Şüphesiz ki anne sütü bebeğe verilebilecek en iyi besindir. Fakat emzirmek her anne için aynı zahmette olmamakta ve emzirme konusunda anneler çok farklı tavsiyelerle karşılaşmaktadır. Gelin, emzirmekle ilgili 9 yanlış bilgiyi düzeltelim.

Emzirmek Hızlı Kilo Verdirir

Hamilelikten kalan fazla kiloları vermek sağlık açısından önemlidir. Fakat emziren annelerin süt için fazladan enerji ve beslenmeye ihtiyaçları olduğundan dikkatli olmalıdır. Yetersiz beslenme anne sütü üretimini olumsuz etkileyebilir. Vücudun emzirmek için ihtiyaç duyduğu ekstra enerjinin bir kısmı gebelik sırasında depolanan yağdan gelir, bu da kilo vermeye sadece yardımcı olabilir fakat hızlı kilo vermeyi sağlamaz.

Ne İstersem Yiyebilirim, Ne de Olsa Hepsini Yakıyorum

İstediğinizi yememeli, dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Enerji kısıtlamasına dikkat etmeli, fast-food tüketmemeli ve tatlılardan uzak durmalısınız. Emzirmek yağ yakımına yardımcı olsa da kendiniz ve bebeğiniz için ne yediğinize dikkat etmeli, egzersiz yapmalı ve doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

Bebeğim Rahatsızlandığında Emzirmemeliyim

Bebeğiniz hastalandığında emzirmeyi bırakmayın. Emzirmek bebeğin özellikle hastayken ihtiyacı artan sıvıyı en doğal yolla sağlar. Ayrıca anne sütü, içeriğindeki immunoglobulinler sayesinde bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir.

Göğüslerim Küçük Olduğundan Bebeğim İçin Yeterince Sütüm Olmayacak

Araştırmalara göre süt üretimiyle göğüs büyüklüğünün bir ilgisi yoktur. Göğüs büyüklüğü önemli değildir, süt üreten hücre sayısı genelde aynıdır. Bebeğin emzirileceği meme dokusu, memenizin boyutunuza bakılmaksızın gebeliğin sonucu olarak büyür.

Göğüslerim küçük olduğundan bebeğim için yeterince sütüm olmayacak

Emzirdiğim Süre Boyunca, Doğum Kontrolüne İhtiyacım Yok

Emzirmeyi doğum kontrol yöntemi olarak kullanamazsınız. Daha önce yapılan çalışmalar göre; vücudun hamilelik ve doğum sırasında serbest bıraktığı hormonlardan dolayı gebelik riski olabilir. Ayrıca, emzirme sırasında adet kanaması görülmese bile yumurtlama ihtimali vardır. Emzirirken kullanabileceğiniz en uygun doğum kontrol yöntemi için doktorunuzla konuşun.

Göğüslerimi Sarkıtacağı İçin Emzirmek İstemiyorum

Emzirmek göğüslerinizi etkilemiyor. Deformasyonlar genelde gebelik sürecinde oluyor. Hamilelik süresinde göğüs ağırlığı ikiye katlanır. Bu artışla göğüsleri destekleyen bağlarda ekstra stres olur ve bu da sonrasında sarkmalara sebep olabilir.

Eğer Biberonda Sağılmış Süt Verirsem Bebeğim Tekrar Emmek İstemeyebilir

Bazen emzirmek, bazen ise biberonla beslemek bir sorun yaratmaz. Üstelik çalışan anneler eğer evden çalışmıyorlarsa, biberonla sağılmış süt vermekten başka seçeneği yoktur.

İlk Sütü (Kolostrum) Bebeğe Vermemeliyim

Kolostrum bebek için çok önemli besinler içerir (örneğin zengin antikorlar). Bebeğin bağışıklık sistemi için bu oldukça önemlidir, enfeksiyonlara karşı korur ve ilk dışkının atılmasına yardımcı olur. Doğumdan sonraki ilk günlerde olan kolostrum bebeğin bu zamanda tam olarak ihtiyacı olan şeydir.

Emzirmek Canımı Acıtır, Bu Normaldir

Emzirmek acılı ya da ağrılı olmamalıdır. Eğer bir acı hissediyorsanız nedenini bulmalısınız. Mesela bebeği yanlış tutuyor ve yanlış emziriyor olabilirsiniz. Emzirirken tutuş pozisyonu önemlidir, doğru biçimde emzirmeyi öğrenebilirsiniz.