ASCO 2020 Bilimsel Programının ana sloganı içinde bulunduğumuz şartlara rağmen bu sene daha da fazla yankı bulacağa benziyor. ASCO’nun küresel takipçi kitlesi, kanser hakkındaki yeni gelişmeleri, alt uzmanlıklar ve hastalıklara göre ayrılmış 24 alanda, 250’den fazla sözlü sunum ve 2500’den fazla poster sunumu aracılığıyla öğrenecek.

30 Mayıs’ta, Amerika Doğu kıyısı saati ile 09:30'da, ASCO başkanı Dr. Howard. A Skip Burris III (MD, FASCO, FACP), açılış konuşmasını gerçekleştirecek. Dr. Burris, ASCO20’nin yapılış biçiminin COVID-19 nedeniyle değişmiş olmasına rağmen kanser alanında ilerleme kaydedilmesi için ortak kararlılığın her zamanki kadar güçlü olduğunu belirtti.

Dr. Burris 2020 kongresinin ana sloganını ‘‘Birleşelim ve yenelim: İlerlemeyi beraber hızlandıralım!’’ olarak belirlediğinde, son 55 yıldır yüz yüze bir araya toplanılarak yapılan bu kongre için bu bahar bir araya gelinemeyeceğini hiç aklından geçirmediğini söylüyor ve ekliyor: ‘‘Fiziksel olarak birbirimizden uzak olsak da her bir kanser hastası için mümkün olan en iyi hizmetin sağlanması ve kanser alanında kaydedilecek ilerlemenin, COVID-19’un getirdiği ani zorluklar da dahil, tüm engellere rağmen gösterilmesi kararlılığında hepimiz bir oluyoruz!’’.

Dr. Burris konuşmasında, 2019-2020 döneminde yürüttüğü ASCO başkanlığı süresince edindiği tecrübelerden önemli noktalar paylaşacak. Edindiği bu tecrübeler, aslında uzunca zamandır bildiği bir gerçeği kanıtlıyor – güçlü bir liderliğin yanında birlik ve beraberlikle; tedavilerin geliştirilmesi, klinik çalışmaların sürdürülmesi, etkili onkoloji pratiğinin oluşturulması ve hastalar için daha iyi sonuçlar elde edilmesi adına çalışıldığında kanser alanında gerçek ilerleme kaydedilir.

COVID-19 pandemisi, kanser hastalarının sağlık hizmetlerinden yararlanma biçimini değiştirdi. Tıbbi Onkoloji uzmanlarının ve kanser hastalarının, bu şartlarda tedaviyi ertelemenin risklerini ve avantajlarını tartma biçimini etkiledi. Etkili bir tedavi veya aşı geliştirilinceye kadar küresel pandeminin etkisi büyümeye devam edecek.

Bu yılın açılış konuşması çok ses getirecek

Dr David Fajgenbaum asco 2020 açılış konuşması castleman hastalığı

Bu yılın açılış oturumu konuk konuşmacısı David Fajgenbaum, MD, MBA, MSc, ölümcül bir hastalığa karşı kesin bir tedavinin olmaması ve bunun getirdiği belirsizlik hissini çoğu kişiden daha iyi anlıyor. 2019’da yazdığı ve orijinal ismi ‘’Chasing My Cure: A Doctor’s Race to Turn Hope into Action (Tedavi arayışındayım: Bir Doktorun Umudunu Eyleme Dökme Yarışı, kitap henüz Türkçeleştirilmemiştir)’’ olan otobiyografisi çok satanlar listesindedir. Dr. Fajgenbaum, nadir bir hastalık olan Castleman hastalığına kür bulmak için çıktığı soluksuz yolculuğunu, neredeyse beş kez ölümün kıyısından döndüğü olağanüstü yaşama tutunma hikayesini, kendisi için önem taşıyan hayat görüşleri ve inançlarından birkaçını konuşmasında paylaşacak.

Dr. Fajgenbaum, kendi hastalığı olan idiopatik (sebebi, etyolojisi aydınlatılamamış) Castleman hastalığı için yapılan çığır açıcı araştımalarda öncüsü olduğu metodların, şu anki pandemi ile başa çıkılmasında tedavilerin geliştirilmesine yardımcı olacağına inanıyor. Castleman hastalığı da koronavirüs enfeksiyonunda olduğu gibi sitokin fırtınasına (bağışıklık sisteminin olması gerekenden çok daha fazla etkinlik göstermesi) yol açabiliyor.

Dr. Fajgenbaum, Translasyonel Tıp (Temel Bilimler ve Klinik Bilimler arasında geçişi sağlayan tıbbi bilim alanı) ve İnsan Genetiği doçentidir. Pennsylvania Üniversitesinde Castleman hastalığı İş birliği Ağı ve ayrıca Lenfoadenopati ve Sitokin Fırtınası Araştırma ve Tedavi Merkezine de liderlik etmektedir. Aynı zamanda Pennsylvania Kimsesizler Hastalık Merkezi yardımcı yöneticiliğini yürütmektedir.

Atul Gawande, MD, MPH ve Siddhartha Mukherjee, MD, DPhil’in yolundan giden konuk konuşmacılar olarak, pandeminin ortasında herkes için önemli konulardan bahsedecekler. Konuşmalarında, hayattaki önemli şeylere odaklamanın önemi ve korkuyu olumlu eyleme dönüştürmenin yollarını bulma konusunu bizlerle paylaşacaklar.

ASCO 2020’nin herkese ilham ve umut vermesi dileklerimizle.

*

- Tüm ASCO 2020 ödülleri