Yaygın kanser belirtilerinde vücudunuzu tanımak ve sizin için normal olmayan bir değişiklik fark ederseniz doktorunuza bildirmek önemlidir.

  • Herkes kansere yakalanabilir, ancak kanser yaşlandıkça daha sık görülür; kanserlerin çoğu 50 yaş ve üzeri kişiler bulunur.
  • Vücudunuzda yeni ya da farklı şeyler, yaşlanmanın getirdiği değişiklikler olmayabilir. Alışılmadık veya kalıcı bir değişiklik fark ederseniz, doktorunuzu görün.
  • Aşağıdaki belirti ve bulguların, kanserden daha az ciddi bir şeyden kaynaklanması olasılığı daha yüksektir, ancak kanser belirtisi de olabilir.
  • Kanserin erken fark edilmesi, tedavinin başarılı olmasının muhtemel olduğu anlamına gelir.

Bu liste, farkında olunması gereken bazı önemli belirtileri vurgular. Fakat bunların dışında sizin için normal olmayan bir şeyi bulursanız, kontrol edin.

Yaygın Kanser Belirtileri

Nefes darlığı

Arada bir nefes darlığı yaşamak alışılmadık bir durum değildir. Ancak normalden çok veya sık olarak nefes darlığı hissettiğinizi fark ederseniz, doktorunuza bildirin.

Adet dışı veya anormal kanama

Adet dönemleri arasında kanama veya “lekelenme”, doğum kontrolü ilaçlarının (oral kontraseptif hap) oldukça yaygın bir yan etkisidir. Ancak adetler arasındaki, cinsel ilişki sonrası veya menopoz sonrası kanamalar doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir.

Sürekli mide yanması veya hazımsızlık

Büyük, yağlı veya baharatlı bir yemek yedikten sonra bazen hafif rahatsızlık hissetmek veya ağrı hissetmek normaldir. Ancak eğer mide yanması veya hazımsızlık çok yaşıyorsanız veya özellikle acı çekiyorsa doktorunuzu görmelisiniz.

Ses kısıklığı veya boğuk ses

Boğuk bir ses veya his hissetmek soğuk algınlığı ile ilişkili olabilir. Fakat birkaç hafta sonra kendiliğinden kaybolmayan boğuk bir ses veya ses kısıklığı şikayeti doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir.

Dışkılama alışkanlıklarının değişmesi veya daha sık dışkılama

Gevşek, sık görülen bağırsak hareketi (ishal) genellikle bağırsak infeksiyonları ya da gıda zehirlenmelerinden kaynaklanır. Ancak eğer 4-6 hafta veya daha uzun süren gevşek dışkılama veya dışkılama alışkanlıklarında değişiklik fark ettiyseniz, doktorunuza söylemek önemlidir.

Sürekli karında şişkinlik

Özellikle kadınlarda karnın şişkinlik yaşaması oldukça yaygındır. Ancak çoğu günler karında şişkinlikten yakınıyorsanız ve bu şikayet 3 haftadan daha uzun sürüyorsa, doktorunuzu görmek için randevu alın.

Yutma güçlüğü

Bir takım tıbbi durumlar, yutmayı zorlaştırabilir. Ancak yutma güçlüğü yaşıyorsanız ve sorun birkaç hafta sonra ortadan kalkmazsa, kontrol edilmelidir.

İyileşmeyen yaralar

Cilt kendisini çok hızlı bir şekilde onarır ve herhangi bir hasar genellikle bir hafta içinde iyileşir. Bir yara ya da şişkinlik birkaç hafta içinde iyileşmezse, ağrısız olsa bile, bir doktor bunu kontrol etmelidir.

İyileşmeyen ağız veya deri ülseri

Biraz düşkünleştiğinizde ağızda ülserler gelişmesi yaygındır. Ağzın astarı her 2 haftada bir kendini yeniler ve normal ağız ülserleri genellikle bu süre içinde iyileşirler. Fakat 3 hafta sonra iyileşmeyen bir ülser doktorunuza veya dişçinize bildirilmelidir.

Ağır gece terlemeleri

Gece terleme, enfeksiyonlardan kaynaklanabilir veya bazı ilaçların yan etkileri olabilir. Menopoz dönemindeki kadınlarda da sıktı. Ancak çok ağır, yoğun gece terlemesi kanser belirtisi olabilir ve doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir.

Alışılmadık meme değişiklikleri

Memede ele gelen kitlelerin çoğu kanser değildir. Bununla birlikte mevcut elinize gelen kitlelerde değişiklik, büyüme fark ederseniz doktorunuzla görüşün. Bunun dışında memede kitle dışında da meme kanseri belirtisi olabilecek bulgular vardır. Memenin boyut, şekil veya cilt dokusundaki bir değişiklik, göğüsteki kızarma, ağrı, meme başı değişikliği veya akıntısı da meme kanseri belirtisi olabilir.

Dışkıda kan

Gaitada en yaygın kan nedeni hemoroidlerdir (basur). Ancak gaitada kan bazen kalın bağırsak (özellikle rektum bölgesi) kanseri işareti olabilir. Dışkıda kan fark ederseniz hekiminizle durumu paylaşın.

İdrarda kan

İdrar daima bir doktora bildirilmelidir. Genellikle neden kanser değildir, idrar yollarındaki taş veya infeksiyondur ve hızlı ve kolay bir şekilde tedavi edilebilir, ancak kanser belirtisi de olabilir. Doktorunuz nedenin ne olduğunu söyleyebilecektir.

istemsiz, açıklanamayan kilo kaybı

Küçük ağırlık değişiklikleri oldukça normaldir, ancak kilo vermeyi denemeden belirgin bir ağırlık kaybettiyseniz doktorunuza bildirin.

Yeni benler veya mevcut benlerde değişiklikler

Çoğu ben hayatımız boyunca zararsız kalır. Ancak, boyutları, şekilleri veya renkleri değişen veya kanayan veya akıntısı olan yeni benler fark ederseniz doktorunuza söyleyin.

Kan tükürme, balgamda kan

Miktarı ne kadar olursa olsun, kan döktüyseniz, doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Endişelenmeniz gereken bir şey olmayabilir, ancak tedbir alınması ve araştırılması önemlidir.

Kalıcı, uzun süreli öksürük

Öksürük, soğuk algınlığı ile ilişkilidir. Fakat eğer öksürük 3 haftadan uzun süre devam ederse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza söyleyin.

İşemekte sorunlar

İşemekte (idrar yapma) karşılaşılan sorunlar, acilen işemek, daha sıklıkla işemek, ihtiyacınız olduğu zaman gidememek veya ağrı yaşamaktır. Bu belirtilerin hepsi kanser dışındaki koşullardan kaynaklanabilir, ancak bunlardan herhangi birine maruz kalırsanız doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

Açıklanamayan ağrı

Acı, bedenlerimizin bize bir şeylerin yanlış olduğunu söylemesinin bir yoludur. Yaşlandıkça, ağrı tecrübe etmek daha yaygın bir şeydir. Ancak, açıklanamayan, devam etmekte olan ağrılarınız ciddileşirse veya 4 haftadan uzun sürerse ve doktorunuzu görmek için randevu alın.

Olağandışı yumru veya herhangi bir yerde şişlik

Vücudunuzun herhangi bir yerinde kalıcı topaklar veya şişlikler (özellikle boyun, koltuk altı, karın, kasık, meme veya testis) ciddiye alınmalıdır. Kontrol ettirmek için doktorunuza danışın.