Avrupa Tıbbi Onkologi Derneği (European Society for Medical Oncology = ESMO) dünyanın önde gelen profosyonel iki kanser organizasyonundan biridir. 130 ülkeden 13 binden fazla onkoloji profosyoneli üyesi bulunmaktadır. Kurulduğu 1975 yılından bu yana başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanından kanser calışmalarını, farklı uzmanlık ve deneyime sahip onkoloji profosyonellerini destekleme misyonunu yürütmektedir.

Dünya genelinde ortalama yaşam süreleri artmaktadır. Büyük oranda artan yaşam sürelerine, ayrıca tütün kontrolünün sağlanamaması ve obezitenin artmasına da bağlık olarak kanser sıklığı artmaktadır. Öyle ki bu yıl itibarı ile Avrupa’nın 12 ülkesinde kansere bağlı yaşam kayıplarının sayısı, kalp-damar hastalıklarına bağlı yaşam kayıplarını geçmiştir. Kanser sıklığındaki bu dikkat çekici artış ve bilimdeki gelişmelerin katkısı ile kanseri tedavi etme arzumuz tarihin herhangi bir döneminde olduğundan çok daha fazladır.

Hem bilimsel hem toplumsal farkındalık kanser araştırmalarının en önemli güdüleyicisidir. Onkoloji profesyonellerini buluşturan uluslararası yıllık toplantılar, sınır ve sınıf tanımayan bu hastalıkla mücadelede bilimin sınırlarının kaldırılması için atılan en önemli adımlardan biridir. Bu yıllık kongreler bilginin, eğitimin, araştırmaların, yeni tedavi yöntemlerinin paylaşıldığı hekimler arasında köprü görevi gören bir platform oluşturmaktadır.

Her yıl ekim ayında Avrupa Kanser Kongresi (ESMO Congress) düzenlenmektedir. Bu yıl 7-11 Ekim tarihleri arasında Kopenhag’da düzenlenen ESMO 2016 Kongresi sadece katılımcı rekorları kırmakla kalmadı, aynı zamanda sunulan bilimsel çalışmalar onkoloji pratiğine büyük katkılar sağladı. Kongrede dünya çapında 30 ülkeden 20 bini aşkın onkoloji ile ilgilenen doktor bir araya geldi.

Dünyanın en önde gelen kanser organizasyonu ise Amerika Klinik Onkoloji Derneği ASCO’dur (American Society of Clinical Oncology). Her yıl haziran ayının ilk haftasında Chicago’da düzenlenen ASCO kongrelerinde sunulan çalışmalara geçmiş yazılarımızda sıklıkla değinmiştik. Onkoloji alanındaki çalışmalarda ESMO ve ASCO bir nevi yarış içindedir. Bu yılki ESMO toplantısı, ASCO Başkanı Dr. Daniel Hayes tarafından şu sözlerle övülmüştür: “Bu inanılmaz bir toplantı olmuştur. ASCO Başkanı olarak, buradaki müthiş billim miktarından ötürü gerçekten kıskanç değilim. Burada onkoloji pratiğini değiştirecek çok sayıda çalışma sunuldu – öyle ki 5 gün içinde 6 çalışma NEJM’de (dünyanın en saygın tıp dergisi) yayımlandı; bu eşi görülmemiş bir durumdur. Burada gerçekten vurgulanması gereken ESMO’nun ya da ASCO’nun harika bir iş çıkardığı değil, hastalarımız için daha iyi bir iş yapıyor olduğumuzdur ve bu hafta burda gördüğümüz asıl şey budur…”

Biz de web sitemiz aracılığı ile tüm halkımız için kanser alanındaki önemli gelişmeleri anlaşılır bir dille ve titizlikle 4 yılı aşkın bir süredir paylaşıyoruz. Bu vesile ile ESMO kongresinde sunulan önemli çalışmaları önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız ve ilk olarak yarın “akciğer kanseri” ile başlayacağız.