR ~0,68).
Alți agenți
Ipilimumab se folosește în linia 1. într-o combinație triplă cu nivolumab și chimioterapie de scurtă durată (2 cicluri) (studiulCheckMate 9LA : supraviețuire globală de 15,6 luni față de 10,9 luni, HR 0,66). Cemiplimab este aprobat ca monoterapie de linia 1. la pacienții cu PD-L1≥50% (studiulEMPOWER-Lung 1 : supraviețuire globală de 26,1 luni față de 13,3 luni, HR 0,57).
| Indicație | Agent/agenți | Studiu pivotal | Rezultat principal |
|---|---|---|---|
| Neoadjuvant (rezecabil, +chimioterapie) | Nivolumab | CheckMate 816 | OS la 5 ani: 65% vs. 55% |
| Perioperator | Nivolumab, pembrolizumab, durvalumab | CheckMate 77T, KEYNOTE-671, AEGEAN | Superioritate în EFS/OS în toate studiile |
| Adjuvant | Atezolizumab (PD-L1≥1%), pembrolizumab | IMpower010, KEYNOTE-091 | DFS HR 0,66-0,76; OS încă neconfirmată statistic |
| Consolidare (stadiul III, după CRT) | Durvalumab | PACIFIC | OS 47,5 vs. 29,1 luni, HR 0,72 |
| Linia 1., monoterapie cu PD-L1≥50% | Pembrolizumab, atezolizumab, cemiplimab | KEYNOTE-024, IMpower110, EMPOWER-Lung 1 | OS HR 0,57-0,62 |
| Linia 1. +chimioterapie (independent de PD-L1) | Pembrolizumab, atezolizumab | KEYNOTE-189/407, IMpower130/132/150 | OS HR 0,60-0,81 (IMpower132 nu este semnificativ) |
| Linia 1., imunoterapie duală+chimioterapie | Nivolumab+ipilimumab+chimioterapie | CheckMate 9LA | OS 15,6 vs. 10,9 luni, HR 0,66 |
Trecerea la o a doua imunoterapie după progresia bolii nu este susținută, în general, de ghidurile actuale și de regulile de decontare din Turcia, deoarece eficacitatea sa a fost considerată redusă. În plus, după cum arată exemplele IMpower010 și IMpower132, unele scheme cu beneficii semnificative în supraviețuirea fără boală/fără progresie nu au atins încă (sau nu au atins deloc) semnificație statistică în supraviețuirea globală; această distincție este importantă pentru gestionarea corectă a așteptărilor privind tratamentul.
Chimioterapia și terapiile antiangiogenice
Chiar și în era terapiilor țintite și a imunoterapiei, chimioterapia pe bază de platină rămâne una dintre pietrele de temelie ale tratamentului cancerului pulmonar — folosită singură, în combinație cu imunoterapia sau (rar) împreună cu un agent antiangiogenic.
Schemele standard de chimioterapie
- Histologie non-scuamoasă (adenocarcinom etc.): Platină (cisplatină sau carboplatină) + pemetrexed reprezintă combinația standard; pemetrexed nu se utilizează în histologia scuamoasă, deoarece a fost considerat ineficient în acest tip de cancer.
- Histologie cu celule scuamoase: Platină + paclitaxel (sau nab-paclitaxel) reprezintă combinația standard.
- Combinații alternative cu două medicamente: Platină + gemcitabină (în special în histologia scuamoasă) și platină + vinorelbină (preferată în special la pacienții în vârstă/fragili).
- Linia a doua: Docetaxelul poate fi utilizat singur sau în combinație cu ramucirumab.
Agenții antiangiogenici
Bevacizumab (inhibitor VEGF), adăugat la carboplatină+paclitaxel în histologia non-scuamoasă (studiulECOG 4599 ), a prelungit supraviețuirea globală la 12,3 luni față de 10,3 luni (HR 0,70); este și o componentă a schemei IMpower150 (atezolizumab+bevacizumab+chimioterapie). Ramucirumab (inhibitor VEGFR2), adăugat la docetaxel în linia a 2-a (studiulREVEL ), a prelungit supraviețuirea globală la 10,5 luni față de 9,1 luni (HR 0,86).
Tratamentul cancerului pulmonar cu celule mici (SCLC)
SCLC este o boală care crește mult mai rapid decât NSCLC și are o tendință mare de răspândire chiar și în stadiu precoce; de aceea, abordarea terapeutică este fundamental diferită.
SCLC în stadiu limitat
Tratamentul standard este chimioradioterapia concomitentă: chimioterapia cu platină (de obicei cisplatină) + etoposid se administrează împreună cu radioterapia toracică. Studiul clasic Turrisi a arătat că radioterapia administrată de două ori pe zi (hiperfracționată) crește supraviețuirea la 5 ani de la 16% la 26% față de o singură doză pe zi. La pacienții cu răspuns complet, pentru prevenirea răspândirii microscopice la creier se efectuează iradiere craniană profilactică (PCI) ; s-a arătat că această abordare crește supraviețuirea la 3 ani de la 15,3% la 20,7% și reduce riscul de metastaze cerebrale cu aproximativ jumătate.
ADRIATIC a arătat că, la pacienții în stadiu limitat fără progresie după chimioradioterapie, consolidarea cu durvalumab prelungește supraviețuirea globală la 55,9 luni față de 33,4 luni (HR 0,73). Pe baza acestui rezultat, consolidarea cu durvalumab, aprobată de FDA la 4 decembrie 2024 , a reprezentat primul progres terapeutic major după mulți ani în SCLC în stadiu limitat — remarcabil este faptul că s-a demonstrat, după mulți ani, că principiul «consolidării prin imunoterapie după chimioradioterapie», dovedit în NSCLC prin studiul PACIFIC, funcționează și în boala cu celule mici.
SCLC în stadiu extins — linia 1.
Tratamentul standard de linia 1. este adăugarea unui agent imunoterapeutic la chimioterapia cu platină+etoposid: atezolizumab (IMpower133 : supraviețuire globală de 12,3 luni față de 10,3 luni, HR 0,70; aprobare la 18 martie 2019 ) sau durvalumab (CASPIAN , date actualizate la 3 ani: rata supraviețuirii la 3 ani de 17,6% față de doar 5,8% — aproximativ de 3 ori mai mulți pacienți sunt în viață după 3 ani).
Aprobarea atezolizumabului din 2019 este adesea numită «prima aprobare a imunoterapiei în SCLC»; în realitate, nivolumabul primise o aprobare accelerată pentru SCLC în linia a treia la 16 august 2018 (această indicație a fost retrasă ulterior). Importanța istorică reală a atezolizumabului este că a fost prima imunoterapie aprobată în prima linie și, în SCLC în stadiu extins, a reprezentat aproximativ prima schemă nouă de primă linie după 20 de ani .
IMforte a arătat că, după 4 cicluri de tratament de inducție, combinația de întreținere lurbinectedin + atezolizumab prelungește supraviețuirea globală la 13,2 luni față de 10,6 luni cu atezolizumab singur ca întreținere (HR 0,73). Pe baza acestor date, combinația a primit la 2 octombrie 2025 aprobarea FDA — o schimbare importantă, care arată că, în SCLC în stadiu extins, perioada de întreținere după inducție este acum și ea o fereastră terapeutică activă.
Linia a doua și ulterior
Folosit de mult timp, topotecan a fost aprobat deoarece oferă supraviețuire similară schemei clasice CAV, dar cu superioritate în controlul simptomelor. Lurbinectedin ca monoterapie a primit aprobarea accelerată în 2020 (ORR 35%); însă se raportează că această indicație de monoterapie este în curs de retragere, deoarece studiul confirmator de fază 3 (LAGOON) nu și-a atins obiectivul primar de supraviețuire globală — utilizarea medicamentului în combinație cu atezolizumab ca întreținere (aprobarea IMforte de mai sus) își păstrează valabilitatea. De aceea, în tratamentul actual de linia a 2-a, accentul se mută spre tarlatamab.
Tarlatamab este un tip complet nou de medicament, țintit împotriva DLL3, care direcționează celulele imunitare (celulele T) direct către celula canceroasă (agent bispecific care angajează celulele T / BiTE). În SCLC în stadiu extins, tratat anterior, în studiul cu un singur braț DeLLphi-301 , cu o rată de răspuns de 40% și o supraviețuire globală de 14,3 luni, a primit la 16 mai 2024 aprobarea accelerată. Studiul confirmator de fază 3, DeLLphi-304, a testat tarlatamabul față de chimioterapie și a arătat superioritate semnificativă în supraviețuirea globală (13,6 luni față de 8,3 luni, HR 0,60); pe baza acestor date, la 19 noiembrie 2025 aprobarea a devenit deplină. Reacția adversă cea mai caracteristică tarlatamabului este sindromul de eliberare de citokine, frecvent la primele doze și de obicei de intensitate ușoară-moderată (vezi secțiunea Reacții adverse).
Istoricul global al aprobărilor și al dovezilor
Cancerul pulmonar a fost domeniul oncologiei cu cea mai rapidă schimbare în ultimele două decenii: procesul început în 2003 cu un singur medicament țintit s-a transformat astăzi într-o hartă terapeutică ce cuprinde zeci de biomarkeri și clase de medicamente diferite. Cronologia de mai jos rezumă reperele acestei transformări împreună cu datele aprobărilor FDA.
A primit aprobarea accelerată în NSCLC în linia a treia — începutul erei «medicamentelor inteligente» în cancerul pulmonar. Totuși, după ce studiul confirmator ISEL nu a arătat beneficii în populația generală, utilizarea sa a fost restricționată sever la 17 iunie 2005; autorizația a fost revocată oficial la 25 aprilie 2012.
A fost aprobat ca al doilea EGFR-TKI și a rămas reprezentantul acestei clase în utilizare în anii în care gefitinibul a fost restricționat.
Această aprobare, la doar patru ani după identificarea rearanjamentului ALK, a consolidat înțelegerea faptului că boala numită cancer pulmonar nu este una singură, ci un grup alcătuit din subtipuri moleculare.
A fost aprobat pe baza datelor CheckMate 017 în NSCLC scuamos cu progresie după platină — a început era inhibitorilor punctelor de control în cancerul pulmonar. Au urmat pembrolizumabul la 2 octombrie 2015 și indicația non-scuamoasă a nivolumabului la 9 octombrie 2015.
Printr-o nouă cerere de autorizare, gefitinibul a fost aprobat din nou, doar la pacienții cu mutație EGFR ca tratament de linia 1. — cel mai remarcabil exemplu al modului în care selecția după biomarker poate schimba destinul unui medicament.
A primit aprobarea accelerată la pacienții cu mutație T790M care dezvoltaseră rezistență la EGFR-TKI de generație anterioară (transformată în aprobare deplină la 30 martie 2017).
Pe baza datelor KEYNOTE-024, la pacienții cu PD-L1 ≥50% a fost aprobat în locul chimioterapiei, singur ca tratament de linia 1. — momentul în care, pentru prima dată, a devenit posibilă o primă linie fără chimioterapie în cancerul pulmonar avansat.
Consolidarea cu durvalumab a fost aprobată după chimioradioterapie în boala inoperabilă în stadiul III; prin creșterea supraviețuirii la 5 ani de la 33,4% la 42,9%, a schimbat definitiv tratamentul standard al acestui stadiu.
A devenit tratamentul standard de linia 1. la pacienții cu mutație EGFR; superioritatea sa în controlul metastazelor cerebrale a lăsat în mare măsură în urmă medicamentele de generație anterioară.
Pe baza datelor IMpower133, a devenit prima imunoterapie aprobată în prima linie în SCLC în stadiu extins — prima schemă nouă de primă linie în această boală după aproximativ două decenii.
Osimertinibul a fost aprobat după operație în boala rezecată cu mutație EGFR; a crescut supraviețuirea globală la 5 ani de la 78% la 88% — primul pas major al mutării terapiei țintite din stadiul avansat în stadiul precoce.
A primit aprobarea deplină în linia 1. în boala ALK-pozitivă; cu HR 0,28 pentru PFS față de crizotinib, a oferit cel mai puternic rezultat al acestei clase.
Primul medicament dezvoltat împotriva proteinei KRAS, considerată timp de patruzeci de ani «imposibil de țintit», a primit aprobarea accelerată în NSCLC cu mutație KRAS G12C — momentul în care una dintre cele mai mari probleme nerezolvate de mult timp ale oncologiei a fost depășită pentru prima dată.
Pe baza datelor IMpower010, imunoterapia după operație a fost aprobată la pacienții cu boală rezecată și PD-L1 ≥1% (pembrolizumabul a urmat la 26 ianuarie 2023).
Chimioterapia-imunoterapia înainte de operație a fost aprobată în NSCLC rezecabil; o diferență remarcabilă a ratei răspunsului patologic complet, de 24% față de 2,2%, a inițiat reproiectarea tratamentului stadiilor precoce.
Pe baza datelor DESTINY-Lung02, a primit aprobarea accelerată în NSCLC cu mutație HER2, cu o rată de răspuns de 57,7% — primul succes al conjugatelor anticorp-medicament în cancerul pulmonar.
A fost aprobată prima schemă de imunoterapie perioperatorie, utilizată atât înainte, cât și după operație; au urmat AEGEAN (durvalumab, 15 august 2024) și CheckMate 77T (nivolumab, 3 octombrie 2024).
A primit aprobarea accelerată ca agent bispecific care angajează celulele T, țintit împotriva DLL3; pe baza rezultatului studiului confirmator DeLLphi-304, la 19 noiembrie 2025 aprobarea a devenit deplină (supraviețuire globală de 13,6 luni față de 8,3 luni).
Osimertinibul a fost aprobat după chimioradioterapie în boala inoperabilă în stadiul III cu mutație EGFR; PFS a crescut de la 5,6 luni la 39,1 luni (HR 0,16) — una dintre cele mai mari diferențe de eficacitate observate în cancerul pulmonar.
A fost aprobat pentru consolidare după chimioradioterapie; a prelungit supraviețuirea globală de la 33,4 luni la 55,9 luni.
Noul sistem de stadializare dezvoltat de IASLC a devenit standardul mondial; estimarea prognosticului a fost rafinată prin distincțiile N2a/N2b și M1c1/M1c2.
Telisotuzumab vedotin (supraexpresie MET, 14 mai), taletrectinib (ROS1, 11 iunie), datopotamab deruxtecan (mutație EGFR, 23 iunie), sunvozertinib (inserție exon20 EGFR, 2 iulie), zongertinib (HER2, 8 august), întreținere cu lurbinectedin+atezolizumab (2 octombrie) și sevabertinib (HER2, 19 noiembrie) — șapte aprobări noi într-un singur an.
A fost aprobată utilizarea la pacienții cu mutație HER2 netratați anterior; a fost a doua aprobare accelerată în cadrul programului-pilot «National Priority Voucher» («Cupon pentru prioritate națională») al FDA.
A fost aprobat la pacienții cu progresie după un tratament ROS1-TKI anterior — cea mai recentă aprobare FDA în cancerul pulmonar la data redactării acestui ghid.
Prognostic, supraviețuire și factori prognostici
Supraviețuirea în cancerul pulmonar diferă mult după stadiul la diagnostic. Rata actuală a supraviețuirii globale la 5 ani, raportată de Societatea Americană de Cancer în «Cancer Statistics, 2026», publicat la 13 ianuarie 2026, și bazată pe cohorta de pacienți diagnosticați între 2015-2021, este de aproximativ %28 — în cohorta diagnosticată la mijlocul anilor 1990, care constituie punctul de comparație al aceluiași raport, această rată era de doar 15%. Ratele aproximative de supraviețuire după stadiu sunt:
| Stadiu / grad de răspândire | Supraviețuire aproximativă la 5 ani |
|---|---|
| Localizat (limitat la plămân) | ~%60-65 |
| Regional (răspândit în ganglionii limfatici apropiați) | %37 |
| La distanță (metastatic) | %10 |
Din păcate, mai mult de jumătate dintre pacienții cu cancer pulmonar se află deja în stadiu cu răspândire la distanță (metastatic) la diagnostic — aceasta evidențiază importanța depistării precoce și a programelor de screening la persoanele cu risc ridicat (screening prin CT cu doză mică). Ratele de supraviețuire se îmbunătățesc continuu prin progresele rapide ale tratamentului (terapii țintite, imunoterapie); acest tabel reflectă tendința statistică generală, iar prognosticul individual depinde de mulți factori.
Factorii prognostici, în afară de stadiu
Deși stadiul este cel mai important factor care determină prognosticul, nu este suficient singur. Alți factori prognostici bine definiți în literatură sunt:
- Statusul general de performanță (ECOG): La pacienții cu boală avansată tratați prin imunoterapie, supraviețuirea mediană globală este de 13,4 luni la cei cu status de performanță ECOG 0-1, în timp ce la cei cu ECOG ≥2 scade la doar 3,3 luni — unul dintre cele mai mari efecte ale unui singur factor.
- Scădere în greutate la momentul diagnosticului: O scădere involuntară în greutate de ≥5% în decurs de două luni crește riscul de deces cu aproximativ 65% (HR 1,65).
- Localizarea metastazelor: Potrivit datelor SEER, metastazele hepatice (supraviețuire mediană de 5,5 luni) și metastazele în mai multe organe (5,8 luni) indică un prognostic mai nefavorabil decât metastazele osoase (7,4 luni) sau cerebrale (8,2 luni).
- Numărul de metastaze (boală oligometastatică): În boala «oligometastatică», cu un singur focar metastatic sau cu un număr mic de focare (de regulă ≤3-5), riscul asociat supraviețuirii globale este cu aproximativ 35% mai mic decât în boala extinsă (polimetastatică) (HR 0,65) — la acest grup de pacienți pot fi uneori luate în considerare și tratamente locale pentru metastaze, precum SBRT.
- Expresia PD-L1: La pacienții care primesc imunoterapie, o expresie ridicată a PD-L1 este un factor predictiv favorabil puternic (HR 0,62 în KEYNOTE-024); însă, la pacienții în stadii incipiente care au fost operați și nu au primit imunoterapie, pozitivitatea PD-L1 s-a dovedit, dimpotrivă, un indicator prognostic nefavorabil. Aceasta arată că rolul «predictiv» al PD-L1, care anticipează răspunsul la tratament, nu trebuie confundat cu rolul său «prognostic», care anticipează evoluția naturală a bolii.
- Mutația KRAS: La pacienții cu mutație KRAS, riscul asociat supraviețuirii globale este cu aproximativ 56% mai mare decât la cei cu tip sălbatic (HR 1,56).
- Statutul de fumător: La pacienții care nu au fumat niciodată, supraviețuirea mediană (79,2 luni) este considerabil mai lungă decât la foștii fumători sau la fumătorii actuali (46,8 luni).
- Histologia: În stadiile incipiente, carcinomul scuamos are în general o evoluție mai nefavorabilă decât adenocarcinomul.
- Vârsta: Luând-o în considerare separat, independent de starea de performanță și de bolile concomitente, vârsta nu este un factor prognostic puternic; efectul său apare în mare măsură indirect, prin bolile concomitente și starea de performanță.
Reacțiile adverse ale tratamentului și gestionarea lor
Profilul reacțiilor adverse ale tratamentelor pentru cancerul pulmonar diferă foarte mult în funcție de clasa de medicamente utilizată; fiecare clasă are reacții adverse proprii, «caracteristice»:
Inhibitori EGFR (osimertinib și medicamente similare)
Cele mai frecvente reacții adverse sunt paronichia (inflamația din jurul unghiei) și erupția acneiformă; se recomandă tratament preventiv cu antibiotice precum doxiciclina și îngrijirea unghiilor. Diareea este frecventă (40-50%) și se gestionează cu loperamidă. În cazul osimertinibului poate apărea, în mod specific, prelungirea QTc ; de aceea sunt necesare monitorizarea regulată prin ECG și atenția la echilibrul electrolitic. Cea mai gravă, dar rară (2-4%), reacție adversă pulmonară este boala pulmonară interstițială/pneumonita; dacă este suspectată, sunt necesare oprirea imediată a medicamentului și tratamentul cu steroizi.
Inhibitori ALK (în special lorlatinib)
În cazul lorlatinibului, în mod specific, creșterea colesterolului și a trigliceridelor este foarte frecventă (70-80%) și se gestionează de obicei în mod proactiv cu statine/fibrați. Modificări ale dispoziției, încetinire cognitivă și tulburări de vorbire sunt exemple de efecte asupra sistemului nervos central (20-30%) specifice lorlatinibului și se gestionează prin reducerea dozei sau întreruperea temporară; este important ca pacientul și apropiații săi să fie informați în prealabil despre aceste efecte. Edemul și creșterea în greutate sunt, de asemenea, frecvente.
Medicamente pentru imunoterapie (inhibitori ai punctelor de control)
«Reacțiile adverse asociate imunității» (irAE), cauzate de activarea excesivă a sistemului imunitar, pot afecta aproape orice organ: pneumonită (deosebit de importantă la pacienții cu cancer pulmonar, poate fi confundată cu progresia bolii sau cu o infecție), colită (diaree, durere abdominală), hepatită (creșterea enzimelor hepatice), tulburări endocrine (tiroidită, hipofizită, insuficiență suprarenaliană — acestea din urmă sunt adesea permanente și necesită substituție hormonală pe viață) și reacții cutanate. Principiul general al gestionării se bazează pe gradul de severitate: pentru reacțiile adverse ușoare (gradul 1), tratamentul continuă cu monitorizare atentă; pentru cele moderate (gradul 2), medicamentul se oprește și se inițiază un corticosteroid; pentru cele severe (gradul 3-4), medicamentul se întrerupe definitiv, se administrează corticosteroizi în doze mari și, în lipsa răspunsului, se trece la tratament imunosupresor suplimentar, de exemplu infliximab pentru colită.
Inhibitori KRAS G12C (sotorasib, adagrasib)
În cazul ambelor medicamente poate apărea toxicitate hepatică (necesită monitorizare regulată prin teste ale funcției hepatice); aceasta este mai pronunțată la sotorasib. În cazul adagrasibului, în mod specific, greața pronunțată, vărsăturile și diareea, precum și prelungirea QTc sunt mai frecvente și necesită monitorizarea electroliților.
Conjugate anticorp–medicament (trastuzumab deruxtecan etc.)
Cea mai importantă reacție adversă a acestei clase de medicamente, semnalată de FDA printr-un «avertisment în chenar», este boala pulmonară interstițială/pneumonita(cu o frecvență de aproximativ 10-15%); de aceea sunt necesare monitorizarea regulată prin investigații imagistice și evaluarea imediată a noilor simptome respiratorii. Mai pot apărea greață/vărsături, gestionate cu antiemetice preventive, și supresia măduvei osoase, care necesită monitorizare regulată a hemogramei.
Tarlatamab (medicament care conectează celulele T)
Cea mai caracteristică reacție adversă, care apare la aproximativ jumătate dintre pacienți, de obicei la primele 1-2 doze, este sindromul de eliberare a citokinelor(febră, hipotensiune și scăderea oxigenului); de aceea, primele doze se administrează în spital, iar la nevoie se tratează cu tocilizumab, un blocant al receptorului IL-6. Mai rar, la aproximativ 8% dintre pacienți, apare neurotoxicitate (ICANS) care se poate manifesta de la confuzie până la encefalopatie și se gestionează cu corticosteroizi.
Chimioterapie standard (agenți pe bază de platină, pemetrexed, taxani)
Cisplatina produce în mod caracteristic toxicitate renală, care necesită aport intens de lichide și suplimentare cu magneziu; carboplatina provoacă în principal supresia măduvei osoase, în special scăderea trombocitelor. Pemetrexed poate avea reacții adverse severe, care pot fi reduse semnificativ prin suplimentarea cu vitamina B12 și acid folic începută înainte de prima doză. Taxanii (paclitaxel, docetaxel) produc în mod caracteristic neuropatie periferică care se acumulează și poate fi uneori permanentă; paclitaxelul necesită și premedicație cu steroizi/antihistaminice, din cauza riscului de reacții de hipersensibilitate.
Pentru mai multe informații despre gestionarea reacțiilor adverse, puteți consulta articolele noastre Care sunt reacțiile adverse ale medicamentelor pentru imunoterapie și cum se tratează? și Cum pot fi reduse reacțiile adverse ale chimioterapiei? pentru detalii.
Diagnosticul, autorizarea și rambursarea în Turcia
În Turcia, diagnosticul și tratamentul cancerului pulmonar se desfășoară în centrele oncologice ale spitalelor universitare și ale spitalelor de formare și cercetare, în concordanță cu ghidurile internaționale. Pentru ca medicamentele să poată fi utilizate în Turcia, este necesară mai întâi autorizarea de către TİTCK, Agenția Turcă pentru Medicamente și Dispozitive Medicale; pentru a fi acoperite de SGK, Instituția de Asigurări Sociale, este necesară în plus o decizie de rambursare în cadrul SUT, Comunicatul privind Aplicarea Serviciilor de Sănătate.
Prin modificarea SUT din 10 iulie 2025, acoperirea rambursării pentru inhibitorii punctelor de control, medicamente pentru imunoterapie, în cancerul pulmonar a fost extinsă considerabil. Potrivit situației actuale, SGK acoperă pembrolizumab, nivolumab, atezolizumab și durvalumab în anumite condiții, precum nivelul PD-L1, stadiul și absența mutațiilor. Ipilimumab este rambursat numai în combinație triplă cu nivolumab și chimioterapie, pentru un număr limitat de doze, cel mult 4. O restricție comună este că, după progresia bolii sub un inhibitor al punctelor de control, trecerea la o altă imunoterapie nu este acoperită de SGK.
Osimertinib este autorizat în Turcia și este acoperit de SGK; însă utilizarea confirmată clar în sursele noastre se limitează la pacienții cu mutație EGFR T790M pozitivă care au prezentat progresie după o terapie anterioară țintită asupra EGFR, în linia a doua. Utilizarea în linia 1. care reprezintă standardul mondial actual, la pacienții cu deleție în exonul 19 sau L858R pozitiv, nu a putut fi verificată clar în sursele noastre din perspectiva acoperirii de către SGK. Pentru informații actuale și certe, vă recomandăm să consultați medicul oncolog care vă tratează. Sotorasib și trastuzumab deruxtecan (Enhertu) sunt autorizate în Turcia, însă, potrivit surselor noastre, nu sunt acoperite de SGK. Adagrasib și serplulimab nu au fost identificate în evidențe ca fiind autorizate în Turcia.
Statutul autorizării și rambursării medicamentelor se poate modifica frecvent prin actualizările SUT. Informațiile din această secțiune reprezintă o sinteză generală întocmită la data actualizării articolului, august 2026. Verificați obligatoriu informațiile certe și actuale privind tratamentul și rambursarea în cazul dumneavoastră cu medicul care vă tratează și în textul SUT actual al SGK.
Întrebări frecvente
- Cancerul pulmonar se poate vindeca dacă este depistat într-un stadiu incipient?
- Da. La pacienții diagnosticați în stadii incipiente, stadiile I-II, care pot fi tratați chirurgical, rata vindecării pe termen lung este considerabil mai mare decât în stadiile avansate. De aceea, diagnosticul precoce este deosebit de important pentru persoanele din grupurile de risc.
- O persoană care nu a fumat niciodată poate face cancer pulmonar?
- Da, este posibil. Factori precum gazul radon, poluarea aerului, predispoziția genetică și unele expuneri profesionale pot provoca cancer pulmonar și la persoanele care nu au fumat niciodată; în cancerele din acest grup sunt identificate mai frecvent histologia de adenocarcinom și anumite mutații care pot fi tratate țintit, în special EGFR.
- Se efectuează testarea mutațiilor la fiecare pacient?
- La pacienții diagnosticați cu cancer pulmonar fără celule mici în stadiu avansat, metastatic, ghidurile recomandă testarea mutațiilor, deoarece aceasta influențează direct alegerea tratamentului. Testarea este tot mai frecventă și la pacienții operabili în stadii incipiente, întrucât poate influența decizia privind tratamentul adjuvant.
- Imunoterapia poate fi administrată tuturor?
- Nu. Eficacitatea imunoterapiei depinde de factori precum nivelul expresiei PD-L1, prezența în tumoră a anumitor mutații, cum sunt EGFR/ALK, pentru care eficacitatea este în general mai mică, și stadiul bolii. Eligibilitatea este evaluată de medicul dumneavoastră.
- De ce stadiul din raportul meu vechi poate fi diferit de noul stadiu?
- Începând de la 1 ianuarie 2025, ediția 9 a TNM a intrat în vigoare; astfel, aceeași tumoră poate primi denumiri diferite ale stadiului conform sistemului vechi, ediția 8, și celui nou. Situația întâlnită cel mai frecvent este trecerea stadiului, în boala cu afectarea mai multor stații ganglionare mediastinale (N2b), din IIIA în IIIB Aceasta nu înseamnă că boala s-a agravat — arată doar că clasificarea a devenit mai detaliată. De aceea este important ca rapoartele să precizeze ediția utilizată.
- La operație mi se va îndepărta întregul plămân?
- La majoritatea pacienților, nu. Operația standard constă în îndepărtarea numai a lobului în care se află tumora, numită lobectomie; pentru tumorile mici și periferice poate fi suficientă o intervenție și mai limitată, segmentectomie sau rezecție în pană. Studiile JCOG0802 și CALGB 140503 au arătat că, la pacienți selectați, această abordare oferă rezultate echivalente cu lobectomia. Îndepărtarea întregului plămân, pneumonectomia, poate fi necesară numai pentru tumorile mari cu localizare centrală și este o procedură evitată pe cât posibil.
- Sung H și colab. «Global cancer statistics 2024.» CA: A Cancer Journal for Clinicians, 2026. DOI: 10.3322/caac.70090
- IARC Global Cancer Observatory (GLOBOCAN 2024) — Fișa de țară pentru Turcia. gco.iarc.who.int
- Siegel RL și colab. «Cancer Statistics, 2026.» CA: A Cancer Journal for Clinicians, 2026.
- American Cancer Society. «Key Statistics for Lung Cancer» și «Survival Rates for Lung Cancer» (actualizare din ianuarie 2026). cancer.org
- US Preventive Services Task Force. «Lung Cancer: Screening» (ghidul actual din 2021). uspreventiveservicestaskforce.org
- National Lung Screening Trial Research Team. NEJM 2011;365:395-409 (NLST). de Koning HJ și colab. NEJM 2020;382:503-513 (NELSON).
- IASLC Staging Project. «The New 9th Edition TNM Classification for Lung Cancer is Now in Use» (intrare în vigoare: 1 ianuarie 2025).
- Soria JC și colab. «Osimertinib in Untreated EGFR-Mutated Advanced NSCLC» (FLAURA). NEJM 2018. Planchard D și colab. (FLAURA2), NEJM 2023-2024.
- Wu YL și colab. «Osimertinib in Resected EGFR-Mutated NSCLC» (ADAURA), date privind supraviețuirea globală. NEJM, 2023.
- Lu S și colab. «Osimertinib after Chemoradiotherapy in Stage III EGFR-Mutated NSCLC» (LAURA). NEJM 2024.
- Cho BC și colab. «Amivantamab plus Lazertinib in NSCLC» (MARIPOSA). NEJM 2024. Zhou C și colab. (PAPILLON), NEJM 2024.
- Solomon BJ și colab. «Lorlatinib in ALK-Positive NSCLC» (CROWN). NEJM 2020, actualizări din 2024-2025.
- Skoulidis F și colab. (CodeBreaK 200); Jänne PA, Yu HA și colab. (KRYSTAL-12) — date de fază 3 pentru inhibitorii KRAS G12C.
- Forde PM și colab. «Neoadjuvant Nivolumab plus Chemotherapy» (CheckMate 816), date de urmărire la 5 ani, ASCO/WCLC 2025.
- Antonia SJ și colab. «Durvalumab after Chemoradiotherapy in Stage III NSCLC» (PACIFIC), actualizare la 5 ani. NEJM 2017, 2022.
- Reck M și colab. (KEYNOTE-024, urmărire la 5 ani); Gandhi L și colab. (KEYNOTE-189); Paz-Ares L și colab. (KEYNOTE-407).
- Cheng Y și colab. «Durvalumab after Chemoradiotherapy in Limited-Stage SCLC» (ADRIATIC). NEJM 2024. Paz-Ares L și colab. (CASPIAN, actualizare la 3 ani).
- Ahn MJ și colab. «Tarlatamab for Small-Cell Lung Cancer» (DeLLphi-301). NEJM 2023; date de fază 3 din DeLLphi-304, ASCO 2025.
- Detterbeck FC, Rami-Porta R și colab. IASLC Staging Project: recomandări pentru categoriile T, N și M în ediția 9. J Thorac Oncol / CHEST, 2024.
- Travis WD și colab. Reguli de stadializare și de măsurare a componentei solide în leziunile subsolide, de tip sticlă mată/parțial solide; harta ganglionilor limfatici IASLC.
- Saji H și colab. JCOG0802 (segmentectomie comparativ cu lobectomie). Lancet 2022. Altorki N și colab. CALGB 140503. NEJM 2023.
- Anunțuri de aprobare FDA (2003-2026): gefitinib (5 mai 2003, reaprobare la 13 iulie 2015), erlotinib (18 noiembrie 2004), crizotinib (26 august 2011), nivolumab (4 martie 2015), pembrolizumab (2 octombrie 2015; KEYNOTE-024, 24 octombrie 2016), osimertinib (13 noiembrie 2015; FLAURA 18 aprilie 2018; ADAURA 18 decembrie 2020; FLAURA2 16 februarie 2024; LAURA 25 septembrie 2024), durvalumab (PACIFIC 16 februarie 2018; AEGEAN 15 august 2024; ADRIATIC 4 decembrie 2024), atezolizumab (IMpower133 18 martie 2019; IMpower010 15 octombrie 2021), lorlatinib (3 martie 2021), sotorasib (28 mai 2021), nivolumab neoadjuvant (4 martie 2022), trastuzumab deruxtecan (11 august 2022), adagrasib (12 decembrie 2022), pembrolizumab adjuvant (26 ianuarie 2023), pembrolizumab perioperator (16 octombrie 2023), repotrectinib (15 noiembrie 2023), amivantamab+chimioterapie (1 martie 2024), tarlatamab (16 mai 2024; aprobare completă la 19 noiembrie 2025), amivantamab+lazertinib (19 august 2024), nivolumab perioperator (3 octombrie 2024), telisotuzumab vedotin (14 mai 2025), taletrectinib (11 iunie 2025), datopotamab deruxtecan (23 iunie 2025), sunvozertinib (2 iulie 2025), zongertinib (8 august 2025; extindere pentru linia 1. la 26 februarie 2026), lurbinectedin+atezolizumab (2 octombrie 2025), sevabertinib (19 noiembrie 2025), zidesamtinib (22 iulie 2026); retragerea mobocertinibului (anunț la 2 octombrie 2023, anularea autorizației la 15 iulie 2024). fda.gov
- Comunicatul privind modificarea Comunicatului privind Aplicarea Serviciilor de Sănătate, 10 iulie 2025 (actualizarea SGK SUT pentru inhibitorii punctelor de control).
- Ministerul Sănătății al Republicii Turcia, Direcția Generală de Sănătate Publică. Raport privind statisticile cancerului în Turcia.
Surse
Ți-a fost util acest articol?
Feedbackul tău ne ajută să îmbunătățim conținutul.




